Libi

 • Spanja, streha e parë e emigrantëve

  Spanja parakalon Italinë si vendi që ka pritur më shumë emigrantë nga deti, që nga fillimi i këtij viti. Sipas përllogaritjeve të fundit nga Organizata Ndërkombëtare e Migracionit, prej muajit Janar në vendin iberik kanë mbërritur më shumë se 18 mijë emigrantë, një pjesë e mirë e tyre të...
 • Libi/Gjenden mbetjet mortore të fëmijëve të rrëmbyer më 2015

  Autoritetet libiane kanë thënë se kanë gjetur mbetjet mortore të tre fëmijëve, që ishin rrëmbyer më 2015 në kryeqytetin Tripoli. Zyra e hetimeve kriminale në Libi ka thënë sot se trupat janë gjetur në qytetin jugor Surman. Një grup i armatosur kishte rrëmbyer fëmijët e familjes së biznesmenit Reyad...
 • Përse u arrestua Nicolas Sarkozy

  Ish-Presidenti francez Nicolas Sarkozy është arrestuar, pas akuzave se ka marrë miliona euro fonde të paligjshme për fushatën e tij zgjedhore nga regjimi i diktatorit të ndjerë libian, Muamar Gaddafi. Sarkozy, i cili ishte President i djathtë i Francës nga viti 2007 në vitin 2012, u mor në pyetje...
 • Kontrabanda me emigrantët, lëshohen 205 urdhër-arreste

  Libia ka lëshuar 205 urdhër-arreste për libianë dhe të huaj, të dyshuar për përfshirje në një rrjet për kontrabandimin e emigrantëve në Evropë. Ata dyshohen për trafikim me njerëz, për torturë, vrasje dhe përdhunim. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Libi tha se rrjeti përfshin anëtarë të shërbimeve të...
 • Mbyten 90 emigrantë në ujërat e Libisë

  Mendohet se rreth 90 emigrantë janë mbytur në ujërat e Libisë. Tragjedia e fundit e migrimit bëhet e ditur nga OKB, sipas së cilës një varkë e mbushur me emigrantë kryesisht pakistanezë është fundosur pranë qytetit bregdetar Zuwara. Deri tani sipas kombeve të bashkuara janë gjetur trupat e 10...
 • Anije me eksploziv në Greqi, mes të arrestuarve edhe një shqiptar

  Një anije e ngarkuar me eksploziv u ndalua në Greqi ditën e djeshme, ndërsa janë arrestuar 8 personat që ndodheshin në bord. Mjeti lundrues ndodhet i ankoruar në portin e Iraklios në Kretë dhe destinacioni përfundimtar i saj ishte Libia. Sipas mediave greke, anija po transportonte 29 konteinerë me...
 • Amnesty International: BE është bashkëfajtore në torturimin e emigrantëve në Libi

  Qeveritë evropiane janë me vetëdije bashkëfajtore në torturimin dhe abuzimin e refugjatëve dhe migrantëve në Libi, tha organizata për të drejtat e njeriut Amnesty International. Në përpjekje për të frenuar migrimin, BE po mbështet në mënyrë aktive “një sistem të abuzimit dhe shfrytëzimit” në brigjet e Libisë, thuhet në...
 • Ankand njerëzish në kampet e emigrantëve

  Në një kamp emigrantësh në Libi ku zhvillohet një ankand i mirëfilltë për blerjen e emigrantëve, sikur në kohërat e tregtisë së skllevërve. Blerësit kërkojnë kryesisht djem të rinj, të fortë e të aftë për të punuar tokën. Dy të rinj shiten për 400 dollarë secili. Ishte rrjeti televiziv...
 • U bllokua një muaj e gjysëm në Libi, mbërrin në port anija “Envi 1”

  Prej një muaj e gjysëm anija “Envi 1” ishte bllokuar në Libi. Por sot paradite ajo mbërriti në portin e Durrësit. Aktualisht anija është në radhë dhe po bëhen furnizimet e nevojshme si dhe po i jepet ndihma mjekësore ekuipazhit të përbërë nga 5 marinarët shqiptarë: Maliq Bushati, Avni...
 • Trafikantët tentuan të përdorin anijen shqiptare në Libi

  Tv Klan ka siguruar foto të anijes shqiptare në portin e Tripolit me flamur panamez, “Envi 1” e bllokuar prej disa ditësh në Libi. Siç shihet, mbi të kanë vërshuar qindra njerëz, që kërkojnë të largohen nga Libia e përfshirë në kaos që prej Pranverës Arabe dhe vrasjes së...
 • Marinarët shqiptarë të ndaluar në Libi në gjendje të mirë

  Pesë marinarët shqiptarë të ndaluar në një port të Libisë së bashku me kapitenin dhe dy marinarë malazezë janë në gjendje të mirë. Lajmin e konfirmojnë autoritetet shqiptare pas vendosjes së kontakteve me ato libiane. Të premten anija e tyre Envi 1 me flamur Panamez u ndalua në portin...
 • Kriza e emigrantëve në Itali, Libia kërcënon vendin pritës

  Kriza e emigrantëve që ka prekur më së shumti Italinë ka prodhur konfliktin e radhës. Këtë herë jo me vendet e Bashkimit Europian, të cilat i lanë të gjithë barrën Italisë fqinje, por me një nga burimet kryesore të emigrantëve, Libinë. Një ditë pasi parlamenti italian aprovoi planin për të...
 • Video/ Ekzekutohen 18 terroristë të ISIS

  Një video tronditëse është publikuar që tregon ekzekutimin e 18 të burgosurve në Libi. Sipas Al Jazeera, personat që ekzekutohen janë luftëtarë të ISIS. Ata janë veshur me kostume ngjyrë portokalli dhe qëllohen me plumb pas koke. Sipas mediave libaneze, pretendohet se luftëtarët e ISIS janë ekzekutuar nga komandanti...
 • Aksidentohet për vdekje ambasadori serb, dyshohet se u vra

  Ambasadori serb në Libi, Oliver Potezica, ka vdekur pas një aksidenti automobilistik në qytetin Sousse të Tunizisë duke ngritur dyshimet se mund të jetë vrarë. Gazeta serbe “Vecernje Novosti” tha se Potezica ra në koma pas aksidentit dhe më pas vdiq në spital, teksa autoritetet po hetojnë mundësinë e vrasjes...
 • Fundoset varka, mbyten më shumë se 100 refugjatë në Detin Mesdhe

  Janë mbytur më shumë se 100 refugjatë në Detin Mesdhe, ndërkohë që gjendeshin në një varkë duke që udhëtonte nga Libia për në Itali. Nëndetëset italiane kanë qenë në kërkim të të mbijetuarve të anije ku udhëtonin më shumë se 110 persona. Vetëm 4 të mbijetuar janë gjetur në...
 • Mbyten dy varka me emigrantë

  Më shumë se 200 emigrantë, që lundronin në dy vraka të ndryshme në ujërat libiane, besohet se janë mbytur. Lajmi u bë i ditur pasi dy nga emigrantët që kanë arritur të dalin gjallë nga uji në ishullin Lampeduza. Ata kanë folur me zyrtarë të zyrave të emigracionit, të...
 • 5 vite nga vrasja e Muammar Gaddafit

  5 vite më parë vala e zemëratës që shpërtheu revolucionin e Pranverës Arabe në Egjipt dhe në Tunizi, u përhap edhe në Libi, ku pas disa muaj luftimesh, rebelët anti-qeveritarë morën kontrollin e kryeqytetit Tripoli. I zënë ngushtë nga avancimi i rebelëve, diktatori libian, kolonel Muamara Gadafi u largua...
 • Emigrantët? Hungaria e ka një zgjidhje…

  Bashkimi Europian duhet të ndërtojë një “qytet gjigant refugjatësh” në brigjet e Libisë, për të gjithë azilkërkuesit nga Afrika, përpara se ata që mbërrijnë në Europë. Është ky propozimi më i fundit i Viktor Orban, Kryeministri i Hungarisë. I njohur për qëndrimin e tij kundër emigrantëve, Orban sugjeron që në Libi të...
 • David Cameron nxiti krijimin e Shtetit Islamik

  Ndërhyrja e keq – konceptuar ushtarake e Britanisë së Madhe dhe Francës në Libi, për rrëzimin e regjimit të Muhamar Gadafit, shpërtheu krizën e emigrantëve dhe nxiti rritjen dhe përhapjen e Shtetit Islamik. Ky ishte përfundimi i Komisionit Parlamentar Britanik për Punët e Jashtme, që kritikon rëndë ish –...
 • SHBA bombardon ISIS në Libi

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur sot sulmet ajrore ndaj bazave të të ashtuquajturit Shteti Islamik në Libi, pas kërkesës së qeverisë së këtij vendi. Lajmi bëhet i ditur nga Pentagoni, që njofton se sulmet kanë si objektiv pozicionet e militantëve në qytetin port të Sirte, bastion i...
Emisione