LSI

 • Protesta e opozitës, Kryemadhi: Rama është kthyer në një send të vjetër

  Pas protestës së opozitës, kryetarja e LSI Monika Kryemadhi i ka bërë thirrje Kryeministrit Edi Rama që të dorëhiqet nga detyra. “I bëj thirrje Edi Ramës që të dalë nga tuneli i krimit, t’i thërrasë ndërgjegjies dhe të dorëhiqet. Nuk ka zgjidhje tjetër dhe të largohet. Ai është kthyer...
 • Kërkesa e LSI për përjashtimin e Ramës, Ruçi mbledh Byronë e Kuvendit

  Prej tre ditësh LSI po kërkon përjashtimin e kryeministrit Edi Rama nga Kuvendi për gjuhën e përdorur në Kuvend. Ditën e sotme kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka kërkuar që në orën 18:00 të mblidhet Byroja e Kuvendit për shqyrtimin e kërkesës. Në një deklaratë për mediat (2 Prill) pas...
 • LSI: Do kërkojmë përjashtimin nga Parlamenti të Kryeministrit Rama

  Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi ka deklaruar se grupi parlamentar do të kërkojë përjashtimin nga Parlamenti të Kryeministrit Edi Rama. Në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së grupit të LSI, Kryemadhi thotë se kjo kërkesë vjen pas fjalorit të papërshtatshëm të Kryeministrit në seancën e...
 • Protesta, deputetët e PD dhe LSI mbërrijnë në Kukës

  Në Kukës kanë mbërritur mëngjesin e sotëm një grup deputetësh të opozitës. Korrespondenti i ABC News në Kukës, Bujar Muçmata, na informon se janë më shumë se 10 deputetë të PD-s e LSI-së, që po ndjekin nga afër situatën e krijuar pas arrestimeve të natës së kaluar, të protestuesve...
 • Largohen nga detyra 63 punonjës të Shërbimit të Provës

  Largohen nga detyra 63 punonjës të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimit të Provës, të cilët nuk janë rekrutuar sipas procedurave të konkurrimit. Ministria e Drejtësisë, nëpërmjet një njoftimi publik, ka urdhëruar që Shërbimi i Provës të kalojë në “sitë” personat e korruptuar dhe atyre që kanë abuzuar me detyrën....
 • Video/ Monika Kryemadhi: Rama përgjon Presidentin

  Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka deklaruar se Kryeministri përgjon Presidentin e Republikës. E ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Kryemadhi bëri me dije se Rama ka përgjuar Metën edhe kur ky i fundit ishte kryetar Kuvendi në legjislaturën e kaluar. Sipas kryetares së LSI, Ilir Meta përgjohet...
 • Prokuroria dërgon në gjykatë ish-deputetin Selami

  Prokuroria e Tiranës mbyll hetimet dhe dërgon për gjykim procedimin penal ndaj ish-deputetit të LSI-së, Shkëlqim Selami. Ai akuzohet për “Falsifikimi të vulave, stampave dhe formularëve”. Selami humbi mandatin e deputetit të fituar në 2013-ën në qarkun e Vlorës, pasi Prokuroria e Përgjithshme konstatoi në 2016-ën se nuk kishte...
 • Ndërtimi i aeroportit të Vlorës/ Agron Shehaj voton pro, LSI abstenon

  Mazhoranca i hapi rrugë negocimit të kontratës me bashkimin e kompanive turke Cengiz; Kalyon dhe Kolin Construction, ku votën pro nga krahu i kundërt politik e ka dhënë deputeti demokrat i qarkut të Vlorës Agron Shehaj, ndërsa LSI abestenoi. Demokratët e tjerë kundërshtuan procedurën pa garë që qeveria ka...
 • Rrëzohet projektligji i LSI-së për Statusin e Minatorit

  Projektligji për statusin e minatorit është rrëzuar edhe nga deputetët e Komisionint parlamentar për Punën Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë. Nisma është e këtij projektligji është e deputetit të LSI-së Përparim Spahiu. Sipas projektligjit ajo synon te zbusë pabarazinë për shtresën e minatorëve, të rrisë pagën minimale për këtë kategori...
 • Kryemadhi: Protesta e 27 Janarit, beteja e parë e luftës për të rrëzuar Edi Ramën

  Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi ka deklaruar se sapo ka nisur lufta për të rrëzuar Qeverinë Rama. Në një deklaratë për mediat nga selia e partisë që drejton, Kryemadhi u shpreh se protesta e 27 Janarit është vetëm fillimi i betejës për të larguar Kryeministrin Edi...
 • Video/ Kryemadhi në protestë: Edi Rama është vetëm, ai e di mirë

  Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi ka deklaruar se Kryeministri Edi Rama sot është vetëm dhe këtë gjë ai e di më së miri. Gjatë fjalimit të saj në protestën e opozitës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, Kryemadhi u bëri thirrje të gjithë shqiptarëve që të ngrihen...
 • Aqif Rakipi ankimon vendimin e KQZ-së

  Deputeti Aqif Rakipi ka ankimuar në Gjykatë Administrative vendimin e Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për t’i ndërprerë mandatin. Avokatët e deputetit e cilësojnë si të paligjshëm vendimin e KQZ pasi është i pabazuar në prova dhe fakte. Edhe deputeti i LSI, Gledion Rehovica pritet të bëjë të njëjtin veprim...
 • Rama: PD-LSI kundër Reformës në Drejtësi

  Nga Asambleja Kombëtare e Partisë Socialiste ku u analizuan 100 ditët e qeverisë kryeministri zbuloi për herë të parë arsyet e ndarjes me LSI-në,  si një mënyrë për të shpjeguar  edhe qëndrimet e fundit të opozitës PD-LSI në sallën e parlamentit.   “Për të mos kompromentuar Reformën në Drejtësi ndau...
 • LSI, rrjedhje votash dhe në Bashkinë e Durrësit

  Edhe në Bashkinë e Durrësit ashtu si atë të Tiranës votat e LSI kanë bërë të mundur miratimin e buxhetit të 2018 në mbledhjen e Këshillit bashkiak. Edhe pse kreu i këshilltarëve të LSI deklaron se ka patur një vendim për të bojkotuar votimin siç bënë dhe këshilltarët demokratë,...
 • 6 deputetët e opozitës përjashtohen 10 ditë nga Byroja e Kuvendit

  Byroja e Kuvendit vetëm me votat e shumicës ka vendosur të dënojë me 10 ditë përjashtim nga seanca plenare dhe komisionet parlamentare 2 deputetët e LSI, Monika Kryemadhin e Endrit Brahimllarin, Flamur Noka, Ervin Salijanji, Endri Hasa e Bardh Spahiu nga Partia Demokratike për veprimet e kryera gjatë seancës...
 • Kur hyn në fuqi përjashtimi për deputetët e opozitës?

  7 deputetë të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim, si dhe një deputet i Partisë Socialiste u përjashtuan me nga 10 dhe 5 ditë nga komisionet dhe seancat plenare të Kuvendit ditën e enjte, pas incidenteve në seancën e zgjedhjes së Kryeprokurores së përkohshme ditën e hënë. Deputeti...
 • Kërkesa për përjashtimin e 7 deputetëve, mblidhet Byroja

  Byroja e Kuvendit është mbledhur këtë të enjte për të shqyrtuar kërkesën e Partisë Socialiste, për përjashtimin me 10 ditë nga punimet e Kuvendit të 7 deputetëve opozitarë. Me anë të një letre drejtuar kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçit, PS kërkoi që për Monika Kryemadhin, Keidi Mehmetajn, Endrit Braimllarin...
 • Përplasje në LSI për mbetjet urbane

  Çështja e menaxhimit te mbetjeve urbane shkakton përplasje brenda Lëvizjes Socialiste për Integrim. Kryetari i Grupit Parlamentar, Petrit Vasili në një postim ne Facebook shkruan se Strategjia e trajtimit të mbeturinave duke vënë në plan të parë djegien është tërësisht e gabuar dhe një skandal i bërë qëllimisht. Vasili:...
 • Deklasifikimi i mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, Meta i thotë ‘jo’ kërkesës së PD-LSI

  Presidenti Ilir Meta nuk e ka aprovuar kërkesën e deputetëve të opozitës, të cilët i kërkuan  publikimin e të dhënave të mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, të zhvilluar në 11 nëntor të një viti më parë, në qendër të së cilës ka qenë çështja e drogës. Në përgjigjen...
 • Hetim për biznesmenët në Elbasan, të përfshirë edhe drejtues të LSI e PDIU

  Në hetimin pasuror të nisur nga Prokuroria e Elbasanit më 27 tetor të muajit të kaluar, janë përfshirë edhe shumë drejtues lokal të subjeketeve politike si, LSI dhe PDIU të cilët kanë përfituar tendera publik dhe në të njëjtën kohë kanë krijuar biznese që xhirojnë miliona euro xhiro dhe...
1 2 3 12
Emisione