Lulzim Basha

 • Mediu: 10 arsye që Basha të tërheqë ministrat teknikë

  Nga Partia Demokratike, ishte vetëm nënkryetari Edmond Spaho ai që reagoi për kërkesën e Fatmir Mediut që Basha të tërheqë ministrat teknikë për të mos e bërë opozitën më shumë qesharake. Numri dy i demokratëve e quajti të pakuptimtë kërkesën, por kryerepublikani i ka renditur 10 arsye përse Basha...
 • Nga Astrit Patozi/ Nuk është me të thënë, është me të dhënë…

  Nga Astrit Patozi/ Nuk është me të thënë, është me të dhënë… Jo thjesht meqë është verë, por edhe ngaqë është verë, ka nisur një debat i ndezur për mungesën e gjatë të kryetarit të shkrirë të Partisë Demokratike në qëndrime publike kundër qeverisë.  Në fakt, daljet e Lulzim...
 • Ironizon Patozi: “Republikën e Re” të Lulzim Bashës po e bën Edi Rama

  Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike Astrit Patozi ka ironizuar shkarkimet e drejtorëve nga Kryeministri Edi Rama. Në një status në Facebook, Patozi shkruan se Rama do të bëjë “Republikën e Re” të Lulzim Bashës me nisjen e shtatorit pasi të jenë shkarkuar gjatë kësaj periudhe drejtorët e spitaleve, shkollave, e...
 • Patozi: Krushqit teknikë kanë “ngrirë”

  Qëndrimi në qeveri i ministrave teknikë kur ka kaluar më shumë se 1 muaj nga katastrofa që Partia Demokratike pësoi në zgjedhjet e 25 qershorit, Astrit Patozi  e quan një tjetër rekord negativ në CV-në e sfilitur politike të Lulzim Bashës. Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike shkruan në një reagim...
 • PD – LSI përplasen për Ramën

  Votimi i djeshëm i Këshillit Bashkiak të Tiranës për rritjen me 20 lekë të çmimit të ujit në Tiranë ka përplasur Partinë Demokratike dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim. Lulzim Basha përmes një deklarate për mediat e cilësoi votimin si pazar të kryeministrit, ndërsa thotë se LSI e PDIU qe...
 • Çmimi i ujit/ LSI kundërsulmon, akuzon PD-në: U shitët për kreditë e shtëpive

  Pas akuzave të kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka reaguar deputeti i LSI Petrit Vasili për votimin në Këshillin Bashkiak të Tiranës për rritjen e çmimit të ujit. Në një status në Facebook, Vasili shkruan se PD shkoi në mbledhjen e këshillit bashkiak, duke legjitimuar në këtë mënyrë...
 • Basha mbledh deputetët e rinj

  Pak ditë pasi u rikonfirmua në krye të Partisë Demokratike, Lulzim Basha mblodhi 43 deputetët e rinj dhe paralajmëroi nisjen e një opozite të fortë ndaj qeverisë Rama. Në këtë betejë opozitare, derën e bashkëpunimit e la hapur për këdo që nuk është pjesë e pazareve, përfshi këtu edhe...
 • Humbja e PD në zgjedhje, Basha: Do dalim akoma më të fortë

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka premtuar se do të bëjë një opozitë më të fortë në Parlamentin e ri. Duke folur pas mbledhjes së grupit të ri parlamentar në selinë blu, Basha u shpreh se do të bëhet një analizë e thellë për humbjen katastrofike të PD....
 • Skandal me zgjedhjet në PD

  Deri tani i kishte akuza fjalësh. Por me mbajtjen e zgjedhjeve në Partinë Demokratike, ish–nënkryetari Astrit Patozi sjell edhe prova të pakontestueshme se si u manipuluan zgjedhjet për kryetarin, filmime ku tregohet se si u mbushën kutitë e votimit.  Patozi ka postuar dy video, në të cilat shihet se...
 • Basha fiton ndaj Selamit

  Partia Demokratike njoftoi zyrtarisht se mbi 53 mijë e 931 demokratë votuan Lulzim Bashën për t’i dhënë një tjetër mandat 4 –vjeçar në krye të partisë.   Sipas të dhënave, Basha u mbështet nga mbi 91.3 % e votuesve, ndërsa rivali i tij Eduart Selami mori 8.7 %, ose...
 • Lulzim Basha: Jam i prekur nga fitorja, e ardhmja e PD është e sigurtë

  Pasi u rizgjodh kryetar i Partisë Demokratike në zgjedhjet e djeshme, Lulzim Basha tha se tashmë PD ka një të ardhme të sigurtë. Duke folur nga selia blu pas rezultatit të zgjedhjeve, Basha falenderoi rivalin e tij Eduart Selami që u paraqiti demokratëve një ofertë. “Kjo pjesëmarrje masive është...
 • Zgjedhjet në PD/ Selami pranon humbjen dhe uron Lulzim Bashën

  Eduart Selami ka pranuar humbjen e thellë në zgjedhjet për postin e kryetarit të Partisë Demokratike dhe ka uruar Lulzim Bashën për fitoren. Në një deklaratë të shkurtër nga selia blu, Selami bëri me dije se zhvilloi një bisedë telefonike me Bashën pas rezultatit të zgjedhjeve. “Ka një votim,...
 • Patozi: Lojë e trashë me zgjedhjet në PD

  “Fali Zot, se nuk dinë çfarë bëjnë”. Me këtë thënie biblike, ish-nënkryetari i Partisë Demokratike Astrit Patozi komenton zgjedhjet ne Partine Demokratike, teksa bën publik edhe mesazhin që i dërgoi Eduart Selamit pas shpalljes së rezultatit. “Urime Eduard! Nuk duhet të kesh asnjë peng. Megjithëse nuk fitove, i shkove...
 • Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD

  Lulzim Basha është rizgjedhur kryetar i Partisë Demokratike për herë të dytë duke marrë 53931 vota, 48795 vota më shumë se rivali i tij Eduard Selami që mori 5136. Selia blu thotë se 767 vota dolën të pavlefshme dhe 61 fletë kanë qenë të dëmtuara. Votimet për zgjedhjen e...
 • Demokratët e Tiranës: Të ndalet farsa e 22 korrikut

  Takimi me demokratët e Tiranës ishte i fundit ku Lulzim Bashës iu kërkua të ndalë farsën elektorale të zgjedhjeve për kryetarin e Partisë Demokratike pak orë përpara hapjes së kutive të votimit. Figura themeluese të Partisë Demokratike dhe qindra demokratë të mbledhur në sallën e Akademisë së Arteve i...
 • Patozi thirrje për herë të fundit Bashës: Mos i hyr asaj dere o trim

  Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike Astrit Patozi thotë se kjo forcë politike rrezikon të shndërrohet në partinë më problematike në vend nëse nuk respektohet statuti. Gjatë një takimi me grupimin anti-Basha në sallën e Akademisë së Arteve në Tiranë, Patozi i bëri thirrje për herë të fundit Lulzim Bashës që...
 • Besnik Mustafaj: Lulzim Basha shkatërroi jo vetëm PD, por gjithë të djathtën shqiptare

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike dhe një nga kritikët e Lulzim Bashës, e ka akuzuar kryetarin e “vetëngrirë” se ka shkatërruar të gjithë të djathtën shqiptare me marrëveshjen që bëri me Kryeministrin Edi Rama para zgjedhjeve të 25 qershorit. “Lulzim Basha me marrëveshjen që bëri me Edi Ramën nuk shkatërroi...
 • Mustafaj: Zgjedhjet në PD, farsë e Bashës

  Ish-ministri dhe ish -deputeti i Partisë Demokratike, Besnik Mustafaj, një ndër kritikët e Lulzim Bashës pas humbjes në 25 qershor, i cilëson zgjedhjet e nesërme prologun e farsës së nisur nga kryetari i vetëngrirë Lulzim Basha. “Kjo fushatë që ishte një farsë të mos përmbyllet me një farsë të...
 • Topalli – Bashës: Demokratët do të bojkotojnë

  Dy ditë para zgjedhjeve për kryetarin e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli sulmon ashpër Lulzim Bashën si njeriun që më 25 qershor u refuzua nga shqiptaret si hipokrit, bashkë me listën e e tij të shitur dhe aspak përfaqësuese. Në një reagim në Facebook, ish-nënkryetarja e Partisë Demokratike thotë se...
 • Selami: Po të ishte bërë analiza që në 2013-ën, do evitohej humbja në 25 Qershor

  Përpara demokratëve të Njësisë Nr 1 dhe 3 në Tiranë, Eduard Selami bëri përgjegjës rivalin e tij në garë për disfatën e Partisë Demokratike në Qershor. Sipas tij, rezultati dramatik i demokratëve në këto zgjedhje mund të ishte evituar nëse kryetari i vetëngrirë Lulzim Basha do të kishte bërë...
1 2 3 13
Publicitet

Emisione