Lulzim Basha

 • Basha: Nuk ka bashkëpunim me Ramën për kryeprokurorin

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka refuzuar ftesën e Kryeministrit Edi Rama për t’u ulur në dialog për zgjedhjen e kryeprokurorit të përkohshëm. Pas mbledhjes së grupit të PD, Basha theksoi se mazhoranca po vepron në shkelje të Kushtetutës për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm të përkohshëm. Sipas...
 • Lulzim Basha: Qeveria e Edi Ramës po shkel liritë e qytetarëve

  Në ditën ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha akuzon Qeverinë dhe Kryeministrin Edi Rama se po shkel të drejtat dhe liritë e qytetarëve shqiptarë përmes shit/blerjes së votës, shantazheve dhe kërcënimeve. Në një postim në Facebook, Basha thotë se kanë kaluar 27 vite...
 • Youths Day/ Opposition’s leader appeal to new generations

  Democratic Party chairman Lulzim Basha has appealed on young people not to leave the country but to face and fight with the evil. Through a Facebook post, the Democrats’ leader says December 8 was the first European day in Albania. According to him, today the country is at a...
 • Basha: Shqipëria është në udhëkryq, të përballemi me të keqen

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u ka bërë thirrje të rinjve që të mos largohen nga vendi por të përballen dhe të luftojnë me të keqen. Në një postim në Facebook, kreu i demokratëve thotë se 8 Dhjetori ishte dita e parë europiane në Shqipëri. Sipas tij, sot...
 • Kryeprokurori i përkohshëm, palët nuk ndryshojnë pozicion

  Arritja e një konsensusi mes mazhorancës dhe opozitës për zgjedhjen e një kryeprokurori të përkohshëm duket e largët. Ftesën e përsëritur të Kryeministrit Edi Rama për të bashkëpunuar me opozitën, Lulzim Basha duket se nuk ka gjasë ta pranojë. I pyetur pas aktivitetit të 27- vjetorit të Ditës së Rinisë,...
 • Rama i ofron opozitës pakt bashkëpunimi

  “A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën që duam? Me këtë pyetje Kryeministri Edi Rama i drejtohet opozitës për një marrëveshje në dritën e zhvillimeve të 6 muajve e ardhshëm kur Brukseli pritet të hapë dritën...
 • Bregu: Basha të bëjë transparencë për kontratat e lobimit

  Për ish ministren e Integrimit Majlinda Bregu, akuzat e ngritura mbi Partinë Demokratike se me para të dyshimta ka lidhur kontrata lobimi në SHBA duke mos i deklaruar zyrtarisht, vë përpara përgjegjësisë Lulzim Bashën. Bregu tha se si ish-anëtare e kryesisë nuk ka asnjë dijeni për këto kontrata lobimi....
 • Basha discusses EU integration with EPP President Daul

  Democratic Party Chairman Lulzim Basha met in Brussels with President of the European People’s Party Joseph Daul. The difficult position in which the government has put Albania on and its European integration was the main topic of the meeting. The opposition leader shared with the President of the EPP,...
 • Basha takohet me Presidentin e PPE: Kriminalizimi i politikës, pengesë për negociatat

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua në Bruksel me Presidentin e Partisë Popullore Europiane, Joseph Daul. Pozita e vështirë në të cilën qeveria e ka vënë Shqipërinë dhe integrimin e saj europian, ishte tema kryesore e takimit. Kryetari i opozitës ndau me Presidentin e PPE, shqetësimin se...
 • Basha in Brussels: EU skeptic about opening Albania’s negotiations

  Democratic Party leader Lulzim Basha held meetings with European officials during the visit that he is paying in Brussels. The Democrats’ leader met with leaders of the Democratic Party’s sister parties. During his speech at the EPP summit, Basha accused the Rama government that corruption and ties with politics...
 • Basha: Qeveritë e BE, stepje për Shqipërinë

  I ndodhur në punimet e  Asamblesë Politike të Partisë Popullore Europiane, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se sheh stepje për integrimin e Shqipërisë te përfaqësuesit e qeverive europiane pas çështjes Tahiri dhe implikimit të policisë në narkotrafik. “Për fat të keq, ajo që vërej është një stepje...
 • Foto/ Basha në zonat e përmbytura, shoqërohet nga kryebashkiaku i PS

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka parë nga afër situatën në Darzezë të Fierit, ku fshati është përmbytur nga vërshimet e lumenjve. Kreu i demokratëve shoqërohej edhe nga kryebashkiaku socialist i Bashkisë së Fierit, Armando Subashi. Basha thotë se tani që reshjet janë minimizuar, është jetiket që të...
 • Basha viziton familjet e përmbytura

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha pa nga afër situatën e shkaktuar nga përmbytjet në Bashkinë e Kamzës. Më të prekura janë zona e Valiasit dhe ajo e Frutikulturës. Basha i kërkoi qeverisë të bëjë gjithçka për t’u ardhur në ndihmë banorëve dhe i këshilloi ata të bashkëpunojnë me...
 • SP charges against opposition’s leader for money laundering

  Socialist Party MP Taulant Balla has stated that they will file a denunciation at the Prosecution against Lulzim Basha on Monday about suspicious payments to a US lobbying company. Head of the Socialist Group Balla, warned this denunciation today in Parliament during his speech. Balla emphasized that the Prosecution’s...
 • Kryeministri Rama – Bashës: Gati të dorëhiqem nëse…

  Kryeministri Edi Rama ka sfiduar kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha se është gati të dorëhiqet nëse janë 400 milionë Euro të llogaritura për impiantet e mbetjeve. Gjatë replikave të ndërsjellta në Parlament, Basha e akuzoi Kryeministrin se projekti i qeverisë për ndërtimin e 3 inceratorëve është pastrim parash...
 • Video/ Basha: Ç’bënte Taulant Balla në Rumani me një nga të akuzuarit e Elbasanit?

  Kryedemokrati Lulzim Basha duket se ka paralajmëruar të tjera zhvillime, kur ngriti dyshime ndaj kreut të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Gjatë fjalës së tij në Parlament, Basha iu drejtua Ramës duke e pyetur nëse ka dijeni që deputeti i tij para një muaji ka qenë në...
 • Basha warns a war against “Rama’s mafia budget”

  Lulzim Basha has warned a war against the so-called Edi Rama’s mafia budget, at Thursday’s plenary session. The Democrats’ leader said after the parliamentary group meeting that the opposition is determined to curb the criminal project of money laundering. “The money block that will be brought as a “fried...
 • Ahmetaj: Projektet e inceneratorëve shpëtim për ndotjen

  Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ka reaguar menjëherë pas deklaratës së kreut të opozitës. Ahmetaj thotë në një deklaratë për shtyp se projektet për inceneratorët do t’i bëjnë pas disa vitesh pronarë të investimit si Bashkinë e Elbasanit, ashtu edhe atë të Fierit, ndërsa për atë të...
 • Basha denounces PM’s corruptive affairs with incinerators

  Behind the construction of three waste incinerators in Tirana, Fier and Elbasan, opposition’s leader Lulzim Basha says there is a corrupt and mafia scheme. According to Democrats, the real owners are the Prime Minister and the Minister of Finance. “This is a mafia criminal affair. It is about 400...
 • Basha accuses Xhafaj of police information leakage

  Democratic Party Chairman Lulzim Basha accused Interior Minister Fatmir Xhafaj that by orders of Prime Minister Edi Rama has overrun the operation for the arrest of three former senior police officers. “One thing I can say for sure is that the deconspiration of the action to arrest the heads...
1 2 3 19


Emisione