Maqedoni

 • Hahn viziton të martën Maqedoninë

  Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, do të qëndrojë të martën në Maqedoni. Hahn do të marrë pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Maqedonisë, ku do të diskutohet vetëm një pikë: Informacionet mbi konceptin dhe strukturën e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë në BE. Muajin e kaluar,...
 • Hetime të tejzgjatura për keqpërdorim të parasë publike

  Në Maqedoni në hetim e sipër janë shumë procese gjyqësore që kanë të bëjnë me keqpërdorimin e mjeteve financiare nga arka e shtetit, por ekspertët e drejtësisë thonë se përderisa procesi i konfiskimit të pasurisë së ish-zyrtarëve të lartë të shtetit nuk lëviz nga pika zero, ndërkohë që janë...
 • Samiti i NATO-s, Shqipëria mbështet Maqedoninë

  Samitin e NATO-s Edi Rama duket se e ka shfrytëzuar për të biseduar nga afër me krerët e dy vendeve që i thanë jo çeljes së negociatave për Shqipërinë. Nga pamjet filmike nga Brukseli, Rama u pa të bisedojë me homologun holandez Mark Rutte. Në sallën e mbledhjeS, vëmendjen ia...
 • Hahn viziton javën e ardhshme Tiranën

  Johannes Hahn viziton javën e ardhshme kryeqytetin shqiptar. Ka qenë vetë Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian i cili e njoftoi vizitën nga Samiti për Ballkanin Perëndimor që zhvillohet në Londër. Kjo vizitë, e cila do të nisë nga Shkupi vjen në kuadër të një turi ballkanik që ka...
 • Maqedoni, protesta kundër marrëveshjes me Greqinë

  Pas Manastirit, opozita maqedonase e shtriu në Strumicë, protestën kundër ratifikimit në parlament të marrëveshjes për emrin me Greqinë, që e shndërron emrin shtetëror në “Maqedoni Veriore”. Me qindra ishin pjesëmarrësit, në protestën e drejtuar nga kreu i VMRO-DPMNE-së, Kristian Miçkovski. Marrëveshjen, Miçkovski e konsideroi të dështuar. Duke u...
 • Kushner: Data për Shqipërinë dhe Maqedoninë, lajm i mirë

  Bernard Kushner, ish-ministri i Jashtëm i Francës mendon se integrimi i  qëndrueshëm i rajonit të Ballkanit në BE është lajm i mirë, pasi ndihmon dhe për një Europë të federalizuar dhe në një bashkim të plotë. Në një shkrim për portalin europian Euraktiv ku trajton shpesh çështje të rajonit...
 • Zv/Presidenti i SHBA bisedë telefonike me Kryeministrin Zaev

  Zv/Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pence ka zhvilluar një bisedë telefonike me Kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev. Lajmi është bërë me dije vet nga zv/Presidenti Pence, në një postim në Twitter. Pence thotë se me Zaev diskutoi për marrëveshjen e arritur me Greqinë për çështjen e...
 • Makina përplas fëmijën 8-vjeçar

  Një aksident automobilistik ka ndodhur në komunën e Likovës të Maqedonisë. Sipas agjencisë së lajmeve “INA”, një makinë tip “Opel Corsa” ka përplasur një fëmijë 8-vjeçar. I mituri është dërguar në spitalin e Kumanovës, dhe më pas u transferua në Shkup për ndihmë më të specializuar mjekësore. Ndërkohë, policia...
 • Trafik armësh nga Ballkani, 17 të arrestuar në Itali

  Policia italiane ka arrestuar 17 persona në Palermo, të akuzuar për trafikim të armëve nga Ballkani drejt Italisë. Sipas mediave italiane, bëhet fjalë për një organizatë kriminale të lidhur me Cosa Nostra. Kjo organizatë kishte lidhje me një grup të quajtur “UÇK” të shqiptarëve në Maqedoni. Grupi kriminal ka...
 • Bie numri i nxënësve që vijojnë mësimin në Maqedoni

  Numri i nxënësve në Maqedoni, brenda dhjetë viteve të fundit është zvogëluar për 30 mijë. Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave gjatë vitit shkollor 2007/2008 në Maqedoni numri nxënësve në shkollat fillore ka qenë 222 mijë e 369 nxënës, përderisa një dekadë më vonë, përkatësisht gjatë vitit...
 • Këshilli aprovon shtyrjen e negociatave

  Pas negociatash intensive lidhur me politikën europiane të emigracionit, liderët europianë kanë aprovuar konkluzionet, ku përfshihen edhe ato për zgjerimin. Në këto konkluzione, liderët europianë përshëndesin marrëveshjen e arritur midis Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit dhe e konsiderojnë marrëveshjen midis Maqedonisë dhe Bullgarisë për fqinjësinë e mirë...
 • Foto/ Zaev i shkruan në shqip shqiptarëve për referendumin

  Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev ka ftuar edhe në shqip në rrjetet sociale qytetarët për bashkim rreth flamurit dhe shtetit të Maqedonisë për rrugën drejt NATO. Ndryshe nga më parë apo paraardhësit e tij Zaev përveç në gjuhën maqedonase ftesën e shkroi edhe në gjuhën shqipe. Kryeministri i fton...
 • Maqedonia larg eliminimit të dukurisë së trafikimit me qenie njerëzore

  Maqedonia nuk po arrin të fitojë betejën për eliminimin e tregtisë me qenie njerëzore, ndonëse gjatë vitit të fundit vërehen përpjekje të dukshme për ta çrrënjosur këtë dukuri, thuhet në raportin më të ri të publikuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Në raport janë përfshirë 187 shtete, në të...
 • Maqedonia përgatitet për në NATO

  Maqedonia do të anëtarësohet në NATO vetëm pas përmbushjes së plotë të marrëveshjes me Greqinë… me shumë mundësi vitin e ardhshëm. Mesazhin ia dha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltemberg, kreut të qeverisë maqedonase Zoran Zaev, gjatë takimit në Bruksel. “Pres që në samitin pas dy-javësh, të ftoheni...
 • Tusk: Hapja e negociatave, falë përkushtimit të 2 qeverive

  Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk nuk i ka kursyer lëvdatat pas takimit me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, që u zhvillua para fillimit të Samitit të 28 liderëve europianë në Bruksel. Tusk është shprehur se kjo është një javë me lajme të mira për Ballkanin Perëndimor, duke theksuar...
 • Roth: Franca e Holanda kundër pa argumente

  Bllokimi që Franca dhe Holanda i bënë hapjes qysh tani të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë dhe kërkesa për ta shtyrë me një vit këtë proces, sipas ministrit gjerman të Shtetit për Çështjet Europiane Michael Roth nuk lidhet fare me situatën që po kalojnë dy vendet e Ballkanit. Ai...
 • Data e kushtëzuar për Maqedoninë, inkurajim para vendimeve të vështira

  Konkluzionet e ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian për t’i dhënë datë të kushtëzuar Maqedonisë për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE, për opozitën parqet “katastrofë” për Maqedoninë. Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski tha se data e kushtëzuar nuk është asgjë tjetër, pos...
 • Ivanov refuzon marrëveshjen me Greqinë

  Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov refuzoi dekretimin e marrëveshjes së emrit me Greqinë që u ratifikua javën e kaluar në parlament. Përmes një deklarate për shtyp, Ivanov e konsideron atë anti-kushtetuese, pasi sipas tij, e vendos vendin në gjendje nënshtrimi ndaj Greqisë. “Unë nuk pranoj ide apo propozime që mund...
 • Marrëdhëniet Maqedoni-Turqi nuk pritet të ndryshojnë

  Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, gjatë një bisede telefonike e ka uruar homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan për fitoren në zgjedhje. Të dielën në Turqi u mbajtën zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare. Erdogan ka shpallur fitoren në zgjedhjet presidenciale, ndërkaq ka thënë se aleanca e udhëhequr nga Partia...
 • Dhunohet ish-deputeti dhe djali i tij

  Maqedoni – Një ish-deputet maqedonas dhe djali i tij janë dhunuar nga një grup personash. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Tetovë të Maqedonisë. Ish-deputeti nga radhë e LSDM-së, Stojko Paunovski u konfliktua me disa persona në qendër të qytetit, të cilët i bllokuan rrugën me makinë....
1 2 3 30
Emisione