merkel

 • Në Gjermani çdo gjë mbetet si më parë…

  Krsto Lazarevic jep votën për herë të parë në zgjedhjet parlamentare në Gjermani. Nuk bëj pjesë në grupin që u intereson partive, thotë ai. Shumë të rinj nuk votojnë, sepse asnjë parti nuk bën politikë për ta. Edhe Bertolt Brecht e dinte, se pasaporta është elementi më i fismë...
 • Grusht shteti që ndryshoi raportet Turqi-Gjermani

  Raportet mes Ankarasë dhe Berlinit janë keqësuar në mënyrë dramatike prej tentativës për grusht shteti, para një viti. Por Turqia ka ftohur raportet edhe me BE dhe vendet tjera perëndimore. Tendosje serioze në raportet mes Turqisë dhe Gjermanisë ka pasur edhe para tentativës për grusht shteti në këtë vend....
 • Merkel: Stabiliteti i Ballkanit Perёndimor ёshtё stabilitet edhe pёr ne

  Përfundoi samiti në Trieste: BE-ja do ta verё nё lёvizje rajonin pёr bashkёpunimin ekonomik, kjo ёshtё edhe nё vetë interesin e BE-sё u theksua në Trieste. Njё zonё e pёrbashkёt ekonomike, plane konkrete investimesh dhe rojekte infrastrukture. BE-ja investon shumё para pёr tё mbёshtetur zhvillimin ekonomik tё Ballkanit Perёndimor...
 • Rama: Shqipëria e para për projektet e fituara në Trieste

  Samiti i Triestes mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian u mbyll me firmosjen e Traktatit të Komunitetit të Transporteve, që synon lehtësimin e lidhjeve tregtare dhe bashkëpunimin më të ngushtë mes vendeve në rajon. Paketa e investimeve infrastrukturore, si edhe krijimi i një zone të përbashkët ekonomike...
 • G20 – Mosmarrëveshje të paraprogramuara

  Kush i njeh shprehjet e fytyrës Merkelit, e kupton menjëherë: ky takim i G20-ës është edhe për të, që është e kalitur në samite të panumërta ndërkombëtare, një sfidë e madhe. Pozicionet janë shumë larg njëri-tjetrit, sidomos ato për ndryshimin e klimës dhe politikën tregtare. SHBA-ja po heq dorë...
 • Samiti G20 nën hijen e protestave dhe mosmarrëveshjeve

  Hamburgu këto ditë është në gjendje të jashtëzakonshme. Gjatë gjithë natës së kaluar deri sot në orët e para të mëngjesit ka pasur konflikte mes demonstruesve dhe policisë. Policia ka përdorur topa uji, sprej dhe shkopinj për të ndalur demonstruesit agresivë që të shkojnë drejt sallave të panairit ku...
 • Politika gjermane për azilkërkuesit

  Dikur Gjermania ishte shembull për politikën e saj ndaj refugjatëve. Merkelin u bë simbol i kulturës mikëpritëse. Por terrori dhe problemet me integrimin e kthyen mikpritjen në kulturë të dëbimit. “Ne do t’ja dalim mbanë.”- Asnjë fjali tjetër e kancelares Angela Merkel nuk ka shkaktuar kaq shumë polemika në...
 • Samiti i G20-s: Merkel pret bisedime të vështira

  Para samitit të G20 në Hamburg, në Bundetag u zhvillua një debat i posaçem. Kancelarja Angela Merkel i dha rëndësi bashkëpunimit me vendet kryesore industriale për sfidat globale. Ndryshimet klimatike, terrorizmi, proteksionizmi dhe migrimi – këto janë disa nga sfidat kryesore të samitit të G20-s, që do të mbahet...
 • Merkeli dhe Macroni mbështesin sanksionet kundër Rusisë

  Në takimin e nivelit të lartë të BE do të vendoset edhe për çështjen nëse Brukseli do t’i zgjasë sanksionet kundër Moskës. Nga Gjermania dhe Franca me sa duket vjen një rekomandim i qartë për zgjatjen e tyre. kolegët e tyre të enjten për gjendjen në zbatimin e Marrëveshjes...
 • Merkel: Jemi gati për bisedimet për Brexit

  “Nuk shoh asnjë pengesë që bisedimet për Brexit të ndalojnë”. Është ky qëndrimi i kancelares gjermane Angela Merkel pas dështimit në zgjedhje të Theresa May-t për të formuar shumicën parlamentare. Angela Merkel (kancelare e Gjermanise) Kur Britania e Madhe të jetë gati, ne jemi gati të negociojmë. Ne i...
 • Merkel uron Zaev

  Kancelarja gjermane Angella Merkel sot ka dërguar një letër urimi deri tek Presidenti i Qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev pas përzgjedhjes së tij si kryeministër dhe formimit të Qeverisë së re.  “Ju uroj për përzgjedhjen si kryeministër. Qeveria federale me vendosshmëri e përkrah qëllimin për afrim të mëtutjeshëm të...
 • Merkel: Vizion shprese për Ballkanin Perëndimor

  Pas takimit të kryeministrit bullgar Boyko Borissov dhe kancelares Angela Merkel në Berlin, kancelarja gjermane i kushtoi vëmendje në konferencën e shtypit zhvillimeve në Ballkanin Perëndimor. Në konferencën për shtyp të kancelares Merkel dhe kryeministrit bulgar (07.06), Boyko Borissov pati një rëndësi të veçantë roli i Bullgarisë në Ballkanin...
 • Zhvendosja e ‘pllakave tektonike’ të Europës dhe Trumpi

  Editorial – “The New York Times” ‘Pllakat tektonike’ të Europës po zhvendosen dhe Presidenti Trump është në zemër të kësaj trazire. Kancelaria gjermane, Angela Merkel e tha troç të dielën: “Kohët në të cilat ne mund të mbështeteshim plotësisht tek të tjerët kanë marrë fund” dhe përfundimi është se...
 • Përplasja Gjermani-SHBA, Trump kritikon Berlinin për tregtinë dhe NATO-n

  Presidenti amerikan, Donald Trump vijon kritikat për Gjermaninë. Kësaj radhe sulmi vjen nëpërmjet “Twitter-it”. “Kemi një deficit tregtar shumë të madh me Gjermaninë, plus ata paguajnë shumë më pak se detyrimi që kanë në NATO. Shumë keq për Shtetet e Bashkuara. Kjo do të ndryshojë”, shkruan Trump. Në këtë...
 • Trump i përgjigjet Merkelit me paralajmërim

  Presidenti amerikan Donald Trump i është përgjigjur deklaratave të kancelares gjermane Angela Merkel me paralajmërimin se gjërat në marrëdhëniet SHBA-Gjermani do të ndryshojnë. “Koha kur mund të mbështeteshim plotësisht tek të tjerët ka marrë fund. E kam provuar këtë gjatë ditëve të fundit. Ne europianët duhet ta marrin fatin...
 • Angela Merkel, liderja e botës së lirë

  Angela Merkel, ose ndryshe “liderja e botës së lirë”, siç po konsiderohet tashmë gjerësisht, nuk priti gjatë për të parë shpinën e Donald Trump, përpara se ta bënte të qartë që gjërat kishin ndryshuar. Duke folur para një turme prej 2500 personash në Mynih, ku hapi fushatën elektorale, ajo...
 • Kthesë transatlantike në një tendë birre?

  Për Merkelin kanë mbaruar kohët “kur mund të mbështeteshim plotësisht tek të tjerët”. Por Dagmar Engel mendon, se duhet parë më me vëmendje, para se të shpallet fundi i marrëdhënies transatlantike. Angela Merkel, kryetarja më e fuqishme e një qeverie në botë rrallë ka shkaktuar një valë të tillë...
 • Merkel: Europa nuk mund të mbështetet më tek SHBA-të dhe Britania

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Europa nuk mund të mbështetet më tek SHBA-të dhe Britania e Madhe pas zgjedhjes së Presidentit Trump dhe Brexitit. Merkel tha se ajo dëshironte marrëdhënie miqësore me të dy vendet sikundër edhe Rusinë, por Europa tani duhet “të luftojë për fatin e vet”....
 • Merkel me “plan sekret” për Europën

  Angela Merkel ka një plan sekret për të ardhmen e Europës që mendohet ta shpalosë pas zgjedhjeve federale. Sipas gazetës gjermane Algemeine Frankfurt bëhet fjalë për një projekt shumëplanësh ku përshihet edhe hipoteza e një qeverie ekonomike të Eurozonës që do mund të lëshojë titujt e saj financiare, për...
 • Merkel premton vazhdimin e negociatave paqësore në Ukrainë

  Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka premtuar Presidentit të Ukrainës, Petro Poroshenko vazhdimin e mbështetjes gjermane. Por rolin e tyre duhet të luajnë edhe palët në konflikt si dhe Franca dhe Rusia. Gjendja e sigurisë në Ukrainë ishte e qetë muajt e festave të Pashkëve, por kohët e fundit...
Publicitet

Emisione