merkel

 • Obama i kthehet jetës publike

  Ish-presidenti amerikan Barack Obama iu kthye jetës publike të hënën, duke u bërë thirrje të rinjve në qytetin e Çikagos, që të bëhen aktivistë në komunitetet e tyre, ashtu siç kishte bërë edhe ai, para se të hynte në politikë. Ish-Presidenti Obama jetoi për shumë vjet në Çikago, duke...
 • Gjermania nuk e ka uruar ende Turqinë, Merkel kërkon dialog

  Qeveria gjermane pret pas referendumit për ndryshime kushtetuese në Turqi që presidenti Rexhep Tayyip Erdogan të tregojë gatishmëri për dialog me kundërshtarët politikë. “Rezultati i ngushtë në votim tregon se në ç’masë është e përçarë shoqëria turke”, thuhet në një kumtesë të qeverisë gjermane, të lëshuar në emër të...
 • Sulmet në Siri, Trump kishte mbështetjen e Merkelit dhe May

  Donald Trump ka biseduar me kancelaren Merkel dhe kryeministren May, para sulmeve në Siri. Ai ka pasur mbështetjen e këtyre vendeve.  Angela Merkel dhe Theresa May kanë mbështetur ndërhyrjen amerikane në bazën ushtarake siriane, Al Shairat, kumtoi Shtëpia e Bardhë. Të tre politikanët – Trump, Merkel dhe May –...
 • Gjermania vendos masa të ashpra ndaj Facebook-ut dhe Twitter-it

  Qeveria gjermane ka aprovuar gjoba deri në 50 milionë dollarë kundër gjigantëve të medias sociale që dështojnë fshirjen e komenteve me gjuhë urrejtjeje dhe lajmeve të pavërteta. Qeveria gjermane tha se kompanitë do të kenë një javë kohë për t’i hequr postimet që shkelin ligjin nga rrjeti. Ndërkohë, edhe...
 • Merkel takon Gruevskin

  Lideri i VMRo-DPMNE-së, Nikolal Gruevski bashkë me ministrin e punëve të jashtme Nikolal Popovski kanë realizuar takim me kancelaren gjermane Angela Merkel, në margjina të Kongresit të Partive Popullore Evropiane në Maltë. Informacioni nuk është konfirmuar zyrtarisht, por është plasuar nga disa mediume të afërta me qeverinë VMRO-BDI. Sipas...
 • Merkel paralajmëron Erdoganin: Stop krahasimeve me nazizmin!

  Kacelarja gjermane, Angela Merkel, ka paralajmëruar Presidentin turk të ndalojë menjëherë krahasimin e Gjermanisë me nazizmin. Merkel tha se nëse Erdogani vazhdon, të tjera mitingje politikanësh turq do mund të bllokoheshin.   Autoritetet gjermane kanë anuluar disa mitingje të ministrave turq në Gjermani para referendumit kontraversial që parashikon rritjen...
 • A do të hiqet e drejta për dy nënshtetësi në Gjermani?

  Politikanët unionistë duan të heqin të drejtën që në Gjermani të ketë persona me dy pasaporta. Po si e shikojnë këtë çështje të tjerët dhe çfarë parashikohet me ligj? Të rinj gjermano-turq festojnë Erdoganin dhe planet e tij për ndryshimet kushtetuese. Njerëz të cilët janë konsideruar si tërësisht të...
 • Merkel përgëzon Serbinë për ndihmën në krizën me emigrantët

  Kancelaria gjermane Angela Merkel ka lavdëruar Serbinë për rolin e saj në krizën me emigrantë në Evropë. Këto komente ajo i ka bërë në takimin në Berlin me kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiç. Merkel ka përgëzuar Serbinë për pranimin e azilkërkuesve dhe ka shtuar se Gjermania “nuk dëshiron që ta...
 • Shtyhet në minutën e fundit takimi Merkel-Trump

  Merkel ishte planifikuar të takonte Presidentin amerikan, Donald Trump të martën. Kancelarja gjermane tha se ishte rrugës për në aeroport të hënën, për të fluturuar për takimin e parë me presidentin Trump, kur ai e kishte telefonuar për të shtyrë takimin si pasojë e një stuhie dimërore. Stuhia e...
 • Merkel në Shtëpinë e Bardhë të martën

  Presidenti Donald Trump ka në plan të pyesë kancelaren gjermane Angela Merkel mbi përvojën e saj me presidentin rus Vladimir Putin, kur kancelarja të vizitojë Shtëpinë e Bardhë të martën. Një zyrtar i lartë i administratës tha të premten se presidenti Trump do të jetë shumë i interesuar për...
 • Konflikti Gjermani-Turqi dhe hipokrizia shokuese e Erdoganit

  Editorial – The New York Times Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, është arrogant. Ai ka burgosur dhjetëra mijëra njerëz, mbyllur më shumë se 150 media dhe ka shpallur një referendum në Prill për të zgjeruar pushtetin e tij. Mirëpo, kur autoritetet gjermane, për arsye sigurie, ndaluan dy ministra...
 • Video/ Merkel në telefonon, kryeministri turk ndërpret mitingun

  Telefonatat janë veçanërisht të rëndësishme në kohë krize. E tillë mund të quhet edhe koha në të cilën po kalon Turqia dhe Gjermania, pas anulimit të mitingjeve për ministrat turq nga bashkitë gjermane dhe thirrjes së ambasadorit gjerman në Ankara nga ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë për...
 • Erdogan krahason Gjermaninë e Merkelit me atë naziste; Berlini: Kërko ndjesë!

  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka akuzuar Gjermaninë se po vë në jetë “praktika naziste” ditë pasi një bashki në Gjermani anuloi lejen për miting të dy ministratvve turq. Gjatë kësaj jave Gjermania tërhoqi dy leje për ministrat turq të Drejtësisë dhe Ekonomisë, të cilët ishin parashikuar të mbanin...
 • Merkel do të takojë Trumpin më 14 mars

  Zyrtarë në Berlin thanë se kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të takojë presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në Uashington, më 14 mars. Takimi, i parë zyrtar mes tyre, do të pasojë një fillim gjaknxehtë të marrëdhënieve. Prejse presidenti i ri amerikan ka marrë detyrën më 20 janar,...
 • Merkel: Punë për marrëdhënie më të mira me Rusinë

  Nga Konferenca e Sigurisë në Mynih kancelarja Angela Merkel u shpreh për një marrëdhënie më të mirë me Rusinë. Po ashtu ajo kërkoi nga autoritetet e botës islame një distancim më të qartë nga islamizmi dhe terrorizmi. Nga Konferenca e Sigurisë në Mynih të shtunën (18.02), kancelarja gjermane, Angela...
 • Evropa e “dy shpejtësive” – përpjekja ndoshta e fundit e Merkelit

  Kancelarja gjermane e ndryshon kursin dhe kërkon mbështetje për një Evropë të “dy shpejtësive”. Synimi: që BE të ruhet në njëfarë forme. Shumë nuk janë të kënaqur me këtë mënyrë veprimi.  Deklarata e fundit e Kancelares gjermane Merkel në takimin e nivelit të lartë në Maltë u shty nga...
 • Gjermanët duan Martin Schulzin kancelar

  Nëse kancelari gjerman do të votohej drejtpërdrejt, atëherë kandidati Schulz, sipas sondazheve të fundit do të merrte 50% të votave, ndërsa Merkel vetëm 34%. Megjithatë unioni CDU/CSU kryeson. Si shpjegohet kjo? Për Sigmar Gabrielin mund të ndjesh keqardhje. Nën drejtimin e tij, partia socialdemokrate, SPD mezi e kalonte në...
 • Kriza e emigrantëve, Siria në fokusin e takimit Erdogan-Merkel

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka mbërritur në një vizitë zyrtare në Ankara, ku ka mbajtur bisedime me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. Erdogan dhe Merkel kanë diskutuar mbi zhvillimet në Siri, Irak dhe ato ne Detin Egje. Në një konferencë për shtyp, Erdogan tha se diskutoi me kancelaren gjermane...
 • “Faktori Trump” pozitiv për Kancelaren Merkel

  Këshilltarët e zonjës Angela Merkel shpjegojnë me shaka se përmirësimi i miratimit të punës së kancelares nga publiku ka ardhur si pasojë e “faktorit Trump”. Me zgjedhjet federale gati tetë muaj larg, udhëheqësja gjermane po mëkëmbet nga një nivel i ulët i përkrahjes nga publiku gjatë kulmit të krizës...
 • Zbardhet biseda/ Merkel dhe May kundër vendimit të Trumpit

  Kancelarja gjermane ka kundërshtuar hapur vendimet e presidentit amerikan për ndalimin e futjes në SHBA të refugjatëve. Ajo ia kujton Trumpit konventat dhe të drejtën humanitare. Kancelarja Angela Merkel është e bindur se “as lufta e domosdoshme kundër terrorizmit nuk e justifikon ndalimin e futjes në një vend të...
Publicitet


Emisione