Mirdite

 • “Shqipëria nuk mund të zhvillohet pa bashkitë”

  Shqipëria nuk mund të zhvillohet pa bashkitë, tha nga Mirdita Ambasadorja e Bashkimit Evropian në vendin tonë Romana Vlahutin. Ajo garantoi se BE do ta mbështesë Mirditën jo vetëm me grande, por që të ketë dhe kapacitet e duhuara për të marrë fonde nga Bashkimi Europian. “Ju keni sfida...
 • Tragjike, 15 – vjeçari vret me armë vëllain e vogël

  Një ngjarje tragjike ka ndodhur këtë të mërkurë në Mirditë. Një 12 – vjeçar ka gjetur vdekjen pasi u qëllua aksidentalisht me armë zjarri nga vëllai i tij, 3 vjet më i madh. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 18:00, në fshatin Petoq, në Fan të Mirditës. Sipas policisë, 2...
 • Plumba mbi shtëpinë e shefit të Rrugores

  Banesa e shefit të Qarkullimit Rrugor të Mirdites Gjovalin Toma është qëlluar me armë rreth orës 02:00 të mëngjesit të së shtunës. Nga të shtënat nuk ka pasur përsona të lënduar. Në drejtim të baneses që ndodhet në rrugën drejt Shëngjinit është qëlluar me breshëri automatiku. Plumbat kanë goditur...
 • Video/ Operacioni nga ajri për shuarjen e zjarrit në zonën e Mirditës

  Përfshirja e zjarrit në zonë e Mirditës ka angazhuar punonjës të zjarrfikëses si dhe helikopterë për të bërë të mundur shuarjen e flakëve. Ky është operacioni nga ajri për fikjen e vatrave të zjarrit në zonën e Mirditës./tvklan.al...
 • Tentativë vrasje në Mirditë

  Një 46-vjeçar është shpallur në kërkim nga policia pasi tentoi të vriste me armë një 52-vjeçar për shkak të një konflikti mes tyre. Policia thotë se i dyshuari është me iniciale D.A nga fshati Zajs i Mirditës. 46-vjeçari tentoi të vriste me armë zjarri 52-vjeçarin me iniciale V.A. pas një konflikti...
 • Emri/ 30-vjeçari qëllon me kallashnikov drejt banesës së komshiut

  Një konflikt mes dy personave ka përfunduar me përdorimin e armëve, por fatmirësisht nuk pati asnjë të lënduar. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Shtuf të Kaçinarit në Mirditë, ku 30-vjeçari Vitor Gjoka qëlloi me kallashnikov drejt banesës së fqinjit të tij me iniciale L.M 24 vjeç. Policia thotë se...
 • Përmbyset makina, humb jetën shoferi

  Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur këtë të martë në aksin rrugor Milot – Rrubik, në vendin e quajtur Fang në Mirditës. Një 45 – vjeçar me iniciale A. Sh ka humbur jetën, pasi makina me të cilën udhëtonte, një Peugeot me targa XA16DHL, ka dalë nga rruga dhe...
 • Video/ Asgjësohen 843 bimë kanabis, pranga dy të rinjve

  Mirditë – Operacioni antikanabis “Agimi” ka vënë në pranga dy të rinj, pasi kanë përgatitur terrenin dhe kanë kultivuar 843 bimë narkotike të dyshuara kanabis, të cilat pas konstatimit nga forcat policore, u asgjësuan me anë të djegies. Në pranga kanë rënë Gentjan Cupi, 21 – vjeç dhe Fatmir Vila,...
 • Thasë me kanabis në magazinë, kapet 30 – vjeçari

  Efektivët e Mirditës në bashkëpunim me ata të Lezhës kanë bërë të mundur zbulimin 19 kilogramëve kanabis, ndërsa kanë arrestuar edhe pronarin e saj. Burime zyrtare sqarojnë se pas marrjes së informacioneve në rrugë operative, u bë i mundur arrestimi i Pavlo Ndrecës, një 30 – vjeçar me banim...
 • Mirditë, gjendet i vdekur roja i Minierës së Spaçit

  Është gjendur i vdekur mëngjesin e sotëm roja i Minierës së Spaçit, në Mirditë. Roja, identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur ende, u gjet i pajetë nga punonjësit e minierës, të cilët mbërritën në vendin e punës mëngjesin e sotëm. Ai dyshohet të jetë asfiksuar si...
 • Nishani vlerëson kapedanët e Mirditës

  Për kontributin në shërbim të mbrojtjes së identitetit kombëtar dhe në mënyrë të veçantë të trevës së Mirditës, për luftën kundër pushtuesve dhe vendosjes së diktaturës komuniste në trojet shqiptare, Kreu i Shtetit i akordoi Preng Marka Prengës dhe Frrok Mëlyshit pas vdekjes “Dekoratën e Artë të Shqiponjës”, “Nderi...
 • Video/ 54 kg drogë në 12 orë… policia në aksion

  54 kilogramë kanabis janë sekuestruar nga policia, në dy operacione të ndryshme në Lezhë e Tepelenë. Në operacionin e koduar “Mjegulla”, në Lezhë janë sekuestruar 20 kilogramë kanabis dhe janë arrestuar 2 persona. Në pranga përfunduan, Xhevahir Gjeta, 38 – vjeç dhe Aleksandër Gjeta, 47 – vjeç, të dy...
 • Tre lëkundje tërmeti “zgjojnë” Shqipërinë

  Tre lëkundje tërmeti kanë tronditur veriun e Shqipërisë, mëngjesin e së premtes. Sipas Institutit të Gjeoshkencave lëkundja e parë ka ndodhur në orën 4:55, në Reps të Mirditës. Ky tërmet ishte me magnitudë 2.7 ballë dhe një thellësi 5 kilometra. Në orën 5:08 është ndjerë lëkundja e dytë, e...
 • Sekuestrohen tonelata kanabis në Rrëshen

  Në këtë magazinë në periferi të Rrëshenit, policia sekuestroi pasditen e kësaj të mëkure një sasi të madhe kanabis sativa, që arrin në disa ton. Në prangat e bluve kanë rënë 15 persona, ndër ta edhe pronari i magazinës, Kastriot Reçi. Lënda narkotike është zbuluar pranë zonës së njohur...
 • Mirditë/ Asgjësohen 3370 bimë narkotike

  Mirditë – Evidentimi dhe asgjësimi i bimëve vijon në të gjithë territorin e Shqipërisë. Në fshatin Gëziq në Mirditë, janë evidentuar 3370 bimë narkotike të kultivuara në një parcelë, që u asgjësuan me anë të djegies. Policia po punon për identifikimin dhe kapjen e autorëve për veprën penale “Kultivimi...
 • Mirditë/Zjarri rrezikon disa banesa

  Zjarret në pyje përfshinë së fundmi edhe Mirditën. 100 hektarë janë djegur në vetëm 48 orë. Fshatrat Bulshar, Gjin dhe Planet në Njësinë Administrative të Oroshit ishin më të rrezikuarat, pasi gjatë natës zjarri iu afrua ndjeshëm shtëpive, duke deportuar në njërën prej tyre. Flakët e zjarrit krijuan një...
 • Tenton të çmontojë saraçineskën e tubacionit të ujit, humb jetën 48-vjeçari

  Mirditë-Një person ka gjetur vdekjen pasi ka tentuar të çmontojë saraçineskën e tubacionit të ujit në një pusetë. Sipas policisë, kjo ngjarje ka ndodhur tek vendi i quajtur ish Gjeologjia e Mashterkorit, në Reps- Mirditë, në pusetën e shkarkimit të ujësjellës – kanalizime. Viktima është  Fran Legisi, 48 vjeç,...
 • Konflikti për pronën çon në vrasjen e kushëririt

  Një konflikt për një sipërfaqje tokë që vijonte prej vitesh duket se është bërë shkak për vrasjen e ndodhur ditën e sotme, në fshatin Perlat i Epërm të Mirditës. Dy kushërinjtë, viktima, 52 – vjeçari Mark Dodaj dhe autori i kësaj ngjarje, 39 – vjeçari Ilir Doda, fillimisht janë...
 • Binjakët kanosin 53 – vjeçarin me armë, arrestohet njëri

  Dy vëllezër binjakë kanë kanosur ditën e sotme me armë një 53 – vjeçar në Kurbin, duke qëlluar në ajër. Për pasojë policia arrestoi  31 – vjeçarin, Erjol Shtjefanaku, i dënuar më parë për veprën penale “Kanosje “ dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit....
 • Aksion në Veri/Asgjësohen 1680 bimë kanabis, sekuestrohen armë

  Policia ka bërë të mundur asgjësimin e 1680 bimëve kanabis, ndërsa ka sekuestruar një pushkë model 56, në një aksion kundër kultivimit të narkotikëve në Kurbin dhe Mirditë. Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se, në fshatin Kthellë e Epër, në vendin e quajtur “Mullinjt e Lugjes” të...
Publicitet
Emisione