mogherini

 • Thaçi: Pas 20 vitesh bisedime ka ardhur koha për marrëveshjen historike me Serbinë

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka konfirmuar se të martën ka marrë një ftesë nga Përfaqësuesja e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, që të udhëtojë për në Bruksel për t’u takuar me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, këtë të diel. “Ashtu siç kam theksuar tanimë disa herë se ky...
 • Mogherini mbyll turin ballkanik në Serbi: Shqipëria e Maqedonia kanë rast të mirë për integrim

  Shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka qëndruar  në pesë vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes së Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë në kryeqytetin serb. I ka dhënë shpresa rajonit duke veçuar faktin që edhe Shqipëria e Maqedonia kanë rast të mirë për integrim. Ka kërkuar që të...
 • Mogerini nga foltorja e Kuvendit të Maqedonisë: Jeni në rrugën e duhur

  Zyrtarja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe zëvendës anëtarja e Komisionit Evropian, Federika Mogerini, sot u është drejtuar deputetëve në Kuvendin e Maqedonisë. “Jeni në rrugën e drejtë. Kjo është arritje jo vetëm e qeverisë por e të gjitha institucionet e vendit, nga presidenca deri...
 • Integrimi në BE, Mogherini: 5 prioritetet do të mbeten elemente kyçe

  Në konferencën e përbashkët për shtyp me Kryeministrin Edi Rama, Përfaqësuesja e Lartë e Punëve të Jashtme dhe Politikën e Sigurinë, Federica Mogherini theksoi se rekomandimi për hapjen e negociatave për Shqipërinë erdhi pas një pune kolektive. Ajo tha se Shqipëria i ka plotësuar kushtet, megjithatë theksoi se rruga...
 • Mogherini: Kosova dhe Serbia të vazhdojnë dialogun

  Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini vlerësoi se dialogu në mes të Prishtinës dhe Beogradit duhet të vazhdojë, dhe se duhet të implementohen marrëveshjet e arritura deri më tani. Ajo ka përshëndetur nismën për statusin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, përderisa ka theksuar se ka nevojë që...
 • KE jep rekomandim pa kushte për Shqipërinë

  Komisioni Europian rekomandoi pa kushte çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Në prezantimin e progres-raportit në Strasburg, përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini dhe komisioneri per zgjerimin Johanes Hahn, thanë se Shqipëria e ka merituar rekomandimin, pasi ka përmbushur kriteret...
 • Mogherini bën bashkë Thaçin dhe Vuçiç

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka bërë bashkë sonte në Bruksel presidentin kosovar, Hashim Thaçin dhe atë serb, Aleksandar Vuçiçi. Zëdhënësja e Mogherinit, Maja Kocijançiç përmes një postimi në Twitter ka bërë të ditur  se takimi i përbashkët që ndryshe është cilësuar si darkë pune është...
 • Thaçi takohet me Vuçiç në Bruksel

  Presidentët e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel si pjesë e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Thaçi e Vuçiç do të diskutojnë për ecurinë e zbatimit të marrëveshjeve të arritura deri më tani. Po ashtu pritet të shkëmbejnë mendime mbi rrjedhën që duhet të marrë...
 • Mogherini: Në Qershor të hapen negociatat

  Shefja e Politikës së Jashtme BE i kërkon Komisionit Europian që në 17 Prill në progresraportin e tij të japë një rekomandim pozitiv pa kushte, për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe të njëjtën gjë kërkon të bëjë në Qershor, Këshilli i Ministrave të BE. “Reformat e bëra janë...
 • Strategjia e KE: Asnjë anëtarësim para 2025

  Komisioni Europian publikoi strategjinë e zgjerimit me një mesazh të qartë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Vlerësimi i deritanishëm është pozitiv, por secili prej vendeve aspirante duhet të luftojë korrupsionin, krimin e organizuar, të forcojë demokracinë dhe të bëjë reforma të thella për shtetin ligjor. Asnjë nuk do të...
 • Mogherini: BE e gatshme të hapë negociatat me Shqipërinë

  “Viti 2018  përbën një mundësi unike për përparimin e vendeve të Ballkanit në rrugën e integrimit në Bashkimin Evropian” Kjo ka qenë kryefjala e darkës së punës që përfaqësuesja e lartë për punët e jashtme dhe politikës së sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini ka artikuluar me 6 kryeministrat...
 • BE krijon ushtrinë e saj

  Njëzet e tre shtete anëtare të BE-së kanë nënshkruar zyrtarisht në Bruksel krijimin e ushtrisë evropiane. Ministrat e Jashtëm dhe ata të Mbrojtjes, në prani edhe të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, i dhanë jetë PESCO kësaj strukture ushtarake, që do të sigurojë kufijtë e jashtëm të familjes evropiane...
 • Mogherini mesazh Ballkanit nga Mastricht

  “Sot ndarja e kontinentit Europian ka një emër, është Ballkani Perendimor. Europa nuk do të konsiderohet e bashkuar përsa kohë Ballkani Perendimor nuk do të jetë pjesë e familjes tonë. Unë e di që kjo deklaratë nuk është shumë popullore në disa shtete të BE-së, ndoshta ka lidhje me...
 • Mogherini welcomes Kosovo PM and Serbian President’s meeting

  Kosovo President Hashim Thaçi is staying  for a few days in the United States in the framework of the United Nations General Assembly session. Kosovo’s leader held several meetings with top world officials in the framework of his visit to the United States, and it is recently reported that...
 • Mogherini takon Thaçin dhe Vuçiç në New York

  Presidenti i vendit Hashim Thaçi është duke qëndruar në SHBA për një vizitë disa ditore në kuadër të seancës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Numri një i Kosovës, është takuar me zyrtarë të lartë botëror në kuadër të kësaj vizite të tij në SHBA, ndërsa së...
 • Nis takimi Thaçi-Vuçiç në Bruksel

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç  kanë nisur një takim mëngjesin e sotëm në ndërtesën e Shërbimit të Jashtëm në Bruksel. Ata takohen në kuadër të një mëngjesi pune të organizuar nga shefja për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Zëdhënësja e...
 • Mogherini: Ballkani – prioriteti i katërt i BE-së

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, thotë se Ballkani është “prioriteti i katërt” i Bashkimit Evropian, ku BE-ja “mund të humbë më tepër dhe të fitoj më tepër”. Mëtutje, duke folur dje në Konferencën e ambasadorëve të Bashkimit Evropian për vitin...
 • Mogherini: Dialogu përcakton të ardhmen e Kosovës dhe Serbisë në BE

  Liderët në Kosovë dhe në Serbi e dinë shumë mirë që e ardhmja e shteteve të tyre, e ardhmja e integrimit evropian, është e lidhur jo vetëm me dialogun, por edhe me implementimin e marrëveshjeve. Kështu ka thënë përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini, në një prononcim për...
 • BE: Zgjedhjet ne Shqipëri, proces i qete e i rregullt

  Bashkimi Europian reagon për zgjedhjet e 25 qershorit përmes një deklarate të përbashkët të Përfaqësueses së Lartë Federica Mogherini dhe Komisionerit për Zgjerim, Johannes Hahn. Brukseli thotë se zgjedhjet parlamentare në Shqipëri u zhvilluan në mënyrë të qetë dhe të rregullt, por nuk munguan edhe parregullsitë. “Qytetarët patën alternativa...
 • Kukan: Pres të shoh zgjedhje demokratike

  Parlamenti Europian do të dërgojë në Tiranë një delegacion vëzhguesish për zgjedhjet e 25 qershorit, 4 ditë para zgjedhjeve. Raportuesi në hije për Shqipërinë nê Parlamentin Europian, Eduard Kukan thotë se pas një periudhë të gjatë tensioni politik shpreson të shohë zgjedhjet demokratike. “Tani pritshmëria e zhvillimit të zgjedhjeve...
Emisione