Moske

 • Moska përgjigjet me reciprocitet, dëbon dy sekretarë të Ambasadës Shqiptare

  4 ditë pas vendimit të qeverisë shqiptare për dëbimin e Sekretarit të parë të Ambasadës Ruse në Tiranë, Aleksey Balashov dhe Atasheut ushtarak Vladislav Filippov, Moska i është kundërpërgjigjur Tiranës zyrtare me të njëjtën monedhë. Dy zyrtarë të stafit diplomatik të Ambasadës Shqiptare në Moskë, Albert Jerasi dhe Arben...
 • Përmirësohet e bija e Sergei Skripal, Julia

  Julia Skripal, vajza e ish-agjentit rus Sergei Skripal, e helmuar me gaz nervor më 4 Mars bashkë me të atin, është përmirësuar ndjeshëm. Mjekët e spitali në Salisbury ku po trajtohen të dy, babë e bijë, njoftuan se 33-vjeçarja është në një gjendje të qëndrueshme, u përgjigjet pozitivisht trajtimeve,...
 • Moska paralajmëron se do të dëbojë diplomatët britanikë

  Rusia do të dëbojë diplomatët britanikë së shpejti, tha ministri i saj i jashtëm, në përgjigje të dëbimit të 23 diplomatëve rusë nga Britania. Sipas BBC, Sergei Lavrov tha për mediat ruse që dëbimet do të ndodhin patjetër. Britania e Madhe mori masa, pasi Moska refuzoi të jepte shpjegime...
 • Moska refuzon t’i përgjigjet Londrës

  Rusia refuzon ti përgjigjet ultimatumit të kryeministres britanike Tereza Mei për të dhënë informacione për substancën e rrezikshme të përdorur për helmimin e ish-agjentit rus Sergei Skripal. Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov tha gjatë një konference për shtyp se Moska nuk mund të përgjigjet përderisa autoritetet britanike nuk...
 • Video/ Momentet e rrëzimit të avionit rus

  Një video dramatike tregon momentin kur avion rus u kthye në një top të madh zjarri duke vrarë të gjithë personat në bord pasi motori shpërtheu në ajër. Një vajzë pesëvjeçare, mamaja dhe stjuardesa 29-vjeçare Anastasia Slavinskaya janë midis viktimave të identifikuara deri më tani pasi aeroplani Saratov Airlines...
 • Video/ Nuk pranoi t’i lajë makinën, vret punonjësin e lavazhit

  Një person është vrarë, pasi nuk ka pranuar të lajë një automjet. Pronari i një makinë BMW ka shkuar në një lavazh në Moskë, Rusi për të larë automjetin e tij, por është përballur me refuzimin e punonjësit. Edhe pse në fillim është larguar nga lavazhi, drejtuesi i automjetit...
 • 62 cm borë në Moskë

  Kryeqyteti rus mbulohet nga bora më e dendur e 100 viteve të fundit. Gjatë këtyre 24 orëve trashësia e saj ka shkuar në 40 cm duke paralizuar rrjetin rrugor. Si pasojë e reshjeve të dendura, një person ka humbur jetën dhe 5 të tjerë kanë mbetur të lënduar. Kryebashkiaku...
 • Video/ Zjarr në bordin e avionit

  Një avion i mbushur me pasagjerë përjetoi momente paniku këtë javë, pasi një karikues i jashtëm shpërtheu, duke shkaktuar zjarr. Incidenti, i cili u filmua në kamera, tregon flakët mes dy sediljeve në kabinën e avionit të Aeroflot, që ishte nisur nga Moska për në Volgograd. Në videon shfaqen pasagjerët të...
 • Muaji më i zi i vitit…

  Dhjetori shënoi rekordin si muaji me më pak diell që ka parë ndonjëherë më parë Moska. Kështu shprehet ekspertët rusë të motit, sipas të cilëve, “dielli nuk doli qoftë edhe një herë të vetme përgjatë gjithë muajit”. Sipas qendrës kryesore të motit në Rusi, gjatë gjithë Dhjetorit që lamë...
 • Video/ Ish-pronari i fabrikës qëllon me armë stafin, vret një person

  Ish-pronari i një fabrike ëmbëlsirash në Moskë ka sulmuar me armë punonjësit e biznesit, duke lënë një të vdekur dhe të paktën dy të plagosur. Mediat ruse raportojnë se autori është i armatosur dhe ndodhet ende brenda fabrikës. Ngjarja ka ndodhur për shkak të debateve mbi pronësi i fabrikës. Sipas...
 • Video/ Momenti kur autobusi përplas për vdekje 5 persona

  Ky është momenti kur një autobus u fut në një hyrje nëntokësore në Moskë, duke u marrë jetën të paktën 5 personave, ndërsa 3 të tjerë ndodhen në gjendje kritike për jetën. Pamjet u regjistruan nga kamerat e sigurisë të vendosura disa metra larg dhe tregojnë pikërisht këtë moment...
 • Putin dhe Vuçiç takohen në Moskë

  Presidenti rus, Vladimir Putin është takuar sot në Moskë më homologun e tij serb, Aleksandër Vuçiç. Putin dhe Vuçiq kanë qenë të kënaqur pas takimit, duke thënë se bashkëpunimi mes dy vendeve është duke u rritur dhe u pajtuan që marrëdhëniet në mes të dy palëve në të ardhmen...
 • Peruja kualifikohet pas 35 vitesh mungese në Botëror

  Peruja është ekipi i fundit që shkon në finalet e Botërorit. Skuadra amerikanojugore fitoi ndeshjen e dytë “Play off” me Zelandën e Re. Takimi i parë u mbyll pa gola. Peruja dhe 31 përfaqësueset e tjera finaliste duhet të presin shortin e  Dhjetorit që do të hidhet në Moskë...
 • Moskë, arrestohen qindra protestues

  Qindra protestues u arrestuan në Moskë të dielën gjatë një demostrate kundër presidentit rus Vladimir Putin që përkonte me festën e Ditës Kombëtare të Unitetit. Sipas OVD-Info, që vëzhgon shtypjen e protestave, 360 njerëz u arrestuan në mbarë Rusinë deri në orën 5 të mbrëmjes të dielën. Policia në...
 • Përkujtohen viktimat e “Terrorit të madh” të Stalinit

  Qindra vetë u mblodhën afër selisë së ish-KGB-së në pjesën qendrore të Moskës në Rusi, për t’i përkujtuar mijëra meshkuj dhe femra të ekzekutuar nga autoritetet sovjetike gjatë “Terrorit të madh” të Josef Stalinit. Folësit në ceremoninë që zgjati tërë ditën në përmendoren në Sheshin Lubyanka në Moskë, i...
 • Video/ Vret berberin se nuk i pëlqeu modeli i flokëve

  Në Moskë ka ndodhur një ngjarje tragjike. Në njeri vrau berberin për faktin se nuk i pëlqeu modeli i flokëve. Videoja e vrasjes ishte postuar në rrjetet sociale nga një klient i berberit, i cili thekson profesionalizmin e 24-vjeçarit nga Uzbekistani. Klienti në fjalë tha se vrasësi shkoi tek...
 • Moskë/ Më shumë se 45.000 të evakuuar pas paralajmërimeve për bombë

  Një alarm i rremë për disa bomba ka shkaktuar që pothuajse 45,000 njerëz të evakuoheshin nga ndërtesat kryesore dhe qendrat e transportit në qytete në mbarë Rusinë, njoftuan media lokale. 30,000 qytetarë në Moskë u evakuuan nga stacionet e trenave, qendrat tregtare dhe një universitet si pasojë e disa...
 • Putin mposhtet në mes të Moskës

  Një koalicion i partive të opozitës liberale ka arritur një triumf të papritur në disa zona në zgjedhjet lokale dhe rajonale në Rusi. Partitë opozitare kanë arritur të fitojnë në shumë qendra votimi në mes të Moskës, teksa partia e Putinit, e cila dominon në vend prej 17 vitesh,...
 • Video/ Nxënësi qëllon me armë brenda shkollës

  Një nxënës ka qëlluar me armë zjarri dhe ka hedhur granata tymuese brenda një shkolle në afërsi të Moskës, Rusi. Policia ruse tha për mediat vendase se të paktën 4 nxënës kanë pësuar lëndime nga incidenti. Ngjarja ndodhi në qytetin Ivanteyevka, 20 kilometra në verilindje të Moskës. Adoleshenti që...
 • Putin i kërkoi një dhomë në Ankara? Përgjigjja e Erdogan

  Nuk është më sekret që Presidenti turk Recep Tayiip Erdogan po flirton me Rusinë, si kundërpeshë në marrëdhëniet e acaruara me Perëndimin. Sëfundmi, Ankaraja dhe Moska kanë nënshkruar një marrëveshje për sistemin e sofistikuar të mbrojtjes raketore S400. Kjo lëvizje si dhe të tjera nuk janë pritur mirë në...
Emisione