mosul

 • Historia e 16 – vjeçares që iu bashkua ISIS dhe u gjet në Mosul

  Një nxënëse 16 – vjeçare gjermane, e cila u largua nga shtëpia për t’u bashkuar me ISIS, është kapur në rrënojat e qytetit të Mosulit në Irak. Linda Wenzel, nga qyteti Pulsnitz, pranë Drezdenit, u gjet me anëtarët e grupit terrorist, disa prej të cilëve mbanin jelekë shpërthyes. Ajo...
 • FOTO/ Jetimët që la pas ISIS

  Gjatë përpjekjeve të ushtarëve irakianë për të gjetur të mbijetuarit e mbetur pas nga sundimi terrorist i Shtetit Islamik (ISIS), u gjetën dy fëmijë që zvarriteshin mes rrënojave në pjesën historike të Mosulit Perëndimor. Njëri prej tyre ishte një djalë, i cili për të mbijetuar kishte ngrënë mbeturina mishi të gjallë, ndërsa fëmija...
 • A do të sjellë fitorja kundër Shtetit Islamik paqe në Mosul?

  Luftë është në gjendje të bëjë koalicioni kundër IS. Këtë ai e tregoi në metropolin e Mosulit. Pas dëbimit të IS, ai duhet të tregojë që është në gjendje të bëjë paqe. Kjo do të jetë e vështirë, mendon Matthias von Hein. Nëntë muaj zgjati beteja e përgjakshme, brutale...
 • Mosuli i çliruar, një qytet fantazmë

  Pak orë pas çlirimit, Mosuli i ngjan një qyteti fantazëm. Gëzimi i fitores po shoqërohet me një bilanc tragjik . Kudo shihen pasojat e një lufte shkatërrimtare për qytetin e dytë më të madh të Irakut. Në qytetin e vjetër pothuajse çdo ndërtese është e pabanueshme. Të mbijetuarit panë...
 • Merr fund beteja 9 –mujore e Mosulit, Iraku feston fitoren ndaj ISIS

  Forcat irakiane në bashkëpunim me koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kanë fituar betejën historike të Mosulit ku për 9 muaj luftuan ashpër kundër terroristeve të Shtetit Islamik (ISIS).  Kryeministri irakian Haider al-Abadi udhëtoi drejt Mosulit për të njoftuar çlirimin e plotë të qytetit të dytë më të...
 • Mosul, kryeministri iraken feston fitoren mbi ISIS

  Kryeministri irakian Haider al-Abadi ka mbërritur në Mosul për të përgëzuar forcat irakiane për fitoren e tyre mbi ISIS. Abadi ishte atje për të falënderuar “luftëtarët heroikë dhe popullin irakian për fitoren e madhe”, tha zyra e tij. Forcat irakiane, të mbështetura nga sulmet ajrore të udhëhequra nga Shtetet...
 • Kapitullon ISIS në Irak

  “Shteti i rremë Islamik ka rënë dhe çlirimi i Mosulit është prova për këtë”.  Me këtë postim në Twitter, kryeministri irakian, Al-Abadi njofton rimarrjen e vendit të Xhamisë së Madhe al-Nuri, të cilën ISIS e shkatërroi pak ditë më parë. Shkatërrimi i xhamisë bëri xhiron e mediave ndërkombëtare, pasi...
 • ISIS po rigrupohet në disa zona të Irakut

  Shpërthimi i një makine bombë në lindje të Mosulit, po konfirmon frikën e disa analistëve se ofensiva kundër Shtetit Islamik po i shkakton humbje ushtarake të grupit terrorist, por jo domosdoshmërisht edhe humbje politike. Më shumë se 190 ditë pasi forcat irakiane të sigurimit të mbështetura nga Shtetet e...
 • Pamjet e tmerrshme që përlotën ushtarët

  Ky është momenti kur ushtar u përlot pasi zbuloi trupin e pajetë të një vajze të vogël, të vrarë nga militantët e të ashtuquajturit Shteti Islamik. Trupi u gjet në një varr masiv prej 24 vetash, pjesa më e madhe prej të cilëve fëmijë, në Mosul, në veri të Irakut,...
 • 750 mijë civilë të bllokuar në Mosul

  Në një raportim ekskluziv të televizionin rus, “Rusia Today”, janë bërë të ditura ndodhi mizore të ndodhura në zonat e kontrolluara nga shteti islamik në Mosul. Ndërsa beteja historike për çlirimin e Mosul ka nisur që në fundin e vitit të kaluar, mijëra civile janë të detyruar të largohen...
 • Po raportonte nga fushëbeteja, vritet gazetarja e re

  Një gazetare e re është vrarë teksa raportonte nga fushëbeteja e Mosulit në Irak, ku ushtria irakiane dhe kurde po luftojnë me terroristët e ISIS-it. Shifa Gardi, e cila punonte për stacionin televiziv kurd “Rudaw” është vrarë nga shpërthimi i një bombe të vendosur në rrugë. Ajo po raportonte...
 • Fati i Mosulit në pikëpyetje

  Beteja për Mosulin ka qenë e përgjakshme dhe e avashtë si për ushtarët irakianë ashtu edhe për civilët. Që kur forcat irakiane nisën një betejë për të rimarrë qytetin tetorin e kaluar, që ishte dhe fortesa më e madhe e Shtetit Islamik, trupat irakiane u përballën me sulme me...
 • Vijon ofensiva kundër ISIS

  Forcat qeveritare të Irakut kanë rinisur ofensivën drejt Mosulit perëndimor, bastioni i fundit më i madh i të ashuquajturit Shteti Islamik, në Irak. Teksa nisi operacionin të dielën, ushtria arriti të rimerte nën kontroll disa fshatra. Pjesa lindore e qytetit u çlirua nga ISIS muajin e shkuar, pas luftimeve të ashpra. Të...
 • Ushtria irakiane rimerr lindjen e Mosulit

  Ushtria irakiane ka rimarrë të pothuajse të gjithë pjesën lindore të qytetit të Mosulit, përfshirë edhe xhaminë e madhe, e njohur botërisht si vendi ku Al Bagdadi mbajti fjalën e parë, me anë të të cilës e shpalli veten Kalifin e Shtetit Islmaik, në Qershor të vitit 2014. Pas...
 • OKB: ISIS ka marrë peng rreth 8 mijë persona

  Rreth 8 mijë persona, mes tyre gra dhe fëmijë janë rrëmbyer nga ISIS dhe po përdoren si mburoja njerëzore në rezistencën për mbajtjen e Mosulit. Denoncimi vjen nga përfaqësuesit e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, të cilët njoftojnë se pengjet janë kapur disa javë më parë në fshatërat rreth...
 • Ankaraja kërkon të marrë pjesë në betejën e Mosulit

  Beteja historike për çlimin e Mosulit nga luftetarët e Shtetit Islamik po shkakton konflikt mes Bagdatit zyrtar dhe Ankarasë. Një ditë pas ndërhyrjes së Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Ashton Carter, që Bagdadi t’u japë forcave turke një rol në rimarrjen e Mosulit nga militantët e Shtetit Islamik dhe refuzimin...
 • Sekretari Carter në Irak

  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Ash Carter mbërriti sot në Irak për t’u takuar me komandantët e koalicionit për të vlerësuar operacionet për marrjen e Mosulit nga militantët e Shtetit Islamik. Sekretari Carter është në vizitën e tij të tretë këtë vit në Irak. Ai po vëzhgon operacionet e forcave...
 • “Terror në Mosul”, ISIS ekzekuton qindra persona përfshirë dhe fëmijë

  ISIS ka ekzekutuar qindra burra dhe djem të rinj duke i përdorur si mburoja ndaj forcave të koalicionit të cilat kishin avantazh në Mosul. Grupi i terrorit përdori një buldozer për t’i hedhur trupat e pajetë në një varr masiv në kolegjin e braktisur të agrikulturës në qytet. Thuhet...
 • Beteja e çlirimit të Mosul nga ISIS

  Shteti Islamik po përdor banorët e Mosulit si “mburoja njerëzore” me qëllim që të frenojë përparimin e forcave irakiane brenda qytetit. Zëdhënësi i Pentagonit, Jeff Davis tha se njerëzit po mbahen me forcë brenda qytetit, ndërsa Agjencia e lajmeve Reuters ka kontaktuar me disa banorë të cilët janë dërguar...
 • Video/ Ja si ndëshkon ISIS

  Ky është momenti kur xhihadistët sprucuan me bojë në ballë një të burgosur i cili kishte shkarravitur me grafiti anti-ISIS muret e Irakut. Në video tregohej burri të cilin e lyen me bojë në pjesën qendrore të ballit dhe më pas e qëlluan me shotgan, duke e përdorur bojën...
Emisione