ndalohet

 • Ndalohet në Serbi shtetasi kosovar

  Ministria e Punëve të Jashtme ka bërë të ditur se ka pranuar informacionin e konfirmuar zyrtar që autoritetet në Serbi kanë ndaluar edhe një shtetas të Kosovës. Sipas informacioneve të MPJ-së, shtetasi i Republikës së Kosovës po mbahet në Beograd nga Zyra e Prokurorit Special, me arsyetimin e krimeve...
 • Ndalohet autori i dyshuar i vrasjes në Korçë

  Policia e qytetit të Korçës ka shoqëruar për në komisariat Emiljano Nazifin, si autorin e dyshuar së ngjarjes ku  u gjet i vdekur në banesë Nevruz Fiqi. Policia dhe Prokuroria janë në pritje të ekspertizës mjeko – ligjore, që do të përcaktojë shkakun e vdekjes. Burime nga policia e...
 • Përfaqësuesja e Kosovës në karate nuk lejohet të hyjë në Serbi

  Përfaqësuesja e Kosovës në karate, e cila mëngjesin e sotëm u nis për në Novi Sad, nuk u lejua të hyjë në territorin e Serbisë. Kryetari i Federatës së Karatesë, Ismet Kraniqi, tha për Radion Evropa e Lirë se në pikën kufitare të Merdares, përfaqësueses së Kosovës iu tha...
 • Ndalohet në Gjermani ish-Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont

  Ish-presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont është ndaluar nga policia gjermane. Puigdemont u ndalua në një autostradë në shtetin verior të Shlezvig-Holshtajnit, në rrugën e kthimit nga Finlanda në Bruksel. Autoritetet spanjolle lëshuan ndaj tij një urdhërarresti europian, pasi Gjykata Supreme spanjolle la në fuqi akuzat ndaj tij dhe 25...
 • Rusia ndalon “Vdekjen e Stalinit” /Kremlini: Filmi rrezik për destabilitetin e vendit

  “The death of Stalin”, vdekja e Stalinit, është ndaluar të transmetohet për publikun rus. Sipas ministrisë së kulturës filmi ka përmbajtje ekstremiste dhe është cilësuar një rrezik për stabilitetin në vend.  Komedia satirike pavarësisht se kishte marrë të drejta transmetimi në Rusi, është ndaluar të shihet nga publiku për...
 • Goditet “Mafia” e tokave të Spillesë

  Një  rrjet funksionarësh dhe ish-zyrtarësh lokalë në piramidën e të cilës ishte nënprefekti i Tiranës për Kavajën, Fatos Kaja, janë marrë të pandehur nga Prokuroria me akuzën e tjetërsimit të pronave, falsifikimit të dokumenteve dhe shpërdorimit të detyrës. Kaja konsiderohet si truri i kësaj skeme korruptivve që çoi në...
 • Korrupsioni, ndalohet avokati

  Ditën e sotme Gjykata e Shkodrës ka ekzekutuar vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë, ndaj avokatit Gjon Lepuri. Gjykata ka caktuar si masë Sigurimi personal ”Arrestin në shtëpi“ si i dyshuar për veprën penale të “Korrupsioni aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe i funksionarëve...
 • Në këtë vend pirja e duhanit është e paligjshme

  Presidenti i Turkmenistanit ka ndaluar me ligj shitjen e të gjitha produkteve të duhanit. Një rregull i ri ndalon shitjen e të gjitha produkteve të duhanit dhe dyqanet do të përballen me gjoba prej rreth 1,200 paundësh, nëse ato kapen duke shitur cigare. Sipas faqes online Chrono-TM, raportohet se...
 • Dhuna mes tifozëve në Marsejë, autoritetet marrin masa të ashpra

  Autoritetet franceze kanë ndërmarrë një sërë masash për të parandaluar një përsëritje të përplasejve të ditëve të shkuara mes tifozëve anglezë, rusë dhe atyre francezë në Marsejë. Ministri i Brendshëm francez, Bernard Kaznëv, njoftoi se ndalimin e shitjes dhe konsumimit të pijeve alkoolike në zonat përreth stadiumeve dhe në...
 • Igumenicë, ndalohet automjeti me drogë nga Shqipëria

  Një automjet me 186 kg kanabis  u ndalua nga policia greke mëngjesin e sotëm në aksin Janinë-Igumenicë. Lënda narkotike ishte ngarkuar në Shqipëri dhe kishte si destinacion tregun e vendit fqinj. Policia vuri në pranga drejtusin e mjetit, një 34 vjeçar me shtetësi shqiptare. Gjatë kontrollit në sediljet dhe...
 • “Ndalohet Duhani”, por jo për shqiptarët

  Duhani vazhdon të pihet lirisht në cdo ambjent publik, bar, restorant apo kafene të kryeqytetit. Që prej ditës së parë të hyrjes në fuqi, ligji antiduhan nuk ka gjetur zbatim. Dështimin e tij e pranon edhe ministri  i shëndetësisë, Ilir Beqaj. Edhe ministrat e mëparshëm janë  perpjekur të venë...
Emisione