Nigeri

 • 250 të vdekur në një muaj nga gjarpërinjtë

  250 persona kanë vdekur në Nigeri për shkak të pickimeve nga gjarpërinjtë. Sipas mediave, kjo ka ardhur për shkak të mungesës së ilaçeve kundër helmit. Spitalet përballen çdo ditë me mesatarisht 50 viktima. Disa shkojnë aty në kushte shumë kritike dhe e vetmja gjë që u mbetet mjekëve të...
 • U rrëmbyen në 2014-ën, lirohen 82 vajza

  82 vajza nga qyteti Çibok, të cilat ishin rrëmbyer nga grupi terrorist Boko Haram, u liruan nga ekstremistët dhe të dielën mbërritën në Abuxha, kryeqytetin e Nigerisë. Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq postoi një fotografi në llogarinë e tyre të Twitterit ku shihet rreshti i vajzave duke hipur...
 • Tragjedi për “Djajtë e Kuq”, mbi 30 tifozë dyshohen të vdekur

  Mbi 30 tifozë të Manchester United dyshohen të kenë humbur jetën, pasi një tel elektrik ra mbi, ndërkohë që po ndiqnin skuadrën e tyre një natë më parë në Nigeri. Sipas mediave britanike, me dhjetëra të tjerë dyshohet se kanë mbetur të plagosur pasi teli eletrik ra mbi tifozët,...
 • Dyshuan se i përdhunoi vajzën, prindërit i djegin organin gjenital 17-vjeçarit

  Dy prindër janë arrestuar sepse dhunuan dhe i dogjën organin gjenital një 17- vjeçari, pasi dyshonin se i kishte përdhunuar vajzën. Atiku Yahaya dhe Farida Hamza thuhet se kanë paguar një grup të rinjsh për të rrëmbyer 17-vjeçarin Ahmed Ibrahim, pasi ata dyshonin se ai kishte abuzuar seksualisht me...
 • Kur ish e dashura nuk harron, i djeg fytyrën me acid

  Një 24-vjeçar është sulmuar me acid në fytyrë nga ish-e dashura e tij, por nuk do ta besoni që ai… e fali. Iniubong Ime nga Nigeria kishte vendosur të flinte herët, por një zë e zgjoi nga gjumi. Pasi u zgjua dhe po kontrollonte në banesë  dhe pa se...
 • Ekzekutohet “vampiri”, kishte vrarë mbi 200 persona

  Një vrasës serial, i mbiquajtur “vampiri” është ekzekutuar nga forcat e policisë në Nigeri. 36 – vjecari Henry Chibueze ishte përgjegjës për vrasjen e më shumë se 200 personave, në një fushatë monstruoze rrëmbimesh e vrasjesh, që nisi qëkur ai ishte 11 – vjeç. Siç shkruan “DailyMail”, pas ekzekutimit,...
 • Pas shkatërrimit të Boko Haram, nigerianët përpiqen të rindërtojnë jetën

  Në dhjetor Presidenti nigerian Buhari u shpreh se Boko Harami kishte marrë fund. Kur ekipi i Zërit të Amerikës vizitoi pjesën verilindore të Nigerisë për të konfirmuar vërtetësinë e videove që kishte marrë mbi aktivitetin e kësaj organizate, ai pa nga afër shkatërrimet dhe koston humanitare të fushatës së...
 • Foto/ Keni parë ndonjëherë diçka të tillë? Njihuni me gruan më leshatore në botë

  Një aktore nga Nigeria është cilësuar si gruaja më leshatore në botë. Ajo postoi disa foto të saj online për të reaguar ndaj tallësve. Queen Nonyerem Okafor, nga Nneobi-Nnewi në Anambra, ka një sasi të konsiderueshme qimesh në trupin e saj. Ajo thotë se kjo nuk është diçka e...
 • Video/ Ndahen binjaket e ngjitura një ditë para ditëlindjes

  Binjaket e quajtura Miracle dhe Testimony Ayeni, nga Nigeria, ishin të ngjitura me njëra-tjetrën në pjesën e legenit. Vogëlushet të cilat mbushën 1 vjeç sot, iu nënshtruan një operacioni i cili zgjati 18 orë në spitalin e fëmijëve Le Bonheur, në Memphis, Tenesi. Ato mbërritën në SHBA në datën...
 • Çajnë mëdysh gjarpërin, shokohen nga ajo që zbulojnë

  Banorët e një fshati në Nigeri vranë një gjarpër gjigant pasi dyshonin se kishte gëlltitur një viç. Por ndryshe nga sa mendonin ata, zvarraniku ishte i fryrë pasi ishte shtatzënë. Në këtë foto të publikuara nga “DailyMail” dallohet se gjarpëri nuk ishte mbipeshë nga vakti i fundit që kishte ngrënë,...
 • Tentoi të hidhte veten në erë, por një shigjetë i preu hovin

  Një grup i vetëtrajnuar në Kamerun vranë një kamikaze me anë të një shigjete me helm, vetëm pak momente përpara se gruaja të vetëhidhej në erë. 40 – vjeçarja, e cila kishte eksplozivë në trup, kishte kaluar kufirin nga Nigeria fqinje bashkë me nje vajzë 14 – vjeçare. Banorët...
Publicitet
Emisione