OSHEE

 • OSHEE bën analizën e punës në sezonin turistik

  Përmirësim me 50% të performancës në furnizimin e abonentëve me energji elektrike. Ky është bilanci që bën në mbyllje të sezonit turistik, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike. Analiza përfshiu harkun kohor nga Qershori në Gusht të këtij viti, të krahasuar edhe me një vit më parë. Nga të...
 • Shpërthim tritoli në shtëpinë e zyrtarit të OSHEE

  Një shpërthim tritoli ka tronditur gjatë natës lagjen “Pengile” të Krujës. Sipas policisë, në shënjestër të autorëve ka qenë banesa e 29-vjeçarit D. Masha, i cili është përgjegjës i OSHEE-së në Fushë-Krujë. Sasia e lëndës plasëse mësohet se u hodh brenda murit rrethues të shtëpisë dhe fatmirësisht nga shpërthimi nuk...
 • PD: Taksa e pronës, Rama shpërblen OSHEE-në

  Demokratët akuzuan qeverinë se përmes mbledhjes së taksës së banesës nga OSHEE-ja po pasuron arkën e këtij institucioni në shkelje të autonomisë së pushtetit lokal. “Dihet se ku i çon OSHEE-ja paratë e shqiptarëve: ia jep miqve trafikantë droge të qeveritarëve ose baxhanakut të Kryeministrit. Nga rreth 80 milionë...
 • Furrat e bukës bien dakord me OSHEE për çmimin e energjisë

  Pas 4 mujash negociata, prodhuesit e bukës kanë arritur të gjejnë një zgjidhje me Operatorin e Shpërndajres së Energjisë dhe Entin Rregullator. Në Prill ata kërcënuan që do të rrisin çmimin e bukës nëse OSHEE vazhdonte t’i faturonte me 14 Lekë për kilovat/orë dhe jo me 7.5 Lekë, sa...
 • Borxhet brenda sektorit energjitik arrijnë në 700 mln USD

  Situata e borxheve mes kompanive të sektorit energjitik është rënduar. Në total bëhet fjalë për më shumë se 700 milionë dollarë detyrime që kompanitë e publike kanë ndaj njëra-tjetrës. Borxhet e pashlyera brenda këtij tregu kanë dal në pah në baza të një auditi të ushtruar nga Kontrolli i...
 • OSHEE në situatë të vështirë financiare

  Operatori i shpërndarjes së energjisë elektrike, OSHEE, është në situatë të vështirë financiare, një fakt ky qe e pranon vetë kompania zyrtarisht. Televizioni Klan ka siguruar një letër që administratori Ardian Çela ka dërguar pranë ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, përmes së cilës kërkon vëmendje për gjendjen ekonomike që...
 • ERE: Furrat e bukës marrin çmim të lirë nëse prodhojnë bukë

  E vetmja zgjidhje që furrat e bukës të përfitojnë çmimin e subvencionuar të energjisë 7.1 lekë për kilovat orë është që energjinë që konsumojnë ta përdorin vetëm për prodhimin e bukës dhe jo për qëllime të tjera. Kreu i Entit Rregullator të Energjisë Elektrike ishte i prerë, kur tha...
 • OSHEE do të nisë shlyerjen e borxheve ndaj KESH

  Dy kompanitë shtetërore të sektorit energjetik KESH dhe OSHEE kanë rënë dakord për të zgjidhur borxhet që kanë mes tyre. OSHEE do të paguajë sipas një skeduli të arritur në marrëveshje, 86 milionë dollarë detyrime të mbartura mes viteve 2010-2013 ndaj korporatës elektroenergjitike, kohë kur ky sektor përjetoi një...
 • Shtyhen me tre muaj hetimet për privatizimin e OSSH-së

  Me kërkesë të Prokurorisë, Gjykata e Tiranës ka shtyrë me 3 muaj të tjerë afatin e hetimeve për privatizimin e OSSH-së në vitin 2009 dhe kalimin e kompanisë tek çekët e CEZ. Shkak janë bërë mungesa e përgjigjeve të letër-porosive të dërguara në Çeki, Kosovë dhe Francë. Deri tani,...
 • Energjia kap rekorde historike të prodhimit

  Pas një vit të thatë dhe me humbje financiare të mëdha për shkak të thatësirës, reshjet e shiut kanë rikthyer përmbys situatën për Korporatën Elektroenergjetike. KESH ka arritur të prodhojë 28.8 milionë kilovat orë energji elektrike një ditë më parë, duke shënuar një rekord historik. Ky prodhim energjie ia...
 • Borxhet në sektorin e energjisë, kërkohet ndryshim i çmimit

  Edhe pse historia e ndryshimit të çmimit të energjisë për konsumatorin fundor, mori fund në dhjetor të 2017-s, OST e ka rihapur edhe njëherë këtë çështje. Përmes një shkrese zyrtare në datën 22 janar, Operatori i Transmetitmi të Energjisë është ankuar pranë Entit Rregullator se nuk është dakord me...
 • Vjedhja e energjisë, 13 persona përfundojnë në polici në kryeqytet

  Njësia operacionale Task Forcë e OSHEE Tiranë zhvilloi disa kontrolle blic në dy ditët e fundit, bazuar mbi informacione të marra në rrugë operative mbi abonentë që vidhnin energjinë elektrike. Kontrollet janë ushtruar në zonat Laprakë, rruga “Myslym Keta”, Shkozë pranë shkollës “Androkli Kostallari”, në Kombinat dhe Kamëz, nga...
 • Sekretariati i energjisë: Ecni shpejt me ndarjen e OSHEE-së

  Letra e hapur ndaj Shqipërisë që Sekretariati i Komunitetit të Energjisë ka bërë për ndarjen e operatorit të shpërndarjes së energjisë në dy ndërmarrje, konsiderohet si një nxitje për të ecur me këtë proces. Janez Kopac, drejtor ekzekutiv i sekretariatit tha se OSHEE është mbrapa si me anën ligjore...
 • Thellohet skandali për detyrimet e ARMO-s: 22 milionë USD borxhe për energjinë

  Skandali i detyrimeve të papaguara që rafineria e përpunimit të naftës ARMO ka ndaj institucioneve publike thellohet më tej. Vetëm për faturat e energjisë elektrike, borxhi i ARMO-s ndaj OSHEE-së kap vlerën 22.3 milionë dollarë, detyrime që janë rritur ndjeshëm sidomos ndaj 3 viteve të fundit. Sipas të dhënave...
 • Ujësjellësat do të fillojnë të paguajnë borxhet ndaj OSHEE

  Kompania e shpërndarjes së energjisë është duke skeduluar borxhet që kompanitë shtetërore kanë ndaj saj për mospagimin e detyrimeve të energjisë. Administratori Ardian Çela tha se deri tani ujësjellësit dhe disa bashki janë toleruar për të mos ndërprerë furnizimin e konsumatorëve me ujë, por kjo situatë do të ndryshojë...
 • Kapen duke vjedhur energjinë 16 persona

  OSHEE vijon kontrollet për verifikimin e abonentëve në kuadër të aksionit kundër vjedhjes së energjisë elektrike në rajonin e Shkodrës, ku përfshihet edhe Lezha, Puka, etj. Të dhënat e fundit nga grupet operative të terrenit tregojnë se, nga kontrollet e dy ditëve të fundit, janë zbuluar edhe 16 raste...
 • Vjedhja e energjisë, 35 abonentë përfundojnë në polici

  Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike vijon kontrollet në terren ndaj konsumatorëve abuzues të energjisë elektrike, duke u përqendruar kryesisht te zonat problematike. Kështu, vetëm në tre ditët e fundit, në rajonin e Shkodrës, ku përfshihen edhe zonat Lezhë e Pukë, janë proceduar në polici 35 abonentë, kryesisht për...
 • Thatësira, fitime minimale për OSHEE

  Edhe pse arkëtimet dhe ulja e humbjeve në rrjetin e shpërndarjes kanë pasur tregues më të mirë se një vit më parë, thatësira do të bëjë që bilanci i këtij fundviti të nxjerrë OSHEE-në me fitime minimale. Elton Sevrani, drejtor i shitjeve në këtë ndërmarrje thotë se shpresat janë...
 • Terr në disa zona natën e ndërrimit të viteve, OSHEE: Linja u dëmtua me armë zjarri

  Për rreth 40 minuta, mbrëmjen e së dielës disa zona të Tiranës mbetën pa energji elektrike. Shkak dyshohet se është bërë dëmtimi i qëllimshëm i linjës 110 kV të OST, në zonën pranë Babrrusë, duke nxjerrë jashtë pune nënstacionet Traktora, Kinostudio e Ibë. Në një reagim gjatë ditës së sotme, OSHEE sqaron...
 • Plani i Masave/ OSHEE në gatishmëri për festat e fundvitit

  Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE SH.A), po ndjek me vëmendje regjimin e furnizimit me energji elektrike, bazuar mbi planin e masave të Shtabit Qendror të Gatishmërisë. Plani i Masave për gatishmërinë e festave të fundvitit 2017, synon të sigurojë furnizimin me energji elektrike të të gjithë konsumatoreve....
1 2 3 6
Emisione