parlamenti

 • Basha thirrje Metës: Mos e dekreto ligjin për Teatrin Kombëtar

  Pasi dështoi në pengimin e votimit të projektligjit që i hap rrugë shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar, shpresën e radhës Lulzim Basha e ka tek Presidenti Ilir Meta. “I bëjmë thirrje Presidentit të mos e dekretojë ligjin. Është antikushtetues, ligjëron vjedhjen për të ndërtuar 6 kulla betoni. Qëllimi...
 • Deportimi i “gylenisteve” nga Kosova/Parlamenti miraton ngritjen e Komisionit Hetimor

  Pas një seance maratonë, Kuvendi i Kosovës miratoi me 59 vota pro asnjë kundër dhe 1 abstenim rezolutën e propozuar nga LDK, për ngritjen e një komisioni hetimor, me qëllim zbardhjen e plotë të deportimit 6 turqve të akuzuar nga Ankaraja si gylenistë. Gjatë seancës së kësaj të mërkure,...
 • Berlini në qendër të vëmendjes së shërbimeve sekrete ruse

  Mbas sulmeve të hakerave në kompjuterin e parlamentit gjerman fshihet një shërbim sekret rus. Ekzistojnë një sërë dëshmish që tregojnë se strategët e Kremlinit e kanë Gjermaninë në fokus.  Rasti është bërë i njohur që në muajin Dhjetor, njofton Agjencia gjermane e Lajmeve (dpa). Virusi ka depërtuar në sistem...
 • Video/ Dhurata Çupi i ul mikrofonin deputetit të mazhorancës, tensione në Parlament

  Pas përjashtimit të deputetit të Partisë Demokratike Edmond Spaho nga seanca parlamentare, në Kuvend ka pasur tensione mes deputetëve të mazhorancës dhe atyre të opozitës. Këta të fundit mbanin të bllokuar foltoren e Parlamentit, duke mos lejuar anëtarët e mazhorancës që të flisnin. Gjatë fjalës së deputetit Fadil Nasufi...
 • Video/ Ruçi përjashton deputetin Edmond Spaho nga seanca parlamentare

  Deputeti i Partisë Demokratike Edmond Spaho është përjashtuar nga seanca e sotme parlamentare pasi kishte bllokuar foltoren e Kuvendit. Sipas kryeparlamentarit Gramoz Ruçi, deputeti Spaho bllokoi foltoren për dy minuta dhe në zbatim të rregullores së Kuvendit, u përjashtua nga seanca e sotme dhe penalizohet gjithashtu me gjobë duke...
 • Parlamenti zgjedh Kryeprokuroren e përkohshme

  Në një situatë të ndezur, të shoqëruar mes tensionit dhe tymueseve të hedhura nga deputetët e opozitës, mazhoranca votoi e vetme Arta Markun në postin e Kryeprokurores së përkohshme. Në të njëjtën situatë, kryeprokurorja bëri edhe betimin. Tensioni i u bë shkak që të ndërpritej dy herë seanca plenare....
 • Partia Demokratike nis protestat kundër kryeprokurorit të përkohshëm

  Partia Demokratike planifikon që të nisë protestat kundër qeverisë. Sipas burimeve të ABC News, protestat e radhës do të jetë ditën e hënë më 18 Dhjetor në orën 09:30 përpara Parlamentit. Selia blu i ka bërë thirrje bazës që të mobilizohen për këtë protestë, ndërsa kryedemokrati Lulzim Basha ka...
 • Parlamenti rifillon në orën 18:00 pas bllokimit nga opozita

  Parlamenti do të mblidhet sot pasdite në orën 18:00 për të vazhduar seancën e nisur në orën 10:00 dhe që u ndërpre 45 minuta më vonë pas debateve të ashpra mes Lulzim Bashës dhe kryeparlamentarit Gramoz Ruçi. Për shkak se opozita kishte bllokuar foltoren e Kuvendit, Ruçi ndërpreu 4...
 • Deputeti socialist pritet të drejtojë seancën e parë parlamentare

  Të shtunën zhvillohet seanca e parë parlamentare për këtë sesion të ri pas zgjedhjeve të 25 qershorit. Seanca e parë pritet të drejtohet nga deputeti i Partisë Socialiste, Besnik Bare. Sipas rregullit, parlamenti në ditën e parë të punës duhet të drejtohet nga deputeti më i vjetër, që në...
 • Kuvendi dhe Qeveria pritet të bëhen brenda një dite

  Votimi i Qeverisë së re pritet të ndodhë në ditën kur do të mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës. Kështu bëjnë të ditur përfaqësuesit e koalicionit PDK-AAK-Nisma (PAN), të cilët thonë se seanca e parë e Kuvendit pritet të mbahet gjatë kësaj jave. Sipas tyre, kandidat për kryekuvendar...
 • Video/ Kuvendi miraton listën me emrat e komisioneve të Vettingut

  Kuvendi i Republikës ka miratuar sot me 100 vota pro listën e komisioneve të personave që do të rivlerësojnë gjyqtarët dhe prokurorët. Dy deputetë votuan kundër ndërsa pesë të tjerë abstenuan. Deputetja Jozefina Topalli e tha publikisht se do të votonte kundër listës, të cilët i quajti “kamikazë politikë...
 • Yee: Deputetët që bojkotojnë Parlamentin, shmangin përgjegjësitë!

  Pa e specifikuar në veçanti Shqipërinë, por duke folur për situatën e trazuar në shumë vende të Ballkanit, një dite përpara vizitës në Tiranë, Zv. Ndihmës Sekretari amerikan i shtetit Hoyt Brian Yee e komenton bojkotin e Parlamentit si një mënyrë për të shmangur përgjegjësitë që partive iu kanë...
 • Vijon bllokimi i Parlamentit në Maqedoni

  Situata politike në Maqedoni vijon të jetë e mbërthyer në bllokimin e parlamentit, që nuk po arrin të zgjedhë kryetarin e Kuvendit dhe të formojë komisionin për zgjedhje dhe emërime. Kjo do t’i hapte rrugë formimit të qeverisë së re. Edhe sot seanca konstituive e Kuvendit u zhvillua me...
 • Zgjatet me 10 – vjet koncensioni i Minierës së Bulqizës

  Parlamenti zgjati edhe me 10 vjet të tjera afatin e koncensionit të Minierës së Kromit në Bulqizë, për kompaninë private, ACR Holding, pjesë e Balfin Group. Ministri i Energjetikës, Damjan Gjiknuri tha se zgjatja e këtij afati deri në vitin 2040, lidhet me investimet shtesë që do të kryejë...
 • Parlamenti francez zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

  Parlamenti francez shtyu për të tretën herë gjendjen e jashtëzakonshme me deri në fund të muajit Korrik. Masa e autoriteteve franceze merret me rastin e organizimit të Kampionatit Europian të futbollit dhe Turit të Francës. Gjendja e jashtëzakonshme zgjat që prej sulmeve terroriste të 13 Nëntorit në Paris. Tv...
 • Foto/Përplasi për vdekje këmbësorin tek Parlamenti, arrestohet 32-vjeçari

  Një aksident me pasojë vdekjen e një këmbësori ka ndodhur rreth orës 23:00 në kryeqytet, mbrëmjen e djeshme. Një motor i një firme sigurie përplasi këmbësorin Tajar Berati në afërsi të godinës së Parlamentit. Përplasja ka qenë e fortë duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Nga hetime paraprake, dyshohet...
 • Protesta e opozitës: Rama i kapur nga karteli i drogës

  Me slogane si “Shqipëria drejt Evropës, jo Kolumbisë”, qyterarët janë grumbulluar përpara selisë së parlamentit në protestën e organizuar nga partia demokratike. Avioni i rrëzuar në Divjakë dhe droga e sekuestruar, sipas Partisë Demokratike, implikojnë drejtpërdrejt kryeministrin e vendit Edi Rama. Për afro dy orë depytetë të Partisë Demokratike...
Emisione