parlamenti

 • Parlamenti rifillon në orën 18:00 pas bllokimit nga opozita

  Parlamenti do të mblidhet sot pasdite në orën 18:00 për të vazhduar seancën e nisur në orën 10:00 dhe që u ndërpre 45 minuta më vonë pas debateve të ashpra mes Lulzim Bashës dhe kryeparlamentarit Gramoz Ruçi. Për shkak se opozita kishte bllokuar foltoren e Kuvendit, Ruçi ndërpreu 4...
 • Deputeti socialist pritet të drejtojë seancën e parë parlamentare

  Të shtunën zhvillohet seanca e parë parlamentare për këtë sesion të ri pas zgjedhjeve të 25 qershorit. Seanca e parë pritet të drejtohet nga deputeti i Partisë Socialiste, Besnik Bare. Sipas rregullit, parlamenti në ditën e parë të punës duhet të drejtohet nga deputeti më i vjetër, që në...
 • Kuvendi dhe Qeveria pritet të bëhen brenda një dite

  Votimi i Qeverisë së re pritet të ndodhë në ditën kur do të mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës. Kështu bëjnë të ditur përfaqësuesit e koalicionit PDK-AAK-Nisma (PAN), të cilët thonë se seanca e parë e Kuvendit pritet të mbahet gjatë kësaj jave. Sipas tyre, kandidat për kryekuvendar...
 • Video/ Kuvendi miraton listën me emrat e komisioneve të Vettingut

  Kuvendi i Republikës ka miratuar sot me 100 vota pro listën e komisioneve të personave që do të rivlerësojnë gjyqtarët dhe prokurorët. Dy deputetë votuan kundër ndërsa pesë të tjerë abstenuan. Deputetja Jozefina Topalli e tha publikisht se do të votonte kundër listës, të cilët i quajti “kamikazë politikë...
 • Yee: Deputetët që bojkotojnë Parlamentin, shmangin përgjegjësitë!

  Pa e specifikuar në veçanti Shqipërinë, por duke folur për situatën e trazuar në shumë vende të Ballkanit, një dite përpara vizitës në Tiranë, Zv. Ndihmës Sekretari amerikan i shtetit Hoyt Brian Yee e komenton bojkotin e Parlamentit si një mënyrë për të shmangur përgjegjësitë që partive iu kanë...
 • Vijon bllokimi i Parlamentit në Maqedoni

  Situata politike në Maqedoni vijon të jetë e mbërthyer në bllokimin e parlamentit, që nuk po arrin të zgjedhë kryetarin e Kuvendit dhe të formojë komisionin për zgjedhje dhe emërime. Kjo do t’i hapte rrugë formimit të qeverisë së re. Edhe sot seanca konstituive e Kuvendit u zhvillua me...
 • Zgjatet me 10 – vjet koncensioni i Minierës së Bulqizës

  Parlamenti zgjati edhe me 10 vjet të tjera afatin e koncensionit të Minierës së Kromit në Bulqizë, për kompaninë private, ACR Holding, pjesë e Balfin Group. Ministri i Energjetikës, Damjan Gjiknuri tha se zgjatja e këtij afati deri në vitin 2040, lidhet me investimet shtesë që do të kryejë...
 • Parlamenti francez zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

  Parlamenti francez shtyu për të tretën herë gjendjen e jashtëzakonshme me deri në fund të muajit Korrik. Masa e autoriteteve franceze merret me rastin e organizimit të Kampionatit Europian të futbollit dhe Turit të Francës. Gjendja e jashtëzakonshme zgjat që prej sulmeve terroriste të 13 Nëntorit në Paris. Tv...
 • Foto/Përplasi për vdekje këmbësorin tek Parlamenti, arrestohet 32-vjeçari

  Një aksident me pasojë vdekjen e një këmbësori ka ndodhur rreth orës 23:00 në kryeqytet, mbrëmjen e djeshme. Një motor i një firme sigurie përplasi këmbësorin Tajar Berati në afërsi të godinës së Parlamentit. Përplasja ka qenë e fortë duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Nga hetime paraprake, dyshohet...
 • Protesta e opozitës: Rama i kapur nga karteli i drogës

  Me slogane si “Shqipëria drejt Evropës, jo Kolumbisë”, qyterarët janë grumbulluar përpara selisë së parlamentit në protestën e organizuar nga partia demokratike. Avioni i rrëzuar në Divjakë dhe droga e sekuestruar, sipas Partisë Demokratike, implikojnë drejtpërdrejt kryeministrin e vendit Edi Rama. Për afro dy orë depytetë të Partisë Demokratike...


Emisione