“Pavarësia”

 • Arrestohet 30-vjeçari që u plagos në atentat, shpallen në kërkim edhe 3 persona

  Autoritetet policore në Vlorë kanë identifikuar dhe shpallur në kërkim 3 persona, të cilët paraditen e së mërkurës plagosën me armë një 30-vjeçar. Ngjarja në fjalë ndodhi në ambientet e një lokali në lagjen “Pavarësia”. Sipas policisë, autorët e kësaj ngjarjeje janë N.Ç.,(T)., 34 vjeç, banues në Tiranë, G.GJ.,...
 • Rama viziton shkollën profesionale “Pavarësia”

  Falë financimit të një projekti zviceran shkolla profesionale “Pavarësia” në Vlorë është bërë zgjedhja e parë e nxënëseve që mbarojnë 9-vjeçaren, duke e dyfishuar numrin e nxënësve në 3 vitet e fundit deri 700. Kryeministri Edi Rama, i cili vizitoi shkollën u informua nga drejtori i shkollës se kërkesat...
 • Katalonja, Puigdemont: Pavarësia nuk është e vetmja zgjidhje

  Ish-Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont, duket i dorëzuar në betejën për pavarësinë e rajonit autonom. Ai thotë se pavarësia, tashmë nuk është zgjidhja e vetme dhe bën thirrje për dialog të ndërmjetësuar nga BE. “E gjithë ajo që mund të bëhet nga jashtë, është favorizimi i një dialogu në...
 • Goditet me kaçavidë një 21-vjeçar

  Një i ri ka mbetur i plagosur në qytetin e Vlorës pasi u godit me kaçavidë. Burime zyrtare sqarojnë se gjithçka ndodhi pas një konflikti për motive të dobëta, të ndodhur në lagjen ”Pavarësia” të këtij qyteti. Fatmirësisht i lënduari, një 21-vjeçar me iniciale A.B është jashtë rrezikut për jetën....
 • Video/ Tragjedia e çiftit të bashkëshortëve, fqinja: Nuk u përgjigjën që prej pasdites

  Çifti i bashkëshortëve, të cilët paraditen e kësaj të premteje u gjetën të asfiksuar nga gazi në shtëpinë e tyre, mund të kenë gjetur vdekjen që prej ditës së enjte. Dyshimet lindin pasi një prej fqinjëve të tyre tregon se ata nuk e kishin hapur derën pasi mbesa u...
 • Katalonja vendos sot për ndarje ose jo

  Qeveria e Spanjës do të pezullojë autonominë e Katalonjës, nëse rajoni nuk heq dorë nga përpjekja për pavarësi, sot deri në orën 10:00. Pas referendumit të 1 tetorit, udhëheqësi katalanas, Carles Puigdemont, ka nënshkruar deklaratën për pavarësi, por më pas ka hequr dorë, për t’i hapur rrugë dialogut. Sipas...
 • Pavarësia e Katalonjës, çështje ditësh

  Lideri i rajonit autonom Carles Puigdemont foli për herë të parë që nga referendumi i 1 Tetorit për BBC-në, dhe tha që qeveria e tij do të veprojë nga fundi i kësaj jave ose në fillim të javës tjetër. Kur u pyet se çfarë do të bënte nëse qeveria spanjolle...
 • Katër plumba në sy të gruas, detaje të reja nga ngjarja që tronditi Vlorën

  Një tjetër vrasje tronditi mbrëmjen e së martës qytetin e Vlorës. Fatjon Sinani, 35 – vjeç u ekzekutua me katër plumba në derë të shtëpisë. Gjithçka ndodhi në sy të bashkëshortes së tij, e cila mësohet se ndodhet në gjendje të rëndë psikologjike. Burimet bëjnë të ditur se çifti...
 • Pavarësia/ Rama dhe Mustafa homazhe në varrin e Ibrahim Rugovës

  Në 9- vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, dy kryeministrat e Kosovës dhe Shqipërisë, bënë homazhe në varrin e presidentit Ibrahim Rugova, ku vendosen kurora me lule. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke u ndalur tek kontributi i presidentit Rugova tek Pavarësia e Kosovës, si arkitekt i saj, tha se...
 • Kosova, 9 vjet shtet

  Kosova feston sot 9 vjetorin e pavarësisë. Shteti më i ri evropian vazhdon të mbetet i izoluar, pa liberalizimin e vizave, por “krenohet” me nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, si hapin e parë drejt integrimit në Bashkimin Evropian. Me gjithë ngecjet në funksionimin e saj si shtet, për...
 • Singapori njeh pavarësinë e Kosovës

  Singapori ka njohur pavarësinë e Kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj me anë të një postimi në llogarinë e tij në Faceboook. “Një tjetër lajm i mirë për Kosovën. Singapori është shteti më i ri që e njeh pavarësinë e vendit...
 • Meta, uron shqiptarët me rastin e Festës së Pavarësisë

  Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, ka uruar sot të gjithë shqiptarët me rastin e Festës së Pavarësisë. Në një prononcim për median nga Shkodra, Meta tha se 28 Nëntori është një datë e rëndësishme në historinë tonë, por dhe kuptimplotë për të ardhmen evropiane. “Për mua është një kënaqësi...
 • Nishani: Për suksesin e integrimit duhet bashkëpunim

  Presidenti i Republikës Bujar Nishani shfrytëzoi ditën e pavarësisë për t’i kërkuar klasën politike shqiptare të bashkëpunojë për të arritur sukses në rrugën drejt integrimit të vendit. Në pritjen e organizuar në pallatin e Brigadave për 104 vjetorin e pavarësisë, kreu i shtetit tha se politika duhet te vendose...
 • “Të bashkohemi për të realizuar Shqipërinë e ëndrrave e mundësive për të gjithë”

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha pasditen e sotme ka vendosur kurora me lule tek shtatorja e Ismail Qemalit . Në një deklaratë për mediat Basha tha se: “Në këtë orë, 104 vjet më parë Ismail bej Vlora, shpalli Pavarësinë e Shqipëri së. Bashkë me një grup patriotësh realizoi...
 • Brukseli vishet kuq e zi

  Simboli i Brukselit “Manneken-Pis” është veshur për herë të dytë me kostumin tradicional shqiptar me rastin e festës kombëtare të flamurit. Autoritetet e Brukselit janë tashmë gjithnjë e më të ndërgjegjësuar për rolin konstruktiv që luan komuniteti shqiptar në Belgjikë. Phillipe Close, anëtar i Këshillit Bashkiak të Brukselit për...
 • Pavarësia, Veliaj: Akti me i madh historik, të fokusohemi tek puna

  Në mënyrë simbolike përkrah shtatores së Skënderbeut, në sheshin që vijojnë ende punimet, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka nderuar teksa ngrihej flamuri kombëtar, në 104 vjetorin e Pavarësisë. Ceremoni u pasua me hedhjen në ajër të mijëra tullumbaceve kuq e zi. Kryebashkiaku, u ndal tek çelja e kantiereve...
 • Sekretari Kerry uron Shqipërinë me rastin e ditës së pavarësisë

  Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry shprehu urimet me rastin e 28 nëntorit, 104-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Në mesazhin dërguar në emër të Presidentit Obama dhe popullit amerikan, zoti Kerry shkruan se Shqipëria është një forcë në rritje për sigurinë rajonale dhe globale. Shtetet e Bashkuara, thuhet në...
 • Pavarësia e SHBA, Presidenti Nishani uron Barak Obamën

  Në 240 vjetorin e pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani, ka uruar me anë të një mesazhi homologun e tij, Barack Obama. Në mesazhin e tij kreu i shtetit shkruan: “I nderuar Zoti President, Me rastin e 240-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së...
 • Plagoset ish-anëtari i bandës së Gaxhait, u qëllua nga dy persona të maskuar në hyrje të pallatit

  Ka qenë duke u kthyer në shtëpi, kur 2 persona të maskuar i kanë zënë pritë Armando Sulejmanit dhe e kanë plagosur. 39 – vjeçari u është kundërpërgjigjur dy autorëve, duke qëlluar në drejtim të tyre me një pistoletë tip TT. Atentati kundër tij ndodhi mbrëmjen e kaluar, në hyrjen...
Emisione