PD

 • PD: 4 mln euro për Check Up të parealizuara

  Partia Demokratike iu rikthye sot denoncimeve për koncesionin e Çekapit duke e konsideruar atë si më korruptivin dhe më të dështuarin. Deputetja Albana Vokshi publikoi një tabelë të Fondit të Kujdesit Shëndetësor, sipas të cilit kompania që kryen kontrrollin shëndetësor falas ka marrë nga buxheti i shtetit 4 milionë...
 • Byroja rrëzon kërkesën e PD, nuk përjashton deputetin Pjerin Ndreu

  Demokratët i janë drejtuar Byrosë së Kuvendit me një kërkesë për të përjashtuar për 10 ditë nga punimet e parlamentit deputetin socialist Pjerin Ndreu, për fyerje dhe kërcënim ndaj demokratit Ervin Salanji në mbledhjen e Komisionit të Sigurisë. Por kjo kërkesë është hedhur poshtë nga shumica socialiste. Sipas kryeparlamentarit...
 • Deklasifikimi i mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, Meta i thotë ‘jo’ kërkesës së PD-LSI

  Presidenti Ilir Meta nuk e ka aprovuar kërkesën e deputetëve të opozitës, të cilët i kërkuan  publikimin e të dhënave të mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, të zhvilluar në 11 nëntor të një viti më parë, në qendër të së cilës ka qenë çështja e drogës. Në përgjigjen...
 • Votat e PD dhe LSI rrëzojnë paketën fiskale për tarifat vendore

  Bashkimi i votave PD -LSI në Këshillin bashkiak të Durrësit rrëzoi paketën e taksave vendore për vitin 2018. Kundërshtimi erdhi pasi socialistët nuk morën parasysh propozimet e këshilltarëve demokratë dhe atyre të LSI. Ata kërkuan që disa tarifa të ulen, ndërsa një pjesë tjetër të hiqen. Por Alfred Mullaraj,...
 • Noka: Protestat, kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve

  Opozita thotë se ka mbështetjen e faktorit ndërkombëtar për protestat që do të nisë së shpejti për rrëzimin e qeverisë. Ish – ministri i Brendshëm, Flamur Noka tha pas largimit të opozitës nga Komisioni i Sigurisë, ku u diskutua buxheti i Shërbimit Informativ, se përveç Saimir Tahirit, edhe Kryebashkiaku i...
 • Kontrolli i parave të partive

  Raportet financiare të partive politike për fushatën zgjedhore të 25 qershorit të publikuara nga KQZ nuk kanë bindur as qytetarët e thjeshtë as OSBE dhe as ekspertët e zgjedhjeve. Ashtu si edhe në të gjitha fushatat zgjedhore pararendëse, sërish flitet për para të dyshimta, për financues që fshihen dhe...
 • Akuzat e opozitës për arrestimin e Sotës, Policia: Spekulime politike

  Policia e Shtetit ka reaguar pas akuzave të opozitës, sipas së cilës, blutë kanë mbajtur të fshehur arrestimin e Orest Sotës. Në një deklaratë për mediat, policia “rishpreh keqardhjen për akuzat politike dhe pa asnjë bazë ligjore apo faktike, mbi ndalimin e Sotës”. “Policia e Shtetit rithekson se ka kryer...
 • Tritoli në banesën e Kryebashkiakut, PD: Akt kriminal

  Partia Demokratike dënon me forcë aktin kriminal të vendosjes së lendës shpërthyese në banesën e kryebashkiakut të Matit, Nezir Rizvani. Në një reagim për mediat, Partia Demokratike shpresh shqetësimin për rastet e përsëritura të kërcënimeve dhe akteve kriminale ndaj të zgjedhurve të Partisë Demokratike. “Ne i kërkojmë me urgjencë...
 • Basha: Italia, ndihmë për të luftuar krimin e drogën

  Për afro 30 minuta Lulzim Basha është takuar në rezidencën italiane me ministrin e Brendshëm, Marko Minniti, i cili ndodhet në Tiranë në kuadër të prezantimit të raportit për luftën kundër kanabisit. Pas takimit që u mbajt larg syve të medias, kreu i demokratëve zbardhi një pjesë të bisedës...
 • Jashtë apo brenda në Kuvend?

  Kryetari i Partisë Demokratike ka deklaruar se opozita nuk do të përdorë bojkotin si strategji politike, por do të zhvillojë luftën politike në Kuvend. Megjithë këtë, ata kanë qenë të pranishëm vetëm në seancën e debatit dhe janë larguar kur ka nisur diskutimi i projektligjeve. Megjithëkëtë, opozita e ka...
 • PD amendament për tekste shkollore falas

  Teksa qeveria ka parashikuar ta ulë në buxhetin e vitit 2018 me 67 mijë numrin e nxënësve që do të përfitojnë tekste falas, demokratët kërkojnë që librat shkollorë të jepen falas nga klasa e parë deri në të nëntë. Ky amendament i opozitës vjen në një kohë kur në...
 • Basha: Kreu i SHISH pati presion politik nga Rama

  Lulzim Basha thotë se dorëheqja e kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika ka ardhur si pasojë e presionit politik të kryeministrit Rama, pas raporteve që ky institucion ka referuar në prokurori lidhur me çështjen e kanabisit. “Një gjë është e sigurtë, që SHISH që harton raporte për...
 • PD: Qeveria të tërhiqet nga landfilli Rrogozhinës

  Deputetët e Partisë Demokratike kanë kërkuar ndalimin e landfillit të Rrogozhinës. Gjatë një takimi të zhvilluar me banorë të zonës, përfaqësuesit e opozitës e cilësuan korruptiv vendimin e marrë nga Bashkia e Rrogozhinës. Sipas tyre nuk është respektuar asnjë kriter ligjor për ndërtimin e landfillit dhe se ngritja e...
 • Çështja “Tahiri”/ PPE, Ramës: Ndërprisni presionin politik ndaj Prokurorisë

  Partitë Popullore Europiane kanë reaguar me një deklaratë lidhur me zhvillimet më të fundit në Shqipëri përsa i përket Çështjes “Tahiri”. Deklarata:  Grupi i Partive Popullore Europiane ka ndjekur me vëmendje presionin  politik të kohëve të fundit mbi Prokurorinë, nisur nga fakti se Prokuroria Shqiptare për Krimet e Rënda, i...
 • Çështja “Tahiri”, Basha: Amerika e tha qartë se askush nuk është mbi ligjin

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka përshëndetur deklaratën e zv/Ndihmës Sekretarit Amerikan të Shtetit Hoyt Brian Yee në lidhje me çështjen “Tahiri”, i cili deklaroi se askush nuk është mbi ligjin. Në një postim në Facebook, Basha shpreh mbështetjen ndaj prokurorëve dhe gjyqtarëve për të mos u ndikuar...
 • Një letër imagjinare partnerëve nga Patozi

  Duke marrë shkas nga zhvillimet e fundit politike në vend, Astrit Patozi u ka dërguar një ‘letër’ partnerëve ndërkombëtarë. Bëhet fjalë për një letër imagjinare, siç shprehet vetë ish – nënkryetari i PD, të cilën e ka postuar në rrjetet sociale. Letra e plotë: LETËR IMAGJINARE PARTNERËVE (Frymëzuar nga...
 • Grupi i Habilajt përmend Saimir Tahirin në trafikun e drogës

  Kreu i bandës italo – shqiptare të narkotrafikut që u godit të hënën në Siçili, ka përmendur në bisedat telefonike dhe ambientale edhe emrin e kushëririt të tij, ish – ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Në dosjen hetimore prej 416 faqesh, të shpërndarë nga Partia Demokratike në Shqipëri, thuhet se...
 • Pezullimi i seancës, reagon Rama. PD kërkon përjashtimin e tij me 10 ditë

  Pas bllokimit të foltores nga deputetët e Partisë Demokratike, pezullimin dhe shtyrjen e seancës për në orën 17:00 ka reaguar edhe Kryeministri Edi Rama. Në një postim në rrjetet sociale, Rama fajëson PD, që sipas tij vijon të mos pranojë humbjen në zgjedhjet e 25 Qershorit. “Përsëri pushtohet foltorja e...
 • Paloka: Të hapur për bashkëpunim me LSI-në

  Krijimi i një fronti të gjerë opozitar duket se është thjesht çështje kohe pas sinjaleve që Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë dhënë nga selitë e dy forcave politike. Nënkryetari I demokratëve Edi Paloka e mirëpret bashkëpunimin me LSI-në, teksa fton edhe forca të tjera politike që...
 • Basha: Përshkallëzim të aksionit opozitar në parlament

  Demokratët paralajmërojnë përshkallëzim të aksionit parlamentar duke kërkuar rikthimin e seancës plenare të pyetjeve për ministrat dhe kryeministrin. Vendimi i Grupit Parlamentar vjen pas tensioneve që shoqëruan seancën e së enjtes dhe përjashtimit të Lulzim Bashës për thyerje të rregullores së Kuvendit. “Ne do të intensifikojmë aktivitetin tonë parlamentar,...
1 2 3 27
Publicitet
Emisione