platforma shqiptare

  • Parlamenti përplaset për platformën shqiptare

    Parlamenti i Maqedonisë ka vijuar për të tretën ditë radhazi seancën konstituive të parlamentit. Me replika dhe kundëreplika, deputetet e dy partive të mëdha kanë vijuar debatin mbi platformën e partive shqiptare.  Deputetet e VMRO-se kanë mbajtur të bllokuar  foltoren, ndërsa deputeti shqiptar Surija Rashidi i akuzoi se po...
  • Ivanov: Pranimi i platformës shqiptare rrezikon sovranitetin, Zaev të mos pranojë

    Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov deklaroi se nuk do ia jap mandatin Zoran Zaevit për shkak se ai ka pranuar platformën shqiptare, e cila sipas Ivanovit cenon sovranitetin e vendit. Gjatë paraqitjes para opinionit Ivanov ,tha se ka kërkuar nga Zaevi që ta hedh poshtë platformën e hartuar nga...
  • Platforma shqiptare, kërcënon Gruevski

    Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski në një intervistë për numrin e radhës të gazetës “Dnevnik” thotë se politikanë dhe diplomatë të huaj, përmes krijimit të platformës së përbashkët të partive shqiptare po krijojnë një atmosferë, që ato të mos bëjnë koalicion me partinë e tij. Duke komentuar platformën e...
Emisione