Premier League

 • Manchester City merr trofeun e Premier League

  Manchester City mori sot trofeun e Premier League i siguruar disa javë më parë. Trofeu iu dorëzua të dielën ku barazoi pa gola në takimin me Hundersfild. Ky është titulli i pestë në historinë e klubit, por i pari për Pep Guardiolën në Angli. Këtë sezon Manchester City triumfoi...
 • Futbollistit të Premier League i shkon thirrja për ushtar

  Ndodh edhe kështu. Lojtari i skuadrës së Tottenham në ligën angleze duhet të heqë dorë nga futbolli për pak kohë. Bëhet fjalë për Son Heung-min, i cili do të duhet të largohet për dy sezone nga ekipi. Atij i ka shkuar thirrja për të shërbyer në Ushtrinë e Koresë...
 • Tottenham fiton derbin

  Tottenham fitoi derbin me Arsenal. Ndeshja e luajtur në Uemblli përfundoi me rezultatin 1 – 0. Goli u shënua nga i zakonshmi Harri Kejn. Në fillimion e pjesës së dytë. Tottenham u ngjit në vendin e tretë për momentin, pasi Chelsea dhe Liverpool nuk i kanë zhvilluar ende takimet...
 • Të huajt në Premier League

  Premier League nuk është më kampionati që shumë vite më parë përbëhej nga lojtarë britanikë. Në këtë sezon janë 290 të huajt të cilët aktivizohen me skuadrat angleze, sipas vëzhgimit të gazetës “Daily Mail”. Ata vijnë nga 56 vende të ndryshme të botës. Ata me prejardhje shqiptare aktivizohen me...
 • Conte rrezikon shkarkimin nga Chelsea

  Titulli kampion i fituar sezonin e kaluar është harruar, ndërsa mbajtja e tij është thuajse e pamundur. Situata për trajnerin Antonio Conte është më e vështirë se kurrë pas disfatës në shtëpi me Bournemouth. Pesë humbje deri më tani në Premier League aq sa pësoi gjatë të gjithë kampionatit...
 • Manchester City fiton në fund

  Manchester City fitoi përsëri në Premier League, por kësaj here në sekondat e fundit. Skuadra e Guardiola që kryeson renditjen mundi Southampton me rezultatin 2 – 1. Goli i Sterling i dha fitoren City në minutën e gjashtë të shtesës. Diferenca me rivalin kryesor Manchester United mbetet 8 pikë...
 • Angli, ndryshime në rregulloren e merkatos

  Premier League do të pësojë një ndryshim radikal në sezonin e ardhshëm. Mediat britanike raportojnë se klubet pjesëmarrëse do të ulen të diskutojnë mbi një propozim për mbylljen e merkatos së verës, një ditë para fillimit të sezonit futbollistik. Rregullorja aktuale thotë se merkato nis në ditën e fundit...
 • Cristiano Ronaldo tek Chelsea?

  Në Premier League nuk është vetëm Manchester United skuadra që i ka mundësitë financiare për të blerë Cristiano Ronaldon. Tashmë që merkato është e hapur, lajmet janë nga më të ndryshmet për të ardhmen e portugezit, por ajo që duket si një teori e mundshme për të realizuar është...
 • Terry tek Aston Villa, prezantohet me WhatsApp

  John Terry nuk mund të largohet nga futbolli anglez. Ish-kapiteni i Chelsea u transferua tek Aston Villa për ta ndihmuar të kthehet në Premier League. Përveç lajmit që do ta luajë në Championship, bëri bujë edhe mënyra se si u zyrtarizua. Klubi londinez vendosi një video ku shfaqej një...
 • Mohamed Salah drejt Liverpool

  Mohamed Salah është shumë pranë Liverpool. Mediat në Egjipt, vendlindja e sulmuesit, shkruajnë se është arrititur një akord në aspektin financiar me Romën. Salah pritet të shkojë të martën në Angli ku thuhet se do të kryejë kontrollet mjekësore. Shuma që duhet të paguajnë drejtuesit e Liverpool është 45...
 • Penalizim për ata që simulojnë

  Premier League do të penalizojë ata të cilët simulojnë. Federata Angleze e Futbollit miratoi penalizimet për lojtarët mashtrues që mund të dënohen me 2 ndeshje pezullim. Ky rregull hyn në fuqi prej sezonit të ardhshëm, duke i dhënë më shumë fuqi komisioneve disiplinore. Vendimi do të merret duke u...
 • Guardiola mbetet pa trofe

  Për herë të parë në karrierën e tij si trajner, Pep Guardiola nuk fiton asnjë trofe brenda një sezoni. Një nga trajnerët më të mirë në botë nuk arriti të prekë suksesin me Manchester City. Një sezon i dështuar në të gjithë frontet, ku i fundit ishte Kupa e...
 • Miliardat e Premier League

  Manchester United dhe Manchester City janë dy klubet me kontributin më të madh në rekordin financiar të të ardhurave që Premier League ka vendosur për sezonin e shkuar. 3.6 miliard pound fitim kanë pasur 20 klubet e shkallës më të lartë të futbollit anglez. Pjesëmarrja e dy klubeve të...
 • Trajnerët shkarkohen pas titullit kampion

  Titulli kampion duket se është kthyer në një mallkim për trajnerët që stërvisin në Premier League. Claudio Ranieri u shkarkua nga drejtuesit e Leicester disa muaj, pasi e shpalli ekipin kampion, për herë të parë historinë e këtij klubi. Rezultat e dobëta në këtë sezon në kampionat ishte një...
 • Clattenburg largohet nga Premier League

  Mark Clattenburg do të lërë punën e tij si arbitër i Premier League për të marrë një detyrë në Arabinë Sauditë. 41-vjecari që konsiderohet si një nga arbitrat më të mirë në futboll. Në muajin dhjetor u përfol se ai do të shkonte të arbitronte në Kinë, në këmbim...
 • Premier League shpenzoi më shumë në merkato

  Merkato e Janarit nuk vlerësohet si e rëndësishme për kampionatet e mëdha në Europë, por gjithsesi lëvizjet nuk mungojnë. Premier League mban edhe në këtë hapësira të lëvizjeve vendin e parë, me 215 milionë paund, sipas të dhënave të publikuara nga BBC. Pjesën më të madhe të kësaj shume...
 • Premier League nuk pushon

  Anglezët nuk e kanë ndalur Premier League për pushimet e vitit të ri. Një ditë më parë në ndeshjet e javës së 20 mancheter uniter ditoi në Londër në fushën e ëest ham 2-0. Me golat e Juan Mata dhe Zlatan ibrahimovic, United siguroi fitoren e 6 rradhazi por...
 • Viti 2017 fillon me spektakël në Premier League

  Premier League ka qenë gjithnjë kampionati i forcës, shpejtësisë dhe sakrificës së futbollistëve në fushën e lojës, por lojtarët që po militojnë në Angli po e kthejnë po i japin edhe ngjyra spektakli. Para pak ditësh ishte armeni Mkhitarian ndërsa një ditë më parë Oliver Giroud përsëriti atë që...
 • Kinezët hedhin lumë parash në Premier League

  Kina po çmendet për futbollistët e kampionateve evropiane. Skuadra Tianjin Quanjian, e cila sapo është ngjitur në superligën kineze nga kategoria e dytë, po përgatit miliona euro për dy futbollistë nga Premier League. Sipas britanikes “The Sun”, ekipi që tashmë drejtohet nga italiani Fabio Cannavarro, me shumën marramendëse do...
 • Taulant Xhaka drejt Premier League

  West Ham po përgatit një ofertë prej 4 milionë paundësh për futbollistin e Kombëtares Shqiptare, Taulant Xhaka. Ekipi anglez e kërkon ta afrojë që në merkaton e Janarit. Klubi londinez ka marë informacione mbi vëllain e mesfushorit të Arsenal, Granitit dhe ka parë mundësinë e largimit të tij nga...
Emisione