Protesta

 • Artistët në protestë kundër shembjes së Teatrit Kombëtar

  Të mbledhur në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, artistë, qytetarë dhe përfaqësues të shoqërisë civile marshuan drejt Kryeministrisë në protestë kundër shembjes së Tetarit Kombëtar. Me pankarta në duar ku shkruhej “Mbro teatrin”, “Pa teatër, s’ka Europë” protestuesit iu drejtuan Presidencës. Ata i bënë thirrje kreut të shtetit, Ilir Meta...
 • Zjarrfikësit e Kosovës protestojnë në Prishtinë

  Zjarrfikësit nga të gjitha komunat e Kosovës kanë protestuar sot në Prishtinë para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës, duke kërkuar kushte më të mira për punë dhe rritje të pagave. “Ne jemi shpëtimtarë dhe ne shpëtojmë jetë”, janë dëgjuar brohoritjet e zjarrfikësve gjatë protestës. Muharrem Beka, kryetar i Sindikatës...
 • Maqedoni, protesta kundër marrëveshjes me Greqinë

  Pas Manastirit, opozita maqedonase e shtriu në Strumicë, protestën kundër ratifikimit në parlament të marrëveshjes për emrin me Greqinë, që e shndërron emrin shtetëror në “Maqedoni Veriore”. Me qindra ishin pjesëmarrësit, në protestën e drejtuar nga kreu i VMRO-DPMNE-së, Kristian Miçkovski. Marrëveshjen, Miçkovski e konsideroi të dështuar. Duke u...
 • Protestoi në Statujën e Lirisë, arrestohet 44-vjeçarja

  Një grua që u ngjit në Statujën e Lirisë në Nju Jork dhe u ul në bazën e monumentit, u dërgua në paraburgim, tha policia. Autoritetet evakuuan turistët për 3 orë, sa edhe zgjati mosbindja e saj përballë autoriteteve lokale dhe federale. Gruaja u identifikua si Therese Okoumou 44...
 • Përmbytja e Bibliotekës Kombëtare/ Protestuesit kërkojnë largimin e Persida Asllanit

  Me kërkesën për dorëheqjen e Persida Asllanit nisi protesta para Bibliotekës Kombëtare. Njerëz të letrave, pasardhës të shkrimtarëve shqiptarë, studiues, pedagogë, dashamirës të librit dhe shoqëri civile kërkuan që përmbytje së Bibliotekës Kombëtare të hetohet nga prokuroria. Përveç tharëseve të flokëve në ndihmë të punonjësve që prej ditësh po...
 • Britanikët humbasin durimin me qeverinë

  Qytetarë të shumtë britanikë kanë protestuar të shtunën në rrugët e Londrës për të kërkuar votimin e marrëveshjes që i lejon Britanisë daljen nga BE-ja. Sipas BBC, protestuesit kanë deklaruar se kanë humbur durimin me procesin e tejzgjatur dhe kërkojnë votimin, cilado qoftë ujdija që Mbretëria e Bashkuar arrin...
 • Protesta e dhunshme në Shkup/ 7 policë të lënduar dhe 25 protestues

  Shtatë pjesëtarë të policisë janë lënduar në protestën e dhunshme që u mbajt mbrëmë para Kuvendit të Maqedonisë, bëri të ditur Ministria e Brendshme. Sipas komunikatës të lëshuar për mediat, policia ka arrestuar 25 protestues të dhunshëm. “Gjatë protestës së mbajtur mbrëmë para Kuvendit, një pjesë e demonstruesve kanë...
 • Gjendje e qetë në Shkup pas protestave të dhunshme

  Gjendja në Shkup sot është e qetë pas protestave të mbrëmshme para Kuvendit kundër marrëveshjes për emrin, që u përshkallëzuan në dhunë mes protestuesve dhe Policisë. Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme, gjatë përplasjeve mes Policisë dhe protestuesve janë lënduar shtatë pjesëtarë të sigurisë dhe dy...
 • Të rinjtë e FRPD, tymyese ndaj Ministrisë së Brendshme

  Prej më shumë se dy javësh, të rinjtë e FRPD protetsojnë përpara Ministrisë së Brendshme. Pasditen e së hënës ata hodhën tymyese dhe shashka në drejtim të ministrisë. Ndërsa më pas iu drejtuan godinë së kryeministrisë ku patën edhe përplasje me uniformat blu, pasi këto të fundit nuk i...
 • Protesta në Serbi kundër çmimeve të larta të karburanteve

  Shoferët në disa qytete të Serbisë i ndaluan makinat e tyre në rrugë për të protestuar kundër çmimeve të larta të karburanteve. Shumë autostrada dhe rrugë kryesore kanë qenë të bllokuara të hënën në Beograd, Novi Sad, Nish, Novi Pazar dhe gjetkë. Çmimi i benzinës në Serbi, së voni,...
 • Demokratët betejë në Kuvend e sheshe

  Demokratët edhe këtë javë do të vijojnë të bllokojnë punën e komisioneve parlamentare dhe Kuvendit, duke mos lejuar të diskutohet asgjë e parashikuar në rend të ditës, veç çështjes “ Xhafaj”. Edhe në mbledhjen e mesditës me dyer të mbyllura, grupi parlamentar i demokratëve vendosi që betejën për largimin...
 • Hetim në gjendje të lirë për 31 protestues

  31 protestues të opozitës të cilët morën pjesë në tubimin e së shtunës do të hetohen në gjendje për akuzat e prishjes së rendit dhe qetësisë publike, shkatërrim të pronës dhe kundërshtim të forcave të rendit. Pasi analizoi pamjet filmike policia  identifikoi personat që tentuan të çajnë kordonët e...
 • Berisha: Protesta i futi frikën deri në palcë dhe detyroi Ramën të zhbëje axhendën

  “Revolta që lemeriti narkoqeverinë dhe damkosi atë në mbarë botën”! Kështu e ka cilësuar  ish-kryeministri Sali Berisha protestën e zhvilluar ditën e shtunë nga opozita. Sipas Berishës, protesta i futi frikën deri në palcë kryeministrit Edi Rama, si dhe 5 ministrave të cilët, u larguan pasditen e së premtes nga...
 • Video/ Berisha takon policët në protestë

  Ish-Kryeministri Sali Berisha ka takuar disa punonjës policie të angazhuar për ruajtjen e rendit në protestën e opozitës. Berisha i ka garantuar policët që nuk do të ketë asnjë përplasje mes tyre dhe protestuesve, ndërsa ka përsëritur qëndrimin e opozitës se ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj duhet t’i nënshtrohet...
 • Protesta të reja në Gaza pas masakrës masive

  Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në Rripin e Gazës. E marta shënon 70 vjetorin e asaj që palestinezët e quajnë Nakba ose Katastrofa, që solli dëbimin e mijërave palestinezëve mes krijimit të Izraelit në vitin 1948. Tensionet...
 • Banorët e Orikumit dalin në protestë, kërkojnë furnizim me ujë dhe drita

  Banorët e Orikumit në Vlorë janë ngritur këtë të dielë në protestë. Ata kërkojnë investime në rrugë dhe furnizim të plotë me ujë të pijshëm dhe energji elektrike. Banorët thonë se një vend turistik si Orikumi është lënë pa investime dhe turistët do të largohen. Para ca ditësh, një...
 • Protesta anti-Putin, arrestohen mbi 1000 persona

  Mandati i katër i Presidentit Vladimir Putin, ka nxjerrë me mijëra protestues në rrugët e Rusisë. Më shumë se 1,000 protestues anti-Putin thuhet se janë arrestuar në të gjithë vendin. Demonstratat janë mbajtur sot nga rusët e pakënaqur. Sipas mediave ruse, thuhet se  numri i personave të arrestuar mund...
 • A do të ketë “cunam politik” në Armeni?

  Parlamenti armen rivoton sot kandidaturën e liderit të opozitës Nikol Pachinian, ndërkohë që vendi është i paralizuar nga manifestimet. Në kryeqytetin e Armenisë, Erevan qindra-mijëra vetë kanë pushtuar që prej javës së kaluar rrugët e sheshet dhe po protestojnë kundër vendimit të Parlamentit armen, i cili nuk ka votuar...
 • Në Rusi protestojnë kundër ndalimit të aplikacionit Telegram

  Mijëra njerëz dolën të martën në rrugët e Moskës dhe të Shën Petersburgut për të protestuar kundër përpjekjeve të qeverisë për të kufizuar lirinë në internet, ndërsa mbi 100,000 rusë të tjerë morën pjesë në paradën tradicionale të Një Majit. Federata e Sindikatave të Moskës tha se rreth 120,000...
 • Maqedoni/ Protesta dhe festime me rastin e 1 Majit

  Papunësia e lartë, pagat e ulëta, mungesa e perspektivës për jetë më të mirë, shkeljet e të drejtave të punëtorëve, ndryshimet ligjore në shumë sfera të ekonomisë dhe sektorëve të tjera, largimi i të rinjve nga Maqedonia, ishin disa nga shqetësimet e shprehura në protestat në Shkup më rastin...
1 2 3 11
Emisione