Putin

 • Putin uron Metën për Ditën e Flamurit

  Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë një mesazh urimi për festën e Flamurit nga homologu i tij rus, Vladimir Putin. Në mesazhin e publikuar nga ambasada ruse në Tiranë, presidenti Putin shkruan se synimi i Moskës është përparimi i marrëdhënieve ruso-shqiptare. Kjo sigurisht do të ishte në përputhje...
 • Asad takim “surprizë” në Rusi me Putin

  Presidenti sirian Bashar al-Asad ka zhvilluar një takim surprizë me homologun rus Vladimir Putin. Takimi u zhvillua në resortin presidencial të Detit të Zi në Soçi të Rusisë. Gjatë takimit presidenti rus kërkoi që lufta kundër terroristëve në Siri, të zhvillohet deri në fund. Ndërsa tha se ka ardhur...
 • Kryeministrja britanike akuza Rusisë

  Kryeministrja britanike Theresa May akuzoi Moskën se po përpiqet të përçajnë perëndimin, duke përhapur informacione të rreme e ndërhyrë në procese zgjedhore. Deklaratat i bëri gjatë një banketi në Londër, në një fjalim të fokusuar tek politika e jashtme. Mej përmendi raste kur Rusia e ka përdorur informacionin si...
 • Rusia e Turqia i rikthehen miqësisë

  Rrëzimi i avionit rus nga Turqia në nëntor të vitit 2015, që çoi në pikën më të ulët marrëdhëniet mes dy vendeve, tashmë duket një kujtim i largët. Moska dhe Ankaraja i janë kthyer normalitetit, madje ngritur një dialog të afërt që sa vjen e forcohet. Këtë e dëshmon...
 • Trump dhe Putin shtrëngojnë duart

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, kanë shtrënguar duart dhe kanë shkëmbyer përshëndetje, derisa liderët janë mbledhur për fotografinë e grupit në samitin ekonomik të Azi-Paqësorit në Vjetnam. Takimi i shkurtër ka pasuar ditë të spekulimeve se Trump dhe Putin do të...
 • Shtëpia e Bardhë ‘përgënjeshtron’ Kremlinin: Trump nuk do të takohet me Putin

  Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se presidenti amerikan, Donald Trump, nuk do të zhvillojë takim formal me presidentin rus, Vladimir Putin, gjatë samitit të Azisë Juglindore në Vietnam. “Nuk ka pasur asnjë takim të konfirmuar dhe nuk do të ketë ndonjë takim për shkak të mospërputhjes së orareve nga...
 • Putini fton Aleksandar Vuçiç në Moskë

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, takoi të enjten ambasadorin rus në Beograd, Aleksandar Çepurin, i cili i dha ftesën e presidentit rus, Vladimir Putin, për të vizituar Moskën në gjysmë të dhjetorit. Siç njofton kabineti i Vuçiçit, ky i fundit tha se është shumë e rëndësishme që do të...
 • Vritet me plumb në kokë gruaja e çeçenit të akuzuar për komplot për vrasjen e Putinit

  Gruaja e një çeçenit të akuzuar nga autoritetet ruse për komplot për vrasjen e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, është vrarë në një pritë pranë Kievit, konfirmuan autoritetet. Adam Osmayev tha se ai dhe gruaja e tij, Amina Okuyeva, kanë qenë duke udhëtuar me makinë në periferi të kryeqytetit...
 • Putin tregon aftësitë e tij në anglisht

  Në çdo dalje të tij publike, qoftë në vizita zyrtare apo samite ndërkombëtare, presidenti rus Vladimir Putin flet në gjuhën e tij, duke e refuzuar anglishten e madje duke ngjallur dyshime nëse ai e zotëron mire atë. Mirëpo përpara studentëve të pranishëm në Festivalin Botëror për të Rinjtë, i...
 • “Pasojat e Pavarësisë së Kosovës”, Putin fajëson BE

  Për krizën e Katalonjës, presidenti rus Vladimir Putin e ka gjetur shkaktarin. Është Bashkimi Europian, që sipas tij ka nxitur ndjenjat separatiste jo vetëm në Europë, por në gjithë botën, që kur shumica dërrmuese e shteteve anëtare të unionit mbështetën pavarësinë e Kosovës. “Mbështetja unanime që Bashkimi Europian i...
 • Video/ Të qeshura me lot, Putin nuk përmbahet

  Presidenti rus Vladimir Putin nuk ka mundur të mbajë dot të qeshurën kur një nga ministrat e tij të kabinetit propozoi eksportimin e mishit të derrit në Indonezi, një vend me shumicë myslimane. The Jakarta Post shkruan se Putin shpërtheu në të qeshura pasi ministri rus i Bujqësisë, Aleksandër...
 • Një dhuratë që Putin nuk e refuzon dot…

  Shefi i Kremlinit Vladimir Putin ka festuar 65 – vjetorin e lindjes. Dhuratat kanë qenë të shumta, por ajo që ra më shumë në sy ishte ajo e homologut të tij të Turkmenistanit. Ai dhuroi një qen, duke marrë shkas nga pasioni i presidentit rus për këtë kafshë.   Mësohet...
 • Putin-Erdogan, miq të vërtetë apo thjeshtë armiq të Perëndimit?

  Turqia është anëtare e NATO-s. Që megjithë këtë ajo blen armë ruse, kjo është më se e pazakontë. A po përvijohet një miqësi e re midis Ankarasë dhe Moskës? Të dy e ndiejnë veten se i kanë trajtuar në mënyrë të padrejtë. Me të dy Perëndimi sillet rregullisht ftohtë....
 • Serbët e veriut mbajnë shpresat te Rusia dhe Putin

  Mitrovica e veriut, një prej katër komunave veriore të Kosovës, të banuara me shumicë serbe, me nxitjen e liderëve politikë lokalë, sot është një bastion pro-rus, ku simpatia për presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, por edhe për shtetin rus, konfirmohet nga shumica e qytetarëve serbë të kësaj komune. Nëpër...
 • Erdogan pret Putin në Ankara

  Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan priti këtë të enjte në Ankara homologun e tij rus, Vladimir Putin. Dy krerët e shteteve zhvilluan një takim kokë me kokë, temat kryesore të të cilit ishin situata në Siri, të dyja vendet kërkojnë vendosjen e zonave të sigurta në Siri. Po ashtu,...
 • Lista Serbe merr mbështetjen e partisë së Putinit

  Partia politike “Rusia e Bashkuar”, parti kjo e presidentit rus, Vladimir Putin, i ka dhënë mbështetje Listës Serbe dhe serbëve të Kosovës, kanë deklaruar përfaqësuesit e kësaj liste dhe zyrtarët e Qeverisë së Serbisë. Deklaratën e tillë kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç, e ka publikuar përmes një komunikate...
 • Putin mposhtet në mes të Moskës

  Një koalicion i partive të opozitës liberale ka arritur një triumf të papritur në disa zona në zgjedhjet lokale dhe rajonale në Rusi. Partitë opozitare kanë arritur të fitojnë në shumë qendra votimi në mes të Moskës, teksa partia e Putinit, e cila dominon në vend prej 17 vitesh,...
 • Martohet Putin!

  Në mediat botërore po qarkullon lajmi se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin është martuar me Alina Kabajeva,ish- gjimnasten ruse.   Thashethemet kanë vazhduar për më shumë se një dekadë duke pretenduar se ajo është zonja e parë sekrete dhe çifti thuhet se ka fëmijë.  34- vjçarja është shfaqur me...
 • Putin: Presionet mbi Korenë e Veriut janë një rrugë pa krye

  Presidenti rus, Vladimir Putin ka folur mbi krizën e Koresë së Veriut, duke paralajmëruar SHBA-të dhe shtetet e tjerë për të hequr dorë nga një “rrugë pa krye”dhe vazhduar bisedimet për të zgjidhur çështjen. “Rusia beson se politika e të ushtruarit presion mbi Penianin, për të ndaluar programin e...
 • Putin i kërkoi një dhomë në Ankara? Përgjigjja e Erdogan

  Nuk është më sekret që Presidenti turk Recep Tayiip Erdogan po flirton me Rusinë, si kundërpeshë në marrëdhëniet e acaruara me Perëndimin. Sëfundmi, Ankaraja dhe Moska kanë nënshkruar një marrëveshje për sistemin e sofistikuar të mbrojtjes raketore S400. Kjo lëvizje si dhe të tjera nuk janë pritur mirë në...
1 2 3 5


Emisione