qeveri

 • Ndryshon për herë të dytë buxheti i 2017-ës

  Qeveria ka rishikuar për herë të dytë buxhetin e vitit 2017-të me akt normativ. Kjo ishte një nismë e pashmangshme për kabinetin Rama 2, i cili është riformatuar dhe shumë institucione të bashkuara me njëra – tjetrën rezultonin pa buxhet. Numri i punonjësve në organigramën bazë është ulur me...
 • Noka: Protestat, kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve

  Opozita thotë se ka mbështetjen e faktorit ndërkombëtar për protestat që do të nisë së shpejti për rrëzimin e qeverisë. Ish – ministri i Brendshëm, Flamur Noka tha pas largimit të opozitës nga Komisioni i Sigurisë, ku u diskutua buxheti i Shërbimit Informativ, se përveç Saimir Tahirit, edhe Kryebashkiaku i...
 • Rama: Bëhuni pjesë e koalicionit, për të “futur mik” qeverinë

  Si çdo mëngjes, edhe këtë të diel, Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, duke iu uruar një ditë të mbarë. Kreu i qeverisë bën gjithashtu thirrje për t’u bërë jetë pjesë e koalicionit qeverisës me qytetarët, për të qenë pjesë aktive e Aleancës për...
 • Presidenti dekreton kabinetin e ri qeveritar

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar këtë të diel kabinetin e ri qeveritar. Kabineti i prezantuar prej 2 javësh pritet që marë edhe miratimin e parlamentit të hënën. Po gjatë kësaj seance, Kryeministri Edi Rama do të prezantojë edhe programin e tij qeverisës për 4 vitet e ardhshme. Ndërkohë, një...
 • Emrat/ Prezantohet kabineti i qeverisë së Kosovës

  I mandatuari për Kryeministër vendi, Ramush Haradinaj, para se të vihet në votim në seancën e sotme, ka prezantuar para të pranishmëve kabinetin e tij qeverisës. Lista e plotë e emrave të Qeverisë Haradinaj Zëvendëskryministër Behgjet Paoclli Zëvendëskryeministër Enver Hoxhaj Zëvendëskryeministër Fatmir Limaj Zëvendëskryeministër Dardan Gashi Zëvendëskryeministër Dalir Jevtiq...
 • Edhe një seancë pa rezultat

  Kuvendi i Kosovës, nuk ka arritur as të sot të zgjedhë kryetarin e Kuvendit dhe nënkryetarët, pasi që në sallën e Kuvendit, nuk kanë qenë të pranishëm deputetët e koalicionit të Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismas . Aty nuk kanë të pranishëm as...
 • Më 3 gusht, Kosova me Kuvend të ri apo një hap drejt zgjedhjeve?

  Në prag të mbledhjes konstituive të Kuvendit të Kosovës, mbetet ende mjaft e paqartë se a do të mund të krijohet shumica parlamentare dhe a do të mund të zgjidhet kryetari i ri i Kuvendit, të cilin pritet ta propozojë koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë...
 • Shqipëria dhe Maqedonia, mbledhje të përbashkët të qeverive

  Shqipëria dhe Maqedonia do të zhvillojnë një mbledhje të përbashkët të qeverive respektive. Për këtë është rënë dakort mes Kryeministri Rama dhe atij maqedonas Zaev, gjatë një takimi që zhvilluan gjatë Samitit të Triestes pak ditë më parë. Ndërsa zyrtarizimi i lajmit u bë gjatë vizitës në Tiranë të...
 • Edi Rama dështon në luftën me motorët e ujit

  Një turiste e huaj mbeti e vdekur sepse një mjet uji e goditi teksa lahej në plazhet e Ksamilit, por mijëra pushues të tjerë, ashtu si 15 – vjeçarja ruse, rrezikojnë çdo ditë nga motorët e ujit, që bëjnë xhiro me shpejtësi marramendëse mbi kokat e pushuesve, pa u...
 • Lista Serbe nuk hyn në Qeveri pa iu plotësuar kushtet

  Pjesëmarrja ose jo e Listës Serbe në Qeverinë e ardhshme të Kosovës, do të varet nga plotësimi i kërkesave të këtij subjekti politik, thotë shefi i Zyrës për marrëdhënie me media i Listës Serbe, Igor Simiq. Në një bisedë me Radion Evropa e Lirë, ai theksoi se Lista Serbe,...
 • Skandal në bregdetin shqiptar. Asnjë vrojtues në plazhe, bizneset dhe vendorët shkelin hapur VKM-në për sigurinë

  Fundjava rezultoi fatale për 4 pushues që u mbytën në Zvërnec. Njëri prej tyre në tentativë për të ndihmuar një vajzë mes dallgëve. Askush tjetër nuk ishte aty për t’u ardhur në ndihmë. Në këtë plazh që shtrihet në disa kilometra, s’ka asnjë roje bregdetare. Që prej fillimit të...
 • Ministrat teknikë bllokojnë importin e energjisë

  Përveç absurdit politik, qëndrimi i ministrave teknikë të Partisë Demokratike në qeveri, ka nisur të prodhojë kosto si për ekzekutivin, ashtu edhe për qytetarët dhe vendin. Burime të besueshme pranë qeverisë thanë për Televizioni Klan se ministrat teknikë nuk kanë firmosur autorizimin për Korporatën Elektroenergjitike Shqiptare që të blejë...
 • Certifikimi i zgjedhjeve, çfarë parashikon ligji

  Në kohë reale janë dërguar të gjitha të dhënat dhe brenda 47 orëve nga momenti i përfundimit të numërimit të votave u mbyll tabulimi i rezultatit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Pas kësaj, KQZ do të vazhdojë me administrimin e mëtejshëm të procesit sipas hapave dhe procedurave që parashikon...
 • Lista e plotë/ Këta janë 140 deputetët e rinj të Kuvendit të Shqipërisë

  Me mbylljen e numërimit të të gjitha kutive në të gjithë vendin janë përcaktuar edhe 140 deputetët që do të jenë në Kuvend për katër vitet e ardhshme. Deputetët e parlamentit të ri vijnë nga 5 parti, 74 nga Partia Socialiste, 43 nga Partia Demokratike, 19 nga Lëvizja Socialiste...
 • Rama: Shqiptarët folën troç, vendosën me votë kuq e zi

  “Shqiptarët kanë folur troç, kanë vendosur me një votë kuq e zi”, me këto fjalë iu drejtua Kryeministri Edi Rama mijëra simpatizantëve të mbledhur në sheshin “Skënderbej” për të festuar fitoren në zgjedhjet parlamentare 2017. “Shqipëria që duam është mbi të djathtën dhe të majtën. Populli ka zgjedhur PS për ta...
 • Kryeministri i ardhshëm i Kosovës: Karizmatik, dinamik, apo teknokrat?

  Në zgjedhjet e ardhshme parlamentare të Kosovës, tre kandidatë vlerësohet të jenë “kryesorët” për të fituar postin e kryeministrit: Ramush Haradinaj nga koalicioni parazgjedhor ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën; Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, në koalicion me Aleancën...
 • Përfundojnë bisedimet e para për Qeverinë, çfarë vendosën Zaev dhe Ahmeti

  Asgjë konkrete nga takimi i parë mes Ahmetit dhe Zaev, pasi ky i fundit e mori edhe zyrtarisht mandatin. Pas dy orëve bisedime, Ahmeti u largua nga selia e LSDM-së pa u prononcuar për media. “Në periudhën që vjen do të intensifikohet dinamika dhe bisedimet në mes dy partive,...
 • Ultimatumi i Xhaferit: Me 20 maj formoj qeverinë

  Nëse presidenti Gjorge Ivanov nuk i jep mandatin qeverisës Zoran Zaevit, prej 20 majit gjithçka do të varet nga vullneti dhe veprimi i shumicës në Parlament, është ky ultimatumi i kryeparlamentarit maqedonas Talat Xhaferi. Kreu i Kuvendit tha në një takim me gazetarët se në ditën e 11-të, do...
 • Kosovë – Rrëzohet qeveria e Isa Mustafës

  Kuvendi i Kosovës miratoi sot mocionin për rrëzimin e qeverisë Mustafa dhe sipas Kushtetutës, vendi pritet të shkojë në zgjedhje brenda 45 ditësh. Mocioni për rrëzimin e qeverisë mori 78 vota pro, 34 vota kundër dhe 3 abstenim. 42 deputetë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Vetëvendosja, Nisma dhe...
 • Reagimet pas rrëzimit të qeverisë Mustafa

  Menjëherë pasi Kuvendi i Kosovës miratoi mocionin për rrëzimin e qeverisë, që e çon vendin në zgjedhje të parakohshme, kanë reaguar krerët e partive opozitare. Fatmir Limaj, duke folur për gazetarët e konsideroi mocionin të suksesshëm, ndërsa nuk preferoi t’i përgjigjej pyetjes nëse rrëzimi i qeverisë së Isa Mustafës...
Publicitet
Emisione