qeveri

 • Miratohen dy vendime të rëndësishme për ata që jetojnë jashtë

  Këshilli i Ministrave miratoi të mërkurën dy vendime me interes për shqiptarët që jetojnë jashtë vendit; atë për “Përcaktimin e rregullave të hollësishme për kushtet dhe mënyrën e zgjedhjes së përfaqësuesëve të Këshillit Koordinues të Diasporës” dhe për ‘Kriteret dhe mënyrën e ndarjes së çmimit ‘Ambasador i Kombit” ....
 • Mattarella shtyn mandatimin e qeverisë së re italiane

  Presidenti italian Sergio Mattarella nuk do ta mandatojë para të mërkurës qeverinë e re euroskeptike. Ai po shqyrton kandidaturat për ministra dhe programin qeverisës, pas shqetësimit të shprehur nga partnerët europianë. E teksa presidenti mendohet, ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn i bëri thirrje atij të mos e...
 • Gati qeveria e re euroskeptike në Itali

  Giuseppe Conte pritet të jetë kryeministri i ardhshëm i Italisë. Kandidatura e tij iu paraqit zyrtarisht presidentit Serxho Mattarella, nga krerët e dy partive që do të formojnë qeverinë, Luigi Di Maio dhe Matteo Salvini. Pas thuajse 3 muajsh ngërç politik, Italia arrin të formojë shumicën qeverisëse dhe del...
 • Lëvizja Besa dhe PDSH-ja bëhen pjesë e Qeverisë së Maqedonisë

  Koalicioni qeverisës në Maqedoni do të zgjerohet edhe me dy partitë politike, Lëvizjen Besa që drejtohet nga Afrim Gashi dhe Partinë Demokratike Shqiptare (PDSH) të Menduh Thaçit. Dy partitë, që deri tani ishin në opozitë pritet t’i bashkohen Lidhjes Socialdemokrate së kryeministrit Zoran Zaev dhe Bashkimit Demokratik për Integrim...
 • Maqedoni/ Finalizohen këtë javë bisedimet për zgjerimin e Qeverisë

  Kryeministri Zoran Zaev u ka dhënë disa propozime Lëvizjes Besa dhe PDSH-së për disa poste ministrore dhe zëvendës ministrash, por BESA dhe PDSH ende po studiojnë nëse këto propozime mjaftojnë dhe janë të përshtatshme me kërkesat e tyre.  Televizioni Shenja jozyrtarisht mëson se Zaev do të takohet edhe një...
 • Komision Verifikimi për privatizimin e tokave shtetërore

  Qeveria ka shtrënguar hallkat për miratimin e privatizimit të pronave shtetërore dhe ndërmarrjeve publike. Këshilli i Ministrave ka miratuar një vendim, i cili ndryshon procedurën kur njësi qendrore apo njësi vendore privatizojnë pronat dhe asetet që administrojnë. Procedura e mëparshme theksonte se përpara se që të shitej te operatorët...
 • Qeveria nxjerr në shitje 3 vendburime të naftës

  Qeveria ka nxjerrë sërish në shitje 3 vendburime nafte në jug të vendit. Bëhet fjalë për bllokun Cakran – Mollaj në Fier dhe Gorisht – Kocul e Amonicë në qarkun e Vlorës. Afati i aplikimit për shoqëritë që kërkojnë të marrin në shfrytëzim këto blloqe është data e fundit...
 • Basha: Rama ka rrënuar ekonominë

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri përgjegjëse qeverinë për varfërinë dhe humbjen e shpresës tek shumica e shqiptarëve, të cilët nuk kanë më mundësi për të paguar faturat e shtrenjta dhe taksat e rritura. Gjatë një aktiviteti të mbajtur në Vaun e Dejës, Basha tha se 50 biznese...
 • Nis mbyllja e qeverisë amerikane

  Qeveria amerikane ka nisur procesin e mbylljes të shumë shërbimeve të saj, pasi Senati dështoi për të miratuar buxhetin e ri. Një projektligj për të financuar qeverinë federale deri më 16 Shkurt, nuk arriti të merrte 60 votat e nevojshme, mes debatesh të ashpra për emigracionin dhe sigurinë në...
 • Vendi që ka një vit pa qeveri

  Feja dhe gjuha, kombësia dhe të drejtat e qytetarëve – ka shumë çështje, për të cilat irlandezoveriorët kanë mosmarrëveshje. Dhe dhe një vit pas krizës qeveritare dhe zgjedhjeve të reja vendi është ende pa qeveri. Pothuajse 20 vjet pas të ashtuquajturës Marrëveshja e Paqes së të Premtes së Mirë,...
 • Kompensimi fizik i ish-pronarëve

  Të gjithë pronarët e tokave, të cilëve u janë zënë pronat dhe që shpresojnë të marrin kompensimin financiar, nga viti i ardhshëm do t’i nënshtrohen rregullave reja për kompensim. Qeveria në mbledhjen e fundit vendosi të kufizojë fondin për kompensim në lekë, në jo më shumë se 20%  të...
 • Fati i pronarëve në Strasburg

  Në 22 janar të 2018-s Gjykatës së të Drejtave të Njeriut në Strasburg do t’i duhet të vendosë mbi fatin pronarëve shqiptarë. E gjithë vendimmarrja e Strasburgut për çështjet e pronësisë shqiptare u pezullua gjatë 2017 me kërkesë të qeverisë, deri sa të miratoheshin ndryshime në Ligjin e Pronave...
 • Bonot e thesarit arrijnë interesa rekord

  Fundi i vitit ka shënuar një rritje të menjëhershme të interesave të borxhit të qeverisë. Bonot e thesarit 1 vjeçare kanë arritur në nivelin 2.7%, nga 1.7 që ka qenë mesatarja e 2017-s. Ekspertët financiarë e shpjegojnë këtë dukuri me fundin e interesave të ulëta në tregje, si dhe...
 • Projekte për Alpet dhe Shkodrën turistike

  Alpet shqiptare tashmë janë pjesë e një masterplani, që u prezantua gjatë mbledhjes së Këshillit Kombëtar të Territorit në qytetin e Shkodrës. Përmes tij synohet zhvillimi i qëndrueshëm social dhe ekonomik i këtij rajoni për vitet në vazhdim. Qëllimi kryesor është që alpet të hynë në një cikël të...
 • Zero tolerancë mbi ndotjen plastike të oqeaneve

  OKB-ja është duke kërkuar vendosjen e një plani ‘zero tolerancë’ që të ndalojë ndotjen plastike të oqeaneve. Qeveritë po pyeten që të lëvizin përpara në krijimin e një traktati, që ndëshkon hedhjen e mbetjeve plastike në det. Për momentin anijet janë të ndaluara që të hedhin mbetje plastike nga...
 • Ndryshon për herë të dytë buxheti i 2017-ës

  Qeveria ka rishikuar për herë të dytë buxhetin e vitit 2017-të me akt normativ. Kjo ishte një nismë e pashmangshme për kabinetin Rama 2, i cili është riformatuar dhe shumë institucione të bashkuara me njëra – tjetrën rezultonin pa buxhet. Numri i punonjësve në organigramën bazë është ulur me...
 • Noka: Protestat, kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve

  Opozita thotë se ka mbështetjen e faktorit ndërkombëtar për protestat që do të nisë së shpejti për rrëzimin e qeverisë. Ish – ministri i Brendshëm, Flamur Noka tha pas largimit të opozitës nga Komisioni i Sigurisë, ku u diskutua buxheti i Shërbimit Informativ, se përveç Saimir Tahirit, edhe Kryebashkiaku i...
 • Rama: Bëhuni pjesë e koalicionit, për të “futur mik” qeverinë

  Si çdo mëngjes, edhe këtë të diel, Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, duke iu uruar një ditë të mbarë. Kreu i qeverisë bën gjithashtu thirrje për t’u bërë jetë pjesë e koalicionit qeverisës me qytetarët, për të qenë pjesë aktive e Aleancës për...
 • Presidenti dekreton kabinetin e ri qeveritar

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar këtë të diel kabinetin e ri qeveritar. Kabineti i prezantuar prej 2 javësh pritet që marë edhe miratimin e parlamentit të hënën. Po gjatë kësaj seance, Kryeministri Edi Rama do të prezantojë edhe programin e tij qeverisës për 4 vitet e ardhshme. Ndërkohë, një...
 • Emrat/ Prezantohet kabineti i qeverisë së Kosovës

  I mandatuari për Kryeministër vendi, Ramush Haradinaj, para se të vihet në votim në seancën e sotme, ka prezantuar para të pranishmëve kabinetin e tij qeverisës. Lista e plotë e emrave të Qeverisë Haradinaj Zëvendëskryministër Behgjet Paoclli Zëvendëskryeministër Enver Hoxhaj Zëvendëskryeministër Fatmir Limaj Zëvendëskryeministër Dardan Gashi Zëvendëskryeministër Dalir Jevtiq...
Emisione