Rama

 • Basha sfidon Ramën: Eja përballemi në debat televiziv

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka sfiduar sot kundërshtarin e tij në zgjedhjet e 25 qershorit, kryeministrin dhe kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama për përballje në një debat televiziv. “Sonte e ftoj këtu nga Fieri për një debat televiziv me kandidatin për Kryeministër të Republikës së Re. Edi...
 • Rama flet për lëndimin e simpatizantëve të PD-së nga sofra e iftarit

  Kryeministri Edi Rama u ka uruar të shkuara simpatizantëve të Partisë Demokratike që kaluan lëndime pas mitingut të mbrëmshëm për hapjen e fushatës elektorale në Bulevardin Dëshmorët e Kombit, në kryeqytet. “Më lejoni që në këtë moment, mendimi im të shkojë tek të gjithë ata vëllezër, motra, bashkëqytetarë të...
 • Rama apel emigrantëve: Siguroni nga 10 vota për Shqipërinë që duam

  Kryeministri Edi Rama u ka kërkuar të gjithë emigrantëve të sigurojnë nga 10 vota për Partinë Socialise, duke telefonuar të afërmit e tyre në mënyrë që të kenë Shqipërinë që duan. “Ju lutem, ngrini telefonin, flisni me njerëzit e shtëpisë, me farefisin, fqinjët, të njohurit  tuaj këtu në Shqipëri,...
 • Rama inspektim tek Bulevardi i Ri, hapet më 17 qershor

  Segmenti i parë i Bulevardit të Ri të Tiranës hapet për të gjithë kalimtarët dhe automjetet më 17 qershor. Kryeministri Edi Rama dhe Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj inspektuan punimet për ndërtimin e Bulevardit të Ri, si dhe për parkingun nëntokësor, një ndër projektet më të rëndësishme...
 • Rama i përgjigjet Patozit

  Skuadra që Lulzim Basha do të paraqesë si alternativën e tij qeverisëse në 25 qershor i ka habitur të gjithë, por jo kryeministrin Rama. Rama ka shfrytëzuar një replikë me deputetin e lënë jashtë listës së deputetëve nga Basha, Astrit Patozi për të shprehur edhe një herë opionin e...
 • Çfarë po “pleqëron” Rama me Erdoganin në Bruksel?

  Një ditë pas samitit të NATO-s në Bruksel, ku mori pjesë edhe Kryeministri shqiptar, Edi Rama, një detaj që nuk ka kaluar pa u vënë re ka qenë momenti kur kreu i qeverisë shqiptare shfaqej krah më krah me Presidentin turk, Receep Tayyip Erdogan. Në këtë video të publikuar...
 • Rama për Kadelin: Nuk gjej fjalë ngushëllimi për fëmijët që pas nënës humbën edhe babanë

  Kryeministri Edi Rama ka shprehur keqardhjen e tij për vdekjen e deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim në qarkun e Lezhës, Gjovalin Kadeli. “Miq, kundërshtarë, kolegë, po pavarësisht dallgëve në marrëdhëniet tona, Gjovalini ishte gjithnjë për mua njeriu i admirueshëm për ambicien e tij dhe faktin se nga hiçi,...
 • Trump në Samitin e NATO-s: Terrorizmi duhet ndaluar, ose horrori që patë në Manchester do të vazhdojë

  NATO zhvilloi Samitin e parë të saj me pjesëmarrjen e Presidentit amerikan, Donald Trump, idetë e të cilit për funksionimin e Aleancës kanë shqetësuar jo pak aleatët e tjerë. Dhe ashtu si në deklaratat e mëparshme lidhur me mbrojtjen, Shefi i Shtëpisë së Bardhë u kërkoi vendeve anëtare të...
 • Rama takon Tsipras

  Në kuadër të Samitit të NATO-s në Bruksel, Kryeministri Edi Rama pati një takim me homologun grek Alexis Tsipras.  Në një njoftim të shpërndarë për mediat thuhet se dy Kryeministrat nënvizuan natyrën dhe rëndësinë strategjike të marrëdhënieve shqiptaro-greke dhe rolin e miqësisë mes të dy popujve, si urë paqeje...
 • Kryeministri inspekton projektet e Bashkisë Durrës

  Një investim i Bashkisë së Durrësit u ka dhënë tjetër pamje pishinave publike të këtij qyteti. Ambientet frekuentohen dhe nga notarë profesionistë, disa prej të cilëve ka patur mundësi t’i takojë dhe Kryeministri gjatë inspektimit të këtij investimi për të cilin Zyra e Shtypit që shpërndau materialin, nuk jep...
 • Sot takimi i parë Rama-Trump

  Kryeministri Edi Rama do të ketë sot takimin e parë me Presidentin amerikan, Donald Trump, të cilin e ka kritikuar gjatë fushatës presidenciale. Takimi pritet të ndodhë gjatë samitit të NATO-s në Bruksel, ku do të marrin pjesë krerët e qeverive dhe shteteve të 28 vendeve anëtare të aleancës...
 • Mogherini, darkë pune me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor

  Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka ftuar për një darkë pune në Bruksel, gjashtë kryeministrat e shteteve të Ballkanit Perëndimor. Para kësaj darke, Mogherini ka takuar ndaras kryeministrat nga Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Serbia, Bosnjë e Hercegovina dhe mandatarin...
 • Basha akuzon Ramën se po përpiqet të gënjejë shqiptarët

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, akuzoi kryeministrin Shqiptar se po përpiqet t’i gënjejë sërish shqiptarët pasi në pasi nuk mbajti asnjë premtim që kishte dhënë katër vite më parë. “Edi Rama mendon se, meqë i gënjeu njerëzit njëherë, mund t’i gënjejë përsëri. Pasi nuk mbajti asnjë premtim, qoftë...
 • Dënimi i Gjykatës për Palokën, Rama: Nuk keni parë gjë akoma

  Gjoba prej 500 mijë lekësh e vendosur nga Gjykata e Lartë kundrejt Kreu të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka, pas akuzës për shpifje ndaj ish- ministrit Saimir Tahiri nuk kaloi pa reagimin e kryeministrit Edi Rama. Nëpërmjet një statusi në Facebook, Rama tha se,  “Një lajm i...
 • Hapet muzeu “Shtëpia me Gjethe”

  Muzeu Kombëtar i Përgjimeve “Shtëpia me Gjethe”, godina e mistershme që prej 45 viteve mbuluar nga gjethet iu fsheh syrit të publikut dhe ku u përgjuan, kontrolluan dhe spiunuan njerëz të pafajshëm nga regjimi komunist, është hapur këtë të martë për publikun. “Dallimin mes nesh dhe atyre andej në Bashkimin Europian,...
 • Kalon me debate marrëveshja e 18 Majit

  Sesioni i jashtëzakonshëm për ndryshimet e ministrave teknikë, votiminin e anëtarëve të opozitës në Komisionet e Vetting -ut dhe ndryshimet në Kodin Zgjedhor e atë Penal, bazuar në marrëveshjen e 18 Majit u shoqërua me debate të forta në parlament. Shkak për këtë u bënë akuzat e të kreut...
 • Rama: Vettingu u zhbllokua, moment fantastik në jetën time politike

  Në një prononcim pas votimit për komisionet e Vetting -ut, Kryeministri Edi Rama jashtë parlamentit tha ishte shumë i emocionuar që Vetting -u tashmë u zhbllokua dhe se shqiptarët do të shikojnë rezultatet e shumëpritura. “Dua t’ju them se e kam pritur shumë këtë moment, që të dilja nga...
 • Veshja e Kryeministrit tërheq vëmendjen

  Kryeministri Edi Rama zgjodhi që në këtë seancë të jashtëzakonshme plenare të shkojë me një veshje jo të zakonshme. I veshur me një bluzë të bardhë sportive, me shqiponjën e kuqe dhe mbishkrimin “Shqipëria që duam”, kjo zgjedhje e tij nuk kaloi pa u vënë re, jo vetëm nga...
 • Kuvendi miraton ndryshimet në qeveri

  I mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme, Kuvendi ka votuar këtë të hënë shkarkimet dhe emërimet e reja në qeveri, në bazë të marrëveshjes së 18 Majit. Në seancë ishin të pranishëm 126 deputetë dhe çdo kandidaturë mori më shumë se 100 vota pro. Kështu, në postin e Zëvendëskryeministres...
 • Rama: Marrëveshja zhbllokoi Vetting-un

  Shtyrjen me një javë të datës së zgjedhjeve kryeministri e quajti zgjidhjen më të mirë jo vetëm për të futur opozitën në garë pa shkelur kushtetutën, por edhe për të mundësuar zhbllokimin e Vettingut. “Ne ia dolëm që ti imponojmë Partisë Demokratike edhe zhbllokimin e Vettingut sot pas pak...
1 2 3 32
PublicitetEmisione