raport

 • Raporti i drogës për 2016: Në Shqipëri kanabisi kultivohet në sera dhe tunele

  Kur prej ditësh flitet për përgjime që lidhen kryesisht me narkotrafikun, ABC News diponon një raport të vitit 2016 të hartuar nga Qendra Monitoruese Europiane, posaçërisht për krimin e organizuar. Raporti ishte dërguar një vit më parë në zyrat e Ministrisë së Brendshme, në Prokurorinë e Krimeve të Rënda...
 • Vakumi institucional, një kthim prapa edhe në Raportin e Progresit

  Vakumi institucional në Kosovë do të reflektojë në gjetjet që do të publikohen në Raportin e Progresit të Komisionit Evropian, i cili publikohet çdo vit, thonë analistë të çështjeve të integrimeve evropiane. Komisioni Evropian publikon një herë në vit të gjeturat, që njihen si Raporti i Progresi, për vendet...
 • Foto/ Raporti i dëgjesave për qarkun e Elbasanit

  Kryeministri Edi Rama ka vijuar edhe këtë të premte me publikimin e pasqyrës zgjedhore dhe raportin e dëgjesave në qarqet e vendit Këtë herë raporti i publikuar nga kreu i qeverisë i përket qarkut të Elbasanit. Si gjithnjë, teksa ka postuar materialin në fjalë, Kryeministri shprehet i hapur për...
 • Foto/ Rama publikon raportin për qarkun e Lezhës

  Kryeministri Edi Rama ka publikuar këtë të hënë pasqyrën zgjedhore dhe raportin e dëgjesave për qarkun Lezhë. Ashtu si edhe në raportet e mëparshme, kreu i qeverisë u ka kërkuar qytetarëve që të bëjnë sugjerime apo ankesa për atë që mungon sipas tyre në këtë raport. “Miqtë e këtij...
 • DASH publikon raportin për trafikun e qenieve njerëzore

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar sot raportin mbi Trafikimin e Personave për vitin 2017. Në këtë raport thuhet se qeveria shqiptare nuk përmbush plotësisht standardet minimale për eliminimin e trafikimit. Megjithatë, theksohet në raport, po bën përpjekje domethënëse për ta bërë këtë. “Qeveria demonstroi përpjekje në rritje, krahasuar...
 • Terrorizmi shënon nivele rekord

  Terrorizmi në botë ka shënuar një nivel rekord. Vitin e kaluar dhuna i kushtoi ekonomisë botërore 14.3 trilionë dollarë, me një kosto prej 2.5 trilionë dollarësh vetëm në Shtetet e Bashkuara. Shifrat e reja të raportit mbi konfliktet dhe sigurinë të Indeksit mbi Paqen në Botë, tregojnë se gjatë...
 • Obeziteti ka prekur 44% të vendeve në botë

  Obeziteti po kthehet në një epidemi. Bazuar në raportin global të ushqyerjes për 2016 , mësojmë se 44%  e vendeve në botë përfshirë edhe Shqipërinë ka shifra në rritje të obeziteteti, duke filluar nga fëmijët.  Në sfidë për të ulur masën trupore, krahas dietave, shumë persona i janë drejtuar...
 • Kujdes kur të konsumoni këtë frut! Qëndron në krye të listës së pesticideve

  Në një raport vjetor të kryer nga Grupi Mjedisor i Punës (Environmental Working Group) u zbulua se gati 70% e mostrave nga 48 lloje të produkteve të rritura në mënyrë konvencionale janë të ndotura me mbetje pesticidesh. Udhëzuesi (EWG) për Pesticidet e gjendura në Produkte, i publikuar të mërkurën,...
 • DASH zbulon plagët e Shqipërisë: Korrupsioni, dhuna në familje dhe diskriminimi i grave

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar të premten Raportin Vjetor për të Drejtat e Njeriut për vitin 2016.  “Problemet më serioze në lidhje me të drejtat e njeriut ishin korrupsioni i përhapur në të gjitha nivelet e qeverisjes, në veçanti brenda sistemit gjyqësor dhe sistemit të shëndetësisë, dhuna në familje...
 • Akuzat ndaj policisë/ Rama: Qentë le të lehin karvani do të ecë përpara

  Kreu i qeverisë Edi Rama ka postuar në rrjetin social “Facebook” një anketim të Komisionit Europian të kryer disa muaj më parë mbi besueshmërinë tek institucionet shqiptare, ku Policia e Shtetit renditet më e besuara nga shqiptarët.  Një ditë më parë ministri i Lëvizjes Socialiste  për Integrim Lefter Koka...
 • OKB: Vajzat në disavantazh në krahasim me djemtë

  Në një raport të ri të Kombeve të Bashkuara thuhet se mungesa e arsimimit të vajzave në vendet në zhvillim, mund të jetë duke kontribuar tek rritja e varfërisë globale. Raporti i OKB-së për Gjendjen e Popullsisë së Botës 2016, që u paraqit dje në kryeqytetin e Jordanisë, Aman,...
 • Tahiri: S’ka raport sekret për drogën, ka hetime për policë të implikuar në trafiqe

  Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka mohuar ekzistencën e një raporti sekret të hartuar nga partnerë ndërkombëtarë, në të cilin thuhet se policia është e implikuar në mbjelljen dhe kultivimin e kanabisit. Sipas Tahirit, segmente të caktuara mediatike fabrikojnë lajme të tilla për të përbaltur punën e policisë. “Nuk...
 • Raporti për konkurueshmërinë, Ahmetaj: Përmirësim seroz, lamë pas vendet e rajonit

  Shqipëria është përmirësuar me 13 vende në renditjen globale të konkurueshmërisë që publikohet çdo vit nga Forumi Ekonomik Botëror. Në raportin e publikuar të mërkurën për vitin 2016 – ­2017, vendi ynë mban pozicionin e 80 -­të nga vendi 93­, që mbante një vit më parë. Përmirësimi i Shqipërisë në këtë raport...
 • Tre testime të policisë dhe Autoritetit të Aviacionit Civil kishin konstatuar mungesë sigurie në aeroport

  Policia e Shtetit, në bashkëpunim me Autoritetin e Aviacionit Civil, ka kryer 3 testime të fshehta të sigurisë në aeroportin e Rinasit. Simulimi është bërë në datën 20 Prill pikërisht nga e njëjta portë nga ku hynë grabitësit e 1 milionë eurove. Në raportin e përgatitur, siguria e aeroportit...
 • KLSH: 51 kallëzime penale në vitin 2015

  Është prezantuar në Komisionin e Ekonomisë, Raporti i Performancës së Kontrollit të Lartë të Shtetit, për vitin 2015. Kryetari i këtij institucioni, Bujar Leskaj tha se dëmi ekonomik për vitin që shkoi, ishte 919 mln euro dhe u bënë 51 kallëzime penale. Shqetësim për Leskajn mbetet niveli i ulët i zbatueshmërisë...
 • FMN: Të hiqen përjashtimet e taksave

  Në kohën kur qeveria po diskuton me grupet e interesit paketën e re fiskale 2017, ku parashikohet që mos të ketë asnjë rritje taksash, nga Fondi Monetar Ndërkombëtar tërhiqet vëmendja pikërisht për taksat dhe efikasitetin e grumbullimit të tyre. Madje në një raport të fundit FMN i mëshon sërish...
 • Antidroga italiane: Shqipëria importuesi i parë i marijuanës, pavarësisht rënies së sasisë

  Drejtoria Qendrore për Shërbimet e Anti-drogës në Itali ka publikuar raportin vjetor për vitin 2015, një bilanc i aktivitetit dhe rezultateve të policisë në luftën kundër trafikut të drogës. Raporti vlerëson një rënie të trafikut të marijuanë dhe hashashit, në pellgun e Mesdheut, që vjen edhe falë punës së...
 • Raporti i KE për ujërat e notueshme. Në Shqipëri vetëm 50 % e tyre përmbush standardet

  Shqipëria është vendi me cilësinë më të dobët të ujërave të notueshme në kontinent. Në një raport të publikuar nga Komisioni Europian dhe Agjencia Europiane e Mjedisit, vlerësohet se, në Shqipëri vetëm 50% e ujërave të notueshme përmbushin cilësitë e mjaftueshme. Në Shqipëri janë analizuar 597 kampione të siteve...
 • "Save the Children" për Shqipërinë: Vdekshmëri e lartë e fëmijëve nën 5-vjeç

  3.7 milion fëmijë nën moshën 5-vjeç kanë humbur jetën përgjatë vitit 2013 në të gjithë botën. Ndërsa çdo ditë vdesin 800 nëna dhe 18 mijë fëmijë të kësaj grupmoshe. Mbi 50 përqind e rasteve fatale ndodhin në vendet e pazhvilluara por dhe në ato në zhvillim. Të dhënat  janë...
 • “Save the Children” për Shqipërinë: Vdekshmëri e lartë e fëmijëve nën 5-vjeç

  3.7 milion fëmijë nën moshën 5-vjeç kanë humbur jetën përgjatë vitit 2013 në të gjithë botën. Ndërsa çdo ditë vdesin 800 nëna dhe 18 mijë fëmijë të kësaj grupmoshe. Mbi 50 përqind e rasteve fatale ndodhin në vendet e pazhvilluara por dhe në ato në zhvillim. Të dhënat  janë...
Publicitet
Emisione