Rinas

 • Rama: Sulmi i opozitës është ndaj negociatave

  Publikimi i dëshmisë së Abert Veliut nuk e ka lëkundur qëndrimin e kryeministrit që të mendojë se gjithçka është e inskenuar për të luftuar ministrin e Brendshëm për të cilin nuk i kursen vlerësimet dhe deklaron se do të vazhdojë të qëndrojë në detyrë. “Unë i jam drejtuar një...
 • Rinasit i shtohen 10 destinacione të reja fluturimesh

  Në prag të sezonit të ri turistik, Aeroportit Ndërkombëtar të Rinasit i shtohen 10 destinacione të reja fluturimesh. Gjithashtu, për 3 prej tyre është dyfishuar kapaciteti, me qëllim që të lehtësohet fluksi i turistëve. Lajmin e mirë e ka bërë të ditur Kryeministri Edi Rama, i cili në një...
 • Kapen me dokumente angleze të falsifikuara, pranga çiftit turk

  Policia Kufitare Rinas ka vënë në pranga një çift nga Turqia. Ata akuzohen për veprën penale “Falsifikimi i pasaportave, letërnjoftimeve ose i vizave” dhe “Falsifikimi i vulave, stampave ose i formularëve” e kryer në bashkëpunim. Të arrestuarit janë Ozan I., 21 vjeç, dhe Elif I 18 vjeçe,  të dy...
 • Kthehen me avion në Rinas 30 persona

  Në Rinas ka mbërritur një avion me 30 shqiptarë të deportuar nga Franca dhe Belgjika. Zv/drejtoresha e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, Aida Hajnaj, gjatë një pronocimi për median theksoi se Policia e Shtetit, edhe për vitin 2018, do të vijojë zbatimin e masave shtesë për parandalimin e fenomenit të...
 • Përfshihen në aksident 3 makina në rrugën e Rinasit

  Një aksident ka ndodhur këtë të hënë në rrugën për në Rinas rreth orës 18:10. Burime zyrtare sqarojnë se në këtë aksident janë përfshirë tre makina. Po sipas policisë, nga kjo ngjarje është dëmtuar lehtë një prej shoferëve. “Në rrugës për në Rinas ka pasur një përplasje mjetesh ku...
 • Ndalohet italiani në Aeroportin e Rinasit

  Një italian është ndaluar pasditen e së enjtes në aeroportin e Rinasit. Ai është Stefano Carli, nga Piombino dhe u ndalua pasi iu gjet në bagazhe një karikator kallashnikovi, AK-56. 50-vjeçari mësohet se para autoriteteve shqiptare është shprehur se e ka gjetur karikatorin te Metalurgjiku në Elbasan. Carli po...
 • Kthehen në Rinas 178 persona, priten të tjerë

  Zyra Franceze për Migracionin dhe Integrimin ka bërë të mundur transportimin e 178 shqiptarëve, të cilët janë kthyer vullnetarisht në Shqipëri, pas refuzimit të kërkesës së tyre për azil nga autoritetet franceze. Në një njoftim të Policisë së Shtetit thuhet se “të tjera fluturime riatdhësimi vullnetare apo të detyruara,...
 • Rinas/ 63 persona ndalohen të udhëtojnë jashtë Shqipërisë

  Gjatë dy javëve të para të muajit Shkurt, nga shërbimet e Policisë Kufitare të Komisariatit të Policisë Rinas, në dalje janë evidentuar dhe kthyer 63 persona të cilët nuk justifikonin qëllimin e udhëtimit. Gjithashtu në hyrje janë kthyer 6 shtetas të huaj të cilët nuk justifikonin qëllimin e udhëtimit...
 • Zgjaten me 3 muaj hetimet për grabitjen e parave në Rinas

  Zgjaten me 3 muaj hetimet për grabitjen e blindit me para të një banke të nivelit të dytë në aksin Tiranë-Rinas. Një vit pas arrestimit personave të dyshuar si autorë të kësaj ngjarjeje, Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkoi zgjatje të afateve hetimore për Fatjon Xhuliu, Neim Avdylaj, Ditjon...
 • Disa të arrestuar në Rinas, mes tyre një 59-vjeçar që vrau nipin

  Gjatë 24 orëve të fundit, nga Shërbimet e Policisë Kufitare Rinas, janë evidentuar dhe ndaluar 3 shtetas të shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale, si: “Vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare”, “Falsifikim të dokumentave”, dhe ” Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënie pasurie”. Është...
 • Rinas/ Tjetër valë kthimesh nga Franca

  Të tjerë refugjatë shqiptarë janë kthyer nga Franca për shkak se u është refuzuar azili. Sot në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 130 shqiptarë. Kthimi i tyre u bë nëpërmjet aeroportit të Rinasit ku ishte e pranishme edhe Drejtoresha e Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, Drejtuese e Lartë...
 • Emri/ Kapet në Rinas shqiptari me identitet të rremë i dënuar për vrasje

  Një 41-vjeçar shqiptar i kthyer nga Italia është kapur në Rinas pasi iu zbulua identiteti i vërtetë, ndaj të cilit ka një vendim gjyqësor për vrasje. Ditën e djeshme, Italia deportoi për në vendin tonë Kristian Dedën, i cili kishte vuajtur dënimin në shtetin italian me 17 vite burgim...
 • Me pasaportë të falsifikuar, arrestohet në Rinas 31-vjeçari nga Kosova

  Një 31-vjeçar nga Kosova është arrestuar në aeroportin e Rinasit pasi rezulton i shpallur në kërkim nga autoritetet kosovare. Astrit Th. përdorte një pasaportë shqiptare të falsifikuar. Ai u deportua nga Zvicra për në vendin tonë pasi kishte shkelur afatin e qëndrimit në Shengen. Gjatë kontrollit dhe marrjes në...
 • Aksioni i pastrimit në Krujë dhe Tiranë

  Aksioni kombëtar i pastrimit ka vijuar edhe përgjatë të shtunës në Krujë Rinas dhe Tiranë. Në kryeqytet pas thirrjes se kryebashkiakut Veliaj, shumë qytetarë i janë bashkuar nismës për të pastruar çdo lagje. “Jam shumë i lumtur sot që në të gjithë Tiranën qytetarët na janë përgjigjur për aksionin...
 • Kthehen 3 avionë me azilkërkues në Rinas

  160 persona janë rikthyer pasditen e së mërkurës në aeroportin e Rinasit me tre avionë të posaçëm, pasi kishin abuzuar me kërkesat për azil. Burime zyrtare sqarojnë se 69 prej tyre u deportuan nga Gjermania, 31 nga Franca dhe 60 nga Anglia. Vetëm gjatë tre muajve të fundit janë...
 • Rinas, biznesmenit italian i sekuestrohen 350 mijë euro të padeklaruara

  Një biznesmeni italian i janë bllokuar në Rinas 350 mijë euroBëhet fjalë M.C, 51 vjeç i lindur në Tradate. Biznesmeni 51 vjeçar që po udhëtonte drejt Italisë, ishte përzgjedhur për verifikim në vijën e dytë të kontrollit dhe iu gjetën e sekuestruan në dytë ku gjatë kontrollit iu gjetën...
 • Aksident në Rinas, përplasen tre makina

  Një aksident ka ndodhur në afërsi të aeroportit të Rinasit mëngjesin e së shtunës.  Mësohet se në aksident janë përfshirë tre makina ku udhëtonin katër persona, tre të rritur dhe një fëmijë rreth 13- vjeç, të cilët janë lënduar si pasojë e aksidentit. Në vendngjarje ka shkuar menjëherë policia dhe...
 • Ekstradohet nga Zvicra i dënuari me 20 vjet burg

  Dy persona të cilët ishin në kërkim nga autoritetet janë vënë në pranga. Gjatë ditës së premte u ekstradua nga Zvicra dhe u dorëzua në Burgun 313 Tiranë, Arben Mlloja, 44 vjeç, banues në fshatin Berdicë të Shkodrës. Ndalimi i tij shtetasi u bë pasi Gjykata e Apelit Shkodër...
 • Video/ Fluks turistësh në aeroportin e Rinasit

  Një video e publikuar nga Policia e Shtetit tregon se në aeroportin e Rinasit kanë ardhur mijëra turistë dhe vizitorë nga vende të ndryshme të botës për të vizituar Shqipërinë si dhe mijëra bashkëkombës që jetojnë e punojnë në BE. Policia Kufitare Rinas është duke punuar me 9 sportele...
 • 5 të arrestuar në aeroportin e Rinasit

  Policia Kufitare vijon punën për të përballuar fluksin e hyrje – daljeve të udhëtarëve që qarkullojnë nëpërmjet aeroportit të Rinasit. Njëkohësisht puna është përqënduar edhe në parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë. Vëmendje e veçantë edhe në drejtim të evidentimit dhe bllokimit të atyre personave që kanë për qëllim kërkimin...
1 2 3 5
Emisione