Rusi

 • Bisedë telefonike mes presidentëve Trump dhe Putin

  Shtëpia e Bardhë njofton se presidenti Donald Trump ka folur në telefon me Presidentin rus Vladimir Putin. Shtëpia e Bardhë tha se gjatë telefonatës u fol për Sirinë, Iranin, Korenë e Veriut dhe Ukrainën. Presidentët Trump dhe Putin folën jozyrtarisht disa herë javën e kaluar kur morën pjesë në...
 • Rrëzohet avioni, vdesin 6 persona

  Një avion i vogël pasagjerësh është rrëzuar në Lindjen e Largët në Rusi, ku si pasojë kanë humbur jetën 6 personat që ishin në bord. Një vajzë 6- vjeçare ka shpëtuar për mrekulli. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e së mërkurës afër qytetit Nelkan, që është 1 mijë kilometra në...
 • Kryeministrja britanike akuza Rusisë

  Kryeministrja britanike Theresa May akuzoi Moskën se po përpiqet të përçajnë perëndimin, duke përhapur informacione të rreme e ndërhyrë në procese zgjedhore. Deklaratat i bëri gjatë një banketi në Londër, në një fjalim të fokusuar tek politika e jashtme. Mej përmendi raste kur Rusia e ka përdorur informacionin si...
 • Gruaja mbahet “e burgosur” dhe skllave seksi për 6 vjet

  Policia po heton një burrë që thuhet se ka mbajtur nënën e katër fëmijëve të tij si të burgosur dhe skllave seksuale për gjashtë vjet, duke mos e lënë atë të dalë kurrë jashtë shtëpisë. Sipas Daily Mail, Rinat Bilyanov është duke u hetuar në Rusi pasi akuzohet për...
 • Rusia dhe SHBA-ja nuk bashkëpunojnë për Korenë e Veriut

  Një zëdhënës i Kremlinit thotë se deri më tani nuk ka pasur bashkëpunim midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara për Korenë e Veriut. Dmitri Peskov, tha se kishte “vetëm shkëmbime të pikëpamjeve” midis dy palëve. Komentet e Peskov, vijnë pas spekulimeve se presidenti rus Vladimir Putin, dhe presidenti i...
 • Rriten tensionet Rusi-Kanada

  Rriten tensionet mes Rusisë dhe Kanadasë, pas vendimit të autoriteteve kanadeze për të vendosur sanksione financiare për 30 shtetas rusë, të cilët akuzohen se kanë pasur lidhje me një informator rus të vrarë në vitin 2009. Lista e 30 rusëve ndaj të cilëve janë marrë masat është thuajse e...
 • Video/ “Telenovela” ruse në SHBA

  Për administratën e presidentit amerikan, Donald Trump, e hëna e kësaj jave ka qenë një “ditë e gjykimit”. Ish-udhëheqësi i fushatës së tij, Paul Manafort, është akuzuar për komplot kundër Amerikës. Sa e ndikon kjo Shtëpinë e Bardhë?!...
 • Daçiç: Kundërshtohet thirrja për të zgjedhur ndërmjet Rusisë dhe perëndimit

  Serbia dëshiron ta mbajë balancimin e ndjeshëm ndërmjet Rusisë dhe perëndimit, ka thënë ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, duke e refuzuar thirrjen e Shteteve të Bashkuara për tu përcaktuar për njërën anë.  Serbia, vendi më i madh që ka dalur nga shkatërrimi i ish-Jugosllavisë, konsiderohet se ka...
 • Presidencialet amerikane/ Facebook zbulon: 128 mln votues lexuan informacionet e financuara nga Rusia

  Facebook pohon se gjysma e votuesve amerikanë kanë lexuar informacionet e financuara nga Rusia gjatë fushatës presidenciale të vitit të kaluar në SHBA. Të dhënat publikohen një ditë pas ngritjes së padisë penale ndaj ish-kreut të stafit elektoral të Trampit, Pol Manafort.  Të paktën gjysma e votuesve amerikanë kanë...
 • Përkujtohen viktimat e “Terrorit të madh” të Stalinit

  Qindra vetë u mblodhën afër selisë së ish-KGB-së në pjesën qendrore të Moskës në Rusi, për t’i përkujtuar mijëra meshkuj dhe femra të ekzekutuar nga autoritetet sovjetike gjatë “Terrorit të madh” të Josef Stalinit. Folësit në ceremoninë që zgjati tërë ditën në përmendoren në Sheshin Lubyanka në Moskë, i...
 • Trump do të lejojë deklasifikimin e dosjes “Kennedy”

  Presidenti Donald Trump do të lejojë publikimin e pothuajse të gjithave dosjeve të lidhura me vrasjen e ish – presidentit amerikan J.Kennedy. Domentet e bëra publike deri tani tregojnë se vrasësi i Kennedy-t, Lee Harvey Oswald kishte zhvilluar një telefonatë me një agjent të KGB në Rusi, dy muaj përpara...
 • NATO-ja nuk është e përgatitur në rast të sulmit rus

  NATO-ja nuk do të jetë e aftë për t’i rezistuar sulmit potencial të Rusisë në krahun e tij lindor, thuhet në një raport të brendshëm të cituar dje nga javorja gjermane, Der Spiegel. Në këtë dokument, me titullin “Raporti i progresit në forcimin e zmbrapsjes dhe aftësinë mbrojtëse të...
 • Kap gruan në shtrat me një tjetër, i dhunon barbarisht

  Policia është vënë në kërkim të një burri, i cili dhunon derisa e lë pa ndjenja të dashurin e gruas, pasi i kapi ata në shtrat. Pas kësaj, ai është filmuar duke dhunuar bashkëshorten. Burri, i identifikuar si Vasily, nga qyteti Salavat i Rusisë mund të shihet në video...
 • Putin-Erdogan, miq të vërtetë apo thjeshtë armiq të Perëndimit?

  Turqia është anëtare e NATO-s. Që megjithë këtë ajo blen armë ruse, kjo është më se e pazakontë. A po përvijohet një miqësi e re midis Ankarasë dhe Moskës? Të dy e ndiejnë veten se i kanë trajtuar në mënyrë të padrejtë. Me të dy Perëndimi sillet rregullisht ftohtë....
 • Përfundojnë eliminatoret e botërorit, ja ekipet që shkojnë në Rusi

  Kanë përfunduar të gjitha ndeshjet e mbetura për eliminatoret e botërorit “Rusi 2018”. Kështu që janë bërë të njohura të gjitha skuadrat që shkojnë direkt në finalet e botërorit dhe ato që duhet të kalojnë fazën playoff që të fitojnë një biletë për të shkuar në Rusi. Spanja është në grupin...
 • NATO: Nuk duam luftë të ftohtë me Rusinë

  NATO nuk do “luftë të re të ftohtë” me Rusinë, ka thënë kështu Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në përfundim të asamblesë parlamentare katërditore të aleancës. “Ne nuk brengosemi për mungesën e transparencës (nga Rusia) kur bëhet fjalë për manovra ushtarake”, ka thënë Stoltenberg në kryeqytetin e...
 • Kush e vrau Annën?

  Departamenti amerikan i Shtetit dhe Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë po i bëjnë thirrje Rusisë që të gjejë dhe të ndjekë penalisht autorët e vrasjes para 11 vjetësh të gazetares, Anna Politkovskaya. Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Heather Nauert tha se mungesa e zgjidhjes për vrasjen e...
 • Treni përplas autobusin, 17 viktima

  Të paktën 17 persona humbën jetën në lindje të Moskës, pasi një tren u përplas me një autobus pasagjerësh. Dhjetëra të tjerë mbetën të lënduar, mes tyre edhe fëmijë. Bilanci tragjik mund të rëndihet pasi disa prej të lënduarve janë në gjendje kritike për jetën. Sipas mediave ruse, shoferi...
 • Koreja, gati raketën që mund të arrijë SHBA -të

  Një politikan rus thotë se ka parë një raketë të Koresë së Veriut që mund të arrijë në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara dhe se Peniani planifikon të testojë një raketë me rreze të gjatë veprimi “në të ardhmen e afërt”. Anton Morozov i tha agjencisë së lajmeve...
 • Warner: Rusët kanë siguruar dokumente gjatë zgjedhjeve

  Kryetari demokrat i Komisionit të Zbulimit të Senatit thotë se “ekziston një konsensus i gjerë” se rusët kanë siguruar përmes hakerimit dokumente politike dhe e kanë bërë të njohur informacionin e siguruar, në përpjekje për të patur ndikim tek zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.  Senatori i Virxhinias Mark Warner...
1 2 3 14
Publicitet
Emisione