SHBA

 • Pompeo: Sanksione të paprecedenta ndaj Iranit nëse nuk ndryshon kurs

  Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo parashtroi një listë me kërkesa gjithëpërfshirëse për një marrëveshje të ardhshme me Iranin dhe kërcënoi me sanksione të ashpra, nëse Teherani nuk ndryshon qëndrim. Në fjalimin e së hënës, tek Fondacioni Heritage, Sekretari i Shtetit shpalosi një listë me 12 pika, që përfaqëson...
 • Video/ Të rinj të droguar të shtrirë nëpër rrugët e Nju Jork-ut

  SHBA- Është quajtur si “Shëtitja e vdekjes”. Të paktën 45 persona janë gjetur të shtrirë në rrugë dhe në gjendje të keqe në lagjen Bedford-Stuyvesant të Brooklyn. Ata dukeshin më shumë si zombi sesa njujorkezë. 25 vetë u shtruan në spital në qytetin e Nju Jorkut, pasi kishin konsumuar...
 • Masakra në Santa Fe, pasojat e dhimbshme

  Pas vrasjes me armë në një shkollë të mesme të Teksasit në qytetin e vogël të Santa Fe-së, nxënësit që mbijetuan po përjetojnë pasojat e dhimbshme. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Elizabeth Lee foli me dy prej tyre, të cilët vendosën se puna është mënyra më e mirë për...
 • Kina dhe SHBA nënshkruajnë marrëveshje tregtare për shërbimet amerikane

  Kina dhe SHBA kanë nënshkruar një marrëveshje për tregtinë. Kina ka rënë dakord që të blejë më shumë mallra dhe shërbime amerikane, duke zvogëluar në këtë mënyrë bilancin jo të rregullt të tregtisë mes këtyre dy vendeve. Uashingtoni thotë se kjo marrëveshje do të reduktojë ndjeshëm defiçitin tregtar vjetor...
 • Pas operacionit, Melania Trump kthehet në Shtëpinë e Bardhë

  Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump është kthyer në Shtëpinë e Bardhë pasi i është nënshtruar një operacioni këtë javë, ka njoftuar zyra e saj. Melania Trump iu nënshtrua të hënën një operacioni në veshkë në Qendrën Mjekësore Ushtarake Walter Reed në Uashington, transmeton Reuters. Zëdhënësja...
 • Aprovohet ilaçi i parë që parandalon migrenën

  Aprovohet në SHBA medikamenti i parë që parandalon migrenën. Në fazën e eksperimentimit, ky ilaç rezultoi efikas në 30% të pacientëve, bën të ditur Food and Drug Administration. Produkti ka një bazë principi aktiv erenumab, që është një antitrup monoklon njerëzor. Ilaçi do të merret nëpërmjet injektimit një herë...
 • Skandal në shkolla, mësuesi kryen marrëdhënie me nxënësen

  Tjetër skandal në shkollat amerikane. Në një gjimnaz në Teksas në Shtetet e Bashkuara, një mësues 26-vjeçar ka kryer marrëdhënie seksuale me nxënësen 18-vjeçare. Mediat amerikane shkruajnë se mësuesi Justin Washington u arrestua nga policia nën akuzën e marrëdhënies seksuale me nxënës, si dhe për posedim droge. Raportohet se...
 • Sulm me armë zjarri në një shkollë në SHBA, raportohet për viktima

  10 persona mbetën të vrarë dhe 12 të tjerë u plagosën si pasojë e një sulmi me armë zjarri në një gjimnaz në Santa Fe, në shtetin e Teksasit. 9 prej viktimave janë studentë, ndërsa tjetri është një mësues. Autori i masakrës është 17-vjeçari me origjinë greke Dimitrios Pagurtzis,...
 • Nëna e 3 fëmijëve humb betejën në SHBA, kthehet në Shqipëri

  Një nënë e martuar me tre fëmijë me shtetësi amerikane dhe asnjë rekord kriminal u dëbua të mërkurën për në Shqipëri dhe bashkëshorti tha se asaj nuk iu dha shansi për t’i thënë as “mirupafshim” familjes së saj. Cile Precetaj, 46 vjeç, u arrestua pak kohë më parë kur...
 • Presidenti Trump takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s

  Presidenti Donald Trump u takua në Uashington me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, ndërsa ekzistojnë konflikte mes Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve europianë në Aleancën më të rëndësishme të Perëndimit. Pas takimit, ata mbajtën një konferencë shtypi, ku midis të tjerash theksuan rëndësinë e fuqizimit të Aleancës...
 • Gruaja që vrau të dashurin, burrin … dhe shumë të tjerë

  Kelly Cochran, e cila është duke vuajtur dënimin për vrasjen e të dashurit, u dënua ditën e mërkurë me 65 vjet burg për një tjetër krim atë të vrasjes së bashkëshortit, raporton “Chicago Tribune”.  35-vjeçarja e ka kryer krimin makabër në vitin 2014 në Miçigan, SHBA. Pasi e ka...
 • Masakër me armë, 5 persona të vrarë brenda shtëpisë

  Pesë persona janë vrarë dhe një tjetër ka mbetur i plagosur në gjendje të rëndë pas të shtënave me armë zjarri në një shtëpi në Teksas të SHBA-së. Sipas mediave amerikane, dyshohet që mes viktimave të ketë edhe fëmijë, por autoritetet nuk e kanë konfirmuar këtë informacion. Ka qenë...
 • Trafiku i klandestinëve drejt Anglisë e SHBA-së, falsifikatori-policit: T’i mbarova dy porosi

  Dalin në dritë të tjera detaje lidhur me grupin e personave që dyshohet se ishin të përfshirë në trafikimin e personave nga Shqipëria në drejtim të Anglisë, SHBA-së dhe Kanadasë. Policia dhe prokuroria kanë mbajtur në përgjim telefonik, ambiental, por edhe vëzhgim personat e dyshuar. Një prej bisedave të...
 • Prishet paqja mes Koreve? “Gati edhe anulimi i takimit Trump-Kim Jong”

  Duket se paqja mes Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut po merr fund. Qeveria koreano-veriore po konsideron anulimin e takimit të planifikuar mes Presidentit amerikan Donald Trump dhe Kim Jong Un. Agjencia shtetërore e lajmeve të Koresë së Veriut, tha se stërvitjet e përbashkëta ushtarake mes SHBA-së dhe...
 • Shtrohet në spital Zonja e Parë

  Zonja e Parë e SHBA-ve, Melania Trump, i është nënshtruar një operacioni të cilin Shtëpia e Bardhë e përshkroi si ‘të parrezikshëm’, në veshka.   Zyra e saj tha se kirurgët kishin kryer një procedurë embolizuese në Qendrën Kombëtare Ushtarake Walter Reed. Operacioni ishte i suksesshëm dhe nuk kishtë...
 • “Luftë e ftohtë” në ajër mes SHBA-së dhe Rusisë

  Dy avionë luftarakë amerikanë kanë lokalizuar dhe dëbuar nga hapësira ajrore dy gjuajtës rusë. Avionët e tipit “TU-95” po fluturonin mbi atë që njihet si Zona Ajrore e Identifikimit, rreth 200 milje nga bregu perëndimor i Alaskës. Pas lokalizimit nga radarët, dy “F-22” amerikanë u ngritën në ajër dhe...
 • “Në prag të Luftës së III Botërore, kërcënimi është real”

  Presidenti sirian Bashar al-Assad paralajmëron se ekziston një kërcënim serioz që konflikti në vendin e tij mund të zgjerohet dhe të çojë në shpërthimin e Luftës së III Botërore. Ai i bëri komentet në një intervistë të dhënë kohët e fundit, në të cilën tha se tensionet mes SHBA...
 • Vendimi i Donald Trump: Hap i pritur, pasoja të paditura

  Donald Trump i tha “Jo” marrëveshjes atomike me Iranin. Por refuzimi i saj e bën botën më të rrezikshme. Çarmatimi bëhet më i vështirë dhe diplomacia zhvlerësohet në favor të militarizimit, mendon Matthias von Hein. Askush nuk besonte më në një mrekulli. Edhe para bërjes publike të vendimit të...
 • Parlamenti iranian djeg flamurin e SHBA

  Irani ka reaguar me zemërim ndaj vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të tërhequr SHBA-në nga marrëveshja bërthamore që Teherani ka nënshkruar me fuqitë botërore më 2015. Ligjvënësit iranianë kanë djegur flamurin amerikan duke bërtitur në parlamentin iranian “Vdekje për Amerikën”. Kryeparlamentari iranian, Ali Larijani ka thënë se...
 • Sekretari Amerikan i Shtetit vizitë në Korenë e Veriut

  Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka mbërritur në Korenë e Veriut për t’u përgatitur për bisedimet historike mes udhëheqësit Kim Jong Un dhe Presidentit amerikan Donald Trump. Vizita e befasishme e Sekretarit Amerikan të Shtetit në Korenë e Veriut vjen në një kohë kur po diskutohet për lirimin...
1 2 3 58
Emisione