shqiperi

 • Trafik ndërkombëtar heroine, arrestohen në Itali shqiptarët nga Elbasani

  Një operacion masiv anti-drogë është zhvilluar nga policia italiane gjatë mëngjesit të sotëm. Operacioni i koduar “Chicken’s House” (koteci) ka zbuluar një skenë të trafikut ndërkombëtar të heroinës mes Shqipërisë, Maqedonisë dhe Italisë Veriore. Gjykata italiane ka lëshuar udhër-arreste për 9 shqiptarë nga Elbasani, me akuzat e trafikut të...
 • PD: Europol, Shqipëria burim kryesor i kanabisit në BE

  Partia Demokratike duke iu referuar raportit të Europol të datës 6 dhjetor thotë se droga dhe krimi që Shqipëria eksporton në Bashkimin Europian janë arsyeja kryesore që Shqipërisë i mohohet prej tre vjetësh hapja e negociatave. “Më 6 Dhjetor, ditën kur Edi Rama fajësoi opozitën se po i nxinte...
 • Kapet drogë në kufirin me Greqinë, arrestohen trafikantët shqiptarë

  Policia greke ka goditur një rast të trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike. Në fshatin Vassiliko Pogoniou të Janinës, që ndodhet pranë kufirit shqiptar, janë arrestuar tre trafikantë shqiptarë. Atyre ju sekuestrua 234 kilogramë hashash. Policia e Janinës thotë se droga transportohej me makinë. Mediat lokale nuk kanë bërë me...
 • Përse përmbytet Shqipëria?

  Përmbytjet sistematike dhe shkalla e lartë e dëmeve, sipas urbanistëve nuk është vetëm si pasojë e reshjeve me intensitet të lartë. Ata pohojnë se ne jemi duke paguar tashmë faturën e sjelljes barbare me territorin, duke ndërtuar në mënyrë kaotike nëpër fusha e qytete, duke shkatërruar edhe sistemim e...
 • Thaçi: Po dërgojmë FSK-në në Shqipëri, jemi të shqetësuar për vëllezërit e motrat tona

  Gjendja e rënduar në Shqipëri nga moti i keq dhe përmbytjet atje kanë bërë që presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ta fillojë procedurën për dërgimin e pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës në vendin fqinj për të ndihmuar në stabilizimin e situatës, njofton Klan Kosova. Lajmin për këtë...
 • Video/ Shqipëria nën ujë

  Numri i personave që janë evakuuar nga Shtabet e Emergjencave Civile po arrin në 700. Në shumë zona të vendit, përveç forcave të policisë është dashur ndërhyrja e ushtrisë për të bërë nxjerrjen e banorëve jashtë shtëpive të tyre.   Këto pamje nga ajri tregojnë fryrjen e Vjosës në afërsi...
 • Emrat/ Zbulohen shqiptarët që drejtonin trafikun e drogës në Itali, u kapën 2.7 ton kanabis

  Mediat italiane kanë zbuluar identitetin e shqiptarit që drejtonte organizatën kriminalë në Breshia që trafikonte marijuanë nga Shqipëria dhe kokainë nga Holanda. Ai quhet Neroid Shuhani 38 vjeç, ndërsa krahu i djathtë i tij është një grua italiane e quajtur Daniela Boniotti 51 vjeç nga Breshia. Pjesë e kësaj...
 • Vetëm gjatë Tetorit, burgut i shpëtuan 6245 persona

  Më shumë se 5 mijë persona të deklaruar të fajshëm nga gjykata për vepra jo të rënda penale i kanë shpëtuar qelive të burgut gjatë dy viteve të fundit. Ata i janë nënshtruar dënimeve penale alternative, shlyerja e të cilëve mbikqyret nga zyrat e Shërbimit të Provës. Referuar të...
 • Festat kombëtare, Bashkia e Tiranës bën bashkë motoristë nga Shqipëria dhe Kosova

  Nën moton “Rrugëtojmë nën një flamur”, Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Enduro Albania & Mc Eagles”, mblodhën dje në Bulevardin e ri, me rastin e festës së Ditës së Pavarësisë, motoristë nga Shqipëria dhe Kosova, të cilët dhuruan një shfaqje për të gjithë të apasionuarit pas mjeteve sportive....
 • Jo vetëm drogë, me motoskafe bëheshin edhe trafiqe të tjera

  Përveç sasive të mëdha të drogës, skafet e fuqishëm të organizatës shqiptaro-greke nuk transportonin vetëm lëndë narkotike. Sipas autoriteteve greke të cilat kanë dhënë informacione shtesë në lidhje me këtë mega-operacion, me këto skafe që trafikohej marijuanë janë transportuar edhe refugjatë. Këtë e tregojnë dokumentet e Rojeve Bregdetare të...
 • Tërmeti godet Shqipërinë

  Dy tërmete janë ndjerë mëngjesin e së mërkurës në vend. Referuar Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit një tërmet ka rënë në qytetin e Kukësit në orën 2:53 ku shkalla e tij ka qenë me magnitudë  2.6 ballë.  Gjithashtu një tjetër tërmet është ndjerë në qytetin e Korçës në...
 • Arrestohen 12 trafikantë shqiptarë

  Policia italiane shkatërroi një rrjet italo-shqiptar që kontrollonte trafikun e drogës mes Shqipërisë, Italisë dhe Holandës. Mes 16 të arrestuarve 12 janë shqiptarë, 4 të tjerët italianë mes të cilëve edhe një grua. Narkotrafikantët u arrestuan gjatë një operacioni në Breshia. Prokuroria kishte lëshuar erdhër-arreste edhe për 4 të...
 • Një në pesë shqiptarë merr oferta në këmbim të votës

  Një raport i shtatorit 2017, i financuar nga Bashkimi Europian, mbi aktivitetet informale të partive politike në shoqëritë e Ballkanit Perëndimor, ka dalë në përfundimin se një në pesë shqiptarë, të paktën një herë, u është ofruar diçka në këmbim të votës së tyre. Ky raport, i ardhur mbase...
 • Një biznesmen mes të arrestuarve për 1.6 ton marijuanë nga Shqipëria në Greqi

  Roja bregdetare greke ndaloi dje një skaf të fuqishëm i ngarkuar me 1.6 ton marijuanë dhe arrestoi 10 persona të përfshirë në këtë trafik ndërkombëtar droge. Ata janë 6 shqiptarë, 2 italianë, 1 grek dhe 1 bullgar. Në bordin e mjetit lundrues ndodheshin tre persona, dy shqiptarë dhe një...
 • Detaje/ Gomonia me 1.6 ton kanabis tentoi të nisej 2 javë më parë, por iu prishën motorët

  Gomonia me 1.6 ton kanabis që u kap mesnatën e së shtunës nga autoritetet greke ka qenë nën monitorim prej dy javësh. Nga burime konfidenciale të tvklan.al mësohet se skafi me tre motorë të fuqishëm është ndjekur para 15 ditësh nga Roja Bregdetare Greke dhe FRONTEX. Mjeti lundrues u pikas...
 • Ambasadori amerikan në OSBE: Krimi dhe korrupsioni pengesë në Shqipëri, kujtojmë rastin e Tahirit

  Ambasadori amerikan në OSBE Harry Kamian ka ngritur si shqetësim ngjarjet e fundit në Shqipëri, të zyrtarëve të përfshirë në trafik droge, sikurse është ajo e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Duke iu përgjigjur raportit të ambasadorit të OSBE në Shqipëri Bernd Borchard të disa ditëve më parë, ambasadori...
 • Presidenti Meta takohet me kryeparlamentarin e Maqedonisë: Mbështetje për anëtarësimin në NATO

  Presidenti Ilir Meta u takua sot me kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në shtetin fqinj. Presidenti Meta e uroi edhe njëherë Xhaferi për marrjen e detyrës së Kryetarit të Asamblesë dhe theksoi se ndjehet krenar që për herë të parë një...
 • Mediat britanike: Fitonin 220 paund në muaj, komandot përballen me 5 vjet burg për dezertim

  Lajmi për dezertimin e 4 komandove shqiptarë në Angli, është pasqyruar edhe në mediat britanike, të cilat përveç informacionit rreth tyre, detaje rreth trajnimit që po kryenin në Britani, sjellin në vëmendje edhe kushtet në të cilat punojnë ushtarakët në vendin tonë. Kështu, në një shkrim të sajin, e...
 • “Tani përveç Sirisë kam edhe një atdhe tjetër, Shqipërinë!”

  Mijëra refugjatë kërkojnë çdo ditë shansin për një jetë më të mirë në Europë. Por ka edhe nga ata që e gjejnë fatin edhe në Shqipëri, si rasti i një familjeje siriane. Shqipëria nuk renditet patjetër tek vendet e ëndërruara për refugjatër që vijnë nga zonat e luftës si Siria...
 • Foto/ “Marangozi” kapet me kanabis

  Një sasi droge është sekuestruar nga policia e Elbasanit gjatë një operacioni të koduar “Marangozi”. Uniformat blu arrestuan Andon Allën 41 vjeç nga fshati Dushk i Lushnjes. Ai u prangos në fshatin Kosovë e Madhe në Belsh, pasi gjatë kontrollit në makinën e tij tip “Opel” u gjetën dhe...
1 2 3 19


Emisione