shqiptare

 • Foto – Emri/ Vdes në spital 27-vjeçarja shqiptare

  Një 27-vjeçare shqiptare ka ndërruar jetë në një spital në Itali, pasi u godit nga një makinë teksa udhëtonte me biçikletë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur të shtunën Solarolo, por ndërroi jetë ditën e djeshme në spital. Ajo është Eligersa Baha dhe sipas mediave italiane, ajo po kthehej në...
 • Zbulohet laborator heroine në shtëpinë e shqiptarëve

  Një laborator i përpunimit dhe paketimit të heroinës është zbuluar në shtëpinë e dy shqiptarëve në Cremona të Italisë. Hetimi i policisë nisi pasi kishte vënë re disa lëvizje të dyshimta të shqiptarëve. Pas disa kohësh përgjime, hetuesit hynë për kontroll në banesën e tyre dhe aty zbuluan rafineri...
 • Investigimi i “The Sun”: Emigrantët shqiptarë futen me avionë të vegjël në Britani

  “Gangsterët po sjellin emigrantët shqiptarë me fluturime “business class”, duke u marrë 900 paund për udhëtim, në këmbim të futjes së garantuar në Mbretërinë e Bashkuar. Deri më tani janë  kapur 2 avionë, por zyrtarët besojnë se kjo ‘është vetëm maja e ajsbergut’. Kështu shkruan e përditshmja britanike “The...
 • Foto/ Dy shqiptarë arratisen nga burgu në Itali

  Dy shqiptarë arritën të arratisen nga burgu i Civitavecchia-s. Ata janë Roland Dajlani 33 vjeç dhe Lekë Luca 42 vjeç, personat që shihni në foton më poshtë. Dy shqiptarët po vuanin dënimin për veprat penale të grabitjes dhe rrëmbimit. 33-vjeçari Roland Dajlani është një person edhe me precedentë të...
 • Arratiset Alket Hatija. Apeli kërkon arrestimin e të dënuarit për drogë, policia nuk e gjen në shtëpi

  Gjykata e Apelit e Durrësit ka rrëzuar Gjykatën e Shkallës së Parë së këtij qyteti, e cila në 11 Korrik liroi nga burgu Alket Hatiajn, i dënuar me 20 vite burg për trafik droge nga drejtësia italiane në 2015. Shkalla e dytë ka prishur vendimin në të cilin Hatija...
 • Policia franceze qëllon me armë ndaj dy shqiptarëve

  Dy të rinj shqiptarë rrezikuan jetën e oficerëve të policisë gjatë një ndjekje me makina në Mandelieu La Napoule të Francës mbrëmjen e së martës. Mediat shkruajnë se shqiptarët po ndiqeshin nga policia pasi u zbuluan teksa po përpiqeshin të hynin në një shtëpi për të vjedhur. Sapo mësuan...
 • Kryenin vjedhje me dhunë, shkatërrohet bandën e shqiptarëve

  Policia e Livornos ka shkatërruar një bandë shqiptarësh, pasi akuzohen për vjedhje të shumta në Livorno, por edhe në Toscana. Tre persona u arrestuan dhe një tjetër është shpallur në kërkim. Sipas mediave italiane, grabitësit me origjinë shqiptare kryenin vjedhje duke vepruar gjithmonë me armë. Gjithashtu hajdutët lëviznin me...
 • Shqiptarët pjesë e “mafies greke”, shkatërrohen dy organizata kriminale

  Dy organizata kriminale mafioze që vepronin në qendër të Athinës janë shkatërruar nga policia greke gjatë një operacioni masiv. Në total janë arrestuar 19 persona, 16 prej të cilëve grekë, 2 shqiptarë identiteti i të cilëve nuk dihet dhe 1 ukrainas. Në mesin e grekëve të arrestuar, dy prej...
 • U premtonin fejesë, por në të vërtetë i prostituonin… shkatërrohet banda e shqiptarëve

  Policia italiane arrestoi 7 shqiptarë, pjesë e një rrjeti të mirëorganizuar prostitucioni. Arrestimet u bënë gjatë një operacioni të zhvilluar në Firence gjatë orëve të fundit. Ata shfrytëzonin si prostituta bashkëkombase të tyre, të cilat i mashtronin se do t’u gjenin partnerë për t’u fejuar dhe pasi i tërhiqnin...
 • Dy shqiptarë kapen me 300 kg kanabis

  Dy shqiptarë janë arrestuar në Kozan të Greqisë me një sasi të konsiderueshme droge. Policia greke thotë se shqiptarët udhëtonin me dy makina të ndryshme. 33-vjeçari transportonte me makinë 304 kg kanabis të ndarë në 20 pako. Ndërsa automjeti i dytë drejtohej nga 24-vjeçari, i cili shoqëronte mjetin që...
 • Rrëfimi i pronarit të lokalit që shndërroi 3 shqiptarët në heronj

  Të dielën, mediat ndërkombëtare i bënë jehonë intervistës së pronarit të një lokali në Londër, punonjësit e të cilit, i shpëtuan jetën qindra personave. Mark Stembridge, në një rrëfim për “Huffington Post” tregoi sesi ai sëbashku me stafin, tre prej të cilëve ish – ushtarakë shqiptarë i larguan klientët...
 • 5 shqiptarët “Baronë” droge në Angli, ja sa përfitonin për 1 kg kokainë të pastër

  Një kartel kokaine në Midlandsin Perëndimor i përbërë nga gangsterë anglezë dhe shqiptarë janë arrestuar dhe janë dënuar me më shumë se 100 vite në total. Policia ka vënë në pranga 13 persona të cilët shisnin drogë në sasi të mëdha në rrugët e Londrës, që kapte vlerën e...
 • Llalla: Në Shqipëri fshihen persona të përfshirë në grushtin e shtetit në Turqi

  Kryeprokurori Adriatik Llalla në një deklaratë për mediat tha se, në Shqipëri fshihen persona të cilët kanë lidhje me grushtin e dështuar të shtetit të 15 korrik të vitit të kaluar në Turqi. “Ne po bëjmë verifikime, do hetohen edhe bizneset. Janë vënë në dispozicion informacione konkrete”, u shpreh...
 • Si jetojnë shqiptaret që martohen me serbë?

  Në Peshter në Serbi ka mjaft burra të martuar me gra nga Shqipëria. Po si jetojnë ato atje? Zllatko dhe Vera Muniç nga Sjenica kanë festuar këto ditë dhjetëvjetorin e martesës. Ata kanë tre fëmijë, shtëpi dhe jetojnë, siç thonë, një jetë të mirë familjare. Zllatko është ndër të...
 • Kapen 3 trafikantët shqiptarë të heroinës

  3 trafikantë shqiptarë droge ranë në prangat e policisë italiane, pasi u kapën me 1 kilogramë heroinë të pastër, që ishte gati për shitje. Në pranga përfunduan Klodian Leçini 35-vjeç, Pëllumb Sorra 34-vjeç dhe Shemsi Tusha 32-vjeç. Ata u ndaluan në një autostradë në afërsi të Foxhias, pasi udhëtonin me...
 • Britani/ 4 shqiptarë dhunojnë xhamajkanin

  Një sherr i madh nisi në burgun e Maidstone në Angli, pasi katër shqiptarë rrahën një xhamajkan, i cili pësoi dëmtime të mëdha në fytyrë dhe në buzë. Sulmi ndodhi më 12 Prill, në një burg që ndodhen persona të huaj. Katër orë pas konsumimit të drekës, bandat rivale...
 • Trafikonin drogë nga Holanda në drejtim të Italisë, familja shqiptare “kokë” e grupit

  Policia italiane ka shkatërruar një organizatë kriminale që trafikonte drogë nga Holanda në drejtim të Italisë. Siç, raportojnë mediat italiane trafiku i drogës drejtohej nga një familje shqiptare. Në operacion kanë marrë pjesë më shumë se 100 karabinierë, të cilët kanë bërë të mundur arrestimin e 9 personave, por...
 • Ruki Kondaj, zëri i shqiptarëve në diasporë

  Sot gjithmonë e më shumë po dëgjojmë histori suksesi të shqiptarëve që jetojnë jashtë trojeve. Njerëz të cilët me punën e tyre po shndërrohen në ambasadorë të vërtetë të promovimit të kulturës shqiptare në botë. Këta njerëz nuk janë vetëm në botën e artit, por në të gjitha fushat. Dr....
 • Shqiptarët kthyen Bentley-n në kartel kokaine dhe “bankë” për paratë nga shitja

  Një bandë krimi e organizuar e cila përdorte pjesën e fshehur të makinës së tyre të tipit “Bentley” për të fshehur kokainën e kontrabanduar në Mbretërinë e Bashkuar, janë dënuar të gjithë sëbashku nga Gjykata e Blackfriars Crown me më shumë se 100 vite burg. Florentino Gonzales, 48 vjeç,...
 • Hoqën flamurin maqedonas, ngritën atë shqiptar. Pranga 2 të rinjve

  Dy të rinj shqiptarë në qytetin e Kumanovës në Maqedoni u arrestuan nga policia pasi hoqën flamurin maqedonas në qendër të qytetit dhe e zëvendësuan atë me flamurin shqiptar. Në videon e transmetuar nga mediat në  vendin fqinj shihen pamjet e ndalimit të dy të rinjve nga policia. Refuzimi...
1 2 3 6
Publicitet

Emisione