shqiptaret

 • Video/ Shqiptarët që po “pushtojnë” botën

  Përgjatë këtij sezoni një nga synimet kryesore të emisionit “Jo vetëm modë”, ka qenë prezantimi i personazheve jashtë kufijve për publikun vendas, risjellim në vëmendje ata të cilët nëpërmjet talentit të tyre përpiqen të gjejnë hapësira, në skenat jashtë Shqipërisë. Kjo është një përmbledhje e historive të veçanta të...
 • Shqiptarët më të diskriminuarit në tregun e punës në Gjermani

  Shqiptarët më të diskriminuarit në tregun e punës në Gjermani. Studim mbi konkurimet për vend pune nga organizata WZB – Qendra Shkencore për Hulumtimet Shoqërore në Berlin. Nënshtetas gjermanë, të lindur në vitin 1992, rritur dhe shkolluar në sistemin shkollor gjerman, ishin cilësitë e përbashkëta të kandidatëve fiktivë. Ajo...
 • Shqiptarët “braktisin” bibliotekat

  Bibliotekat po brakstisen gjithnjë e më shumë nga shqiptarët. Referuar të dhënave të INSTAT numri i shërbimeve të njësive bibliotekare dhe numri i frekuentuesve të Bibilotekës Kombëtare në tremujorin e parë 2018 ka pësuar rënie me rreth 86,0 % krahasuar me tremujorin e parë 2017. Të rinjtë tashmë gjithçka...
 • Kathimerini: Nacionalizmi shqiptar, bastioni i vetëm kundër ambicieve të Erdogan në Ballkan

  Gazeta më e madhe greke “Kathimerini” thotë se nacionalizmi i shqiptarëve është i vetmi mjet për të ndaluar ambicien e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Ballkan. Përmes një editoriali të titulluar “Nacionalizmi shqiptar është bastion kundër ambicieve të Erdogan në Ballkan”, Kathimerini shkruan se shqiptarët janë i vetmi...
 • Kapen dy shqiptarë me partneret rumune, u sekuestrohen drogë dhe 9 mijë Euro

  Dy shqiptarë së bashku me partneret e tyre rumune janë vënë në pranga nga policia italiane, pasi u është gjetur drogë. Sipas mediave italiane mësohet se policia ka gjetur në periferi të Cesano Maderno, në banesën e tyre 40 kilogramë marijuanë, 10 gram kokainë, 7 telefona celularë, me shumë se...
 • Basha uron Pashkët nga katedralja e Rrëshenit

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha mori pjesë në meshën e dhënë nga don Agustin Bardhi në katedralen “Jezusi i vetmi Shpëtimtar i Botes” në qytetin e Rrëshenit. “Uroj të gjithë besmitarët katolikë nga katedralja e Rrëshenit, për shumë vjet Gëzuar Pashkët. Uroj të gjithë besimtarët shqiptarë, qoftë kjo ditë...
 • PD: Pezullimi për titujt e pronësisë, shkelje e Kushtetutës

  Demokratët e cilësojnë të jashtëligjshme dhe në kundërshtim me Kushtetutën nismën e qeverisë për të pezulluar lëshimin dhe regjistrimin e titujve të pronësisë. Ata thonë se pas dy vendimeve të qeverisë fshihen interesa të Kryeministrit për t’ia dhënë këto prona miqve të tij. “De facto Rama bllokon nje ligj...
 • Shqiptarët protestojnë në Shkup

  Shoqata e të Burgosurve dhe të Dëmtuarve Politikë Shqiptarë ka njoftuar se do të zhvillojë protestë më 23 shkurt në Shkup. Sipas tyre, protesta do të mbahet në shenjë revolte kundër të gjitha proceseve të fabrikuara që nga viti 2001, akt-gjykimeve në bazë të dëshmitarëve të fshehur dhe kundër...
 • Parulla “vdekje shqiptarëve” në muret e Manastirit

  Situata e tensionuar që po kalon Maqedonia për shkak të ligjit për zyrtarizmin e gjuhës shqipe ka ndezur sërish frymën nacionaliste dhe ksenofobe mes maqedonasve. Në qytetin e Manastirit, u shkruan disa parulla kundër shqiptarëve, madje në shenjë ironie, edhe në gjuhën shqipe. Vdekje për shqiptarët!, shkruhej në muret...
 • Foto/ Me kamion për në Britani, Daily Mail pasqyron rrugën e shqiptarëve

  Rruga që përshkojnë shqiptarët për të shkuar në Britani është pasqyruar edhe në mediat e vendit ishullor. Daily Mail ka publikuar një artikull ku tregon për shqiptarët të cilët mundohen të kalojnë kufirin brenda kamionëve. Sipas tyre, fotot e publikuara nga shqiptarët ilustrojnë rritjen e emigrimit ilegal të tyre...
 • Të rinjtë shqiptarë alarmojnë policinë, frikë për arratisje nga burgu Koridhalo

  Policia greke ka nisur hetimet për identifikimin e dy të rinjve shqiptarë, të cilët dyshohet se po planifikojnë arratisje nga burgu i Koridhalos. Sipas mediave greke, dy shqiptarët janë parë duke filmuar dhe fotografuar hyrjen e burgut mbrëmjen e së enjtes. Më pas u larguan në drejtim të paditur....
 • Shqiptarët përdorin antibiotikë pa kriter

  Përdorimi pa kriter i antibiotikeve është sot, problemi më i madh në nivel global, e ndërsa për shqiptarët duket më i theksuar. Mjekët infeksionistë, ngrenë shqetësim, që antibiotikët jepen nga mjekët e familjes në masë, ndërsa shpesh ata merren në kundërshtim me ligjin edhe nga vetë pacientet pa recetë...
 • Lucesku këshillon lojtarët që luajnë në Turqi

  Mircea Lucesku, kërkon që lojtarët e kombëtares turke që luajnë në superligën vendse të largohen nga ky kampionat. Rumuni mori shembull pikërisht përfaqësuesen shqiptare. “Luajmë kundër një ekipi ku të gjithë lojtarët kanë kontrata jashtë, duke filluar që nga portieri Berisha që luan me Atalantan, e kështu me rradhë....
 • Shkatërrohet banda e shqiptarëve

  Një bandë e përbërë nga shqiptarë dhe e përqendruar në shpërndarjen e kokainës dhe marijuanës është shkatërruar nga autoritetet italiane. Në prangat e policisë kanë rënë pesë shqiptarë, identitetet e të cilëve nuk bëhen të ditur. Ata kishin përdorur edhe minorenë për të shpërndarë drogën. Grupi kriminal kishte shfrytëzuar...
 • Gruevski: Nuk kam asgjë kundër shqiptarëve

  Lideri iVMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski për herë të parë pas 8 vjetësh në Alsat thotë se nuk ka asgjë kundër shqiptarëve, përkundrazi ka punuar për përmirësimin e gjendjes së tyre. Në një intervistë, Gruevski shpalosi gjithçka çfarë ka bërë për shqiptarët, ndërsa u distancua nga çdo lloj proteste dhe gjuhe...
 • Shkatërrohet banda e “Robin Hood”-ve shqiptarë

  Një grup shqiptarësh, të kthyer në makthin e banorëve të  Cuneo-s, në veri të Italisë, për shkak se grabisnin vila e apartamente, ranë në prangat e policisë italiane. 9 persona, të gjithë shqiptarë, u arrestuan në një operacion të gjatë e të organizuar policor. Arrestimet u kryen në Cuneo,...
 • Rama shpall qeverinë e re të dielën

  Përbërja e qeverisë se re do të bëhet publike këtë të dielë në mbledhjen e Asamblesë kombëtare të Partisë Socialiste. Pas lajmeve kontradiktore që kanë qarkulluar këto ditë Gushti lidhur me zyrtarizmin e kabinetit te ri qeveritar, kryeministri zgjodhi ta zbulojë vetë këtë detaj në një takim të zhvilluar...
 • Kapen 322 kg marijuanë, 4 shqiptarë në pranga

  Katër shqiptarë janë vënë në pranga nga policia italiane, si dhe janë sekuestruar 322 kilogram drogë e destinuar për tu shpërndarë në Romë. Shqiptarët, identiteti i të cilëve nuk bëhet i ditur për arsye hetimi janë të moshës 23 deri në 33 vjeç. Sipas mediave italiane, shqiptarët takoheshin me...
 • Shqiptarët punojnë më shumë se evropianët

  Shqiptaret punojnë 3 javë më shumë në vit se evropianet. Është ky përfundimi i arritur nga krahasimi i statistikave shtetërore në vendin tonë krahasuar me ato në Bashkim Evropian. Shqiptarët jo vetëm që nuk janë dembelë por punojnë më shumë se evropianët. Ky konkluzion është arritur nga krahasimi i...
 • Vodhën vilën e milionerëve indianë, arrestohen 4 shqiptarët

  Katër shqiptarë janë arrestuar për disa vjedhje në vilat luksoze në ishullin e Mykonos në Greqi gjatë 20 ditëve të fundit. Sipas policisë greke, në mesin e vilave të grabiturave ishte dhe një në pronësi të 3 milionerëve indianë, ku kishin marrë 20 mijë Euro. Nga hetimet ka rezultuar...
1 2 3 5
Emisione