Tahiri

 • Video/ Kryemadhi: Tahiri një ushtar me kode mafioze në perandorinë e Edi Ramës

  “Fjalimet e Tahirit me kode mafioze, të cilat mund të deshifrohen nga grupet kriminale, ishin të jashtëzakonshme dhe tregonin hapur hedhjen e topin sa në një anë, në anën tjetër. Edhe fjala e Ramës tregonte implikim e të dy palëve për të arritur në atë qëllim”. Kështu është shprehur...
 • Video/ Berisha në “Opinion”: Fjala e Tahirit ishte plumb me zarf për Edi Ramën

  Dorëheqja e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri ka shkaktuar jo pak reagime dhe kritika në sferën politike. Ndryshe nga mendimi i kreut të qeverisë Edi Rama, i cili tha se dorëheqja e Tahirit është një akt dinjitoz, ish-kryeministri Sali Berisha e cilësoi atë si një marrëveshje mes të dyve...
 • Tahiri në FB: Heshtja ime nuk është dorëzim, mesazhet e koduara…

  Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka reaguar sërish këtë të enjte, kësaj radhe në një postim në rrjetet sociale. “Kush e ka marrë heshtjen time për dorëzim është gabuar” shprehet Tahiri, i cili sqaron se ka heshtur në respekt të drejtësisë. “Kur gjyqin moral ta bën djalli… kështu quhet...
 • Video/ Tahiri: As më mbron e as nuk dua të më mbrojë njeri

  Ndryshe nga sa pritej, ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri nuk foli në sallën e Kuvendit, ku u rikthye pas disa muajsh. Në përfundim të seancës, ai iu përgjigj interesit të gazetarëve, të cilëve u tha se nuk foli pasi në sallë nuk ishte opozita. Megjithatë, ai u shpreh se...
 • Rama: Për Tahirin duhen prova

  Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij është distancuar nga ish-ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri i dyshuar për lidhje me trafikun e drogës dhe se e ka lënë në dorën e drejtësisë këtë çështje. Në një intervistë për gazetën gjermane “Die Welt” kryeministri nënvizon se  dyshimet ndaj një...
 • Nis me debate komisioni hetimor “Tahiri”

  Mbledhja e parë e konstituimit të komisionit hetimor “Tahiri” paralajmëroi debatet e nxehta që pritet të pasojnë punën e 11 anëtarëve. Shkak u bë kërkesa e mazhorancës për ta shtyrë mbledhjen e radhës të hënën që vjen, me argumentin se duhej një javë kohë për përgatitjen e rregullores dhe...
 • Video/ Saimir Tahiri feston ditëlindjen e djalit

  Ish ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka publikuar një video teksa feston ditëlindjen e djalit të tij, Drini. Mes atmosferës festive, vogëlushi, ka fryrë qirinjtë e tortës dhe më pas kërcen në krahët e babait. Djali i ish ministrit ka festuar këtë të mërkurë 7 vjetorin e lindjes së...
 • PS shtyn kërkesën e PD për komision hetimor për Tahirin

  Kërkesa e opozitës për ngritjen e një Komisioni Hetimor Parlamentar për Ish-Ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri përplasi në konferencën e kryetarëve maxhorancën dhe opozitën. Demokratët e cilësuan pengesë të qëllimshme shtyrjen e kërkesës nga ana e socialistëve. “T’i kërkosh opozitës që të kërkojë objektin e hetimit siç e kërkon...
 • Basha: Marrëveshja me detin, skenar kriminal

  Lulzim Basha ka reaguar për herë të parë pas lajmeve te publikuara nga media greke se Shqipëria dhe Greqia e kanë arritur marrëveshjen për kufirin detar dhe demarkacionin e Zonave Ekonomike Ekskluzive. Kryetari i Partisë Demokratike, duke iu referuar këtyre raportimeve, e quajti atë një skenar kriminal dhe paralajmëroi...
 • Basha: Nuk ka Shqipëri në Europë, pa drejtësi që ndëshkon krimin

  Ndryshe nga kryeministri Rama, i cili bën përgjegjëse opozitën se po pengon aspiratën europiane të Shqipërisë, kreu i demokratëve Lulzim Basha thotë se pengesa e vetme është krimi i veshur me pushtet. Nga Kurbini ku vijoi turin e takimeve me strukturat drejtuese të Partisë Demokratike Basha tha se rruga...
 • Basha: Rama e ka jetike pengimin e Reformës në Drejtësi

  Akuzave të kryeministrit Edi Rama se pas bllokimit të Reformës në Drejtësi qëndron opozita, Lulzim Basha I’u kundërpërgjigj nga Fieri, ku ndodhej për 27 vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike. Zgjedhja e njëanshme e kryeprokurores së përkohshme për kreun e demokratëve është dëshmi e kapjes së sistemit të drejtësisë...
 • Basha sulmon Edi Ramën: Mashtrove 1500 fëmijë me diabet

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, ka sulmuar kryeministrin Edi Rama lidhur me rimbursimin ne fëmijëve që vuajnë nga diabeti. “Damiana dhe 1500 fëmijët e sëmurë me diabet do të vazhdojnë të blejnë 100 mijë lekë çdo muaj fishat e diabetit, sepse...
 • Rama dhe Berisha debate për Balilin dhe Tahirin

  Çështja Tahiri dhe ajo Balili përplasën në kuvend ish-Kryeministrin Berisha dhe kreun e qeverisë Edi Rama. Sali Berisha: “E dini që në makinë me Sotën ka qenë edhe Sajmir Tahiri, ka çuar Don Agaçin për t’i nxjerrë në Katania dokumentin e falsifikuar. Balili të ka në grusht ty, videon...
 • Detaje/ Sota doli jashtë Shqipërisë me makinën e Ministrisë së Brendshme

  Vendimi i Gjykatës për Krimet e Rënda për ta ndaluar Saimir Tahirin që të lëvizë jashtë Shqipërisë, ka mbledhur këtë të martë një panel të ftuarish në “Opinion”, për të diskutuar mbi këtë çështje. Cilat janë provat e reja që çuan në kërkesën e prokurorisë për t’ia ndaluar ish-ministrit...
 • PD: Paratë në makinën e Sotës janë të Tahirit

  Partia Demokratike publikoi disa dokumente që sipas saj vërtetojnë se 863 mijë eurot e gjeta në makinën e Orest Sotës nuk do të përdoreshin për blerje hekuri nga kompania“Kurum”. Bazuar mbi këto prova selia blu pretendon se shuma e parave ishte e ish- ministrit të Brendshëm Sajmir Tahiri. “Dokumentet...
 • Basha: Rama-Tahiri po zhdukin provat

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha akuzon kryeministrin Edi Rama dhe Ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj se po shkatërrojnë provat, që sipas tij implikojnë në trafikun e lëndëve narkotike Saimir Tahirin. Duke iu referuar mesazhit të një qytetari, Basha thotë se në 8 dhe 9 Nëntor një grup drejtuesish të policisë...
 • Berisha:Tahiri i çoi 3 milion euro Ramës në zyrë

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza të forta ndaj kreut të qeverisë dhe ish-ministrit Tahiri. Duke folur në sallën e Kuvendit, Berisha jep njëk variant të tij se përse nuk u shkarkua Tahiri nga detyra pas rrëzimit të disa avionëve me drogë në vend. “A nuk jemi ne, të...
 • Tahiri dhe marijuana, Rai 3 reportazh në Shqipëri

  Situatës aktuale të hetimeve për grupin e Habilajve, lidhjeve të tyre me politikën dhe akuzat e opozitës i ka kushtuar një hapësirë të veçantë  emisioni ‘Estovest’ i televizionit italian Rai 3. Ata konstatojnë se në Shqipëri nuk flitet për asnjë gjë tjetër veçse për marijuanë, arrestimin e kushërinjve të...
 • Basha publikon të tjera detaje për Tahirin

  Një ditë pasi denoncoi kapjen e një personi me 800 mijë euro dhe dy patenta me emrin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, pasi nuk iu ndal postbllokut të policisë, kreu i PD, Lulzim Basha publikon të tjera detaje. Në një postim në rrjetet sociale ai shkruan:  “Burime të sigurta...
 • Basha: Rama kërcënon me burg ata qytetarë që nuk sigurojnë dot as bukën e gojës

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka akuzuar sërish kryeministrin Edi Rama se është duke penguar drejtësinë lidhur më çështjen “Tahiri”. “Një shteti ku Rama vetë i bëhet pengesë drejtësisë duke e mbrojtur Tahirin teksa bën gati gijotinën për të varfëritë që s’kanë mundësi të paguajnë ujin”. Sipas, Bashës qytetarët...
1 2 3 10
Emisione