Termet

 • Tërmet në Korenë e Veriut, frikë se po provohet bombë me hidrogjen

  Një tërmet me magnitudë 2.9 ballë është regjistruar në një pozicion ku Koreja e Veriut teston bombat bërthamore. Alarmin e ka ngritur një agjenci amerikane duke shtuar kështu frikën se Koreja e veriut ka testuar një tjetër bombë me hidrogjen. Agjencia e Vëzhgimit Gjeologjik Amerikan tha se e regjistruan...
 • Tërmet në Greqi dhe Turqi

  Lëkundje tërmeti janë ndjerë në Greqi dhe në Turqi, veçanërisht në ishullin Kos dhe në Bodrum. Sipas Qendrës Sizmiologjike Euro-Mesdhetare, tërmeti ka qenë me magnitudë 4 i shkallës Rihter. Epiqendra ishte 12 kilometra në jugperëndim të Bodrumit në Turqi, që ndodhet pranë edhe me ishullin Kos. Lëkundjet sizmike u...
 • Tërmet me magnitudë 6.2 në Meksikë

  Sirenat paralajmëruese kumbuan në kryeqytetin meksikan Mexico City, ndërsa kreu i qeverisë ka urdhëruar që protokollet e urgjencës të aktivizohen pas një tërmeti më magnitudë 6.3 në qytet Raportimet nga Autoriteti Sizmologjik Meksikan thanë se tërmeti goditi në orën 07:53 me orën lokale me një thellësi prej 10 kilometrash...
 • Tërmet i fortë në Korenë e Veriut

  Territori i Koresë së Veriut është goditur nga një tërmet me magnitudë 3.4. Lajmi është konfirmuar nga Qendra Sizmiologjike e Kinës. Sizmiologët thanë se ekziston mundësia që lëkundjet sizmike të jenë shkaktuar nga ndonjë shpërthim. Kjo për shkak se shteti komunist mund të jetë duke testuar ndonjë bombë. Kujtojmë...
 • Tërmet me magnitudë 5.7 në SHBA

  Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur brigjet e Kalifornisë së Veriut këtë të premte, në Oqeanin Paqësor. Sipas Shërbimit Gjeologjik Amerikan, tërmeti që ra në afërsi të bregut. Reuters raporton se lëkundjet ishin të cekëta, me thellësi 5.7 kilometra, gjë e cila përforcoi efektet e tyre. Tërmeti mësohet...
 • Shkon në 250 bilanci i viktimave nga tërmeti në Meksikë

  Ka shkuar në të paktën 250 viktima bilanci tragjik që la pas tërmeti i fuqishëm i të martës në Meksikë. Misioni për të shpëtuar ato jetë njerëzish që kanë mbetur nën rrënoja është kthyer në një garë me kohën. Ekipet e shpëtimit i kanë përqëndruar kërkimet në shkollën fillore...
 • Tragjedia në shkollën fillore, tërmeti u merr jetën 22 fëmijëve

  Të paktën 225 persona mes të cilëve 22 nxënës të një shkolle fillore, mbetëm të vrarë dhe dëme të mëdha u shkaktuan nga tërmeti që tronditi Meksikën të martën. Kërkimet e pashpresa për të gjetur të mbijetuar nën rrënoja vazhdojnë ende. Dhjetëra ndërtesa u shembën, duke përfshirë edhe disa...
 • Tërmet 6.1 ballësh 200 milje nga centrali bërthamor

  Një tërmet me magnitudë 6.1 ka goditur Japoninë, vetëm rreth 200 milje në lindje të centralit bërthamor të Fukushimas. Sipas Agjencisë Gjeologjike amerikane (USGS) tërmeti 6.1 ballësh e kishte epiqendrën në det të hapur, në lindje të brigjeve japoneze. Tërmeti u ndje 175 milje nga Kamaishi, në Japoninë veriore...
 • Tërmet në Meksikë, mbi 200 veta humbën jetën

  Një tërmet i fortë goditi Meksikën qendrore ditën e martë, duke vrarë të paktën 226 vetë dhe duke rrëzuar dhjetëra ndërtesa në kryeqytet, Mexico City. Presidenti Enrique Peña Nieto tha se më shumë se 20 fëmijë kishin vdekur dhe 30 ishin zhdukur, pasi rrëzimit të një shkolle. Tërmeti 7.1 ballë shkaktoi...
 • Greqia qëndrore tronditet nga tërmeti

  Greqia qëndrore është goditur nga lëkundjet sizmike mesditën e sotme. Sipas qendrës së sizmiologjisë, nga tërmeti janë goditur Athina, Korinthi dhe Nemea. Sipas mediave greke, lëkundjet sizmike kanë qenë me magnitudë 3.9 të shkallës Rihter. Nuk ka persona të lënduar dhe dëme materiale nga tërmeti. /tvklan.al...
 • Tërmet i fuqishëm 6.1 ballë

  Një termet i fuqishëm ka goditur Zerlandën e Re, vetëm disa orë pas katastrofës në Meksikë, ku vdiqën mbi 200  persona. Tërmeti ka qenë me magnitudë 6.1 ballë dhe ka rënë në ishujt e Auckland, në Zerlandën e Re. Pas tërmeti nuk pati paralajmërime për tsunam. Tërmeti u ndje...
 • Tërmet 7.1 ballë, tronditet sërish Meksika

  Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.1 tronditi kryeqytetin e Meksikës të martën. Nga raportimet e para flitet për dhjetëra viktima. Guvernatori i shtetit Morelos, Graco Ramirez në një postim të Twitter tha se paraprakisht dyshohet se të paktën 42 persona kanë humbur jetën vetëm në këtë zonë. Më...
 • Video/ Pamje apokaliptike, tërmeti rrëzon ndërtesën

  Vetëm pak pasi u raportua për një tërmet me magnitudë 7.1, që tronditit këtë të martë kryeqytetin e Meksikës, në rrjetet sociale janë postuar foto e video të shumta. Nuk dihet ende dëmet që kanë shkaktuar këto lëkundje të forta, që vijnë vetëm pak ditë pas tërmetit që i...
 • “Mallkimi” i tërmeteve, lëkundje të forta 32 vjet më vonë

  Mëngjesin e 19 Shtatorit të vitit 1985, Meksika u trondit nga një tërmet i fuqishëm më magnitudë 8.0. 32 vjet më vonë, të njëjtën ditë, kryeqytetit meksikan u godit nga një tjetër tërmet i fuqishëm. Lëkundjet e 1985 -ës shkaktuan dëme katastrofike në zonën e Mexico City dhe i...
 • Lëkundje të forta tërmeti në jug

  Një tërmet me magnitudë 4 ka lëkundur këtë të hënë jugun e Shqipërisë. Lëkundjet sizmike u ndjenë në orën 18:47 minuta. Sipas Institutit Europian të Sizmiologjisë, epiqendra e tërmetit ishte 140 kilometra në jug të Tiranës dhe 14 kilometra në perëndim të Gjirokastrës.  Deri më tani nuk raportohet për...
 • Tërmet në Greqi

  Një tërmet ka goditur ishujt e Greqisë paraditen e sotme, raportojnë mediat fqinje. Lëkundjet sizmike ishin me magnitudë 3.5 ballë të Shkallës Rihter. Tërmeti u regjistrua midis ishullit Mitilini dhe Turqisë në orën lokale 10:38. Sipas Qendrës Sizmiologjike Evropiane, lëkundjet sizmike ranë në një thellësi 5 kilometër, me epiqendër...
 • Tjetër tërmet godet SHBA-në

  Brenda 24 orëve janë shënuar dy tërmete në Kaliforni, sipas Institutit Gjeologjik Amerikan. Mësohet se tërmeti ka qenë 3.1 ballë dy milje larg nga Morettis Junction në Kaliforni. Tërmeti ra në orën 6:22 të mëngjesit me orën lokale. Fatmirësisht nuk janë raportuar dëme në njerëz dhe të lënduar./tvklan.al...
 • Tërmeti godet SHBA-në

  Një tërmet ka goditur zonën e San Jose në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sipas Institutit Gjeologjik Amerikan, lëkundjet sizmike ishin me magnitudë 3.3 dhe ranë në një thellësi prej 1.4 kilometra. Tërmeti zgjati disa sekonda, ndërsa banorët shkruan në rrjetet sociale për panikun që kaluan. Nga...
 • Mbi 33 viktima nga tërmeti 8.2 ballë

  Ka shkuar në të paktën 33 të vdekur bilanci i viktimave nga tërmeti i fuqishëm që goditi jugun e Meksikës në orët e para të së premtes. Lëkundjet ishin të një manjitudë 8.2 e shkalles Rihter. Presidenti Enrike Pena Nieto tha se ky është tërmeti më i fortë që...
 • Pas tërmetit të fuqishëm, shfaqen në qiell drita misterioze

  Vetëtima të çuditshme dhe të pashpjegueshme janë parë gjatë tërmetit të fuqishëm që goditi Meksikën. Dritat, që ngjajnë si rrufe, ndriçuan qiellin pasi lëkundjet goditën kryeqytetin meksikan dhe jo vetëm. Tërmeti ishte më i fuqishmi që ka goditur vendin në 100 vjet, duke shkaktuar edhe një paralajmërim për cunami dhe...
1 2 3 6
Publicitet
Emisione