UEFA

 • UEFA rrëzon planin e larjes së borxhit

  UEFA e rrëzoi planin e Milanit për të rifinancuar borxhin në mënyrë që klubi italian të mund të hynte në merkaton e verës. Por në të kundërt, organizmi europian i futbollit do të dërgojë çështjen e Milanit në komisionet e saj juridike në mënyrë që italianët të ndëshkohen pasi...
 • Milan në pritje të vendimit të UEFA-s

  Milani pret vendimin e UEFA-s për shkelje në aspektin financiar. Sipas mediave italiane është një gjobë nga 15 deri në 20 milionë euro. Gjithçka pritet të bëhet zyrtare javën e ardhshme. Milani nuk pranoi marrëveshjen e ofruar nga UEFA pak kohë më parë që reduktonte shpenzimet. Qeveria e futbollit...
 • Gafa e UEFA-s, shpall Liverpool-in fitues të Champions League

  Është një gafë, ndoshta nga pakujdesia por nganjëherë raste të tilla do të thonë shumë. Faqja zyrtare e Champions League, ka bërë një gafë që mund të rezultojë e pafalshme. Duke dashur të njoftojë orën dhe vendin e ndeshjes ka publikuar këtë foto ku qartazi duket sikur e ka...
 • Apeli i UEFA-s le në fuqi dënimin për Skënderbeun

  Komisioni i Apelit i UEFA-s e rrëzoi sot ankesën e Skënderbeut për vendimin e marrë nga Komisioni i Disiplinës që e pezullonte për 10 vjet nga aktivitetet evropiane bashkë me 1 milion euro gjobë. Në një reagim të klubit korçar thuhet se Apeli la në fuqi vendimin e parë,...
 • Shkëmbi flet pas dëshmisë në UEFA

  Çështja e dënimit 10-vjeçar të Skënderbeut nga UEFA pati të enjten zhvillimin e radhës. Përfaqësues të klubit korçar, lojtarë dhe ish-lojtarë dëshmuan para Komisionit të Apelit. Mes tyre ishte edhe ish-kapiteni Bledi Shkëmbi, i cili rrëfen për Tv Klan se ku konsistuan pyetjet e Apelit.  “Ishte një seancë normale...
 • Përjashtimi i Skënderbeut, FSHF: Lajm i keq, por vendim i apelueshëm

  Federata Shqiptare e Futbollit e ka quajtur një lajm të keq për futbollin shqiptar përjashtimin e Skënderbeut për 10 vite nga UEFA, por shtoi se vendimi është i apelueshëm. FSHF tha se UEFA e ka vënë në dijeni sot për vendimin e marrë nga ana e Komisionit të Disiplinës...
 • Përjashtimi nga UEFA, reagon Skënderbeu: Do të apelojmë në CAS

  Skënderbeu thotë se vendimi i Komisionit të Disiplinës dhe Etikës në UEFA që  vendosi përjashtimin e tyre për 10 vite nga të gjithë kompeticionet evropiane dhe gjobë prej 1 milion eurosh, është i padrejtë dhe çështjen do ta apelojnë në CAS dhe Gjykatën e Lartë Federale Zvicerane. Me anë...
 • UEFA përjashton për 10 vjet Skënderbeun

  Komisioni i Disiplinës dhe Etikës në UEFA i ka qëndruar kërkesës së dy inspektorëve të saj, duke vendosur përjashtimin e Skënderbeut për 10 vite nga aktivitetet e saj dhe 1 milionë euro gjobë me akuzën e përfshirjes në trukim ndeshjesh. Vendimi prej 23 faqesh është marrë që më 21...
 • Skënderbeu zhvillon seancën e parë dëgjimore me UEFA-n

  Sot është zhvilluar seanca e parë dëgjimore e Skënderbeut në Komisionin e Disiplinës së UEFA, lidhur me procedimin disiplinor të inspektorëve të UEFA-s që kërkojnë përjashtimin nga Europa të ekipit korçar. Në një njoftim zyrtar, Skënderbeu sqaron se në seancën e sotme kanë qenë përfaqësuesit ligjorë të skuadrës. Korçarët...
 • UEFA inspekton punimet në Arenën Kombëtare

  UEFA vazhdon të interesohet mbi ecurinë e punimeve në Arenën Kombëtare. Kreu i zhvillimit të federatave në UEFA, Thierry Favre, pa nga afër punën që po bëhet aty ku më parë gjendej stadiumi Qemal Stafa. “Jam i kënaqur me ecurinë. Stadiumi pritet të përfundojë në mars- prill të vitit...
 • Bajram Jashanica pozitiv në kontrollin antidoping

  Bajram Jashanica rezultoi pozitiv në kontrollin e antidopingut pas ndeshjes me Young Boys e zhvilluar më 28 shtator në Elbasan. Klubi është njoftuar për përgjigjen e analizës, nga e cila rezulton se substanca e ndaluar është Prednisoluti. Ky përbërës shërben për të lehtësuar dhimbjet pas goditjeve ose ndikon në...
 • UEFA rrit shpërblimet për Europianin

  371 milionë euro do të shpërndajë UEFA për finalistët e Euro 2020. Shpërblimi u miratua në kongresin e zakonshëm të mbajtur në Bratislavë. UEFA e rriti me 23% shumë nga Europiani i kaluar ku mori pjesë edhe Shqipëria. Secili finalist do të përfitojë 9 milionë e 250 mijë euro....
 • Protesta e tifozëve të Skënderbeu/Kërkojnë që UEFA të mos dënojë sërish ekipin

  Mbështetës të Skënderbeut u mblodhën në sheshin para katedrales së Korçës në një protestë kundër kërkesës së inspektorëve të UEFA-s për përjashtimit të skuadrës nga kupat e Europës, pasi dyshohet se është përfshirë në trukime. Ata kishin simbole të ekipit dhe parulla ku shkruhej: Mos na vrisni ëndrrën. Tifozët...
 • Skënderbeu beson te lojtarët

  Skënderbeu nuk beson se lojtarët e tij janë përfshirë në trukim. Sipas klubit korçar janë keqinterpretuar deklaratat e avokatit Zuccheretti, i cili mbrojti çështjen e parë në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit Sportiv në Lozanë. “Mundësia e përfshirjes së lojtarëve në trukim ndeshjesh është ngritur thjeshtë si hipotezë nga ana...
 • UEFA e shqetësuar për zgjedhjet në FSHF

  Një javë para asamblesë zgjedhore në Federatën e Futbollit një delegacion i UEFA-s zbret në Tiranë për të marrë garanci se procesi nuk do të ketë ndikime politike. Zv/presidenti i organizmit europian të futbollit Grigoriy Surkis iu drejtua mëngjesit të sotëm zyrës së kryeministrit Edi Rama. Pas një takimi...
 • UEFA do të pengojë transferimet qindra milionëshe

  Blerjet qindramilionëshe në merkaton e futbollit shqetësojnë UEFA-n. Sipas gazetës franceze “Le Parisien”, UEFA kërkon të shtrëngojë më shumë kushtet për transferimin e lojtarëve. Reforma ka të bëjë me uljen e defiçitit. Nëse një klub i madh blen futbollistë për 300 milionë Euro, duhet të largojë lojtarë me të...
 • Formacioni më i mirë sipas tifozëve/ Sergio Ramos, lojtari me i pëlqyer

  UEFA publikoi formacionin më të mirë të vitit i votuar nga tifozët. Rreshtimi është 4-4-2 me sulmin e ëndrrave të përbërë nga Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Megjithatë nuk janë këta të dy që janë votuar më shumë. I preferuari i tifozëve është Sergio Ramos me më shumë se...
 • Milan refuzohet nga UEFA

  UEFA nuk pranoi kërkesën e Milanit për mënyrën se si do të kalojë krizën e borxheve. Në vendimin e publikuar thuhet se ka paqartësi për planin e propozuar nga klubi. Vendimi i paralajmëruar nga mediat italiane para disa ditësh u zyrtarizua të premten nga qeveria e futbolli europian. Zyrtarë...
 • Ndëshkohet Skënderbeu

  Thirrjet raciste në sfidën me Partizanin e Beogradit bënë që UEFA të dënojë me 1 ndeshje pa tifozë Skënderbeun. Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi korçar që do të mbajë dyert e stadiumit të mbyllura në sfidën e rëndësishme me Dinamon e Kievit më 23 nëntor në Elbasan Arena....
 • Rama premton projektin “Vlora Sport”

  I pranishëm në qytetin e Vlorës për mbledhjen dy ditore të qeverisë, Kryeministri Edi Rama premtoi se brenda këtij mandati 4 – vjeçar, në qytetin bregdetar do të ndërtohet një kompleks i ri sportiv. Projekti i quajtur “Vlora Sport”, duket se do të vihet në jetë në vendin ku...
Emisione