vangjush dako

 • Ndryshon projekti i “Velierës”

  Pas bllokimit të punimeve tek “Veliera”, Marsin e vitit të kaluar, bashkia e Durrësit ndërhyn në projekt. Kryetari i Bashkisë Vangjush Dako tha se janë bërë disa ndryshime  të cilat synojnë ruajtjen  e zonave arkeologjike. “Projekti është i njëjtë, por ruan mbetjet arkeologjike të cilat do të jenë të aksesueshme për qytetarët”. Ndërsa...
 • STOP – EMISIONI 27 (SEZONI 3)

  Vangjush Dako “non grata”, pezullohen mjekët që shitën kempin. Për shkak të fluksit të lartë të aplikimeve për lotarinë amerikane, faqja zyrtare e ambasadës amerikane ka pësuar kolaps. “Stop” sjell edhe pamje nga momenti, kur në rradhë për vizë pranë ambasadës amerikane ka qenë edhe kryetari i bashkisë së...
 • STOP – EMISIONI 221 (SEZONI 2)

  Rruga e “ferrit” drejt plazhit të Durrësit dhe menaxhimi i hapësirave publike. Rruga “Pavarësia”, që të con në Plepa, mbetet ferr për drejtuesit e automjeteve, për shkak të trafikut të rënduar. Ata thonë, se në vend që të zgjerohen rrugët, drejtuesit qendrorë e lokalë i kanë ngushtuar ato.Edhe kryebashkiaku...
 • STOP – EMISIONI 207 (SEZONI 2)

  Seanca e jashtëzakonshme dhe termat e ëmbël e luftarakë të fushatës. Të shtunën deputetët u rimblodhën për herë të fundit në një seancë të jashtëzakonshme, si në një mbrëmje mature-nostalgji.Të zgjedhurit e intervistuar tregojnë mbi fushatën dhe termat e saj, si tepsi, timon, ballkava e sheqerpare. Por jo në...
 • Rama: Koha për t’u shkëputur nga gjyqtarët e korruptuar

  Kryeministri Edi Rama paraditen e kësaj të marte ndodhet në Manëz të Durrësit për një bashkëbisedim me fermerët e zonës. Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako nisi takimin e sotëm duke u shprehur se ‘ne do të bëjmë punë këto 4 vite aq sa s’kemi bërë për 20...
 • Berisha: Edi Rama si terroristët e ISIS

  Nga e ashtuquajtura “Çadra e lirisë” ku opozita proteston për të 6 ditë duke kërkuar zgjedhje të lira dhe të ndershme si dhe qeveri teknike, këtë të enjte ka mbajtur fjalim ish-kryeministri Sali Berisha. Ai e ka cilësuar Edi Ramën njësoj si terroristët e ISIS, duke e lidhur me...
 • OPINION – C’PO NDODH ME MURET ANTIKE TE DURRESIT?

  Të ftuar: Oerd Bykykbashi, Vangjush Dako,  Gjergj Bojaxhi, Sazan Guri Projekti “Veliera” në qytetin e Durrësit, ka nxjerrë mbi sipërfaqe një trashëgimi të gjallë arkeologjike, ku vlen të theksohet muri antik, që i përket periudhës bizantine. Sipas studiuesve, muri antik, është dëmtuar si pasojë e punimeve për të realizuar projektin...
 • STOP – EMISIONI 114 (SEZONI 2)

  Mbërrin flota e eskavatorëve, reagimi i OSHEE-së për “Stop”. Në portin e Durrësit mbërriti dje një flotë prej 61 eskavatorësh për 61 bashkitë e vendit. I pari, që provoi të ngjitej në mjetin ende me qese, ishte kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako.OSHEE ka reaguar menjëherë pas kameras së fshëhtë,...
 • Dako u përgjigjet akuzave: Kundërshtarët do ta marrin përgjigjen në zgjedhje

  Kryetari i bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako ka shfrytëzuar një aktivitet ku do të inaugurohej zyra e re e gjendjes civile, në zonën Kënetës, për tu dhënë përgjigje akuzave të ngritura së fundi ndaj tij dhe që kanë ardhur jo vetëm nga opozita, por edhe nga partneret në koalicionin...
 • Përçahet qeveria, Ministri i LSI: Kundër koalicionit me PS

  Qeveria e majtë ka marrë një krisje të fortë mbrëmjen e së premtes, pasi Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, në një intervistë për Ora News ka bërë akuza të rënda për kolegë të tij në qeveri dhe mënyrën se si funksionon koalicioni. Ai ka shprehur për herë të parë publikisht,...
 • PD zbardh kërkesën që i ka bërë Ramës për shkarkimin e Dakos

  Partia Demokratike ka zbardhur kërkesën që i është dërguar shefit të qeverisë, për shkarkimin e kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dako. Sipas PD-së kërkesa gjendet në tryezën e kryeministrit Edi Rama. Këshilltarët bashkiakë të Partisë Demokratike në Durrës dhe deputetët e këtij qarku thonë se kanë argumentuar, pse duhet të...
 • Lirimi i Lulzim Berishës, nis hetimi për gjykatësit dhe Dakon

  Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimin kryesisht në lidhje me lirimin e kreut të bandës famëkeqe të Durrësit, Lulzim Berisha. Sipas organit të akuzës po hetohet për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës”lidhur me praktikat gjyqësore, gjithashtu edhe për praktikat administrative të ndjekura nga ana drejtuesve të Bashkisë së...
 • Rama: PD mban peng vettingun, Dako i pafajshëm në lirimin e Berishës

  Kryeministri Edi Rama zgjodhi foltoren e Kuvendit për të komentuar akuzat e opozitës ndaj kryebashkiakut të Durrësit për lirimin e Lulzim Berishës. Ai tha se opozita s’ka kurajo te tregoje se kush ata autoret e vërtete te lirimit te tij. Edi Rama, Kryeministër:  “Ju dhe sot s’keni kurajo te...
 • PD-Ramës: Shkarko Vangjush Dakon

  Partia Demokratike i ka dorëzuar kryeministrit Edi Rama kërkesën për shkarkimin nga detyra të kryetarit të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, pasi e akuzon atë se ka dhënë garanci për lirimin nga burgu të Lulzim Berishes, duke i ofruar punësim në një nga ndërmarrjet e bashkisë. Qëndrimin e bëri...
 • Dako flet për Lulzim Berishën: Procedurë standarde për punë vullnetare

  Kryebashkiaku Vangjush Dako thotë se referenca e Bashkise së Durrësit për të punësuar Lulzim Berishën në ndërmarrjet e saj, si kusht për të liruar atë nga burgu, është e praktik standard i ndjekur për shumë të dënuar të tjerë. Zëri i Amerikës dhe Agjencia BIRN publikuan dokument, sipas te...
 • Kryeministri inspekton investimet në Durrës, kanale ujitëse e rrugë

  Rivitalizimin dhe vënien në funksion të kanaleve ujitëse në Bashkinë e Durrësit,Vangjush Dako në mandatin e tij të 3 ja njeh si meritë qeverisë Rama. Sëbashku me kryeministrin kanë inspektuar punimet për disa prej këtyre kanaleve që do të shërbejnë siç thotë Dako, për ujitjen e 6 mijë hektarëve...
Emisione