Veliaj

 • Revista e njohur “Islands” u sugjeron turistëve Tiranën: Kryeqyteti më i gjallë në Ballkan

  Ngjyrat, muzetë dhe lokalet plot gjallëri e kanë kthyer Tiranën në një nga atraksionet kryesore për turistët europianë, e jo vetëm. Pas prestigjiozeve “The Economist” dhe “The Guardian”, apo revistave të tjera me emër si “Vanity Fair”, “Vogue’, “L’Espresso” etj, revista e njohur në fushën e turizmit “Islands”, i...
 • Çmimi për Pazarin e Ri, kryebashkiaku Veliaj merr pjesë në Festivalin Artizan

  Një vit e gjysmë nga përurimi, Pazari i Ri u vlerësua në Londër me çmimin si “Projekti rinovues më i mirë i vitit” për Europën. Kjo ishte arsyeja pse dje pasdite aty u zhvillua një ceremoni festive me muzikë dhe një panair me punime artizanati, edhe me pjsemarrjen e...
 • PD: Veliaj iu shmang llogaridhënies, të protestojmë

  Partia Demokratike akuzoi kryebashkiakun e Tiranës, Erjon Veliaj se në shkelje të Kushtetutës dhe ligjit refuzoi të mos informojë parlamentin lidhur me projektin e Kompanisë “Fusha” për Teatrin Kombëtar. Sipas opozitës Veliaj zgjodhi të heshtë, pasi ngritja e godinës së re të teatrit është jo vetëm një skemë grabitëse...
 • Veliaj: Pas “Arenës Kombëtare”, radhën e ka Teatri

  Pavarësisht debatit që e shoqëroi fillimisht projektin e ndërtimit të stadiumit të ri kombëtar, shtëpia e re e kombëtares sonë të futbollit po merr formën e plotë, si dëshmi konkrete e suksesit të bashkëpunimit me sipërmarrjen. Një bashkëpunim i ngjashëm pritet të ndërtojë edhe Teatrin e ri Kombëtar, pa...
 • Veliaj në Farkë: Më shumë investime për banorët e njësisë

  Farka ishte ndalesa e radhës e turit llogaridhënës për kryebashkiakun Erion Veliaj, ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj dhe kryetaren e PS të Tiranës, Blerina Gjylameti, të cilët bashkëbiseduan dje me banorët e njësisë mbi projektet dhe punën e Bashkisë së Tiranës, si dhe reformat e qeverisë në shërbim të...
 • Veliaj: Sjellja e turpshme e PD, mllef ndaj negociatave me aktorët dhe arkitektët

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në një reagim ka sqaruar se ai ishte i ftuar për të marrë pjesë në mbledhjen e Komisionit të Kulturës, për të sqaruar projektin e ndërtimit të Teatrit të ri Kombëtar. Duke komentuar sjelljen e deputetëve të PD-së në këtë komision ai...
 • Debati për Teatrin/ Veliaj dhe Kumbaro largohen nga Komisioni

  Çështja e Teatrit Kombëtar është kthyer në debatin e përditshëm të sferës politike në vend. Opozita këmbëngul që godina aktuale e Teatrit Kombëtar të mos prishet, ndërsa mazhoranca shpreh të kundërtën. Ditën e sotme në seancën dëgjimore të Komisionit të Medias ka pasur debatë të shumta mes kryetares së...
 • Video/ Çështja e Teatrit, debate në Komision. Vokshi- Veliajt: Mos bëj zhurmuesin, nxirreni përjashta

  Një mbledhje e tensionuar dhe me shumë debate ka qenë ajo e ditës së sotme në Komisionin e Medias në seancën dëgjimore lidhur me prishjen e Teatrit Kombëtar ku të pranishëm ishin ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kryetari i Bashkisë Erion Veliaj. Mes këtij të fundit dhe kryetares...
 • Palestra e shkollës “Qemal Stafa” hap dyert për fëmijët dhe të rinjtë e Njësisë 10

  Pasditeve, pas orarit të mësimit, të rinjtë dhe fëmijët e Njësisë 10 stërviten dhe luajnë në palestrën e rikonstruktuar nga Bashkia e Tiranës e gjimnazit “Qemal Stafa”. Pas tre shkollave të para që i janë bashkuar nismës për t’i mbajtur dyert hapur për banorët e zonës, “Qemal Stafa” është...
 • 1 në 5 fëmijë me probleme të shëndetit mendor

  1 një 5 fëmijë vuajnë nga probleme të shëndetit mendor, qofshin këto të një grade të lehtë apo të rënduar. Ekspertët e shëndetit mendor ngrenë shqetësimin se stigma i mban larg spitaleve shumë prej tyre. Spitali psikiatrik i fëmijëve i është nënshtruar rehabilitimit tërësor duke e bërë atë një...
 • Teatri Veror te Liqeni Artificial, Veliaj: Ditët më të mira i kemi përpara

  400 artistë janë ngjitur mbrëmjen e së mërkurës në skenën e re të Amfiteatrit në Liqenin Artificial. Në fjalën përshëndetëse, Kryebashkiaku Veliaj dha lajmin e mirë se skena e re e artit do të ofrojë larmi aktivitetesh të përditshme. “Lajmi i mirë është që pothuaj se çdo natë do...
 • Hapet sot Amfiteatri, postimi i veçantë i Kryebashkiakut

  Amfiteatri i Liqenit Artificial të Tiranës do të hapet sot në mbrëmje përmes një spektakli fantastik e plot surpriza që ka rezervuar Bashkia e Tiranës për qytetarët. Pak orë para përurimit, kryebashkiaku Veliaj ka publikuar në profilin e tij në Twitter një foto të tij në moshën 4-vjeçare ku...
 • Një tjetër lagje model, si po transformohet blloku i pallateve të NSHRAK-u

  Brenda një kohe të shkurtër, është drejt përfundimit edhe rehabilitimi i bllokut të dytë të banimit në zonën e njohur si ish-NSHRAK-u. Pluhuri në verë dhe balta në dimër, tashmë i kanë lënë vend asfaltit të plotë brenda pallateve, ndërkohë që banorët e ardhur kryesisht pas viteve ’90, tashmë...
 • Forumi i arkitekturës në Milano, ndryshimet që ka pësuar kryeqyteti shqiptar

  Në ditën e dytë të vizitës në Itali, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte i ftuar në forumin e arkitekturës dhe urbanizmit në Milano, i organizuar nga fondacioni “Giangiacomo Feltrinelli”, ku morën pjesë arkitektë, urbanistë dhe ekspertë të mjedisit nga disa vende të botës. Kryebashkiaku Veliaj gjeti...
 • Holanda vlerëson Tiranën: Qyteti që ka bërë më shumë ndryshime mjedisore vitin e fundit

  Mbjellja e mbi 122 mijë pemëve, kthimi i qendrës së qytetit në pedonale, shtimi i lulishteve dhe këndeve të lojrave, e kanë renditur Tiranën si qyteti që ka bërë më shumë ndryshime mjedisore në vitin e fundit. Vlerësimi për kryeqytetin shqiptar vjen në prag të hapjes së negociatave për...
 • Kryebashkiaku Veliaj në Napoli, takim me homologun De Magistris

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte i ftuari i nderit në edicionin e XIX të Konventës së Sipërmarrësve të Ndërtimit të Italisë, e mbajtur në Napoli, si kryetari i qytetit që vitet e fundit ka pësuar një rilindje infrastrukturore dhe ekonomike, duke tërhequr investitorë dhe promovuar vendet...
 • Transformimi i Piramidës, Rama: Përtej ëndrrës sime më të bukur

  Nga një ngrehinë, ndërtesa ikonike në qendër të kryeqytetit sikurse është Piramida, shumë shpejt do të kthehet në qendrën më të madhe të zhvillimit të teknologjisë së informacionit në rajonin tone.   Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj sëbashku me Kryeministrin Edi Rama dhe Michael D. Granoff, Drejtor...
 • Tirana destinacion i pëlqyer turistik, mundësi e mirë për ekonominë e qytetit

  Qyteti i Tiranës, me ndryshimet që po pëson dita-ditës dhe mundësive të shumta për argëtim, po kthehet gjithnjë e më shumë në një destinacion turistik për qytetarë nga vende fqinje, sidomos italianë. Ka nga ata që udhëtojnë në fundjavë drejt Tiranës, për të vizituar kryeqytetin shqiptar, por edhe për...
 • Projektet që do transformojnë Tiranën, Veliaj pret drejtorin e Fondit të Abu Dhabit

  Fondi i Abu Dhabit do vijojë të mbështesë Bashkinë e Tiranës për të çuar deri në fund projektin e Bulevardit të Ri për dy segmentet e mbetura dhe rivitalizimin e një sheshi monumental në fund të tij. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti në një takim drejtorin...
 • Palestrat e reja, shkolla “4 Dëshmorët” hap dyert për të rinjtë e Njësisë 8

  Pas Shkollës së Kuqe, një tjetër shkollë në kryeqytet ka hapur dyert, që të rinjtë të shfrytëzojnë terrenet sportive pasditeve dhe në fundjavë. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi një ndeshje basketbolli me të rinjtë në palestrën e shkollës “4 Dëshmorët”, ku tha se fushata për rritjen e vëmendjes...
1 2 3 19
Emisione