Veliaj

 • Bashkitë do të marrin 10 mln dollarë më shumë nga buxheti

  Ligji për vetëqeverisjen e financave vendore morri miratimin në komisionin parlamentar të ekonomisë një javë më parë, por paraditen e kësaj të enjteje, një kërkesë nga bashkia e Tiranës për tu dëgjuar, çoi një draft të ndryshuar në seancën plenare. Erjon Veliaj kërkoi që të ardhurat për bashkitë të...
 • Veliaj: Qytetarët të jenë korrektë me faturat e ujit

  Shumë shpejt, problemi i një mijë banorëve në rrugën “Xhavit Shyqyri Demneri”, në Njësinë Administrative Nr. 2 në Tiranë, do të marrë zgjidhje. Bashkia e Tiranës ka nisur një investim të rëndësishëm për rikonstruksionin e kolektorit dhe rrjetit të kanalizimeve, i cili prej kohësh ishte amortizuar si pasojë e...
 • Veliaj: Kushte më të mira për 600 studentë

  Ministri i Energjetikës dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Susanne Schütz përuruan sot fillimin e punimeve për rindërtimin, sipas parimit të efiçiencës energjitike të godinave të Qytetit Studenti nr. 2, në kuadër të projektit për rehabilitimin e konvikteve...
 • Veliaj: Puna flet më shumë se bllokimi, në dy vjet Tirana ka ndryshuar shumë

  Bashkia e Tiranës ka nisur ndërtimin e këndit të 14 të lojërave dhe sheshit rekreativ në Njësinë 5, investim i cili vjen nga kompania “Tring” dhe përfshin module të ndryshme lojërash, ndriçim dhe gjelbërim të zonës. Ky shesh do të shërbejë jo vetëm për argëtimin e fëmijëve, por edhe...
 • Veliaj: Fëmijët, protagonistët kryesorë të transformimit të Tiranës

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ishte i ftuar pak ditë më parë në Vitoria-Gasteiz të Spanjës, ku edhe mbajti një ligjëratë në eventin TEDx, rrjeti ndërkombëtar më prestigjioz i folësve publikë, për të prezantuar modelin e suksesshëm të ndryshimit që ka pësuar kryeqyteti shqiptar, në këto dy...
 • Nis ndërtimi i rrugës “Dalip Topi” në kryeqytet

  Bashkia e Tiranës nisi sot ndërtimin e rrugës “Dalip Topi”, në zonën e Kodrës së Priftit në Njësinë Nr. 3, e cila i vjen në ndihmë një komuniteti të madh, i vendosur aty kryesisht pas viteve ‘90. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, inspektoi fillimin e punimeve të...
 • Bashkia nis ndërtimin e plotë të rrugës “Faik Konica”

  Bashkia e Tiranës ka nisur ndërtimin e rrugës “Faik Konica” në Njësinë nr. 2, duke futur një koncept të ri ne infrastrukture, ku në vend të shtrimit me asfalt, do të përdoret kalldrëmi. Gjatë inspektimit të punimeve, kryebashkiaku Erion Veliaj tha se investimi do të lehtësojë qarkullimin e automjeteve...
 • Veliaj prezanton portalin e transparencës

  Tirana bëhet qyteti i parë në Shqipëri me një bazë të dhënash për punët publike dhe shërbimet që ofron Bashkia e Tiranës, në funksion të rritjes së transparencës ndaj qytetarëve, por edhe menaxhimit më të mirë të kohës dhe parave të taksapaguesve. Bashkia e Tiranës, me mbështetjen e UNDP-së,...
 • Veliaj: Këtë vit do ndërhyjmë edhe në 50 blloqe të tjera banimi

  Dy blloqe të tjera banimi, “Dhimitër Kamarda” dhe “Kristaq Cipo” në lagjen “Ali Demi”, janë rikualifikuar plotësisht nga Bashkia e Tiranës, duke u shndërruar në dy hapësira çlodhëse. Banorët e këtyre dy blloqeve kanë tanimë, jo vetëm rrugë të rikonstruktuara, por edhe më shumë hapësira të gjelbra, kënde lojërash...
 • “2017 viti i ndërtimit të shkollave, palestrat në shërbim të nxënësve dhe komunitetit”

  Bashkia e Tiranës ka rikonstruktuar ambientet sportive të shkollës “Sinan Tafaj”, sistemin e ngrohjes dhe një sërë mjedisesh të tjera ndihmëse për 1100 nxënësit që e frekuentojnë atë. Kryebashkiaku Erion Veliaj inspektoi punimet e kryera dhe vlerësoi se shkolla “Sinan Tafaj” është një nga shkollat model në Tiranë, jo...
 • Bashkia e Tiranës promovon nismën “Buka n’strajc”

  “Buka n’strajc” është nisma me e re bashkisë së Tiranës, e cila synon të nxisë të ushqyerit e shëndetshëm për fëmijët. Kryebashkiaku Veliaj  teksa u shërbeu një grupi fëmijësh ushqim bio me prodhime vendase, u bëri apel prindërve që të përdorin sa më shumë ushqime të pasura me vitamina...
 • Pashkë dhe politikë

  Dita e kremtimit të ringjalljes se Krishtit, presidenti i Republikës Bujar Nishani uron t’u shërbeje politikanëve për të ringjallur shpresën për zgjidhjen e krizës. Kreu i shtetit ishte në Dropull për të përcjellë urimet dhe mesazhet e tij. I pyetur për mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve, presidenti thotë se...
 • Meta: Të gjithë për bashkimin jemi, nuk ka asnjë për përçarje

  Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të rrugës së re të Çekrezës në Njësinë Administrative Zall Herr. Në fjalën e mbajtur gjatë aktivitetit, Meta vlerësoi punën e bërë nga Bashkia e Tiranës si edhe...
 • Veliaj: Investimet në të gjithë shkollat gjate verës, atë që themi e bëjmë realitet

  Bashkia e Tiranës po i jep një vëmendje të veçantë krijimit të ambienteve të reja sportive nëpër shkollat e kryeqytetit, por edhe përmirësimit të infrastrukturës shkollore në zonat rurale. Kryebashkiaku Erion Veliaj ishte sot në shkollën 9-vjeçare “Ibrahim Brahja” në Sauk, ku përuroi mjediset e reja sportive të shkollës...
 • “Investimet në shkolla, prioriteti ynë. Garat fitohen duke luajtur në datën dhe orën e caktuar”

  Bashkia e Tiranës vijon punën për rikonstruksionin e ambienteve sportive në shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet e kryeqytetit. Sot, kryebashkiaku Erion Veliaj zhvilloi një ndeshje basketbolli me nxënësit e shkollës 9-vjeçare “7 Marsi”, të cilët tanimë kanë një palestër të rikonstruktuar ku mund të zhvillojnë orën e fiskulturës. Veç palestrës,...
 • Veliaj: Kemi të drejtën t’i shohim njerëzit në sy për punët e bëra në Tiranë

  Në shtator, në 60-vjetorin e ndërtimit të saj, Shkolla e Baletit do të hapë dyert për të mirëpritur nxënësit pas rikonstruksionit të plotë nga Bashkia e Tiranës. Godina e rrënuar nga amortizimi, si pasojë mungesës së investimeve për vite me radhë, sot është transformuar tërësisht në një shkollë moderne...
 • Qeset plastike me lekë, Veliaj: Nismë për të ulur nivelin e ndotjes

  Qeset plastike do të jepen kundrejt pagesës edhe në rrjetin e 7 supermarketeve të tjera. Teksa nënshkroi marrëveshjen kryebashkiaku vlerësoi gatishmërinë që kanë treguar këto kompani për të kontribuar në një qytet më të pastër.  “Kemi probleme të panumërta në një qytet që është ndërtuar për 200 mijë banorë...
 • Veliaj: Qyteti kërkon punë, të bashkëpunojmë

  Këshilli Bashkiak miratoi sot një sërë vendimesh të rëndësishme për kujdesin social, si dhe për përmirësimin e infrastrukturës në Bashkinë e Tiranës. Në fjalën e mbajtur para anëtarëve të Këshillit Bashkiak, kryebashkiaku Erion Veliaj tha se qytetarët e kanë të qartë se falë punës është bërë e mundur që...
 • Veliaj: Fjalët dhe llogjet janë pa bereqet

  Viti i ri shkollor, që nis në Shtator, do ta gjejë Tiranën me një tjetër shkollë të re 9-vjeçare. Pas shkollës “Betim Muço” në Kombinat, Bashkia e Tiranës po vijon punën edhe me shkollën “Hoxha Tahsin”, e cila pritet të jetë gati në shtator për rreth 1 mijë nxënësit...
 • Veliaj inspekton punimet për shkollën e re “Betim Muço” në Kombinat

  Shkolla 9-vjeçare “Betim Muço” në Kombinat do të jetë gati në shtator për të pritur 1200 nxënës, të cilët në sezonin e ri shkollor do të studiojnë me kushte moderne. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, inspektoi sot punimet që po ecin me ritme të shpejta dhe theksoi...
1 2 3 10
Publicitet


Emisione