Venecia

 • Venecia, luftë transoqeanikëve

  Çdo ditë ankorohen në Venecia transoqeanikë e vërshojnë me mijëra turistë. Turizmi i pakontrolluar po e kërcënon lagunën e famshme të Italisë. Venecia rrezikon të humbasë statusin “Trashëgimi e Kulturës Botërore”. Venecia tani për tani sërish mund të marrë frymë – me sa duket, sepse UNESCO e ka shtyrë...
 • Paraqitja e “yjeve” në Venecia

  Kinemaja i la vendin modës në Festivalin e filmit në Venezia, i cili uli siparin pas 1 jave prezantimesh, ku parakaluan disa nga yjet më të njohur të ekranit. Të shumta ishin aktoret të cilat konkurruan edhe me veshje në tapetin e kuq. Fustani i gjatë deri në fund...
 • “Kushdo që bërtet ‘Allahu Ekber’ do të qëllohet”

  Kryebashkiaku kontraversial i Venecias Luigi Brugnaro ka deklaruar se kushdo që do të bërtasë “Allahu Ekber” në sheshin e famshëm të Shën Markut në qytet do të qëllohet “pas tre hapave”. Sipas “The Independent”, Brugnaro po ashtu tha se qyteti italian ishte më i sigurt se Barcelona, ku terroristët...
 • Pamje ‘apokaliptike’ mbi Venecia

  Duken si skena të shkëputura nga një film ku apokalipsi është pranë, por në fakt nuk është kështu. Këto imazhi u shkrepën pak ditë më parë në Italinë fqinje. Qyteti verilindor i Venecias u godit nga një stuhi e fuqishme duke shkaktuar një hije masive mbi qytet. Imazhet tregojnë...
 • Droga e kapur në Malin e Zi, skafi dyshohet se u nis nga Vlora

  Elton Çaushaj dhe Benard Tahiraj nga Vlora, emigrantë në Venecia të Italisë, kanë rënë në prangat e policisë malazeze, në tentativë për të trafikuar 1.5 tonë kanabis. Ndalimi i tyre është bërë  8 milje në det të hapur, në afërsi të Plazhit të Madh në Ulqin. Në skaf janë...
 • Pesë lagjet më shumëngjyrëshe në botë

  Pamjet e zymta dhe gri të lagjeve shpesh mund të kthehen në imazhe depresuese si për banorët ashtu edhe për vizitorët. Ndërsa, në anën tjetër, lagjet shumëngjyrëshe mund të sjellin gjallëri, turistë dhe të ardhura të shumta. Më poshtë sjellim disa prej lagjeve më shumëngjyrëshe në botë, të kthyera...
 • Konflikti për një vajzë, shqiptarët i presin fytin rivalit

  Dy shqiptarë kanë përfunduar në pranga pasi akuzohen se mbrëmjen e së shtunës kanë goditur me mjete prerëse një 27  – vjeçar kroat. Ngjarja, që dyshohet se ka ndodhur për motive xhelozie, ndodhi rreth orës 22:30 në një lokal nate, në provincën e Jesolo të Venecias. Sipas mediave italiane...
 • Policia e Shtetit: Droga e kapur në Venecia nuk vinte nga Shqipëria

  Policia e Shtetit nëpërmjet një njoftimi lidhur me kapjen e sasisë prej 8 ton lënde narkotike e sekuestruar në Venecia, sqaron se Shqipëria nuk është e përfshirë as në njerëz e as në mjete. Sipas komunikatës thuhet se mos përfshirjen e Shqipërisë e kanë konfirmuar autoritetet italiane, më saktë...
 • Rama: Opinioni i Venecias, i qartë dhe paekuivok

  Për Kryeministrin Edi Rama, opinioni i Komisionit të Venecias mbi Ligjin e Vetting -ut, që ka mbërritur në tryezën e Gjykatës Kushtetuese është i qartë dhe pa asnjë ekuivok. Sipas tij, ky ligj është në përputhje të plotë me Kushtetutën dhe tashmë i takon Gjykatës Kushtetuese t’i hapë rrugë...
 • Zbardhet raporti i Venecias: Ligji i Vetting -ut pa probleme

  Komisioni i Venecias nuk ka shfaqur asnjë kundërshti lidhur me Ligjin për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe sipas tij, dispozitat e ligjit nuk shkelin nenet e Konventës Europiane të të Drejtave të Njeriut apo shfaqin problem për asnjë nga çështjet e ngritura nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë në...
 • Opinioni i Venecias për Ligjin e Vetting-ut

  Komisioni i Venecias pritet ta bëjë sot publik opinionin mbi Ligjin e Vetting -ut, pas kërkesës së bërë nga Gjykata Kushtetuese. Mendimin e saj, “Venecia”do ta japë bazuar në katër pyetje, që kjo Gjykatë i ka drejtuar Komisionit. Siç shihet në këtë dokument të siguruar nga Televizioni Klan, duke marre...
 • Vettingu, Lu bie dakord me Berishën

  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Donald Lu ka qenë i pranishëm në simpoziumin kundër korrupsionit. Në fjalën e tij, Lu tha se në shumë vende korrupsioni nuk u luftua nga të huajt, por nga policë, gazetarë e prokurorë kurajozë. Gjithashtu, Ambasadori shprehu mirënjohjen e tij për Komisionin e Venecias,...
 • Kapet me mbi gjysmë kilogramë kokainë, pranga dy shqiptarëve

  Dy shqiptarë ranë në prangat e policisë italiane mbrëmjen e së premtes, pasi u kapën në flagrancë teksa shkëmbenin më shumë se gjysmë kilogramë kokainë.  Agjentët e Guardia di Finanzas pikasën në rrethinat e Venecias një automjet të dyshimtë që drejtohej nga 27 – vjeçari shqiptar me iniciale T.A....
 • “Vetting-u” shkon për herë të dytë në “Venecia”

  Gjykata Kushtetuese i ka dërguar edhe një herë Komisionit të Venecias ligjin e Vetting-ut. Shkak është bërë një gabim në përkthimin në Anglisht të Ligjit. Gabimi i është vënë në dukje Kushtetueses nga Partia Demokratike, e cila më pas i ka paraqitur një kërkesë me shkrim për ta ridërguar...
 • Shisnin drogë në dyqanin e maskave, pranga çiftit italian dhe shqiptarit

  Një çift italian dhe një shqiptar kanë përfunduar në pranga të policisë italiane, në Venecia. Të arrestuarit janë Mauro Lucchetti, 53 vjeç, bashkëshortja e tij dhe shqiptari F.X, 34 vjeç. Çifti italian kishte një dyqan për shitjen e maskave veneciane dhe ai përdorej si laborator droge. Shqiptari sipas mediave...
 • Basha, letër falenderimi Venecias

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është drejtuar me një letër Presidentit të Komisionit të Venecias, Xhani Bukikio, ku i shpreh mirënjohjen për ekspertizën e pazëvendësueshme që ky Komision ofroi në përgjigje të kërkesave të opozitës, për draftin e Refomës në Drejtësi. Basha shkruan se roli i Komisionit...
Emisione