vere

 • Si reagojmë emocionalisht kur pijmë

  Një punë kërkimore, që përfshinte 30,000 persona në 21 vende të ndryshme rreth botës, ka zbuluar se njerëzit reagojnë emocionalisht ndryshe duke u bazuar në pijen alkoolike që kanë pirë. Të pish verë të kuqe të bën të ndihesh më rehatë dhe më i dashur, ndërsa vodka dhe uiski...
 • JO VETEM MODE – EMISIONI 40 (SEZONI 5)

  Titujt e librave interesantë për të lexuar këtë verë. Bizhuteritë me kristal si aksesorët kryesorë për eventet e stinës....
 • Rëndësia e gotave të verës

  Gotat cilësore me fron e bëjnë verën e mirë të shijohet mrekullueshëm. Për shumëkënd, gotat e mrekullueshme të verës duken si stoli të shtrenjta, fantastike t’i kesh, por jo tepër të domosdoshme t’i përdorësh. Nëse praktikisht do të provoni të njëjtën shijee vere në gota të ndryshme, do ta...
 • Rreziku i bombolave të gazit në sezonin e verës

  Përdorimi i bombolave të gazit gjatë periudhës së verës ka rrezik të lartë për konsumatorët. Inspektorati Shtetëror Teknik ka nisur kontrollin në të gjitha subjektet private dhe ka ndaluar kategorikisht, përdorimin e bombolave në ambiente të vogla dhe të mbyllura. Pavarësisht kësaj, Arian Goshi, thotë se kujdesi më i...
 • Veliaj: Investimet në të gjithë shkollat gjate verës, atë që themi e bëjmë realitet

  Bashkia e Tiranës po i jep një vëmendje të veçantë krijimit të ambienteve të reja sportive nëpër shkollat e kryeqytetit, por edhe përmirësimit të infrastrukturës shkollore në zonat rurale. Kryebashkiaku Erion Veliaj ishte sot në shkollën 9-vjeçare “Ibrahim Brahja” në Sauk, ku përuroi mjediset e reja sportive të shkollës...
 • Për 10 vite piu çdo natë nga 3 shishe verë

  Dawn Walker ka pirë 3 shishe verë të bardhë çdo natë, për 10 vite rresht. Tani ajo është burgosur dhe dënuar me pesë vite e gjysmë, pasi ka plagosur partnerin e saj me thikën e kuzhinës. Këto janë fotot para dhe pas 10 vitesh, ku tregojnë ndryshim që ka pësuar...
 • Këshilla për parandalimin e dhimbjes së kokës, pasi keni pirë …

  Shpeshherë dëgjojmë nga miqtë apo të afërmit se pasi kanë konsumuar verë, ata kanë dhimbje kokë dhe kjo situatë është e vazhdueshme. Disa thonë që vera nuk ka qenë cilësorë apo kanë ndikuar faktorë të tjerë. Por, sipas studimeve rezulton se edhe verërat e shtrenjta shkaktojnë dhimbje koke të nesërmen,...
 • Myku gjatë verës, ja çfarë duhet të bëjmë

  Gjatë verës, nxehtësia, lagështira dhe djersa favorizojnë krijimin e mykut në zonat më me rrezik si, këmbët, sqetullta apo pjesët gjenitale. Rënia e sistemi imunitar bën që ky i fundit të mos jetë në gjendje që të kundërshtojë sulmin e mykut, i cili nga ana tjetër stimulohet nga  faktorët...
 • Si të kujdesemi për flokët gjatë pushimeve

  Ekspozimi ndaj diellit, rërës dhe ujit të detit ndikon shumë në flokët tanë, duke bërë që këta të fundit të dëmtohen. Por me disa sekrete të vogla këtë vit, mund të keni flokët të shëndetshëm dhe të bukur edhe gjatë pushimeve. Lëng limoni Përzierja e lëngut të limonit me...
 • OBSH: Zika mund të vijë në Europë këtë verë

  Organizata Botërore e Shëndetësisë dha alarmin se Virusi Zika mund të përhapet në Europë këtë verë. Edhe pse mundësitë e shpërthimit të një epidemie janë ta pakta. Vendet që mund të preken nga virusi janë Franca, Spanja, Italia apo Greqia. Tv Klan...
 • Shendeti i mirë? Kalon nga dy gota verë në darkë

  Konsumimi i 1 deri në 2 gota verë në mbrëmje mund të çojë në shëndet më të mirë mendor dhe fizik, si dhe vetëvlerësim më të lartë. Ndryshe nga sa këshillojnë një pjesë e ekspertëve, për konsum sa më të ulët të alkoolit, një studim i ri në Finlandë,...
 • Soni dhe Gena, vijnë me “Ti, jeta”

  Sapo ka publikuar bashkëpunimin e saj me të ri artistja, Soni Malaj. Këngëtarja e cila duhet se në këtë periudhë  është e pandalshme në karrierën e saj muzikore, ka sjellë për kënaqësinë e të gjithë fansave të saj, një bashkëpunim me artistin e njohur shqiptare, Gena. Kënga titullohet “Ti,...
 • Video/Një dron enkas për foto “selfie”

  Një prototip i ri dronësh po lind. Në një farë mënyre ai po konsiderohet si një “evolucion ” i shkopit që përdoret për fotot “selfie”, por që tashmë është bërë me krahë. Pajisjet e reja quhen Hover Camera dhe janë një ndër shpikjet më të fundit të teknologjisë. Të...
 • Foto/ Verë dhe pije energjike kontrabandë, dy të ndaluar

  Doganierët e pikës kufitare të Goricës kanë bllokuar pije energjike dhe verë. Kështu gjatë kontrollit të automjetit me targa E3570KX, me drejtues shtetasin N.M, doganierët evidentuan dhe më pas sekuestruan 192 copë kanoçe pije energjike B52, 10 bidonë plastikë me verë. Ky shtetas i kalonte mallrat kontrabandë nga Maqedonia...
 • Video/Si të shndërroni shallin në veshje për ditët e verës

  Ardhja e stinës së ngrohtë, bën që shumë prej nesh të largojnë nga garderoba e tyre shajet, duke i quajtur tashmë të panevojshëm. Por në videon e mësipërme ju propozojmë 4 mënyra të ndryshme se si ta shndërroni shallin tuaj, në veshje shumë interesante për plazh, apo për ditët...
Emisione