Vucic

 • Deklarata e fortë e Vuçiç

  Vijojnë polemikat dhe deklaratat e forta të Beogradit me presidentin serb Vuçië, i cili thotë se një agjent serb është futur në parlamentin maqedonas natën e trazirave nga ish kryeministri maqedonas Gruevski. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç deklaroi për mediat vendase se agjenti i shërbimeve serbe ka qenë i pranishëm...
 • Tërhoqi personelin e ambasadës së Serbisë nga Shkupi, flet Vuçiç

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar sot se është vendosur për tërheqjen e personelit të Ambasadës së Serbisë në Shkup, pasi autoritetet përkatëse kanë paraqitur dëshmi për një veprim ofensiv të inteligjencës kundër institucioneve të Serbisë. Më tutje, Vuçiç u tha gazetarëve në Bariç afër Beogradit, se për...
 • Serbi: Më e rëndësishme Kosova apo ligji?

  Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë David McAllister u takuan në Beograd të shtunën (12.08). Si përfundim shihet qartë se ata kanë perceptim të ndryshëm, se cilat janë kriteret për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. Pas takimit, McAllister si kërkesë kyçe nga...
 • Vulin: Serbia nuk bëhet anëtare e NATO-s e as e ndonjë aleance ushtarake

  Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, i ka thënë ministrit të mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu, se pozicioni parimor i Serbisë është se edhe më tutje do të mbetet ushtarakisht neutrale, ka raportuar mbrëmë Televizioni shtetëror i Serbisë, RTS. Zoti Vulin, që gjendet në vizitë dyditëshe në Rusi,...
 • Vuçiç: Kosova është çështje kryesore në negociatat me BE-në

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar sot në Beograd, se vetëm Serbia në negociatat me Bashkimin Evropian, e ka edhe kapitullin 35, i cili ka të bëjë me Kosovën dhe se kjo nuk guxon të harrohet dhe për këtë arsye mendon se Serbisë i duhet dialogu i brendshëm...
 • Vuçiç takohet me shefin e inteligjencës turke

  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka pritur në takim Shefin e Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës (MIT) së Turqisë, Hakan Fidan. Pas takimit të zhvilluar në kryeqytetin serb Beograd, në njoftimin e Presidencës së Serbisë, u tha se në takim janë trajtuar çështjet e sigurisë së Turqisë dhe Serbisë. Vuçiç...
 • Gazeta gjermane: Vuçiç thotë të pathënën për Kosovën…

  Në një artikull të gazetës gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” analizohet eseja e presidentit serb, Aleksander Vuçiç për Kosovën, ku ai kritikon heronjtë serbë që nga kafenetë mbrojnë Kosovën. Vuçiç thyen një tabu. Një ese e Vuçiçit e hedhur në kulmin e verës nga gazeta beogradase “Blic” ka bërë të...
 • Vuçiç tregon arsyet pse duhet të vazhdojë dialogu me Kosovën

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se i ka ftuar qytetarët e Serbisë  për dialog të brendshëm rreth Kosovës në mënyrë që të shmanget barra për pasardhësit e vendit me të cilin udhëheq. Sipas tij , është e nevojshme që të gjithë së bashku të gjejnë një përgjigje...
 • Vuçiç: Nivel i lartë i pajtimit me nënpresidentin Pence

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se në takimin me nënpresidentin amerikan, Mike Pence, të hënën në Uashington, është arritur nivel i lartë i pajtimit për çështje të rëndësishme. Vuçiç tha se me zyrtarin e lartë amerikan ka biseduar për çështje dypalëshe dhe rajonale. Mes tjerash, ai tha se...
 • Vuçiç në SHBA: Rasti i vëllezërve Bytyçi krim i tmerrshëm, përgjegjësia mbi ata që e kryen

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke qëndruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai ka thënë se atje do të diskutohen tema të rëndësishme për shtetin e tij, por edhe për Ballkanin, siç janë raportet serbo-ruse, rasti i vëllezërve Bytyçi dhe djegja e ambasadës amerikane në Beograd. Duke...
 • Presidenti i KE pret në Bruksel Vuçiç

  Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç i është rezervuar një pritje e veçantë nga presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, gjjë që është reflektuar qartë edhe në termilonogjinë e përdorur nga ky i fundit.   Tusk e ka cilësuar Vuçiç unik dhe ka thënë se Vuçiç mund t’a ndjejë veten...
 • Thaçi e Vuçiç diskutojnë për fazën e re të dialogut

  Presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiç kanë rënë dakord gjatë takimit të zhvilluar të hënën në Bruksel, se do të nisin me punën për fazën e re të dialogut që çon drejt normalizimit të marrëdhënieve. Kështu thuhet në një komunikatë të lëshuar nga Përfaqësuesja e...
 • Thaçi dhe Vuçiç takohen të hënën në Bruksel

  Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, do të organizojë të hënën në mëngjes një takim joformal në mes të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Takimi që të zhvillohet në Bruksel është njoftuar edhe nga faqja...
 • Europianizimi taktik i Vuçiçit

  Emërimi i një gruaje në krye të Qeverisë së Serbisë ishte gjëja e parë që habiti shumëkënd. Fakti se Ana Brnabiç është lezbike e hapur, e bën këtë veprim edhe më të habitshëm. Brnabiç u emërua nga Aleksandar Vuçiç, i cili liroi postin e kryeministrit për t’u bërë president....
 • Vuçiç: Koha të bisedojmë për Kushtetutën dhe Kosovën

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se ka ardhur koha të bisedohet guximshëm për Kushtetutën e Serbisë dhe Kosovën. “Mendoj se qëndrimi ynë duhet të jetë në harmoni me problemet jetësore, me atë që e mundon popullin tonë në Kosovë, me...
 • Vuçiç, President i Serbisë

  Aleksandër Vuçiç është presidenti i ri i Serbisë. Ai u betua ditën e sotme para mbështetësve të tij në Parlament. Ai dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, pasi fitoi zgjedhjet presidenciale të prillit. Vuçiç premtoi se do të ruante paqen dhe stabilitetin e vendit. Në qendër të kryeqytetit pati...
 • Vuçiç dorëhiqet nga posti i kryeministrit

  Në Beograd presidenti i zgjedhur Aleksandar Vuçiç ka paraqitur sot dorëheqjen e tij nga Parlamenti serb për pozitën të cilën e mbajti si kryeministër. Në një debat televiziv, me liderin e liberalëve, Çedomir Jovanoviç, ai tha se nuk do ta njohë Kosovën, por se është gati të bisedojë dhe...
 • “Asnjë polic shqiptar të mos verë këmbë në Veri të Kosovës”

  Aleksandër Vuçiç, presidenti i zgjedhur serb, ka lavdëruar marrëveshjet e arritura në Bruksel, ndërmjet qeverive të Serbisë dhe asaj të Kosovës. Kryeministri në largim tha se në marrëveshjen e Brukselit ai vendosi që të gjithë policët në Veri të Kosovës të jenë të kombësisë serbe. Në një reagim ndaj...
 • Vuçiç e Putin flasin për “Shqipërinë e Madhe”

  Aleksander Vuçiç dhe Vladimir Putin janë takuar në Kinë në një samit me disa liderë botërorë, por nuk kanë mundur të rrinë pa diskutuar për Shqipërinë dhe shqiptarët. Siç njofton Tanjug, dy liderët, serbi e rusi, biseduan për “përpjekjet për të krijuar Shqipërinë e Madhe dhe për situatën politike në...
 • Serbia alarmohet pas lirimit të Haradinajt, “ngrihet në këmbë” qeveria

  Lirimi i ish-kryeministrit  të Kosovës, Ramush Haradinaj ka shkaktuar “tërmet” në qeverinë e Serbisë. Menjëherë pas lajmit se Ramushi përfitoi lirinë, kryeministri serb Aleksandar Vuçiç thirri një mbledhje të jashtëzakonshme të qeverisë.   Sipas medias serbe “Kurir” Vuçiç mblodhi sot në orën 12:00 qeverinë për të vendosur se si...
Publicitet
Emisione