xhihadiste

 • Dëbohen për arsye sigurie 2 shqiptarë

  Dy shqiptarë, të cilët jetonin në Puglia të Italisë u deportuan të mërkurën nga ky shtet për arsye sigurie. Lajmi u bë i ditur nga Ministri i Brendshëm italian, Marco Minniti. Sipas agjencisë italiane të lajmeve ANSA, kjo e ka çuar numrin në 100, të personave të dëbuar vetëm...
 • Xhihadistët nga Ballkani rikthehen të zhgënjyer nga ‘kalifati’ i ISIS

  Hilmiu, një boshnjak etnik, shkoi në Siri duke shpresuar se jeta në Kalifatin e Shtetit Islamik do të ishte një mjedis ideal fetar, por ai arriti të arratisej 16 muaj më vonë, i zhgënjyer me atë që ai kishte gjetur atje. “Atje nuk kishte asgjë. As energji elektrike, as...
 • Foto/ Habisin xhihadistët, vishen si femra

  Një militant i ISIS nuk kishte se si t’i shmangej vëmendjes së mediave me këtë transformim në femër, nëpërmjet grimit. Xhihadisti ka pastruar vetullat, duke i ndarë nga njëra-tjetra, përpara se të aplikonte grimin. Ai ka aplikuar fondatinë, ka lyer sytë me ngjyrë të purpurt, ka theksuar vetullat me...
 • Historia e 16 – vjeçares që iu bashkua ISIS dhe u gjet në Mosul

  Një nxënëse 16 – vjeçare gjermane, e cila u largua nga shtëpia për t’u bashkuar me ISIS, është kapur në rrënojat e qytetit të Mosulit në Irak. Linda Wenzel, nga qyteti Pulsnitz, pranë Drezdenit, u gjet me anëtarët e grupit terrorist, disa prej të cilëve mbanin jelekë shpërthyes. Ajo...
 • FOTO/ Jetimët që la pas ISIS

  Gjatë përpjekjeve të ushtarëve irakianë për të gjetur të mbijetuarit e mbetur pas nga sundimi terrorist i Shtetit Islamik (ISIS), u gjetën dy fëmijë që zvarriteshin mes rrënojave në pjesën historike të Mosulit Perëndimor. Njëri prej tyre ishte një djalë, i cili për të mbijetuar kishte ngrënë mbeturina mishi të gjallë, ndërsa fëmija...
 • Çfarë po ndodh në Belgjikë?

  Rrugët e “kryeqytetit europian xhihadist” janë bllokuar, pasi njësitë anti – terror po zhvillojnë këtë të shtunë një operacion masiv. Zona të gjera janë mbyllur në Molenbeek të Brukselit, që njihet si një ndër lagjet me simpatizantë të shumtë të të ashtuquajturit Shtetit Islamik dhe që ndodhet jo larg...
 • Më shumë se 1500 xhihadistë janë kthyer në…

  Një një raport të BE thuhet se më shumë se 1500 xhihadistë janë kthyer në Evropë gati për të sulmuar. Arsyeja e kthimit janë disa misione specifike që duhet të zënë vend nga ta, në shtetet evropiane. Belgjika shprehu muajin e kaluar shqetësimin e saj në lidhje me numrin...
 • 109 vjet burg për 9 “xhihadistët”, Gjykata e Apelit ul dënimin për 5 prej tyre

  Me vendim të formës së prerë, Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda ka dënuar me 109 vite burg në total, 9 të pandehurit në gjyqin e njohur si ai i xhihadistëve. Togat e zeza kanë lënë të pandryshuar vendimin për dy imamët Genci Balla, Bujar Hysa, si dhe...
 • Antiterrori ndalon 4 bashkëpunëtorë të ISIS

  Një operacion i Antiterrorit i shtrirë në 4 qytete, Tiranë, Shkodër, Elbasan dhe Dibër vuri në pranga 4 persona dhe shoqëroi 16 të tjerë, të dyshuar si bashkëpunëtorë të Shtetit Islamik. Dy prej të ndaluarve janë me banim në Shkodër, njëri jetonte në Tiranë, ndërsa tjetri në Dibër. Nga...
 • Dënohen rekrutuesit e xhihadistëve në Shkup

  Gjykata Penale e Shkupit ka dënuar me burg 5 të akuzuarit për rekrutim të xhihadistëve, në rastin e njohur si “Celula”. Gjykata vendosi dënimin me 4 vite e gjysmë burg për Isa Fuga, 3,1 vit burg për Abdulla Abdullahi, 4 vite për Erol Rustemin, 2 vite për Imer Muhamedin, si dhe...
 • Operacioni antiterror në Bari, dy afganë të arrestuar: Kishin lidhje me ISIS

  Karabinierët italianë arrestuan mëngjesin e sotëm dy shtetas afganë, në një operacion anti-terrorizëm në qytetin e Barit. Në pranga ranë 23-vjeçari Hakim Nasiri, i akuzuar për terrorizëm ndërkombëtar dhe 29-vjeçari Gulistan Ahmadzai, i cili akuzohet për favorizim të emigracionit klandestin. Sipas hetimeve të prokurorisë së Barit, të arrestuarit janë...
 • Nis gjyqi ndaj celulës xhihadiste

  Proçesi gjyqësor ndaj celulës xhihadiste belge të neutralizuar në Janar të këtij viti në lagjen Verviers, nisi ditën e sotme në Bruksel. 7 persona dolën para gjykatësit me akuzën e bashkëpunimit grupet terroriste që shkaktuan sulmet në Paris dhe Bruksel. Pallati i drejtësisë në Bruksel ku po mbahet seanca...
Emisione