zaev

 • Foto/ Zaev i shkruan në shqip shqiptarëve për referendumin

  Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev ka ftuar edhe në shqip në rrjetet sociale qytetarët për bashkim rreth flamurit dhe shtetit të Maqedonisë për rrugën drejt NATO. Ndryshe nga më parë apo paraardhësit e tij Zaev përveç në gjuhën maqedonase ftesën e shkroi edhe në gjuhën shqipe. Kryeministri i fton...
 • Zaev: Data e kushtëzuar, “ditë e madhe” për Maqedoninë

  Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev e ka quajtur “ditë të madhe” vendimin e Këshillit të Ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian për nisjen e bisedimeve në qershor të vitit 2019. Në një postim në rrjetin social, Facebook, Zaev ka thënë vendimi paraqet mirënjohje për punën e...
 • Çështja e emrit/ Zaev dhe Tsipras bisedojnë në telefon

  Kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras më në fund kanë realizuar telefonatën e shumëpritur lidhur me finalizimin e çështjes së emrit. Në komunikatën e Qeverisë theksohet se dy kryeministrat kanë komunikuar mes orës 14 dhe 15. “Kryeministrat kanë biseduar për çështjet e mbetura që janë të pazgjidhura si dhe...
 • Zaev paralajmëron Ivanovin për ligjin e shqipes

  Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paralajmëroi presidentin Gjorge Ivanov se do të mbajë përgjegjësi për shkeljen e Kushtetutës me zvarritjen që po i bën nënshkrimit të ligjit për gjuhën shqipe. “I bëj thirrje presidentit të nënshkruajë ligjin. Nëse është anti-kushtetues, këtë e vendosin më pas Gjykata Kushtetuese dhe Komisioni i...
 • Protestë e madhe anti-qeveritare në Shkup

  Manifestime kundër ndryshimit të emrit dhe ligjit për shqipenDhjetëra mijëra njerëz mbështetën manifestimin kundër qeverisë në Shkup natën e të shtunës – siç duket edhe në këto pamje filmike. Kristian Miçkovski, kreu VMRO-DPMNE-së në opozitë që organizoi protestën kërkoi dorëheqjen e kryeministrit Zaev dhe zgjedhje të parakohshme. Ai e...
 • Ngecin bisedimet për emrin e Maqedonisë

  Teksa pritej vetëm një telefonatë e paralajmëruar të premten mes dy kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, ka ende shumë paqartësi në bisedimet mes Maqedonisë dhe Greqisë. Palët kanë ngecur në detaje teknike, që po negociohen ndërmjet dy grupeve të punës. Varianti për të cilin është rënë dakord është...
 • “Republika Ilinditase e Maqedonisë” shkon në histori!

  Propozimi për emrin “Republika Ilinditase e Maqedonisë” shkon në histori dhe se lajmi për këtë është bërë i ditur nga ana e kryeministrit Zoran Zaev nga seanca e sotme e Kuvendit, ku deputetët i parashtruan pyetje Qeverisë. “Unë edhe kryeministri Tsipras u dakorduam për këtë emër. Konstatuam se duhej...
 • Pakënaqësi për zgjerimin e koalicionit qeverisës në Maqedoni

  Pakënaqësi të mëdha kanë shpërthyer në radhët e LSDM dhe aleatëve të saj në Maqedoni, që janë kundër vendimit të Kryeministrit për zgjerimin e Qeverisë. Një lloj pakënaqësie u duk dje edhe një postim në Facebook nga ana e nënkryetarit të LSDM-së, Muhamed Zekiri duke shkruar “dirty politics”, ndërsa...
 • Zaev i gatshëm për takim me liderët

  “Jam në dispozicion për takim liderësh”, deklaroi kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur pyetjes së gazetarëve a do të ketë takim liderësh me kërkesë të opozitës. Ai theksoi se që dje ka pasur informata se janë në dispozicion, por se për takim liderësh të gjithë pjesëmarrësit duhet të jenë...
 • Zaev: Marrëveshjet me Athinën drejt zgjidhjes përfundimtare

  Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev konfirmon se Shkupi dhe Athina janë pranë zgjidhjes përfundimtare të çështjes së emrit. Në një takim me gazetarët në Shkup, Zaev tha se me palën greke është gjetur zgjidhja për pjesën më të madhe të mosmarrëveshjeve. “Vetëm për përdorimin e emrit në rrafshin ndërkombëtar...
 • Zaev apel Ivanovit që të nënshkruajë Ligjin për Gjuhët

  Kryeministri Zoran Zaev i ka bërë apel edhe një herë presidentit Ivanov që ta nënshkruajë Ligjin për Gjuhët. “Ligji tre herë është votuar në Kuvend, dhe me këtë po degradohet dhe shkatërrohet funksioni i Kuvendit, ndërsa ne jemi demokraci parlamentare. Nëse ky Ligj hyn në fuqi të gjithë do...
 • Zaev optimist për zgjidhjen e çështjes së emrit

  Maqedonia nuk duhet të shpresojë se vendi realisht mund të hyjë në NATO pa e zgjidhur kontestin e emrit me Greqinë, me referencën e përkohshme. Këtë e ka konfirmuar kryeministri Zaev në intervistë për MIA, i pyetur për mundësinë e këtillë e cila përmendet në qarqe të caktuara. Kur...
 • Zaev çon Presidentin në Kushtetuese

  Shumica qeverisëse në Maqedoni do të kërkojë mendimin e Gjykatës Kushtetuese, për mosdekretimin e ligjit të gjuhëve nga presidenti Gjorge Ivanov. Këtë e paralajmëroi kryeministri Zoran Zaev në një deklaratë për mediat. “Gjykata Kushtetuese të na tregojë si do të veprohet sepse mund të ndodhë që Presidenti të vendosë...
 • Rikonstruimi i qeverisë maqedonase, preken disa ministra

  Prej ditës së sotme do të intensifikohen bisedimet mes LSDM-së dhe BDI-së rreth rikonstruimit të paralajmëruar të Qeverisë. Detajet për rikonstruimin dhe këmbimin e mundshëm të resorëve mes partnerëve të koalicionit tani për tani janë vetëm spekulime që nuk i konfirmojnë selitë në “Bihaqka“ dhe nga Reçica e Vogël....
 • Zaev optimist për zgjidhjen e kontestit me Greqinë

  Zhvillimet rreth Ligjit për përdorimin e gjuhëve kanë lënë në hije kontestin kryesor që ka Maqedonia me Greqinë për çështjen e emrit, nga zgjidhja e të cilit varet e ardhmja evropiane e vendit. Megjithatë, debati pritet të rikthehet, pasi në fund të javës në Maqedoni pritet të arrijë në...
 • Zaev paralajmëron referendum për emrin e Maqedonisë

  Kryeministri maqedon Zoran Zaev thotë se do të organizojë një referendum popullor për çështjen e emrit, përpara se të nënshkruajë marrëveshjen përfundimtare me Athinën. Deklaratën e bëri në një intervistë për një televizion bullgar, pas takimit që zhvilloi në Shkup me ndërmjetësuesin ndërkombëtar Methju Nimiç. “Referendumi duhet të jetë...
 • Parashtrohen 3 variante për emrin e Maqedonisë

  Negociatat mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë do të nisin më 18 dhe 19 Janar në New York. Mediat greke shkruajnë se ndërmjetësuesi i Kombeve të Bashkuara, Methju Nimiç do të takohet me përfaqësuesit e Maqedonisë dhe Greqisë, Vasko Naumo`cski dhe Adamantios Vasilakis. Tre janë...
 • A do të ketë zgjedhje gjatë këtij viti? Zoran Zaev u përgjigjet gazetarëve

  Kryeministri Zoran Zaev ka përjashtuar mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare gjatë këtij viti. Ai këtë e ka theksuar në prononcimin e tij të parë për mediat në fillim të këtij viti. Zaev premton se viti 2018 do të jetë vit i mirë, duke porositur se nuk...
 • Lëvizje të papritura politike në Maqedoni

  Pas votimit për ministrin e ri të Shëndetësisë të Maqedonisë, partia Aleanca për Shqiptarët do ta braktisë qeverinë. Por largimi i saj do të ndodhë pas votimit të projektligjit për përdorimin e gjuhëve.  “Do të votojmë për këtë ligj dhe prej këtij momenti Aleanca për Shqiptarët nuk do të...
 • Zaev: PDSH pse jo në Qeveri

  Kryeministri Zoran Zaev ka theksuar se PDSH mund të jetë pjesë e Qeverisë. “Unë kam biseduar me Menduh Thaçin para zgjedhjeve lokale dhe ai shprehu gatishmëri për të përkrahur reformat. Ne i kemi lënë hapur derën e bashkëpunimit dhe pse jo. Dy deputetë janë të rëndësishëm”, theksoi Zaev. Por...
Emisione