Zana Cela

 • RUDINA – DEBORAH KEÇI, NJE SPORTISTE ME STIL; “ DIE FLEDERMAUS” MUZIKA ME E BUKUR E SHTRAUS!

  Të ftuar: Deborah Keçi – Punojëse në Bashkinë e Tiranës/ish-notare Jetën e saj ajo e ka të lidhur me sportin, në veçanti me një sport shumë të bukur, atë të notit. Quhet Deborah Keçi dhe rreth 9 vite ka qenë notare profesioniste, e angazhuar në shumë kampionate kombëtare ku...
 • 70 vjet nga themelimi i “Qendrës Kombëtare për Fëmijë”

  E themeluar në 1947 me emrin Pallati i Pionierëve, sot Qendra Kombëtare për Fëmijë shënon 70-vjetorin e krijimit të saj. Emra të mëdhenj të artit shqiptar, dikur ishin aktorë të vegjël të skenës së Pallatit të Pionierëve. Aty ku përgatiteshin artistët e rinj, dera e një të ardhmeje të...
 • ZONE E LIRE – EMISIONI 590

  KALLASHI – ‘Nga ke humbur?’ Muzikë / Kallashi ynë ndez Dubain me ‘Sheik’ IVA ALIKO – ‘Nga ke humbur?’ Foto – Eros / Hot si Iva Aliko… ANDI DELIANA – Film / Një doku-fiction me gangsterë të vërtetë në New York PHILIP CAUSHAJ – Spitali Amerikan /Kirurgjia plastike ZANA...
 • RUDINA – ARJAN KONOMI, LEGJENDAT BOTERORE; 60-VITE I ANSAMBLIT KOMBETAR!

  Të ftuar: Arjan Konomi – Gazetar dhe Autor i Librit “Saga e jeteve legjendë” Zana Çela – Drejtoreshë e TKOB dhe Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore Olta Ahmetaj – Genci Kastrati dhe Besmir Aga – Helga Saraci – Vallëtarë Rubrika “Quiz”...
 • Rikthehen “shtëpitë e pionierëve”

  Dikur ishin Pallatet e Pionierëve, që edukonin dhe zbulonin talentet që në vegjëli. Pas prishjes së tyre, ato rikthehen në një tjetër formë, që i përgjigjen kërkesave të kohës. Nuk janë fëmijët që shkojnë në rrethet artistike, por profesionistët që shkojnë tek ata. Prej pak ditësh instrumentistë, koristë, dirigjentë...
 • RUDINA – OPERA NE QIELL TE HAPUR; DIETA 17-DITORE; BLOGU I VERES!

  Të ftuar: Zana Çela – Drejtore e përgjithshme e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit Vikena Kamenica – Mexosoprano e Teatrit të Operas dhe Baletit Aulona Musta – Gazetare dhe Moderatore programit “Thumb” (në Abc News) Fation Tili – Somelier...
 • ZONE E LIRE – EMISIONI 567

  XHENI KARAJ & KRISTI PINDERI Gay Parada/Edhe LGBT marshon nesër në Tiranë Intervista: “KUR DEL YLBERI” IVA ALIKO & ROZA LATI ‘Sa më shumë i njoh humanët, aq më shumë i dua qentë’ Intervista: “GOCAT E KAFSHËVE” BUJAR KAPEXHIU, BUJAR ASQERIU, XHEFRI ZENELI, MUHARREM HOXHA, SUELA KONJARI – Komedi...
 • Opera dhe baleti në “ekzil”

  U desh rikonstruksioni i Teatrit të vetëm Kombëtar të Operas dhe Baletit, që ky institucion të mbërrijë edhe në qytetet e tjera të Shqipërisë. Pas 31 vitesh, gjithçka që krijon trupa e baletit, operas dhe ansamblit popullor, nuk do të jetë vetëm, ekskluzivitet i publikut të Tiranës, por i...
 • Zana Çela: 50% e shfaqjeve do të vihen në skenat e rretheve

  Në ndryshim nga institucionet e tjera kombëtare të kulturës, sezoni i dytë në Teatrin e Operas dhe Baletit nis me Kuvajtin. 52 artistë, do të japin shfaqjen e parë për këtë vit, por këtë herë jashtë kufijve të Shqipërisë. Ndër zërave më të mirë që do të këndojnë në...
 • ZONE E LIRE – EMISIONI 546

  ALESIA BAMI Intervista: “ALESIA’S STYLE” ROBERT ALIAJ KASTRIOT MYFTARAJ – Debati: A je homo nese lyen thonjtë? Intervista: “KUR IA THYEN SHQIPONJËN KAÇIT” ROBERT ALIAJ EGLA HARXHI ALEXANDRE DE BASSEVILLE – Ja fotografi dhe fotot nudo të Melanisë, gruas së Donald Trump Intervista: “MELANIA E DONALD TRUMP” SABRI FEJZULLAHU ERMAL...
 • “Maria Kraja 2016” me një prezantuese të re

  Edicioni i 16 -të i festivalit ndërkombëtar operistik “Maria Kraja” do të ketë një prezantuese të re, e cila këtë vit zëvendëson moderatoren dhe ideatoren e tij prej 16 vitesh, Zana Çela. Ajo është Enkeleda Kamani, fituesja e edicionit të vitit të kaluar. Kjo e fundit ka prezantuar gjithashtu dhe...
 • RUDINA – FESTIVALI “MARIE KRAJA”; VERSACE 16.19; SERIALI “FATE TE KRYQEZUARA”!

  Të ftuar: Inva Mula – Soprano, Producente dhe Drejtore Artistike e festivalit “Marie Kraja” Zana Cela – Drejtore e Teatrit Kombetar te Operas dhe Baletit Malvina Daraku – Përfaqsuese e Verace 19 /69 Albert Dumani – Drejtor Programacioni Tv KLAN...
 • Zana Çela i lë “stafetën” Inva Mulës

  Pas 15 vitesh, Zana Çela nuk do të jetë, të paktën për aq kohë sa është në krye të Teatrit të Operas dhe Baletit, drejtorja e festivalit të vetëm operistik në Shqipëri “Marie Kraja”. Ai do të drejtohet artistikisht nga sopranoja Inva Mula, që do të jetë njëherësh dhe...
 • RUDINA – ZANA CELA DHE ERA E RE E TKOB; FEJESA E BORA KOKEDHIMES!

  Të ftuar: Zana Çela – Drejtoreshë e Teatrit Kombëtar të Operas, Baletit dhe Ansamblit Kombëtar Bora Kokëdhima – Stiliste...
 • TKOB ende pa një kalendar artistik

  Sezoni i ri e gjen Teatrin e Operas dhe Baletit pa kalendar artistik. Për këtë Drejtorja Zana Çela në mënyrë indirekte bën përgjegjës paraardhësin e saj, Ilir Kerni. Në respect të dates së hapjes së sezonit, në skenë do të ringjitet “Carmina Burana”, baleti që premierën e tij e...
 • Zana Çela zgjidhet Drejtoreshë e TKOB – së

  Zana Çela është Drejtoresha e re e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit. Vendimi është marrë sot në mbledhjen e qeverisë, ku dy kandidaturat në garë ishin tenori Josif Gjipali dhe producentja Zana Çela. Nga dy kandidaturat që propozoi Miinistria e Kulturës, kryeministri ka zgjedhur vetëm një dhe më...
 • Dy kandidatë për të drejtuar TKOB, në garë Zana Çela e Josif Gjipali

  Zana Çela dhe Josif Gjipali janë dy emrat pretendentë për Drejtor të Përgjithshëm të Teatrit të Operas dhe Baletit. Në perfundim të garës, nga gjashtë kandidaturat, Ministria e Kulturës vlëresoi si platforma më të mira, ata të producentes Zana Çela dhe tenorit Josif Gjipali. Në vendimin e Ministrisë së...
Emisione