zjarre

 • Emergjencat Civile: 10 vatra zjarri në të gjithë vendin

  Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 10 vatra zjarri në disa qarqe të  vendit. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 85 punonjës zjarrfikës, 14 automjete zjarrfikëse, 125 personel nga Forcat të Armatosura të Ushtrisë, mbi 75 punonjës të Pyjores e të bashkive,...
 • 8 vatra zjarri aktive në të gjithë vendin

  Vatrat e zjarrit vijojnë të djegin dhjetëra hektarë pyje dhe ullishte në vend. Sipas Emergjencave Civile gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 8 vatra zjarri në disa qarqe të  vendit. Në Korçë vijojnë të jenë aktive vatrat e zjarrit të rëna një ditë më...
 • Shtohen zjarret, 14 vatra të reja në vend

  Shtohen vatrat e zjarrit në disa qarqe të vendit. 14 vatra të reja zjarri janë shënuar gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 106 punonjës zjarrfikës, 20 automjete zjarrfikëse, 140 personel nga Forcat të Armatosura të Ushtrisë, dhjetëra punonjës...
 • Greqia në “ferrin” e zjarreve

  Një natë tejet të vështirë kaluan banorët e fshatit Kalamos në Greqi për shkak të zjarreve që përfshinë zonën e Atikës të dielën pasdite. Flakët u panë fillimisht një masiv me pisha dhe në pak orë morën përmasa të mëdha. Emergjencat Civile bënë thirrje për evakuimin e menjëhershëm të...
 • Zjarret, 11 vatra në 24 orë

  Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 11 vatra zjarri në disa qarqe të vendit. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 137 punonjës zjarrfikës, 23 automjete zjarrfikëse, 150 personel nga Forcat të Armatosura të Ushtrisë, dhjetëra banorë të zonave të prekura, efektivë të...
 • Zjarret, BE: Solidaritet i plotë me Shqipërinë

  “I kuptoj mirë sfidat e mëdha për t’i ndalur zjarret”, thotë Christos Stylianides, komisioneri i BE. Rreziku i zjarreve që po u afrohet shtëpive është i madh. Greqia dërgoi dy avionë të tjerë zjarrfikës të tipit PZL. Deutsche Welle: Z. Stylianides, BE po mbështet Shqipërinë në situatën shumë të vështirë të...
 • Zjarret, Rama: Shteti në krye të detyrës

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar këtë të enjten për situatën e zjarreve në vend. Në një postim në rrjetet sociale, kreu i qeverisë thotë se aksionet për vënien nën kontroll dhe shuarjen e vatrave të zjarreve në këto ditë temperaturash ekstreme, të cilat kanë ndikuar rëndshëm në një situatë...
 • Zjarret po na kushtojnë miliona

  Zjarret që kanë përfshirë vendin po shkaktojnë dëme të mëdha. Mbi 1 200 hektarë është sipërfaqja e djegur. Prej të cilave, 724 hektarë pyje, 182 hektarë në zona të mbrojtura dhe 273 hektarë kullota. Dëmi i deritanishëm, sipas përllogaritjeve të Ministrisë së Mjedisit është mbi 66 milionë lekë të...
 • Situata e zjarreve, 11 vatra në 24 orë

  Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 11 vatra zjarri në disa qarqe të vendit. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 133 punonjës zjarrfikës, 18 automjete zjarrfikëse, 162 personel nga Forcat të Armatosura të Ushtrisë, dhjetëra vullnetarë punonjës të Pyjores dhe të bashkive...
 • 7 vatra aktive zjarri në 5 qarqe

  Operacionet e ndërmarra dhe helikopterët e ardhur nga Greqi e Italia kanë bërë të mundur që shumë vatra zjarri të lokalizohen. Këtë të diel, Emergjencat Civile raportuar vetëm për 7 vatra zjarri aktive në 5 qarqe: Tiranë, Vlorë, Dibër, Fier e Berat. Edhe pse më e keqja duket se...
 • I gjithë Ballkani në flakë

  Situata e zjarreve në rajon vijon të jetë alarmante. Greqia po përballet me emergjencë civile. Dy fshatra u evakuuan në ishullin grek Kitira. Që të premten, autoritetet greke po mundohen të venë nën kontroll flakët e zjarrit, i cili si pasojë e erës së fortë mbrëmë natën ka marrë përmasa...
 • Temperaturat e larta, situata e zjarreve në 24 orët e fundit

  Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 7 vatra zjarri në disa qarqe.  Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 84 punonjës zjarrfikës, 17 automjete zjarrfikëse, 90 personel nga Forcat të Armatosura të Ushtrisë, punonjës vullnetarë, të Pyjores dhe nga Drejtoria e Zonave të...
 • ⁠⁠⁠⁠⁠Emergjencat Civile: 15 vatra zjarri në të gjithë vendin

  Gjatë 24 orëve të fundit deri në orën 09:00 të mëngjesit të sotëm, janë shënuar 15 vatra zjarri në qarqet Tiranë, Vlorë, Dibër, Elbasan, Shkodër, Fier, Berat, Lezhë. Janë angazhuar 24 makina zjarrfikëse, 109 forca zjarrfikëse, 20 punonjës të Gardës, 90 forca ushtarake, 11 forca pyjore dhe helikopterë. Specialistët...
 • 25 vatra në 24 orë, përkeqësohet situata e zjarreve

  Gjatë 24 orëve të fundit deri në orën 09:00 të mëngjesit të sotëm, janë shënuar 25 vatra zjarri në qarqet Tiranë, Vlorë, Dibër, Elbasan, Berat. Janë angazhuar 15 makina zjarrfikëse, 114 forca zjarrfikëse, 20 punonjës të Gardës, 130 forca ushtarake, 10 forca pyjore, 5 punonjës të zonave të mbrojtura...
 • Shuhen disa vatra zjarri, krijohen të tjera

  Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë konstatuar 5 vatra zjarri në disa qarqe të vendit. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 56 punonjës zjarrfikës, 6 automjete, 40 forca ushtarake, si dhe helikopterë. Specialistët e Emergjencave Civile janë duke mbajtur situatën në monitorim të...
 • Situata e zjarreve/ 8 vatra aktive në vend

  Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile raporton se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 8 vatra zjarri në pyje e kullota ne qarqet Berat, Elbasan, Durrës, Vlore e Gjirokastër.  Ne qarqet e tjera të vendit nuk raportohet për raste zjarresh dhe vatra te vogla që kanë qenë aktive...
 • Emergjencë zjarresh në Francë, 10 mijë të evakuar

  Vijon të jetë e rëndë situata në jug-lindje të Francës, ku zjarret masive prej tre ditësh kanë shkrumbuar mijëra hektarë tokë. Mbi 10 mijë persona janë evakuuar nga autoritetet në zonën e njohur si Bregu i Kaltër i Francës e deri në Korsikë. Flakët arritën deri në plazhet e...
 • Situata nga zjarret, EC: 11 vatra në 24 orët e fundit

  Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 11 vatra zjarri në disa qarqe të vendit  Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar mbi 156 zjarrfikës me 18 automjete, 10 forca vullnetare, 78 forca të Ushtrisë, si dhe helikopterë.  Specialistët e Emergjencave Civile, janë duke...
 • Shqipëria vazhdon të ‘digjet’, 10 vatra zjarri në disa qarqe

  Teksa disa vatra zjarri shuhen, të tjera vazhdojnë të shkrumbojnë hektarë të tërë me pyje dhe shkurre. Gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar 10 vatra zjarri në Shkodër, Lezhë, Tiranë, Durrës, Elbasan, Fier dhe Vlorë. Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile vijon të mbajë nën monitorim të gjithë...
 • 15 zjarre në 24 orët e fundit, forca ushtarake dhe helikopterë për shuarjen e tyre

  Zjarret vazhdojnë të djegin hektarë me pyje dhe shkurre në anekënd vendit. Sipas Emergjencave Civile, gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 15 vatra zjarri në Berat, Shkodër, Tiranë, Vlorë, Durrës, Lezhë dhe Dibër. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 153 zjarrfikës me...
Publicitet
Emisione