Gjarpri vret më të mëdhenjtë me armën e tij më të fortë

Në botën e egër të mbretërisë së kafshëve grabitqarët zakonisht vënë në objektiv pre më të vogël dhe më të lehtë. Kur një grabitqar shkon pas një preje më të madhe, si p.sh, kur një luan kap një antilopë, ai do të përdorë një lloj tjetër sulmi apo mbrojtjeje.

 Por, gjarpërinjtë Mbret, që jetojnë në Amerikën e Veriut “nuk i përshtaten këtij rregulli,” thotë David Penning, një biologjist në Universitetin e Missourit Jugor.

 “National Geographic” thotë se askush nuk e dinte deri më tani se gjarpërinjtë Mbret mbysin gjarpërinj më të mëdhenj se vetja.

 Penning tha se këto lloj zvarranikësh mund të vrasin dhe të përpijnë gjarpërinj deri në 20 % më të mëdhenj se vetja e tyre –

 Biologjisti thotë se kur bëjnë bashkë një gjarpër të vogël Mbret me një gjarpër më të madh, ata nuk e shmangin.

“Ata sulmojnë në mënyrë direkte një qenie më të madhe. Kjo nuk është normale në botën e diversiteti të kafshëve.”

 Shkencëtarët mendojnë se gjarpërinjtë mret e arrijnë këtë falë forcës së tyre të madhe në shtrëngim, pothuajse dy herë më të madhe se të gjarpërinjve të tjerë në masën e tyre. Kjo duket se është edhe arma e tyre më e fortë. /tvklan.al

 

 

Kategori
KurioziteteTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...