Gjendet një diamant 706 karatësh

Një pastor kristian, që punonte në një minierë në Sierra Leona ka zbuluar një diamant 706 karatësh, ndër më të mëdhenjtë të zbuluar deri më sot.

Ky gur i çmuar u gjet nga Emmanuel Momoh, i cili po punonte në rajonin Kono, në lindje të vendit.

Ai pritet të shitet në ankand në Sierra Leone dhe të ardhurat do të shkojnë për vendin.

Eksperti i diamantëve Paul Zimnisky tha se ky mund të jetë “në mesin e 10 – 15 diamatëve më të mëdhenj të zbuluar deri më tani” dhe diçka tepër e rrallë për t’u gjetur në një minierë kaq të vogël.

Sipas Zimnisky, për momentin është e pamundur të përcaktohet vlera e këtij guri të rrallë, por mendohet se ai mund të kushtojë mbi 50 milionë paund./tvklan.al

Kategori
KurioziteteTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...