Gjykata pezullon “Velierën”

Gjykata e Durrësit vendosi të pezullojë punimet për ndërtimin e Velierës në atë pjesë ku dolën në dritë rrënojat arkeologjike të periudhës otomane.

Sipas vendimit të gjykatës, deri në momentin që Instituti Kombëtar i Arkeologjisë do të thotë fjalën e fundit, firma kontraktuese do të punojë vetëm në pjesën e poshtme të rrugës ku nuk ka rrënoja arkeologjike. Për shoqërinë civile, vendimi i gjykatës i shërben ruajtjes së trashëgimisë arkeologjike.

Ndërkohë, arkeologët po zhvillojnë punime në vendin ku dolën rrënojat, me qëllim certifikimin e këtyre vlerave arkeologjike.

Gjatë punimeve për pastrimin e themeleve të godinës otomane të shekullit XIX, që u gjetën në një pjesë të sheshit para portit të Durrësit, kanë dalë në dritë dhe objekte të tjera pjesë e trashëgimisë historike të qytetit.

Tv Klan

 

Kategori
AktualitetTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...