Gruevski: Zaev të heq dorë nga platforma shqiptare

Partia e Nikola Gruevskit, VMRO-DPMNE ka kërkuar sërish që LSDM të heq dorë publikisht dhe në mënyrë të qartë nga platforma e partive shqiptare, të cilën e quan platforma e Tiranës.

Sipas VMRO-se, platforma do të shndërroje Maqedoninë nga një shtet multi-etnik në një shtet binacional.

Duke komentuar protestat e maqedonasve kundër zyrtarizimit të gjuhës shqipe, në deklaratën e VMRO-se thuhet se revolta e popullit po bëhet gjithnjë e madhe, pasi, politika e Zaevit nuk është e sinqerte.

VMRO- serish përsëriti ofertën e saj se “nëse Zaevi heq dorë nga Platforma e Tiranes, atëherë ajo do t’i japë mbështetjen qeverisë se tij”.

LSMD kërkon që presidenti Ivanov t’i japë mandatin Zoran Zaevit brenda 10 ditësh, duke theksuar se platorma qeverisëse garanton unitetin e shtetit. / TV KLAN

Kategori
RajoniTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Të Lidhura

 • Maturantët nisin plotësimi i formularit A1

  Maturantët kanë nisur të përcaktojnë lëndët me zgjedhje nëpërmjet plotësimit të formularit A1. Sipas një grafiku të përcaktuar nga ministria e Arsimit, Tirana është e para që ka startuar...
 • Rivënia në punë e ish-uzinave

  Shqipëria hap portat për të dhënë me koncesion të gjithë pjesët e mbetura të uzinave industriale që funksionuan në territorin e saj gjatë periudhës së diktaturës. Ministria e Energjisë...
 • PS një grua për Kavajën?

  Partia Socialiste pritet të kandidojë një grua për kryetare të bashkisë së Kavajës. Televizioni Klan ka mësuar se këtë fundjave do te zyrtarizohet kandidatja që  do te zëvendësojë Elvis...
 • Spanja mban vendin e parë në grup

  Një fitore e lehtë e Spanjës 4 – 1 ndaj Izraelit në sfidën e luajtur në Gijon. Ekipi që udhëheq Grupin G së bashku me Italinë, ku ndodhet edhe...