Hebrenjtë në Shqipërinë post-komuniste

Fiksimi në celuloid i Shqipërisë në vitin e parë të demokracisë, pas rrëzimit të shtatores së ish diktatorit Enver Hoxha, sollën në vendin tonë me dhjetëra fotografë, profesionistë të huaj. Ndër to ishte edhe artisti izraelit, Doran Bacher. Objektivi i shërbeu për të dokumentuar jetesën e komunitetit hebre në Shqipërinë post-komuniste.

Boaz Rodkin, Ambasadori i Izraelit në Tiranë:Këto fotografi reflektojnë momente të veçanta të jetës në Shqipëri. Realizuesi i tyre nuk përpiqet të prezantoje vetëm portretet, por edhe situatën ekonomike në të cilën ata jetonin. Përmes këtyre fotografive dhe shumë të tjerave, Izraelitët janë prezantuar me Shqipërinë, që strehoi dhe mbrojti hebrenjtë nga nazizmi”.

Një e dhënë historike që vazhdon ti shërbejë turizmit. Janë me qindra izraelitët që vizitojnë vendin tonë, komunitetin e hebrenjve, që zgjodhën të jetojnë në Shqipëri pas hapjes së kufijve.

Boaz Rodkin, Ambasadori i Izraelit në Tiranë: Në Izrael, kemi edhe ne komunitetin shqiptar. Ajanë një urë lidhëse mes jush dhe nesh”.

Ekspozita “Hebrenjtë në Shqipëri”, ku forcat e sigurisë, të shoqëronin që në hyrje është e vizitueshme deri në 11 Mars, në hollin e Akademisë së Shkencave. Tv Klan

Kategori
KulturëLajmet KryesoreTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...