ISHTI: Po abuzohet me çmimin e gazit

Abuzimi me rritjen e çmimit të gazit nga tregtarët e shumicës, të cilët kanë një licencë për të bërë mbushjen e bombulave për përdorim familjar, ka detyruar autoritetet shtetërore që të nisin kontrollet.

Inspektorati Qendor Teknik ka kontrolluar disa pika karburanti dhe u bën thirrje qytetarëve që të marrin bombula gazi të mbushura gati.

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj ka lëshuar një urdhër një ditë më parë, ku udhëzon inspektorët e Tatimeve të ushtrojnë kontrolle në pikat e karburanteve, që kanë bërë rritje abuzive të çmimeve.

Në datën 4 Janar, çmimi i gazit u rrit në të gjitha karburantet me 20 – 40 përqind, pasi hyri në fuqi paketa e re fiskale, në të cilën përcaktohet vendosja e akcizës edhe për gazin e lëngshëm që përdoret vetëm për automjetet.

Tv Klan

Kategori
EkonomiLajmet KryesoreTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*

Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...