Kategoria : Aktualitet

 • Radhë të gjata në Kakavijë, shtohen sportelet

  Gjatë 12 orëve të fundit janë mbi 11 mijë qytetarë shqiptarë dhe të huaj që kanë shfrytëzuar pikën kufitare të Kakavijës për të shkuar në Greqi. Pala shqiptare është duke punuar me procedura të përshpejtuara dhe 9 sportele të hapura, ndërsa akuzohet se është dogana e vendit fqinj ajo...
 • Rikthimi i vizave nga Holanda, flet drejtoresha e kufirit: S’kemi asnjë ankesë

  Drejtoresha e Kufirit dhe e Migracionit në Ministrinë e Brendshme tha se nga pala holandeze nuk ka asnjë ankesë për shqiptarët. Kurse në lidhje me krimin, do të ketë bashkëpunim mes policive të dy shteteve. Këtë deklaratë ajo e bëri nga Kakavija ku ka fluks emigrantësh për shkak se...
 • Rama fton qytetarët pët të punuar në zyrën e bashkëqeverisjes: Keni dhe 1 javë për të aplikuar

  Kryeministri Edi Rama ka publikuar një njoftim në rrjetin social Facebook, ku tregon se ka mbetur dhe një javë kohë për të gjithë ata persona të cilët janë të interesuar për të punuar pranë zyrës së bashkëqeverisjes.  Njoftimi në Facebook: Edhe një javë për të aplikuar! Numri i aplikimeve...
 • Bashkia e Tiranës finalizon projektin në fshatin Qeha, Petrelë

  Pasi inspektoi përfundimin e punimeve, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, vlerësoi se krahas rregullimit të qendrave urbane do të punohet edhe për përmirësimin e infrastrukturës në zonat rurale. “Sot kurorëzojmë një projekt pilot, i cili është frymëzuar nga projekti i kryeministrit për Rilindjen Urbane. Menduam se mund...
 • Emergjencat Civile: Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 10 vatra zjarri

  Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 10 vatra zjarri në disa qarqe të vendit. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 70 punonjës zjarrfikës, 15 automjete zjarrfikëse, 70 personel nga Forcat të Armatosura të Ushtrisë, mbi 40 punonjës të Pyjores e të bashkive,...
 • Holanda kërkon rikthimin e vizave, reagon Topalli: Rama është përgjegjës

  Ish- kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka reaguar lidhur me lajmin se autoritetet holandeze kërkojnë rivendosjen e regjimit të vizave për shtetasit shqiptarë, duke kushtëzuar kështu lëvizjen e tyre në hapësirën Shengen. Topalli nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, ajo fajëson kryeministrin Edi Rama duke thënë  “Përgjegjësia për këtë kërcenim...
 • Autoritetet holandeze kërkojnë rikthimin e vizave për shqiptarët

  Autoritetet holandeze kërkojnë rivendosjen e regjimit të vizave për shtetasit shqiptarë, duke kushtëzuar kështu lëvizjen e tyre në hapësirën Shengen. Pas problematikave në rritje të kriminalitetit nga bandat shqiptare në Holandë, Policia Holandeze në bashkëpunim me Prokurorinë Holandeze kanë këshilluar qeverinë për të rikthyer vizat për të gjithë shtetasit...
 • Futja e edukimit fetar në shkollat shqiptare

  Edhe këtë vit nxënësit e arsimit parauniversitar nuk do të kënë një kurrikul të veçantë  për edukimin mbi besimet fetare. Sipas përgjegjësit të sektorit në arsimin parauniversitar, Dritan Sallaku, projekti pilot, i cili nisi të aplikohej në vitin akademik 2016-2017 në vetëm 10 shkolla të vendit, do të shtrihet...
 • Gati shkolla e re “Betim Muço” në Kombinat

  I pranishëm në inuagurimin e shkollës  “Betim Muço” në Kombinat, një prej 4 shkollave të reja që do të hapen këtë vit në kryeqytet, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj garantoi se nga viti që vjen ne Tirane nuk do të ketë shkolla me dy turne.    ...
 • 8 vatra zjarri aktive në të gjithë vendin

  Vatrat e zjarrit vijojnë të djegin dhjetëra hektarë pyje dhe ullishte në vend. Sipas Emergjencave Civile gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 8 vatra zjarri në disa qarqe të  vendit. Në Korçë vijojnë të jenë aktive vatrat e zjarrit të rëna një ditë më...
 • Lëvizjet në administratën shtetërore gjatë zgjedhjeve, Mandia: Portokolli i kryeministrisë mbajti peng hetimet

  3600 lëvizje të burimeve njerëzore në administratën tatimore gjatë periudhës zgjedhore 25 maj-22 qershor do të kalojnë në sitën e Prokurorisë. Sipas zyrës së ish-zv/kryeministres, Ledina Mandia zyra e protokollit të kryeministrisë u ka hapur rrugë hetimeve të mëtejshme, duke e dërguar materialin pranë organit të akuzës. Zyra e...
 • Frika e atentateve të ngjashme si në Barcelonë, Antiterrori nën vëzhgim të huajt

  Prej më tepër se dhjetë ditësh Njësia e Antiterrorit të Policisë së Shtetit, e mbështetur edhe nga informacionet e Shërbimit Informativ, kanë mbajtur nën vëzhgim persona shqiptarë të njohur për tendenca ekstremiste dhe radikale. Kjo për shkak të informacioneve të herë pas hershme të agjencive inteligjente të vendeve partnere...
 • Bashkia rikonstrukton shkollën “Isa Boletini” në Kamëz

  Duke filluar nga ky vit shkollor në shkollën 9-vjeçare Isa Boletini në Kamëz nuk do të mësohet më me turne. Bashkia e Tiaranës është duke mbyllur investimin për rikonstruktimin e kësaj shkolle ku janë shtuar 17 klasa të reja. Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj e cilëson si investim afatgjatë...
 • Zjarr pranë Institutit Bujqësor në Lushnje

  Një zjarr i rënë në orët e pasdites së të enjtes rrezikoi djegien e dy institucioneve shtetërore dhe disa banesave pranë institutit bujqësor në Lushnje. Sipas policisë dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme.  Nga zjarri u dogjën dhjetëra pemë frutore dhe palma. 30 minuta nga rënia e zjarrit policia dhe...
 • Sërish ekstradim për Ballist Morinën

  Për të dytën herë Drejtësia kroate vendosi për ekstradimin e Ismail Morinës në Serbi. Ashtu si pak javë më parë, Gjykata e Shkallës së Parë në Dubrovnik u shpreh se Morina duhet t’u dorëzohet autoriteteve serbe të cilat e kanë lëshuar një urdhër-arrest ndërkombëtar ndaj tij. Ismail Morina, i...
 • Ndryshimet në bordin e UT, thellohet përplasja mes dekanëve dhe rektorit Koni

  Edhe pse ministrja teknike e arsimit ka dhënë dorëheqjen zyrtarisht këtë të enjte, akti i saj për shkarkimin dhe me pas zëvendësimin e disa prej anëtarëve të bordit të administrimit të Universitetit te Tiranës ka krijuar një përplasje që ka vijuar në distance mes dekanëve dhe rektorit të këtij...
 • Helmohen tre punonjës në Portin e Durrësit

  Tre punonjës të Portit të Durrësit u asfiksuan dhe kërkuan ndihmë mjekësore këtë të enjte. Ngjarja ndodhi rreth orës 11.00 pranë hyrjes nr. 4 të portit. Ende nuk është përcaktuar shkaku, por dyshimet janë se asfiksia ndodhi për shkak të rrjedhjes së gazit apo lëndëve kimike. Në vendngjarje kanë...
 • Tiranë, bashkia ndërhyn në rrugën Faik Konica

  Zona pranë Qytetit Studenti dhe stadiumit kombëtar do të kthehet në një nga poliqendrat e kryeqytetit. Kryebashkiaku Veliaj është optimist se investimet që po bëhen për rikonstruktimin e rrugëve që e përshkojne, do të rrisin vlerën e pronave në këtë zonë. Një nga këto rrugë është dhe “Faik Konica”...
 • Shtohen zjarret, 14 vatra të reja në vend

  Shtohen vatrat e zjarrit në disa qarqe të vendit. 14 vatra të reja zjarri janë shënuar gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 106 punonjës zjarrfikës, 20 automjete zjarrfikëse, 140 personel nga Forcat të Armatosura të Ushtrisë, dhjetëra punonjës...
 • Gjobë dhe paralajmërime për 384 restorante

  Autoriteti Kombëtar i Ushqimeve ka gjobitur 384 subjekte që funksionojnë si bare, restorante dhe fast-foode.  Sipas AKU këto subjekte nuk plotësonin kushtet higjeno sanitare, mungesë dokumentacioni shoqërues, mungesë të librezave shëndetësore të personelit,  dhe mungesën e planit për të disifektuar vendin kundrejt brejtësve dhe insekteve. Restorantet dhe fast food-et ...
1 2 3 310
Publicitet

Emisione