Kategoria : Aktualitet

 • Zhurmat në Tiranë mbi limitet europiane

  Tirana është një nga qytetet më të zhurmshme në vend. Monitorimet e Agjencisë Kombëtare të Mjedisit, flasin për ndotje akustike mbi limitet e përcaktuara nga Bashkimi Europian si ditën ashtu edhe natën. Bashkëjetesa me zhurmat, na çon në ulje të dëgjimit, por edhe pagjumësi dhe në probleme të tjera...
 • Banorët e Zharrëzës: Nuk ikim pa dalë vendimi i qeverisë

  Banorët e Zharrzës janë të vendosur të qëndrojnë përpara Ministrisë së Energjisë deri në daljen e vendimit nga Këshilli i Ministrave. Ata thonë se do të vazhdojnë protestën deri sa të zbardhet VKM-ja, pasi thonë se nuk u besojnë fjalëve. Protestuesit kërkojnë që të vendoset një afat për dëmshpërblimin...
 • Video/ Tahiri: Trim është kush dorëzon armën

  Për Ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri trim është ai që dorëzon armën. Tahiri postoi një video në rrjetet sociale, ku shfaqen një grup studentësh të cilët u janë bashkuar policisë në fushatën për dorëzimin e armëve, duke trokitur derë më derë, këtë herë më Vrinë të Sarandës.   “Trim...
 • Nafta që po “vret” banorët e Zharrzës

  Banorët e Zharrzës e kaluan natën jashtë, përpara Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë. Pas katër ditësh marshim në këmbë nga Fieri në Tiranë ata vijojnë protestën kundër kompanisë Bankers Petroleum. I kërkojnë Ministrisë së Energjisë të mbajë premtimin, për ndaljen e shpërthimeve nëntokësore të Bankers Petroleum, që u kanë...
 • Gjobat e policisë bashkiake futen në sistemin e gjobave të policisë

  Prej një muaji Policia Bashkiake e Tiranës ka nisur aplikimin e gjobave të unifikuara me sistemin e policisë së Shtetit, për shkeljet e Kodit Rrugor. Kjo praktikë është bazuar në një marrëveshje të kreut Ministrisë së Brendshme Saimir Tahiri dhe kryetarit të bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj. “Bazuar në...
 • Korridori i jugut, Serinisima braktis kantieret

  Kjo është gjendja në dy prej kantiereve më të rëndësishëm të rrugëve në vend. By Passi i Fierit dhe ai i Vlorës prezantojnë një panoramë të shkretë. Nuk po punohet prej një muaji ndërsa zyrat e Serenisimas  janë boshatisur Në kantierin e Levanit në Fier afati i punimeve është...
 • Veliaj: Nga nesër nis pagimi i parkimit me sms

  Qytetarët e Tiranës, prej ditës së nesërme, mund të parkojnë përmes pagimit me telefon. Gjatë demonstrimit të këtij shërbimi që do të ofrohet në rrugët e qendrës, kryebashkiaku Erion Veliaj tha se ky projekt shënon fillimin e një etape modernizimi për kryeqytetin. “Jemi ndoshta i vetmi kryeqytet në Europë,...
 • Ingrid Betancourt: Faleminderit Shqipëri

  Dy janë arsyet që Ingrid Betancourt, politikanen dhe aktivisten e të drejtave të njeriut e sollën në Tiranë. Për t’i thënë faleminderit vendit tonë për mikpritjen e më shumë se 2 mijë muxhahedinëve iranianë, ndërsa priten të tjerë të vijnë, dhe për ti takuar ata, disa prej të cilëve...
 • Veliaj firmos peticionin pro Vetting-ut

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj firmosi peticionin e ndërmarrë nga shoqëria civile për Vettingun. Ai u ndal edhe tek çadra e opozitës e ngritur përpara Kryeministrisë dhe tha se një minorancë e vogël zhurmuese nuk mund t’i imponohet kësaj mazhorance të heshtur. “Te këndi i lojërave u...
 • Qeveria arrin marrëveshje me banorët e Zharrzës

  Qeveria ka arritur një marrëveshje me banorët e Zharrzës, të cilët marshuan në këmbë drejt Tiranës, për të protestuar e për të kërkuar largimin e kompanisë “Bankers Petorlium”. Pas 4 orë bisedimesh, zv/kryeministri Niko Peleshi tha se qeveria do tu dëmshpërblejë atyre shtëpitë dhe do të bëjë edhe një...
 • Nuk i lejojnë të ngrenë çadra para ministrisë, banorët e Zharrëzës përplasen me policinë

  Pak pas përfundimit të takimit me Zv/kryeministrin Niko Peleshi, banorët e Zharrëzës janë përplasur me policinë, pasi ata nuk i lejuan të ngrenë çadrat para ministrisë së Energjetikës. Policia ka ndërhyrë dhe nuk i lejon protestuesit nga Zharëzi të ngrenë çadra me argumentimin se ata nuk kishin marrë leje....
 • 5 bashki nuk po zbatojnë ligjin për pyjet

  5 bashkitë Kurbin, Durrës, Shijak, Vorë dhe Kamë nuk kanë nisur ende ngritjen e strukturave për të menaxhuar  fondin e pyjeve që kanë nën juridiksionin e tyre. Kreu i inspektoratit shtetëror të mjedisit dhe pyjeve deklaroi se ato kanë një muaj afat për të zbatuar ligjin, më pas do...
 • Historia e banorëve të fshatit Zharrëz

  Kanë përshkuar 128 kilometra në këmbë dhe kanë ecur për më shumë se tre ditë. Banorët e fshatit Zharrëz tregojnë se këtë stërmundim të ditëve të grevës, e më pas të marshimit drejt Tiranës, e bëjnë për fëmijët dhe tokën e tyre. Elton Gremi thotë se ndihet i lodhur...
 • Protesta e banorëve të Zharrës para ministrisë së Energjisë

  Pas dy orësh pritje në derën e ministrisë se Energjisë dhe Industrisë, banorët e Zharrëz tentuan ta hapin vetë atë. Duke marrë nëpër duar megafonin, ata u shprehën të vendosur se nuk do të lëvizin nga dera pa marrë një zgjidhje përfundimtare për dëmtimet e banesave nga shpërthimet e...
 • STOP/ Ligji “handikap” për invalidët e penalizon për përfitimin e kempit

  Në vitin 2014 ligji për përfitimin e kempit ndryshoi në disfavor të kategorisë së invalidëve. Në mënyrë që të marrësh këtë ndihmë financiare, tashmë duhet që në 5 vitet e fundit të kesh 12 muaj pagesë të sigurimeve shoqërore. Një handikap i tillë, ka penalizuar jo pak persona të...
 • Grevistët e Zharrëz arrijnë në Durrës

  Në ditën e tretë të marshimit të tyre, banorët e Zharrës kanë mbërritur në Durrës, ku dhe janë pritur me duartrokitje nga qytetarët. Ata planifikojnë që të arrijnë sa më parë në Tiranë për të protestuar përpara ministrisë së Energjisë dhe Industrisë. Por paralelisht me ta, kryebashkiakja e Patosit...
 • Fillon projekti i rrugës së Lumit të Vlorës

  Kaq gjatë e kanë pritur qytetarët e Vlorës, mbajtjen e premtimit për ndërtimin e rrugës së Lumit të Vlorës saqë i kanë bërë dhe një këngë. Por pritjen e tyre kryeministri Edi Rama që ishte për të lajmëruar fillimin e punimeve për këtë projekt e lidh me padurimin gjenetik...
 • Ambasadori i OSBE: Deklarata ime u keqkuptua

  Ambasadori i OSBE-se në Tiranë, Bernd Boschard deklaroi këtë të premte së deklarata e tij mbi faktin se ne Shqipëri qarkullojnë mbi 2 miliardë euro para të drogës është keqkuptuar. Pas një takimi me ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ambasadori u shpreh se ai u referohej te dhënave ten...
 • Ndryshojnë linjat e autobusëve të Saukut dhe Farkës  

  Banorët e Saukut dhe Farkës mund të udhëtojnë drejt Tiranës, deri te ish Stacioni i Trenit, me një linjë të re, e cila përshkon një distancë më të madhe, por me më pak para. Bashkia e Tiranës ka vënë në punë linjën e re të transportit urban, që lidh...
 • “E kemi me PD-në po e kemi të punës”, Rama uron për ditëlindjen kryebashkiakun

  “Dua t’i uroj ditëlindjen kryetarit të bashkisë së Selenicës, e kemi me Partinë Demokratike po e kemi të punës. I jam mirënjohës që… Apo s’je me Partinë Demokratike, me kë je? PD e ka mbështetur në zgjedhje, ne këtu jemi gati. Në këtë zonë partia jonë është Vlora”. Ishte...
1 2 3 230
Publicitet

Emisione