Kategoria : Aktualitet

 • Vrasja e efektivit të FNSH, Tahiri: Goditje ndaj policisë dhe shtetit ligjor

  Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ishte mbrëmjën e së premtes në banesën e efektivit të FNSH –së, Ardian Kodra, i cili u vra në krye të detyrës në një përplasje me armë në Torovicë të Lezhës, për t’i shprehur ngushëllimet familjes së tij. Tahiri e konsideroi këtë ngjarje si një...
 • Ancelotti: Shqipëria, gjëja e bukur e “Euro 2016”

  Trajneri italian i Bayern Munchen, Carlo Ancelotti, ishte i ftuari special i Kryeministrit Edi Rama në një promovim të librit të tij, “Lideri i qetë: Të fitosh zemrat, mendjet dhe ndeshjet”. Në takimin e zhvilluar merrnin pjesë gazetarë dhe përfaqësues të sportit shqiptar. Trajneri italian tha se paraqitja e...
 • Tv Klan me sinjal dixhital HD edhe në Berat, Kuçovë, Poliçan e Urën Vajgurore

  Platforma dixhitale e Televizionit Klan tani mbulon edhe Beratin, Kuçovën, Urën Vajgurore, Poliçanin dhe fshatrat përreth tyre, me sinjal High Definition. Ka përfunduar instalimi i platformës dixhitale të Televizionit Klan në malin e Goricës. Ky investim për zonën që shihet nga maja e këtij mali, është i pari dhe...
 • Qytetarët, vetëm një alternativë për fluturimet ndërkombëtare

  Kur kanë kaluar 5 muaj nga nënshkrimi i marrëveshjes me  koncensionarin e Rinasit për heqjen e ekskluzivitetit të fluturimeve ndërkombëtare që gëzonte prej vitesh TIA , qeveria shqiptare nuk ka ende asgjë konkrete për vënien në funksion të aeroportit të Kukësit. Edhe pse vetë Ministria e Transporteve ka deklaruar...
 • Receta elektronike, projekti brenda vitit

  Ecejaket e qytetarëve për të përfituar barnat me rimbursim, pas ndryshimit të kritereve për disa prej tyre, do të marrin fund brenda këtij viti. Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj teksa analizoi situatën e barnave në vend u shpreh se receta elektronike do të çoj eliminimin e burokracive, që hasin...
 • “Nënë Tereza, gruaja me më shumë ndikim në Kishën Katolike”

  Dy ditë nga ceremonia, që e shpall shenjt Nënë Terezën, mediat ndërkombëtarë po i kushtojnë një hapësirë të veçantë profilit të gruas imcake, që pas gjithë jetës mes të varfërve dhe në varfëri po shkon drejt shenjtërimit, shkruan prestigjiozja britanike Reuters. Ajo ishte gruaja me ndikimin më të madh...
 • Titulli “simbol i qytetit” për motrat e Nënë Terezës

  Portreti i gdhendur i Nënë Terezës do të jetë vlerësimi që Bashkia e Tiranës do t’i japë gjithkujt që kryen vepra solidariteti në kryeqytet. Titulli “Simbol i Qytetit të Tiranës” ju dha së pari misionareve të “Nënë Terezës”. Në pritje të shenjtërimit të humanistes së njohur, kryebashkiaku Erion Veliaj...
 • Shukri Xhelili kërkon lirinë: Jam i sëmurë

  Shukri Xhelili, ish-kryetari i bashkisë së Dibrës, ka kërkuar lirinë në Gjykatën e Krimeve të Rënda.  Me argumentin se vuan nga probleme të rënda shëndetësore avokatët e Xhelilit kërkojnë një masë më të butë se ajo e arrestit me burg. Mësohet se 54-vjeçari nuk ka qenë i pranishëm në...
 • Video/Surpriza e Kryeministrit Rama për punonjësin e MAS

  Pas daljes në pension të një punonjësi të Ministrisë së Arsimit, Kryeministri Edi Rama i ka rezervuar atij një surprizë. Pas 33 vitesh, në të njëjtën zyrë të katit të parë ku filloi punën si Redaktor i Gazetës Mësuesi, në ditën e fundit në detyrë, në derën e Ilir...
 • Çamët e PDIU marrin drejtimin e Arkivës së Shtetit

  Ka nisur të zbatohet marrëveshja që Partia Socialiste ka nënshkruar me aleatet e rinj të PDIU-së. Çamët e Shpëtim Idrizit kane marrë drejtimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave. Ardit Bido është drejtori i ri që zëvendëson një tjetër aleat të vogël të kryeministrit Edi Rama, Gjet Ndojn që e...
 • Rama: Nuk kemi buxhet për të adresuar problemet e shkencës në vend

  I ftuar të marrë pjesë në Samitin e Institutit Alb-Shkenca, që mbledh për 11 vite radhazi shkencëtarë shqiptar që jetojnë brenda e jashtë kufijve, kryeministri pa dorashka iu ofroje akademikeve vetëm mbështetje shpirtërore pasi atë financiare nga ana e qeverise shqiptare iu tha se s’mund ta kenë. Edi Rama,...
 • Prokuroria: Reforma në drejtësi ka bllokuar punën, zyrtarët e lartë nuk hetohen

  Prokuroria e Përgjithshme ngre shqetësimin se, me hyrjen në fuqi të ndryshimeve kushtetuese nuk mund të hetojë më zyrtarët e lartë për korrupsion, pasi kjo kompetencë i ka kaluar Prokurorisë Speciale, e njohur ndryshe si SPAK, e cila nuk është ngritur ende. Parlamenti nuk ka parashikuar se kush do...
 • Çmimet e larta të biletave nga Tirana, Rinasi me më pak kompani dhe fluturime direkte se vendet fqinje

  Numri i ulët i kompanive është një nga shkaqet që i bën çmimet e biletave për fluturimet nga Rinasi, më të kripurat në rajon. Sipas faqes zyrtare të TIA, nr i kompanive ajrore që operojnë në aerportin ndërkombëtar të Tiranës është vetëm 11, ndërkohë që në Kosovë numërohen 30...
 • Radhë për analizën e koprokulturës te “Higjena”

  Fluksi për shkak të regjistrimit në kopshte dhe çerdhe. Rreth 300 prindër i drejtohen çdo ditë Drejtorisë së Higjenës me qëllim realizimin e analizës së koprokulturës për fëmijët që shkojnë për herë të parë në çerdhe apo kopësht. Kërkesa e lartë ka çuar në radhë dhe orë pritje. Drejtuesit e...
 • Dita e fundit e Gushtit mbyllet me tërmete, frikë pas ngjarjeve në Itali

  Muaji Gusht u mbyll me 6 lëkundje sizmike, të cilat tronditën pjesën më të madhe të vendit. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit tërmeti më i fortë është regjistruar mbrëmjen e djeshme, rreth 49 km në lindje të Tiranës, me një magnitudë prej 4.2 ballësh. Tërmeti e...
 • Inaugurimi i “Loro Boriçit”, Rama përplaset me kryetaren e Bashkisë: Voltana në portë, Voltana në…

  Stadiumi “Loro Boriçi”, në Shkodër, hapi dyert për Kombëtaren, pas rindërtimit të plotë, që kushtoi 2.2 miliardë lekë. Stadiumi ka kapacitet mbi 16 mijë vende, pistë atletike e standardeve olimpike me 8 korsi, ambiente për mjekët dhe antidopingun dhe hyrja e sportdashësve është e automatizuar. Nën shkallët e tij ka...
 • Uashington, një qendër bamirësie nën shembullin e Nënë Terezës

  Shumë veta e njohin si Nënë Tereza e Kalkutës bamirësen e famshme me origjinë shqiptare, por emri i saj i vërtetë ishte Anjeze Gonxhe Bojaxhiu. E veshur me sarin e bardhë me vija bojë qiell, Nënë Tereza hapi shoqatën Misionaret e Bamirësisë për të ndihmuar të varfërit në rrugët...
 • Video/Shëngjini pas zjarrit, si zonë katastrofe

  Pishat e djegura vazhdojnë të nxjerrin tym. Era e shkrumbit ndjehet përqark pyllit. Fatkeqësisht rigjenerimi do të jetë i vështirë. Zjarri preku shumë nga fidanët e rinj. Me pamje të ngjashme kanë përfunduar shumë ha pyje në malin e Shëngjinit. Pisha shumvjeçare dhe ato të reja tani nuk ekzistojnë më. Zona turistike...
 • Video – Reportazh/Në arën më të madhe të kanabisit në vend

  “Në kohën kur zyrtarisht deklarohet se nga fillimi i Qershorit dhe deri me datën 25 Gusht, policia ka evidentuar dhe asgjësuar rreth 1.5 milionë rrënjë kanabis, operacionet policore vijojnë, tashmë janë zhvendosur në Grykën e Poçemit.” Në 10 parcela përgjatë lumit të Vjosës, u gjetën dhe asgjësuan rreth 40...
 • Dështon përpjekja për të ulur çmimet e biletave të avionëve

  Qytetarët shqiptarë vazhdojnë të paguajnë çmime stratosferike për udhëtimet nga aeroporti i Tiranës drejt vendeve të tjera. Të dhënat online nga kompanitë e fluturimit tregojnë se përpjekja e qeverisë shqiptare për të ulur çmimet e biletave, nëpërmjet heqjes së ekskluzivitetit të fluturimeve ndërkombëtare për aeroportin e Rinasit, ka dështuar....
Emisione