Kategoria : Analiza

 • Shpëtojeni Greqinë!

  Editorial – The New York Times Me qeverinë greke që do të mbesë duarthatë pa para kesh nga fundi i Korrikut, kreditorët kryesorë të vendit në Evropë vazhdojnë të kërkojnë shkurtime të ashpra buxhetore për kredi vendimtare. Por, pas një dekade dështimesh për të shpëtuar Greqinë, Gjermania dhe vendet...
 • Ku do shkojnë paratë e pista?

  Nga Blendi Fevziu “Qarkullojnë më shumë se 2 miliard euro para të pista. Pra ekziston rrisku që këto para mund të përdoren për të blerë deputetë”! Kjo është deklarata që Ambasadori i OSBE në Tiranë Bernd Borchardt ka bërë dje në emisionin “Tonight Ilva Tare”. Nuk ka asnjë dyshim...
 • Nga Blendi Fevziu/ Përse ju shërben protesta shqiptarëve?

  Nga Blendi Fevziu Basha ka bërë atë që dukej se pritej prej kohësh. Ka thirrur një protestë masive dhe është ngulur prej ditësh në sheshin përpara Kryeministrisë. Kërkesa e opozitës është vetëm një. Ajo kërkon qeveri teknike si garanci për zgjedhjet e lira dhe të ndershme dhe kërcënon që...
 • Nga Blendi Fevziu/Protesta e PD dhe ç’do bëjë Ilir Meta

  Nga Blendi Fevziu Partia Demokratike ka vendosur ta vijojë protestën e sotme sipas njërit prej versioneve që kishte parashikuar edhe media. Pas një proteste ndër më të mëdhatë e saj, PD ka vendosur të qëndrojë në shesh deri në momentin që Qeveria Rama bie dhe zëvendësohet me një qeveri...
 • Nga Blendi Fevziu/ Ku kanë humbur Lamja me Shkrelin?

  E keni parë Artan Lamen? Ka kohë që nuk flet dhe nuk del në Tv. Nuk e kam fjalën për dalje paradë ku shpërndahen çertifikata legalizimi për ata që kanë qenë më të mirët në zaptimin e trojeve apo më të aftë për të shkelur ligjin. Dhe që tani...
 • 9 arsyet e pa thëna pse ndodhi grabitja e parave të bankës dhe teoria spirale e krimit

  Nga: Spartak Koka Ngjarja më e fundit e ndodhur të enjten në mesditë, ku u grabitën paratë e një banke teksa po transportoheshin drejt Rinasit riktheu edhe njëherë debatin e mungesës së elementëve të sigurisë në këtë fushë. Si një “Déjà vu”, e cila përsëritet brenda 14 muajve disa...
 • Nga Blendi Fevziu/ Kush i vjedh paratë e Bankave?

  Vjedhja e shumave të konsiderueshme të eurove që transportohen nga Banka drejt aeroportit, ose nga një pikë bankare ne tjetrën, po kthehet në një mallkim për sigurinë në Shqipëri. Përtej zhurmës dhe shqetësimit të brendshëm, është kthyer edhe në lajm botëror, duke krijuar imazhin e një vendi pa stabilitet...
 • Nga Blendi Fevziu/ Kenia, një udhëtim që nuk e harron dot kurrë…

  Udhëtim në zemrën e kontinentit të egër, Fisin Masai, aty ku njerëzimi ka mbetur siç ishte 1000 vjet më parë. Nga Blendi Fevziu/ Gjelbërimi i harlisur dhe cicërimat e zogjve janë e vetmja pamje që shfaqet përtej dritareve të Hotelit legjendar Norfolk, ndërtuar në 1905, simboli më i rëndësishëm i...
 • Aksidentet në Tiranë… Kush e ka radhën këtë herë?!

  Nga Spartak Koka Në analizën vjetore të Policisë së Tiranës, një aktivitet i rëndësishëm për të kuptuar performancën e shërbimit të uniformave blu në shërbim të qytetarëve për më shumë rend dhe siguri, u kalua tangent dhe pa ndonjë vëmendje të madhe shtimi kritik i aksidenteve rrugore me vdekje...
 • Nga Blendi Fevziu /Kush fitoi me shkarkimin e Manjanit?

  Nga Blendi Fevziu/ Telenovela nuk mbaroi. Edhe pse ajo shërbeu për t’i dhënë fund një dileme që duket se qarkullon prej kohësh, rreshtimit të forcave politike në koalicionet e ardhshme zgjedhore. Ashtu siç parashikohej edhe në editorialin e djeshëm të opinion.al PS dhe LSI e kanë mbyllur me një “kompromis”...
 • Nga Blendi Fevziu/ Çfarë do ndodh mes PS dhe LSI?

  Nga Blendi Fevziu/ Janë në një qeveri, por nuk qeverisin bashkë. Kanë një program po duket se janë në pozicione të kundërta për produktin e tij. Histori e njohur kjo e konfliktit të brendshëm PS – LSI, por që duket se këtë fundjavë ka shkuar përtej pritshmërisë. Dhe vijimi duket...
 • Nga Blendi Fevziu/ Injoranca nuk është virtyt zoti Ministër!

  Nga Blendi Fevziu/ Letër publike për Ministrin Grek të Mbrojtjes, Panos Kamenos I nderuar zoti Ministër, Jam tejet i befasuar nga një seri lajmesh sipas të cilave ju kërkoni dënimin maksimal për 7 rekrutë të ushtrisë greke me kombësi shqiptare, që në grumbullimin e tyre të parë ushtarak, kanë...
 • Nga Blendi Fevziu/ Zgjidhja e zgjedhjeve…

  “Jetët tona mbarojnë atë ditë kur ne fillojmë të heshtim për gjërat që na shqetësojnë” – Kjo thënie e Martin Luter Kingut që sot kishte e ditën e tij, mund të citohet sa herë në Shqipëri flitet për zgjedhjet dhe gjithë debatin që shoqëron ato. Në fakt nëse ka...
 • Nga Blendi Fevziu/ Përse Serbia po provokon në Kosovë?

  Nëse treni i dekoruar me parrulla antishqiptare dhe simbole fetare e nacionaliste serbe, nuk do të ishte nisur dje, ndalimi i Haradinajt në Francë mund të konsiderohej edhe një rastësi. Të dyja bashkë, dalin nga kuadri i kësaj dhe marrin një tjetër ngjyrim. Atë të një tentacioni serb për...
 • Nga Blendi Fevziu/ Kjo është Shqipëria që e ndërtuam vetë…

  Nga Blendi Fevziu/Disa ditë më parë më qëlloi të lexoja një refleksion të shkrimtares Ani Vilms mbi ikjen nga Shqipëria më 1994 dhe jetën në Berlin. Përtej të qenit një shkrim tejet i kuruar, analiza e saj më bëri të reflektoj disi mbi Shqipërinë e këtyre 23 viteve dhe...
 • Nga Blendi Fevziu/Dështimi i Kosovës në rastin Haradinaj!

  Nga Blendi Fevziu/ Kosova dhe Shqipëria kanë dështuar në rastin Haradinaj. Kjo është më e pakta që mund të thuhet, ndërkohë që lideri i AAK – së, ndodhet prej disa ditësh në një burg të zakonshëm francez. Përtej postimeve në Facebook dhe përtej patetizmit folklorik të liderëve politikë dhe qytetarëve...
 • Nga Blendi Fevziu/ Pikëpyetjet e arrestimit të Haradinajt?

  Ramush Haradinaj ka udhëtuar disa herë në Francë. Herën e fundit e ndesha atë gjatë kampionatit Europian, veshur me fanelën kuq e zi të ekipit kombëtar. Me siguri në këto 18 vite që nga lufta e Kosovës puna apo dëshira e kanë bërë të vizitojë jo rrallë vendin e...
 • Nga Blendi Fevziu/ Çfarë po fshihet për çështjen Balili?

  Nga Blendi Fevziu/ Gazetari Artan Hoxha ka bërë një deklaratë befasuese dje në emisionin Opinion. Duke folur për Klemend Balilin dhe mosarrestimin e tij, ai ka deklaruar se disa kohë më parë, sipas sistemit TIMS, Klemend Balili ka udhëtuar nga Shqipëria në drejtim të Dubait i shoqëruar nga një...
 • Nga Blendi Fevziu/ Ata po vdesin nga paaftësia jonë…

  Nga Blendi Fevziu/ Mbi 50 mijë civilë, kryesisht gra, pleq dhe fëmijë kanë mbetur të mbërthyer në lagjet e brendshme të Halepit Lindor (Alepo siç njihet në anglisht), në darën e një prej betejave më të përgjakshme që nga lufta e dytë botërore, asaj për qytetin që mban të...
 • Nga Blendi Fevziu/ Maqedonia, për “mirë” apo për “keq’?

  Nga Blendi Fevziu/ Për mirë apo për keq? Kjo është pyetja e parë që të vjen në mend duke parë rezultatin e zgjedhjeve në Maqedoni dhe mandatet që partitë shqiptare fituan atje. Në fakt, ajo që zgjedhjet e së dielës prodhuan atje ishte thuajse identike me atë që pritej dhe...
Publicitet

Emisione