Kategoria : Analiza

 • Pa besim nuk mund të ketë pajtim në Ballkan

  Në Ballkan nuk e ekziston besimi i ndërsjelltë. Familjet e etnive të ndryshme – serbë, kroatë, boshnjakë dhe shqiptarë – që jetojnë pranë njëri-tjetrit në fshatrat që përjetuan masakrat e luftrave në Ballkan gjatë viteve ’90-të, ende nuk kanë raporte të drejtpërdrejta dhe nuk marrin pjesë në aktivitetet sociale...
 • Presidenti Thaçi: Pse kërkoj korrigjim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

  *Nga Hashim Thaçi, President i Kosovës Unë jam i sigurt se në politikën kosovare, tek qytetarët e Kosovës, nuk ka aspak dyshim se ne, si udhëheqës institucionalë të Kosovës, duhet të punojmë bashkë me qëllim që brenda një periudhe sa më të shkurtër kohore, t’i japim fund bisedimeve me...
 • 4 ngjarjet që priten të ndodhin gjatë kësaj jave

  Është e hënë, është një javë e re dhe ndërsa nuk mund të pretendojmë të dimë gjithçka që do të ndodhë gjatë shtatë ditëve të ardhshme, kemi një farë ideje për atë që po vjen. Më poshtë do të informoheni shkurtimisht për ngjarjet më të rëndësishme dhe më interesante...
 • Shefi i shërbimit sekret Maaßen përzihet me politikën

  Një vëzhgues bën politikë: Shefi i shërbimit sekret të vendit ka zënë prej ditësh axhendën e politikës së brendshme. Procesi tregon se si e intepreton Hans-Georg Maaßen detyrën e tij “në shërbim të demokracisë”. Teorikisht çështja është e thjeshtë dhe e qartë: Enti federal për mbrojtjen e kushtetusës (BfV)...
 • Politika kthen djathtas kudo në Europë

  Suedia është shembulli më i ri. Më fillimin e krizës së refugjatëve, gati në të gjitha zgjedhjet në vendet e BE-së kanë fituar terren të madh partitë populiste të djathta. Në disa vende ato madje bashkëqeverisin. Itali Shokëve të idealit, ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini i uroi gjithë...
 • 5 ngjarjet që priten të ndodhin gjatë kësaj jave

  Është e hënë, është një javë e re dhe ndërsa nuk mund të pretendojmë të dimë gjithçka që do të ndodhë gjatë shtatë ditëve të ardhshme, kemi një farë ideje për atë që po vjen. Më poshtë do të informoheni shkurtimisht për ngjarjet më të rëndësishme dhe më interesante...
 • Kancelarja Merkel në krizë pushteti

  Pas heshtjes verore, në skenën politike gjermane po ashpërsohen tonet mes partnerëve në pushtet: CDU dhe CSU. Priten sulme ndaj kancelares Merkel. Kontradiktat në Unionin CDU-CSU dhe deklaratat kundër kancelares Angela Merkel nuk kanë të ndalur. Ato nuk kanë pushuar as gjatë pushimeve të verës, ndërsa tani pritet ashpërsimi....
 • 750 milionë persona nuk dinë të lexojnë dhe të shkruajnë

  Edhe pse numri i personave që shkruajnë e lexojnë është rritur ndjeshëm në 50 vitet e fundit, në mbarë botën ndodhen ende 750 milionë njerëz, dy të tretat e të cilëve janë gra, që ende nuk dinë të shkruajnë e lexojnë, shkruan Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënave të...
 • Lufta, dhimbja dhe mllefi

  Më 11 Nëntor 1918 mori fund Lufta e I Botërore. Me një forcë shkatërruese të paparë ndonjëherë ajo shkaktoi miliona viktima. Me fundin e saj, mbaroi vetëm pjesërisht vuajtja njerëzore. Europa nuk shpëtoi nga fatkeqësia. “A ka përfunduar lufta?” Makina e negociatorit gjerman, i cili më 6 nëntor kalonte...
 • Merkel: Në kërkim të historisë së suksesit në Ballkan

  Maqedonia nuk ka parë shumë personalitete të larta politike dhe diplomatë të lartë që nga fundi i luftës në Kosovë në vitin 1999. E kyçur në mes të Greqisë në jug, Bullgarisë në lindje, Shqipërisë dhe Kosovës në perëndim e Serbisë në veri, ish-republika jugosllave me 2 milionë banorë...
 • Analiza/ Pse Japonia i përballon kaq mirë fatkeqësitë natyrore?

  Tajfuni më i fortë që ka goditur Japoninë në më shumë se 25 vjet ka lënë gjurmët e shkatërrimit në të gjithë vendin, ka shkaktuar mbylljen e një aeroporti të madh ndërkombëtar dhe hedhjen në erë të makinave, çatitë e shtëpive, etj. E ndërtuar për të mbijetuar Japonia është...
 • Analiza/ Shkëmbimi i territorit Kosovë-Serbi, nën zjarr nga të gjitha anët

  Plani i shkëmbimit të territorit që mbështet SHBA-ja për të rimarrë kufijtë e Kosovës është duke u përballur me një tufë kritikash brenda republikës, në rajon dhe ndërkombëtarisht. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandar Vuçiç kanë sugjeruar se një shkëmbim territori mund të jetë...
 • A do të kthehen në migrantë ekonomikë azilkërkuesit e refuzuar?

  Në Gjermani po diskutohet që azilkërkuesit e refuzuar të lejohet të punojnë si migrantë ekonomikë. Për të interesuarit do të përmbushej një ëndërr. Sa të mëdha janë gjasat që kjo të realizohet? “Pjesa dërrmuese e azilkërkuesve nga Ballkani në thelb vijnë në Gjermani për arsye ekonomike. Ky është shpërdorim...
 • Reagimet gjermane: Kufijtë janë të (pa)prekshëm

  Këto janë ditët kur çdo fjalë, pikë apo presje duhet të matet mirë. Vetëm rreth dy javë më parë kancelarja Angela Merkel ishte e prerë se “nuk mund të ketë ndryshime të kufijve në Ballkan dhe se ato janë të paprekshme, por tani nga Berlini dëgjohen tone pak më...
 • Qeveria mashtruese e Italisë

  Qeveria populiste e Italisë bën atë që dinë të bëjnë më mirë populistët: Të shtrembërojnë faktet, të ndezin emocionet me fajësime të pavërteta e parrulla të thjeshta e të nxjerrin kështu kapital politik. Ministri italian i Ekonomisë, Luigi di Maio pretendon se Italia paguan çdo vit 20 miliardë euro...
 • Vdekja John McCain shënon lënien pas të një epoke

  Vdekja e senatorit John McCain shënon humbjen e një burri, një patrioti amerikan dhe një politikan i cili do të mbahet mend gjithmonë për shërbimin që i ka bërë vendit të tij. Vdekja e tij gjithashtu shënon lënien pas të një epoke të politikës amerikane, e cila në këto...
 • Prelec: Ndryshimi i kufijve të Serbisë dhe Kosovës eliminon pikën neuralgjike

  Marko Prelec, profesor në Shkollën e politikës publike në Universitetin e Evropës Qendrore, ish-përfaqësues i Grupit ndërkombëtar të krizës për Ballkan (ICG/GNK) dhe bashkëpunëtor i Prokurorisë së Tribunalit të Hagës për ish-Jugosllavinë, në një intervistë për Radion Evropa e Lirëka thënë se mbështetja e idesë për ndarjen e Kosovës...
 • Axhenda e gabuar e Sorosit sjell mjerimin e reformës në Shqipërisë

  Reforma e drejtësisë në Shqipëri dukej si një ide e mirë, e cila si shumë vende ish-komuniste, po përballet me pasojat e një trashëgimie korrupsioni të zgjatur në dekada. Nuk ka hapësirë të mjaftueshme në këtë pjsë për të hyrë në detajet e ndërlikuara, por ndikimi i keq i...
 • Rikthimi i emigrantëve shqiptarë në atdhe

  Emigracioni ilegal dhe azil-kërkimi në Gjermani për motive ekonomike tanimë duken një kapitull i mbyllur për qytetarët e Shqipërisë. 99,4 % e azil-kërkuesve, pas refuzimit nga autoritetet gjermane nga 2014-2017, janë rikthyer në Shqipëri, shumica vullnetarisht dhe një pjesë me detyrim. Një studim për emigracionin shqiptar në 25 vitet...
 • E ardhmja e Dollarit

  Jam i sigurt, u shpreh ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov këto ditë në Ankara, se abuzimi i rëndë me Dollarin si monedhë orientuese më në fund do ta gremisë atë vet. A është vërtetë kështu? Nëse stabiliteti i monedhave është i kushtëzuar nga besimi kundrejt emitenteve të tyre,...
1 2 3 19
Emisione