Kategoria : Bota

 • Përplasen dy autobusë, disa të vdekur e të plagosur

  Një aksident i rëndë automobilistik ka ndodhur këtë të martë në Rusi. Të paktën 5 persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 20 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi dy autobusë me pasagjerë u përplasën me njëri-tjetrin. Ngjarja e rëndë ndodhi në autostradën “Don”, në rajonin e...
 • 11-vjeçari trondit internetin

  Fotografia e një djali të vogël që fshin lotët krah trupit të pajetë të babait të tij ka prekur kaq shumë rrjetet sociale në Indi, sa në një ditë të vetme përdoruesit dhuruan më shumë se 43 mijë e 829 dollarë për familjen e tij. Fotografia u shpërnda më...
 • Italia në krizë për infermierë

  Italia përballet me krizën më të madhe të mungesës së infermierëve. Në të gjithë gadishulllin mungojnë 53 mijë dhe infermierët që aktualisht janë aktivë pranë strukturave shëndetsore, janë të detyruar të ndjekin deri në 11 pacientë njëkohësisht e në disa zonë numri arrin në 17. Alarmi hidhet nga Urdhri...
 • Thellohet lufta tregtare SHBA–Kinë

  Përshkallëzohet më tej lufta tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Uashingtoni lajmëroi fazën e tretë dhe më të madhe të tarifave kundrejt mallrave kineze, që kapin vlerën e 200 miliardë dollarëve. Në total nga masat e ashpra preken të paktën 6 mijë produkte aziatike, kryesisht industria ushqimore dhe...
 • Një tjetër shtet legalizon përdorimin e kanabisit

  Gjykata Supreme e Afrikës së Jugut ka legalizuar përdorimin e kanabisit nga të rriturit në vende private. Aktivistët e pro marijuanës brohoritën dhe këndonin “Droga është e lirë tashmë” kur Gjykata Kushtetuese dha vendimin e saj historik. Në një vendim unanim, gjyqtarët legalizuan gjithashtu rritjen e marijuanës për konsum...
 • Ish-refugjatja afgane që mund të bëjë histori në SHBA

  “Jeto i lirë ose vdis” është motoja zyrtare e shtetit amerikan Nju Hempshir. Ajo përshtatet mirë me Safiya Wazir, një refugjate afgane, e cila ka ikur nga sundimi taliban në vitet 1990. Ajo fillimisht është vendosur në Uzbekistan me familjen e saj dhe tani është një shtetase amerikane që...
 • Ushtria siriane rrëzon avionin rus, Moska akuzon Izraelin

  Një avion ushtarak rus me 14 persona në bord u godit aksidentalisht nga ushtria siriane. Autoritetet ruse njoftuan fillimisht se ishte një raketë e lëshuar nga fregata franceze që rrëzoi avionin, por më pas u konfirmua se ishin sistemet mbrojtëse S-200 të ushtrisë siriane, të blera pikërisht nga Moska,...
 • Vritet kampionja e golfit në Evropë

  Një person është akuzuar për vrasje, disa orë pasi lojtarja spanjolle e golfit Celia Barquín Arozamena u gjet e vdekur në një fushë golfi në Iowa, SHBA. Policia në qytetin Iowa të Ames tha se kishin rënë në përfundimin se Barquín vdiq pas një sulmi. Colin Daniel Richards, 22...
 • Zhduket nga radarët avioni me 14 persona në bord

  Një avion ushtarak rus me 14 persona në bord është zhdukur nga radarët pasi ka fluturuar në Siri. “Kemi humbur kontaktin me ekuipazhin e një avioni rus Il-20 mbi Detin Mesdhe”, tha Ministria e Mbrojtjes e Rusisë. Ngjarja ka ndodhur në 23:00 sipas orës lokale, të hënën. Incidenti thuhet...
 • Erdogan pranon ‘dhuratën’ 400 milionë dollarëshe

  Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan pranoi një avion luksoz prej 400 milionë dollarësh nga emiri i Katarit javën e shkuar, duke shkaktuar një valë kritikash nga kundërshtarët politikë. Në përgjigje të akuzave, Erdogan tha se avioni Boeing 747-8 ishte një “dhuratë” nga emiri Tamim Bin Hamad Bin Al Thani, duke hedhur poshtë pretendimet se avioni ishte blerë. Udhëheqësi turk u tha gazetarëve se Ankaraja kishte qenë e interesuar për ta blerë avionin, por emiri këmbënguli ta ofronte atë si dhuratë. Erdogan pohoi gjithashtu se avioni i përkiste popullit të Turqisë dhe jo atij personalisht, duke shtuar se ai do ta përdorte avionin për udhëtimet e tij. Sipas njoftimeve, avioni ka disa salla konferencash madje edhe një spital funksional. Aeroplani i madh është projektuar për të transportuar 76 pasagjerë. Presidenti turk e bëri të ditur çmimin prej 400 milionë dollarësh të avionit pasi u përball me pyetje lidhur me koston dhe kur një anëtar i partisë opozitare kërkoi hetim zyrtar për çështjen. Erdogan është vënë para kritikash në të kaluarën për shpenzime të tilla si një pallat presidencial dhe një flotë automjetesh luksoze. Turqia po përballet me inflacionin dy shifror dhe vështirësi valutore. Doha ka kërkuar lidhje më të ngushta me Ankaranë, pasi marrëdhëniet midis Katarit dhe fqinjëve të tij në Gjirin...
 • May paralajmëron BE-në: Nëse nuk pranohet marrëveshja jonë…

  Theresa May ka thënë për BBC se deputetët e BE-së do të duhet të zgjedhin mes një marrëveshjeje të propozuar nga ajo, ose të mos ketë fare marrëveshje. Ajo shfaqet gjithashtu kritike ndaj planeve për të zgjidhur çështjen e kufirit irlandez. Por ish-sekretari i jashtëm Boris Johnson pretendon se...
 • Bannon: Zgjedhjet e PE, për të ardhmen e Europës

  “Zgjedhjet europarlamentare të vitit 2019 do të jenë më të rëndësishmet të mbajtura ndonjëherë në Europë”. Parashikimi vjen nga Steve Bannon, një që në të kaluarën ka goditur në shenjë në disa raste me parashikime politike, siç ishte rasti i votës pro për Brexit, apo fitores së Donald Trump...
 • Pasoja shkatërrimtare nga uraganet

  Këto janë pasojat që shkaktoi Tajfuni Mangut në Filipine, ku të paktën 65 persona humbën jetën e qindra të tjerë u plagosën si pasojë e stuhisë së shirave. Mes viktimave janë 33 minatorë. Rrëshqitjet masive të tokës që shkaktoi tajfuni zunë brenda në një minierë. 29 të tjerë rezultojnë...
 • Lumturia që mbeti vetëm në foto…

  Shpejtësia e lartë merr jetë kudo në botë. Kësaj radhe ishte një 29-vjeçar nga Izmiri i Turqisë që humbi jetën në një aksident automobilistik mbrëmjen e së dielës. I riu la në lot bashkëshorten me të cilën kishte lidhur kurorë vetëm disa muaj më parë. Fotot e martesës së...
 • Pije me kanabis nga Coca-Cola?

  Coca-Cola, marka më e njohur e pijeve në botë, shpejt mund të mos njihet vetëm për pijet e gazuara. Sipas një raporti, gjiganti amerikan duket se po kërkon të hidhet në tregun e pijeve me kanabis. Kompania me bazë në Atlanta të SHBA-ve është në “bisedime serioze” me prodhuesin...
 • Gjykatësi i Trump në telashe seksuale

  Tjetër skandal përfshin njerëzit e afërt të Donald Trump. Kandidati i emëruar nga Presidenti amerikan për Gjykatën Supreme amerikane, akuzohet për dhunë seksuale nga një grua. Kjo e fundit tha për Uashington Post, se Brett Kavanaugh kishte tentuar të kryente marrëdhënies seksuale pa dëshirën e saj, kur të dy...
 • Erdogan takon Putin, në fokus Siria

  Vladimir Putin dhe Recep Tayyip Erdogan do të takohen këtë të hënë në qytetin rus të Soçit. Presidenca turke njoftoi se Erdogan dhe Putin do të diskutojnë rreth bashkëpunimit të ngushtë Turqi-Rusi, në ekonomi dhe energji por edhe për situatën delikate në Idlib, në Siri. Turqia është duke bërë...
 • Zgjerohet skandali i gjilpërave metalike në luleshtrydhe

  Gjilpëra metalike në luleshtrydhe. Ky është skandali i fundit që ka goditur Australinë. Deri më tani luleshtrydhe të kontaminuara janë raportuar në 6 shtete, ndërsa një person është shtruar në spital pasi konsumoi një luleshtrydhe me gjilpërë metalike. Policia e Queensland, në Australi, nuk është e sigurt nëse sabotimi...
 • Nigeri, mbi 100 të vdekur nga përmbytjet e Shtatorit

  Më shumë se 100 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në Nigeri pasi dy lumenj të mëdhenj thyen barrierat duke shkaktuar përmbytje masive. Agjencia për Menaxhimin e Emergjencave Kombëtare tha se reshjet e dendura shkaktuan tejmbushjen e lumenjve të Niger dhe Benue. Kjo ka shkaktuar një seri përmbytjesh në...
 • Dhunohet 14-vjeçari autik, autorët i thyejnë dhëmbët

  Një adoleshent autik është dhunuar nga disa persona në një pikë fast food-i. 14-vjeçari u dërgua në spital pas sulmit që iu bë mbrëmjen e së shtunës në Manchester të Anglisë. Babai i të miturit autik tha se djali i tij u sulmua nga 3-4 persona që e goditën...
1 2 3 476
Emisione